BIHAR, LAND VAN HONGER EN DORST Alg. Vergadering van de Afd. Axel der ZLM Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 13 MEI 1967 81e Jaargang No. 33 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN (van onze speciale verslaggever Friso Endt) De honger is officieel in Bihar. Sedert kort heeft de regering van de deelstaat de honger- toestand officieel afgekondigd en heeft de Centrale Regering in New Delhi die toestand bevestigd. Door de Minister van Voedsel voorziening Jagjivan Ram persoonlijk. „De wereld wist dat al maanden, maar nu weten wij het dan ook" konstateerde de Searchlight, dagblad van de hoofdstad Patna, bitter. „Aan onze feitelijke situatie verandert daarmee niet veel" vond Dr. Kumar Suresh Singh, districtscommissaris van de provincie Palamau. Uit de archiefstukken van zijn voor gangers was hem gebleken dat in de laatste 150 jaar een dergelijke hongersnood niet was voorgekomen. Er wonen in de deelstaat Bihar 52 miljoen mensen. Daarvan lijden er 30 miljoen honger. Al sedert oktober van het vorig jaar, toen bleek dat voor het tweede achtereenvolgende jaar de droogte de tarwe en rijstoogst had ver nietigd. Bihar is de op een na dichtst bevolkte staat van India, op sommige plaatsen wonen 1200 mensen op één vierkante mijl. Dat is méér dan in Nederland. Bihar is bovendien altijd een arme staat geweest. Slechts 23 procent van de bevolking behoort tot de kasten, de rest is paria, sociaal en ekonomisch achterlijk. De ekonomie rust voor 92 procent op de landbouw. De zomeroogst van 1966 leed een schade van 25 procent, de winteroogst '66/'67 is er nog veel slechter aan toe. De rijstoogst is niet meer dan 1,2 miljoen ton; tegen normaal 4,4 miljoen ton. Het totale verlies over het jaar 1966/67 wordt op ruim 5 miljoen ton geschat. Toch gelooft de Centrale Regering in New Delhi de zomer door te kunnen komen. In juli begint de Moesson, in september/oktober hoopt men dan op een nieuwe oogst. Tot die tijd hoopt men de 30 miljoen mensen in leven te houden op een rantsoen van acht ounces (één ounce is 28 gram, dus acht maal 28 gram, oftewel vier boterhammen per dag). Die acht ounces per dag zijn gebaseerd op een maandelijkse aanvoer van de Centrale Regering van 185.000 ton. Voor die acht ounces moeten de vrouwen en mannen die dat enigszins kunnen overigens in de bloed hete zon in werkverschaffingsprojekten, zoals het opwerpen van aarden wallen, het aanleg gen van wegen, hun arbeid leveren. De kinderen krijgen maar de helft van het rantsoen, 2 sneetjes of een handje tarwe per dag. Dat is alles, en men kan het kopen in de zgn. fair price shops, winkels met vastge stelde matige prijzen. Een nieuw probleem is echter, dat men zelfs geen geld heeft om dit magere rantsoen in één van de 18.500 fair price shops te kopen. De etenskast van de boer in Bihar is niet al leen leeg, hij heeft ook geen cent meer, voor zover hij niet in de werkverschaffing wordt gesteld. In de werkverschaffingsprojekten zijn voor lopig 600.000 mensen (een fraktie) aan het werk gezet op een loontje van 70 tot 90 cent per dag. Ongeveer 350.000 mensen ontvan gen bovendien een gratis acht ouncesrantsoen tje, omdat ze ziek of invalide zijn. Daarboven zijn er vier miljoen kinderen, zwangere vrou wen, zogende moeders en ouden van dagen, die van de amerikaanse hulporganisatie CARE, tezamen met de UNICEF, de engelse organisatie OXFAM en de kerkelijke organi saties CORAGS en Catholic Relief Services en het hulpkomitee van Bihar dagelijks een warme maaltijd krijgen (tarwe, groenten, melkpoeder en vitaminetabletten). Binnen enkele dagen zullen dat er 6 miljoen zijn, het is het grootste hulpprogramma dat ooit waar ook ter wereld werd opgezet. De verdeling loopt vooral via de dorpsschool meester, de bindende idealist van de dorps samenleving in een