Ingezonden Stukken ZELF SCHILDEREN: veel vreugde om een fleurig resultaat Wij weten dat zélf doen enorm boeiend kan zijn en veel vreugde kan geven om het karwei of karweitje dat voltooid werd... met wat moeite, maar met weinig kosten. Wanneer u op het gebied van het zelf- schilderen nog een eerste stap moet doen, be gin dan met een klein werkje. Wellicht is er in huis iets waarop u kunt oefenen - op een plaats waar het niet direct zo heel mooi moet. Het kleine werk maakt dat u er alle tijd voor kunt nemen, zodat u zich voor bereidt op het grotere werk. En dan - wij zijn daar zeker van - zullen teleurstellingen niet vóórkomen, zeker niet wanneer u de onderstaande aanwijzingen goed ter harte neemt. Hoe doen we met oud hout Als de oude evrflaag weinig beschadigd is, kunt u volstaan met schurei\. Er zijn in de handel preparaten verkrijgbaar, die - in water opgelost - het schuren gemakkelijk maken. Het oppervlak moet eerst goed gerei nigd worden en nat zijn. Dan kunt u schu ren. Veel water gebruiken. Daarna met spons en zeem aflappen. Vervolgens gaat u te werk als hieronder aangegeven onder bewerking van nieuw hout. Wanneer het oude hout een heel oude verf laag draagt, of wanneer meer lagen verf vroe ger over elkaar heen zijn aangebracht, dan ontkomt u niet aan het afbijten. Dat wordt met een goed afbijtmiddel gemakkelijker ge maakt. Denkt u er wel aan om goed te ven tileren Na het afbijten wordt de oppervlakte goed met water schoongemaakt om het af bijtmiddel geheel te verwijderen, ook uit de plooien van het hout. De nu loszittende verf verwijdert u met een scherpe, driehoekige schraper. Daarna volgt u de werkwijze als hieronder beschreven. NIEUW HOUT Eerst schuren Dit moet altijd en zeer grondig gebeuren. Als u dit achterwege zou laten, zijn er geen goede resultaten te verwachten. Na het schuren af stoffen. Gronden Verdun een goede grondverf volgens de voor schriften op de verpakking. Breng de verf dun en gelijkmatig op het hout aan. Daarna geheel laten drogen. Plamuren Dit dient om de altijd aanwezige kleine on effenheden weg te werken. Houdt hierbij het plamuurmes niet teveel rechtop, omdat u dan de plamuur weer weg krabt. Ook niet te plat; want dan wordt de laag te dik aangebracht. Bedenk dat plamuur snel droogt. U moet dus snel werken. Schuren Als de plamuur gedroogd is, moet opnieuw goed geschuurd worden. Het oppervlak wordt daarmee voorbereid voor het voorlakken. Voorlakken De glanslak, waarmee u uw werkstuk later wilt aflakken, moet volgens de aanwijzingen op de verpakking verdund worden met ter pentine. Met deze verdunde lak gaat u het hout gelijkmatig voorlakken. Schuren Nadat deze dunne laklaag is gedroogd, gaan we opnieuw schuren. Ditmaal met fijn schuur papier. Voor u aan het aflakken gaat begin nen, goed alle schuurresten verwijderen. Aflakken Hiervoor gebruikt u de lak in verdunde vorm. Bij grote oppervlakken zet u de verf dik op met één streek in het midden. Vervolgens verdeelt u de verf door de kwast met zigzag gende bewegingen over het oppervlak te strij ken. De laatste streken in één richting. Mijne heren, Naar aanleiding van uw berichtgeving in uw blad van 29 april j.l. onder het hoofd „Uit reiking Koninklijke Onderscheidingen" deel ik U mede, dat daarin ten opzichte van mijn persoon enige onjuistheden voorkomen. Ik ben n.l. geen kassier van de Boerenleen bank „Terneuzen", doch procuratiehouder en ook was ik geen penningmeester van de actie „Open het Dorp", van het comité tot stichting van het bevrijdingsmonument en bij de inzameling bij de februari-ramp in 1953. Ik zou het zeer waarderen, indien U van een en ander nog in uw blad zou willen doen blij ken, hetgeen tegenover de personen, die be doelde functies wel bekleedden ook op zijn plaats zou zijn. U vriendelijk dankend verblijf ik C. J. Schieman SPORT VOETBAL AXEL - R.A.C. 2-0 Axel heeft in een sportieve en door beide elftallen goed gespeelde wedstrijd een verdien de overwinning behaald. Reeds in de 2e minuut plaatste R.A.C. een goede aanval maar het schot ging naast. In de volgende minuut kreeg de club uit Rijen een corner te nemen waaruit Bink inschoot maar doelman Verpoorte wist fraai te stop pen. Hierna gaat Axel in de aanval, Herman schiet over, een schot van Verbunt gaat naast. Het spel gaat op en neer met iets meer aan vallen van Axel, maar de Brabantse aanvallen zijn ook niet van gevaar ontbloot. In de 28e minuut heeft van de Bleek een goe de kans de scoore te openen maar zijn hard schot wordt door Piet Verpoorte uitstekepd gestopt. 