5Srt BR HONDERD JAREN RODE KRUIS „Waar blijft dat geld toch allemaal Eén van vijf happen uit Zuiderzee bestaat 25 jaar 't Mooiste bruin Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 20 MEI 1967 81e Jaargang No. 34 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Neen, we hebben ons gezicht niet méé, zegt de Directeur Generaal van het Nederlandse Roode Kruis, de heer A. van Emden, van achter zijn bureau in zijn indrukwekkende, stijlvolle, deftige werkkamer. Het is een der kamers van het statige heren huis met het Johanniterkruis in de gevel aan de Prinsessegracht te 's-Gravenhage. De sfeer van vroegere glorie is er zichtbaar en voel baar. Het kan niet op, denkt de geïmponeer de bezoeker. Vooral wanneer hij gekomen is om de vraag te stellen „Waar blijft nu al dat geld, dat ieder jaar voor het Rode Kruis wordt bijeengebracht?" Neen, we hebben ons gezicht niet mee, glim lacht de heer Van Emden. Zo'n deftige huis vesting Maar... we kregen dit huis ten ge schenke En Monumentenzorg waakt er over. Het is mooi, maar niet efficiënt. En het maakt zo'n dure indruk... Hij kan het zich indenken, dat, wanneer men dit ziet, wanneer men al die mensen telt, die in dienst van het Rode Kruis bezig zijn, men zich afvraagt of dat nu allemaal nódig is. Maar hij heeft een afdoende manier om zijn vragende bezoeker tot zwijgen (en tot inzicht) te brengen. Hij gaat simpelweg vertellen wel ke taken er worden vervuld en nog moeten worden vervuld. En de bezoeker krijgt de neiging om te zeggen Stop er maar mee I want hij begrijpt wat er komen gaat. Er is nóóit geld genoeg NIET MINDER - TOCH MINDER. Het Rode Kruis heeft een miljoen leden, die per jaar zo'n 2 a 2Vi miljoen gulden offeren, onafhankelijk van de jaarlijkse „campagne". De meeste contributiebedragen zijn echiter met de jaren gelijk gebleven, terwijl daaren tegen de kosten schrikwekkend zijn gestegen. De bijdragen worden niet minder, maar ze worden minder waard Wat er allemaal met dat geld wordt gedaan Om te beginnen heeft het Nederlandse Rode Kruis méér taken dan zelfs de organisatie in de Verenigde Staten. Het bezit het beste laboratorium ter wereld. Als een der oudste Rode Kruis-verenigingen moet het vaak in onderontwikkelde landen met steun en hulp bijspringen. Het kost niet slechts geld, het bespaart ook geld. Om een voorbeeld te noemen dank zij de Rode Kruis- trombosedienst behoeven vele Nederlanders niet naar het ziekenhuis Driehonderdduizend donors vormen de rug- gegraat van de bloedtransfusiedienst. Twaalf duizend mensen vormen de Rode Kruis Ko- lonnes, vierduizend helpen bij het Welfare- In het Staatsblad van 1918, nummer 354 werd de wet afgekondigd tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Ir. C. Lely zag hiermee een levensdoel verwezenlijkt, want hij was de grote man achter deze wet. Een standbeeld bij het begin van de Afsluit dijk (aan de kant van Noord-Holland) her innert aan deze nationale figuur, die Neder land met dit gigantische plan lot ver over de grenzen „uitdroeg". De wet van 1918 omvatte het inpolderen van vijf grote happen uit de Zuiderzee, die in 1932 door de Afsluitdijk in plaats van zout zoet ging smaken. Eerst moest de Wieringermeer worden droog gelegd, daarna zouden de Noordoostpolder, Oostelijk Flevoland, Zuidelijk Flevoland en de Markerwaard volgen. Nederland zou met dit „land uit zee" zo'n 234.000 ha. vergroot worden. Zuidelijk Flevoland en de Marker waard zijn nog nat, maar dat zal wat betreft de eerste niet lang meer zo blijven. De Wieringermeer viel in 1930 droog en met de Noordoostpolder was dat in 1942 het ge val. Eind 1944 stond de Wieringermeer ech ter weer onder water, omdat de toenmalige Duitse bezetters de dijken hadden doorgesto ken. In deze spannende tijden leek het er even op dat ook de Noordoostpolder dit lot was werk. Duizend hulpposten zijn langs de wegen ingericht. Grote voorraden moeten worden aangehouden, opdat men bij rampen hulp kan bieden. Men glimlacht weieens, zegt de heer Van Emden, als het Rode Kruis weer „dekens" heeft gestuurd, maar aan dekens is in zullfe gevallen altijd en overal behoefte GEEN CENT SUBSIDIE. De heer Van Emden zit op zijn praatstoel als hij de taken van het Rode Kruis opsomt. Allemaal passeren ze de revue, het informatie bureau (vooral vlak na de oorlog zeer belang rijk), de moedermelk- en