ontwikkelingsland. De meester houdt de lijsten bij. Er is ook een gigantisch drinkwaterprobleem. Daarvoor heeft men uit heel India 95 boor installaties naar Bihar gestuurd en men hoopt dit aantal op 120 te brengen. Daarnaast heb ben ook UNICEF en AFPRO, het orgaan van samenwerking van partikuliere, voorna melijk kerkelijke organisaties een boorpro- gramma ter hand genomen. Na deze cijfers en feiten blijft de vraagWerkt dit alles Antwoord Jawel, niet ideaal, niet helemaal efficiënt, maar het werkt. Een mirakel in een land, waar zoveel proble men en zoveel ellende elke organisatie tot mislukken dreigen te doemen. De indruk is dat de meeste hongerigen hun acht ounces wel krijgen, dat de meeste kinderen hun maal tijd per dag inderdaad ontvangen. Tussen twee haakjes hierbij is rijst en tar we, dat de stichting ,Eten voor India' naar het hulpkomitee van Bihar heeft gezonden. Is er nu geen honger meer in Bihar Er wordt op een afgrijselijke wijze honger ge leden. Het magere rantsoentje is alleen ge noeg om de mensen van de honderdood af te houden, ze door de zomer te laten strompe len. ,Maar', zei een lokale ambtenaar, ,het pro bleem is misschien niet eens zozeer of er voedsel ter beschikking komt, maar of het transport kan blijven doorgaan. Een haven staking in New York, Bombay of Calcutta, een schip dat vertraging heeft of de invallen de moesson, die de wegen onbegaanbaar maakt en de mensen in Bihar zullen sterven. J. A. Dave, directeur-generaal voor de voed selvoorziening voor India zegt ,Ons ideaal is 12 ounces per dag, maar dat hebben we nog niemand kunnen geven. Ze krijgen acht ounces en in sommige streken, die niet zo'n honger hebben, 6 en 4 ounces dagelijks. We hebben de toestand onder kontrole. Min of meer.' Vraag ,kan een mens leven op acht ounces per dag.' Antwoord van Dave ,Zo moet u het niet stellen. De acht ounces kunnen de honger dood voorkomen.' In India heet dat (officele term) ,on the edge of starvation' - op het randje van de hon gerdood. Reserves Geen. Als er geen stag natie komt blijven ze op het scherp van het mes balanceren, gebeurt er iets dan slaat de zeis toe. ,Ze kunnen als vliegen sterven', zei een amb tenaar in New Delhi. ,Of niet', voegde hij er aan toe. ,Dat ligt aan onze krachtsinspanning, en de uwe'. ETEN VOOR INDA GIRONUMMER 100200 DEN HAAG Ook Axel werkt mee aan de inzamelingsaktie „Eten voor India", die op zaterdag 13 mei aanstaande wordt gehouden. De regeling is als volgt 's Zaterdagsmorgens zal een geluidswagen door de gemeente rijden om de bevolking op te wekken mild te geven. Van 10.45 - 11.00 uur zullen de kerkklokken luiden om aan te kondigen, dat de inzameling begint. Van 1.00- 13.00 uur kunt u uw gaven voor de hongerlijdende mensen in India deponeren in de stembussen, die staan opgesteld in het stadhuis de Rooms-Katholieke Kerk, Walstraat de Uederlands Herv. Kerk, Kerkdreef de Gereformeerde Kerk, Kerkdreef de Gereformeerde Kerk, Pironstraat de Kerk van de Geref. Gemeente, Weststr. en te Spui in de Gereformeerde Kerk, Spui 23 Gereformeerde Kerk, Pootersdijk 1. Diegenen, die verhinderd zijn hun gaven per- hoonlijk te brengen, kunnen deze ook tele fonisch doorgeven aan het stadhuis in Axel (telefoon 253). Gaarne wekken wij onze lezers op mild te ge ven voor hun hongerende medemensen. Ongetwijfeld zullen weer zeer velen ook jongeren - aan deze oproep gehoor geven. Woensdagmiddag heeft de afdeling Axel der Z.L.M. in het Centrum haar algemene leden vergadering gehouden die een matig bezoek kende. De voorzitter, de heer W. Koster verzocht bij de opening op te staan waarna hij het volgen de in memoriam uitsprak Mijne Heren. Op vrijdag 3 maart j.l. hebben wij onze se cretaris-penningmeester wijlen de heer Iz. de Feijter naar zijn laatste rustplaats begeleid en namens de gehele Z.L.M. afscheid