2 Minuten later krijgt Herman uit een voor zet van Sheilds een mooie kans maar deze mist jammerlijk. In de 33e minuut gaat Verstraeten goed ach ter een dieptepass aan maar deze kogeld naast. Met Axel het meest in de aanval breekt de rust aan met dubbel blanke stand. De eerste aanval na de hervatting is voor R.A.C. maar het schot gaat hoog over. In de 3e minuut wordt een voorzet van Ver straeten door Herman ineens op de schoen genomen en schiet hard onhoudbaar in 1-0. 2 Minuten later weet Herman door te breken en treft opnieuw doel, maar dit vindt in de ogen van de goed leidende scheidsrechter geen genade en wordt voor hands afgekeurd. In de 7e minuut treft een schot van Sheilds de lat. Na 10 minuten spelen schiet Sheilds uit een voorzet van Lensen in maar via het lichaam van een R.A.C.-speler gaat de bal naast het doel. De volgende minuut weet Herman goed door te breken maar zijn opmars wordt door de keeper gestuit. Uit de ontstane corner is het een Brabantse verdediger die bijna in eigen doel schiet. De druk op het R.A.C.-doel wordt bijzonder zwaar en er ontstaat paniek in de achterhoede. In de 32e minuut is het bij een Brabantse aanval dat een der Axelse verdedigers onop zettelijk de bal tegen de arm krijgt en de scheidsrechter heeft hiervoor een strafschop, wat zeker een te zware straf is. De strafschop genomen door Scherlaken in de linker bovenhoek wordt op fantastische wijze door Piet Verpoorte gestopt. In de volgende minuut is het Sheilds die doorbreekt en langs de uitgelopen keeper in schiet 2-0. Axel blijft aanvallen en 1 minuut voor tijd is het Beterams die de uitgevallen Verstraeten voor een enkelblessure vervangt nog een kans krijgt maar in vrije positie is zijn schot te zwak en wordt door de R.A.C.-doelman ge stopt. Door deze nederlaag van R.A.C. en de over winning die R.K.C. wist te behalen op R.K.V.V.U. is R.K.C. uit Waalwijk kampioen geworden in deze klasse. VOETBAL OP 2e PINKSTERDAG 2e Pinksterdag zal er een vriendschappelijke voetbalwedstrijd worden ge'speelfl tussen de v.v.-,,Axel" en de le klasseclub DESK. Voor de voetballiefhebbers zal dit een wel kome 2e Pinksterdag-besteding zijn. BEKERVOETBAL In de eerste ronde om de K.N.V.B.-beker zal Axel in Sas van Gent de wedstrijd moeten aanbinden tegen Corn Boys en wel op zater dag 13 mei 's avonds om half zeven. De wedstrijd Vogelwaarde - Cluzona in de halve competitie welke door de vier laagst geëindigden moeten uitmaken welke met Breskens zal degraderen naar de vierde klasse zal zondag 7 mei op het terrein van de v.v.- „Axel" worden gespeeld. Het gereedschap van de doe-het-zelf-schilder Alles wat u bij het schilderen nodig heeft, is op de foto afgebeeld. Allereerst een klein kwastje voor hoeken en smalle randen, een grotete kwast voor gro tere oppervlakken. Voor muren en plafonds is een verfrol en een bijpassende verfbak uiterst praktisch. De boender gebruikt u voor het stevig wassen met ammoniak bij de voor bereiding voor het werk. Voor het vullen van gaten en scheuren is een z.g. snelpleister nodig. Er zijn verschillende goede merken in de VOORKOM DE SLIP Circa 20% van de ongevallen op autosnel wegen wordt ingeleid door een slip. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de slogan „Voorkom de slip" deel uit maakt van de 'actie „Zwarte Zes". Men moet echter wel be denken, dat slechts in een aantal van de 2.862 in 1966 geregistreerde ongevallen de slip als zodanig als oorzaak geldt. Veelal is de slip het gevolg van het in een noodsituatie ge raken van het betrokken voertuig door andere oorzaken, bijv. te kort afstand houden, on achtzaamheid etc. Dit betekent allerminst dat de slip als zelf standige ongevalsoorzaak verwaarloosd mag worden. Hoewel op dit stuk geen exacte cijfers beschikbaar zijn, kan veilig worden aangenomen dat de slip in de reeks oorzaken van de ongevallen op onze autosnelwegen een niet onbetekende plaats inneemt. Slippen ontstaat wanneer de wrijvingskracht tussen band en wegdek wordt overtroffen door andere krachten die op het voertuig inwer ken, bijv. vertragingskrachten, ontstaan