hoornvliescentrale, het lectuurdepot, de boottochten met de eigen „Henry Dunant" voor chronische, bed legerige patiënten, die anders nooit buiten zouden komen, de vakantieweken voor inva liden in het Henry Dunanthuis.en hij noemt in het bijzonder de vrijwilligers, die daarbij helpen, die soms hun eigen vakantie opoffe ren. En dat alles zonder één cent subsidie Vandaar de slagzin Helpt UW Rode Kruis helpen Dat Rode Kruis bestaat alleen dank zij de medewerking van het Nederlandse volk. Zo ook hanhaaft het zijn volstrekte onafhan kelijkheid. Daarom hoopt het Rode Kruis, bij zijn hon derdjarig bestaan, dat het Nederlandse volk dit ook thans weer waar maakt. Dat het „zijn" Rode Kruis in staat stelt te helpen waar dat nodig is. En die noodzaak wordt niet gerin ger, maarjSteeds groter en uitgebreider. HONDER JAAR. Het Rode Kruis is als het ware geboren op het slagveld. Hier en daar spreekt men nog van een „Rode Kruis-soldaat". Die tijd is echter voorbij. In de moderne oorlogvoering kan men geen „amateurs" meer gebruiken. Ieder leger heeft zijn eigen medische dienst. Maar bij het volvoeren van zijn vredestaken ziet het Rode Kruis het arbeidsveld zich steeds uitbreiden. Honderd jaren geleden was het de impulsieve koning Willem III, die kort en goed de stich ting van het Nederlandse Rode Kruis dóór zette. Honderd jaren heeft het Rode Kruis gedraaid op de goodwil en de medewerking van het Nederlandse volk. En tot dat volk komt nu de opwekking „Helpt UW Rode Kruis zijn honderdjarig bestaan vieren door het de kans te geven, ook in de toekomst zijn taak, de hulp aan de medemens, te volbrengen beschoren, maar het onheil werd afgewen teld. De Noordoostpolder - 25 jaar een klets nat, glibberig stuk grond dat in 1942 boven water kwam. De Noordoostpolder anno 1967 - een mo dern landbouwgebied, met een sterk groeien de industrie, met tal van voorzieningen op onderwijs - recreatiegebied. Verscholen ach ter een dikke bazaltdijk wonen ruim 31.000 mensen in Emmeloord of in een van de tien andere dorpen. Zij zijn niet bevreesd voor een eventuele overstroming, die, zo hebben theoretici uitgerekend, plusminus één maal in de tienduizend jaar zou kunnen voorkomen. MOTIEVEN. Het doel van de droogmaking van de Zuider zee was het landbouwareaal van Nederland aanzienlijk uit te breiden. De herinnering aan de voedselschaarste in de eerste wereldoor log was daarbij het eerste motief. En dan nog de woeste Zuiderzee, die in 1916 zo te keer was gegaan, dat dorpen en steden aan de rand grote waterschade hadden opgelo pen. Door de drooglegging, zo redeneerde men, zou een kalme binnenzee ontstaan, die bovendien als zoetwaterbekken belangrijke diensten zou kunnen bewijzen. Ir. Lely was in die dagen minister van Verkeer en Water staat en kon in 1918 het wetsontwerp door de Kamer krijgen. ONDERDUIKERS. Op 9 september 1942 viel de Noordoostpol der officieel droog. Onwennig betraden de pioniers het land, waar spoedig onkruiden als zeeasters, moerasandijvie en ziebies welig tierden. Later kwam het riet en dit bood de duizenden onderduikers die in 1940 - '45 een onderkomen in de NOP (Nederlands Onder duikers Paradijs) zochten een goede kans uit handen van de bezetters te blijven. De kolo nisator de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders - speelde dit spelletje goed mee, maar bij een grote razzia in november 1944 werden toch honderden onderduikers gegre pen en afgevoerd om in Duitse fabrieken te werken. GROOTSCHEEPS. Het leven ging echter verder en na de oorlog moest er grootscheeps worden aangepakt, ook in het nieuwe land, dat toen nog bekend stond onder de naam Noord-Oostelijke-Pol- der. De eerste autobus ging rijden van Kampen naar Emmeloord v.v., de eerste dode werd in Emmeloord begraven, een kleuter school werd in gebruik genomen. Dat alles gebeurde in 1946. De grond werd geculti veerd en op 1 april 1947 werd voor de eerste maal grasland (760 ha.) verpacht. De laatste greppel werd op 6 december van 1949 getrok ken en twee jaar later kwamen Koningin Juliana en Prins Bernhard zich overtuigen van al hetgeen dat in de Noord-Oostpolder be reikt was. Het was niet gering BESTUUR. De bevolking die destijds in de N.O.P. i pionierde is vanaf het begin betrokken ge weest bij het bestuur. Op 1 februari 1946 werd een Poldercommissie in het leven ge roepen, die te