genomen van de overledene. Het past ons ook in deze Algemene Verga dering van de Afdeling enkele woorden tot zijn nagedachtenis te spreken. Woorden van afscheid, woorden ook van grote waardering. Maar niettemin sobere woorden, daarmede naar onze stellige over tuiging handelende in zijn geest. Reeds in 1927 kwam de heer Izaak de Feijter in het bestuur van de Afdeling Axel der Z.L.M. en hij is daarvan in 1940 en 1941 voorzitter geweest. Bij de wederoprichting in 1945 is hij secretaris-penningmeester gewor den en hij is dat tot zijn dood toe gebleven. Wij hebben het grote voorrecht genoten om in deze naoorlogse periode zeer nauw met hem te mogen samenwerken, niet alleen in de afdeling maar ook op vele-andere terreinen waar wij de Z.L.M. mochten representeren. Izaak de Feijter, oom Izak, zoals wij hem mochten noemen, was geen man van veel woorden, dat lag hem niet. Hij was een uit voerder, maar tegelijk ook een stuwende kracht en daarbij tevens een typisch man van de synthese de samenhang. Hij probeerde de zaak bij elkaar te houden en zo gezamenlijk het boerenbelang, in zo breed mogelijke zin, te behartigen. En dat is hem gelukt Immers in de na-oorlogse periode, om maar één voorbeeld te noemen, groeide de Afd. Axel, zijn afdeling, uit tot de grootste van geheel Zeeland. Maar niet alleen op agrarisch terrein was hij actief. Zijn belangstelling besloeg als het ware het gehele maatschappelijke scala. Het ker kelijk leven had zijn warme sympathie; de sociaal-maatschappelijke zaken interesseerden hem in hoge mate. Ook in politiek opzicht heeft hij zich nimmer onbetuigd gelaten. Bij dit alles kwam zijn sterke constitutie hem zeer ten goede. Ziek is hij in zijn leven bijna nooit geweest en hij heeft dan ook de leeftijd der zeer sterken mogen bereiken. Voorwaar een groot voorrecht een lang en arbeidzaam leven Een markante persoonlijkheid is van ons heengegaan. Telg van een oud Axels boeren geslacht, een man met een eigen stijl en een eigen inzicht. In veler harten zal hij een grote leegte achterlaten en wij zullen hem zeer mis sen. Maar daarnaast is er ook de dankbare herin nering aan het vele goede, dat we in de mens Izaak de Feijter hebben mogen ontvangen, een herinnering, gepaard aan de wetenschap, die voor ons allen geldt Eren wij zo, in het besef van eigen verganke lijkheid zijn nagedachtenis en moge hij rusten in vrede. Hierna werden enkele ogenblikken stilte be tracht. De voorzitter heette allen hartelijk welkom en in het bijzonder de algemeen se cretaris der Z.L.M. Mr. E. Wage die bereid was hier heen te komen om een lezing te hou den. Verder heette hij welkom de heer Burger, bureauhouder van de Stichting U.L.M. Hierna werd door de waarnemend secretaris penningmeester de heer F. de Feijter de no tulen van de vorige vergadering voorgelezen welke onder dankzegging werden goedge keurd. De financiële commissie deelde mede dat bij gehouden contröle alles in orde was bevonden en adviseerde decharche te verlenen. Nadat het financieël verslag was voorgelezen werd zoals was geadviseerd decharche ver leend met dank voor het gevoerde financieel beleid dat een batig saldo te zien gaf. Op advies van het bestuur werd de contributie voor de afdeling onveranderd vastgesteld, het zelfde gebeurde met het salaris van de secre taris-penningmeester. Het periodiek aftreden de bestuurslid de heer J. W. de Putter werd met overgrote meerderheid van stemmen her kozen. Verder moest voorzien worden in de bestuurs- vacature door het overlijden van de heer Iz. de Feijter. De voorzitter vraagt of er uit de vergadering candidaten gesteld worden. De heer A. de Feijter vraagt of er ook dames in het bestuur gekozen kunnen worden. Deze vraag wordt door de voorzitter bevesti gend beantwoord. De heer de Feijter zegt dan de dochter van het overleden bestuurslid Mej. J. de Feijter te willen voordragen. Verder worden uit de vergadering candidaat gesteld de heren Murre en W. Dekker. Bij de eerste stemming krijgt geen der candidaten een meerderheid en vindt er een herstemming plaats waarin de heer W. Dekker de meerder heid van stemmen krijgt. De heer Dekker neemt deze benoeming aan. Tot afgevaardigden naar de Algemene Ver gadering van de Z.L.M. worden benoemd de heren W. L. den Hamer, J. W. de Putter, C. de Feijter, F. de Feijter en H. de Feijter. Als reserve wordt aangewezen het pas geko zen bestuurslid W. Dekker. Het volgende punt is het uitbrengen van een voorlopig rapport van de vraagpunten com missie met het onderwerp „Bedrijfsopvolging in de Landbouw". Dit rapport wordt uitgebracht door de heren J. de Kraker en J. K. van Cadsand en wordt door de vergadering punt voor punt bespro ken, waarna dit rapport wordt goedgekeurd. Hierna krijgt Mr. E. Wage het woord die zegt het leven gaat voort maar ook de problemen gaan voort en dit geldt zeker voor de land bouw. Allereerst gaat spreker in op de Kennedy- ronde waarover nu druk vergaderd wordt. Het sterkst hierbij betrokken zijn Amerika en de E.E.G.-landen die uitspringen in de wel vaart. De hulp die gegeven wordt aan de ont wikkelingslanden heeft zeker de bedoeling er zelf van te profiteren het is niet alleen lief dadigheid. De Kennedy-ronde is van hetzelfde principe. Het knelpunt hier is de chemische produkten en de granen en het is dan ook niet te ver wachten dat er een beslissing zal komen over de granen wanneer dit niet het geval is voor de chemische produkten. Verder gaat spreker in op de E.E.G. en in het bijzonder voor de landbouw. Er zijn twee grote problemen, de belastingen en de steun verleningen. In Nederland is de direkte belasting het hoogst wat nadelig is ten opzichte van de andere E.E.G.-landen. In Nederland is 60% direkte belasting en 40% indirektebelasting. In Frankrijk is de verhouding 40%-60% en in Italië is het nog verder doorgevoerd hier is het 30% tegen 70% direkte belasting. Bij de steunmaatregelen is de indirekte steun het grootst wat ook weer een nadelige werking heeft voor de landbouw waardoor een ver valste concurrentie ontstaat. Na deze bespreking op internationaal vlak stapt spreker over op het nationaal deel. Hierbij komt het landbouwschap onder de loupe. De verwachting was dat het landbouw schap de spreekbuis zou worden voor de land bouw maar dit is er niet uitgekomen. Toch heeft het landbouwschap goed werk gedaan. Wij kunnen zeker niet buiten documentatie en de voorlichting die men van het landbouw schap heeft. Maar meer nog moet het land bouwschap zijn een samenwerkingsorgaan voor de 3 standsorganisaties. Hierna kreeg de vergadering de gelegenheid over het besprokene vragen te stellen waar van een goed gebruik werd gemaakt. Mr. Wage wist tot ieders tevredenheid de gestelde vragen te beantwoorden. Hierna sloot de voorzitter deze algemene ver gadering waarna men aan zat aan de gereed staande koffietafel. Frankrijk eerste bromfietsland Nederland op derde plaats De meeste bromfietsen ter wereld vindt men in Frankrijk, waar het bromfietspark meer dan 6 miljoen stuks omvat. Japan volgt met drie miljoen brimfietsen op de tweede plaats, gevolgd door Nederland waar, volgens recente CBS-cijfers meer dan 1,6 miljoen brommers zijn geteld. De vierde tot en met de achtste plaats op de wereldranglijst worden achtereenvolgens bezet door de volgende landen: Italië (1.6 miljoen), Duitsland (1,5 miljoen), Zweden (750.000,), België (430.000) en Zwitserland (250.000). AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. „De tijd draagt alle mensen voort op zijn gestagen stroom Zij zijn als gras, door zon verdord, vervluchtigd als een droom."

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1