vergelijken is met een gemeen teraad deze laatste instelling kent de be volking sinds 1 juli 1962. Aan het hoofd van die Poldercommissie stond een landdrost. In de Noordoostpolder zijn dat geweest dr. ir. S. Smeding (van 7 aug. 1942 tot 30 sept. '54) en ir. A. P. Minderhoud (van 1 okt. 1954 tot 4 juli '62). Als eerste burgemeester is benoemd F. M. van Panthaleon baron van Eek (voorheen burgemeester van de gemeente Steenwijkerwold), die sinds 5 juli 1962 dit ambt in de Noordoostpolder bekleedt. GOED „GESORTEERD" In de periode van 1951 tot 1959 werden tal van dorpen gebouwd. Naast Emmeloord, dat een voortdurende „verstedelijking" ondergaat, zijn er Marknesse, Ens, Kraggenburg, Lut- telgeest, Nagele ,West Europa's modernste dorp), Creil, Espel, Tollebeek, Rutten en Bant. Een unieke bijzonderheid 50% van de be volking is jonger dan 17 jaar. Dit heeft een ONZE KINDEREN Het meest gefotografeerde onder werp in Nederland is het kind. Pas daarna komen landschappen en dieren aan de beurt. Dat is geen wonder. Het kind is nu een maal een nooit opdrogende bron van inspiratie voor elke rechtge aarde amateurfotograaf. Al blijf je fotograferen, steeds zijn de situaties, de gezichtsuit drukkingen anders. Het kinder gezicht is als het weer in ons land, de ene minuut lachend, de andere minuut vol ernst. Mis schien is het ook wel om in de boeiende ervaringen van het kind, een stukje toekomst te zien. Kin deren zijn een belofte. Daarom worden er wekelijks tienduizende foto's gemaakt van kinderen. Fo to's waarover de trotse vader en moeder, en niet te vergeten de trotse grootouders zich buigen. Foto's zijn immers kleine stukjes geluk, gevangen op lichtgevoelig materiaal. Lichtgevoelig materi aal, dat zijn ook onze kinderen. Laten we er zuinig op zijn. belangrijke consequentie met betrekking tot de werkgelegenheid. Evenals elders stoot de landbouw ook in de Noordoostpolder via me chanisatie voortdurend arbeidskrachten af. Om te voorkomen dat arbeidskrachten het nieuwe land zullen verlaten probeert het ge meentebestuur industrie aan te trekken, om zijn potentiële werknemers een toekomst te verzekeren in eigen gebied. Momenteel zijn er 35 industrieën gevestigd, die aan 1.046 mensen werk verschaffen. Op het gebied van onderwijsinstellingen is de N.O.P. goed „ge sorteerd" twee middelbare scholen, ulo scholen, landbouwscholen, l.t.s.'en, een land- bouwpraktijkschool, lagere scholen, kleuter scholen, nijverheidsonderwijsinstellingen voor meisjes enz. Op het gebied van de recreatie begint de Noordoostpolder eveneens een woordje mee te spreken. Er zijn tal van uit gestrekte boscomplexen en een drie-tal cam pings. FESTIVITEITEN Een rijke historie kent deze 48.000 ha. prote polder niet. Toch is de Noordoostpolder in de 25 jaar van zijn bestaan bekend geworden in Nederland. Echter lang niet alle aspecten zijn gemeengoed voor de bewoners van ons land. Men denkt nog te veel aan klei, aard appelen en suikerbieten, waarmee men een polder (dus ook de N.O.P.) associeert. Om deze misvatting voorgoed uit de wereld te helpen gaat de bevolking dit 25-jarig be staan vieren. Van 20 mei tot en met 9 sep tember worden er groots opgezette festivi teiten gehouden, waarin de Noordoostpolder in al zijn aspecten in het daglicht wordt ge plaatst. Men kijkt dus terug op het verwor vene. Echter met direct daarop een blik op de toekomst gericht. zonnebrand 1^ 1 ETEN VOOR INDIA Met een gemiddelde van 48 cent per in woner is Zeeland zaterdagochtend niet op vallend vrijgevig geweest in de actie „Eten voor India". In de gehele provincie werd een bedrag van 158.035,19 bijeengebracht. Hulst, waar een televisieploeg op bezoek was om de vele gebeurtenissen op te nemen, be reikte relatief gezien verreweg het beste re sultaat hier brachten ongeveer 6000 in woners het klinkende bedrag van 9601,17 bij elkaar. Axel 3808.14; Clinge 597.50; Graauw en Langendam 425, - Hoek 620.20; Honte- nisse 2285.67; Hulst 9601.17; St. Jansteen 1330,— Koewacht 1150,— Sas van Gent 996.26; Terneuzen 10.044.50; Westdorpe 561,- Zaamslag 752.55; Zuiddorpe 56, De totale opbrengst van Zeeland was 138.035.19. Nederland kent zijn Noordoostpolder, maar nog niet goed genoeg GROOTS FEEST IN ZOMER '67 AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. (Nadruk verboden).

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1