door afrem men op de motor, of door gebruik van de hand- en/of voetrem - aandrijfkrachten, die inwerken op de aan gedreven wielen middelpuntvliedende krachten, ontstaan door richtingverandering - andere krachten die op de dwarsrichting van het voertuig werken, bijv. veroor zaakt door zijwind, oneffenheden in het wegdek enz. Zodra de wrijvingskracht tussen band en weg dek niet meer is opgewassen tegen één van de hierboven genoemde invloeden, of tegen een combinatie hiervan, treedt de slip op. Dit betekent dat het aanrakingsvlak van de handel. Voor kleine gaatjes kunt u ook pla muur gebruiken. Een verfschraper is voor waarde voor succes, wanneer u een oude verf laag moet verwijderen. Een steekmes van hard staal, voor het verwijderen van roest op me taal, schuurpapier, een plamuurmes en een stopmes behoren verder tot uw uitrusting. En dat zijn dan alle echt niet kostbare hulpmiddelen die u bij het schilderen nodig heeft. Behandel uw gereedschap met zorg maak dat alles na gebruik goed schoon wordt. Die zorg werkt mee aan het resultaat dat u verlangt. band met het wegdek niet meer stilstaat t.o.v. de weg. De statische (stilstaande) wrijving gaa over in een dynamische (glijdende). In de dagelijkse rijpraktijk betekent dit, dat de oorzaak van de slip is terug te brengen tot 1. het voertuig (profiel en spanning van de banden en de remmen) 2. de weg (aard en toestand van het weg dek) 3. de bestuurder (met inzicht en de juiste mentale instelling) of tot een combinatie van deze. Het corrigeren van een slip vereist vaardig heid en praktische oefening, terwijl het bo vendien van belang is dat de bijvoorbeeld op een anti-slipcursus verworven kennis en be hendigheid worden onderhouden. In het kader van de actie „Zwarte Zes worden automobilisten geadviseerd onder staande regels in acht te nemen Vermijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. Komt u door een of andere oorzaak in moeilijkheden, blijf dan kalm, rem niet, ontkoppel en stuur snel in de richting waar u heen wilt. Kies op gladde wegen (dat zijn ook nat te altijd de hoogste versnelling die voor het toerental van de motor toelaatbaar is. Hierdoor wordt de kans op overdosering voorkomen. Draag zorg voor goede banden en vooral ook voor de juiste bandenspanning. Het verdient aanbeveling om zorg te dra gen dat de wielen goed zijn uitgelijnd. Schokbrekers zijn van groot belang ze houden het contact tussen band en weg dek. Schenk aandacht aan de toestand van het wegdek. Los zand of grint kunnen for midabele slips in de hand werken. JAARVERSLAG ANWB Afd„ Zeeland Den Haag, 2 mei 1967. Blijkens het jaarverslag van de afdelingsconsul van Zeeland van de ANWB, de heer D. F. P. Hoegen, omvatte het aantal door de Bond ge plaatste verkeersborden in deze provincie op 31 december 1966 203 wegwijzers (219 in '65) 20 lichtwegwijzers (géén in '65) 659 richtingsborden (529 in '65) 267 voorrichtingsborden (205 in '65) 529 toeristische route borden (360 in '65) Voor tal van Zeeuwse gemeenten werden in de loop vanhet verslagjaar verkeerstechnische adviezen samengesteld. Ook adviseerde de Bond omtrent de aanleg van jachthavens te Yerseke, Bruinisse en nabij Terneuzen. Mobiele kantoren van de ANWB verschenen in het seizoen ten behoeve van de bondsleden regelmatig in de gemeenten Terneuzen en Zierikzee. Dit jaarverslag werd door de heer Hoegen uit gebracht in de afdelingsvergadering die zater dag, 29 april j.l., in restaurant „Braakman" te Hoek werd gehouden onder voorzitterschap van dr. P. S. Pels, lid van het Dagelijks Be stuur van de ANWB. Nadat het verslag was goedgekeurd heeft de vergadering op hartelijke wijze afscheid geno men van de aftredende ruiterconsul, mr. P. C. Adriaanse, en vervolgens diens opvolger, de heer L. H. B. van der Slikke, welkom gehe ten. Eveneens begroette men de nieuwbenoem de consul, de heer W. van der Gooszen te Kortgene. In verband met zijn zilveren ambtsjubileum als consul te Wolphaartsdijk werd hulde ge bracht aan de heer J. Kakebeeke, die overi gens verhinderd was de vergadering bij te wo nen. De vergadering wenste hem in het bij zonder geluk met de hem verleende konink lijke onderscheiding. Er was dit jaar slechts één jubilerende chauf feur in de afdeling te huldigen. Het was de heer C. de Regt, die 12Vè jaar in dienst is bij de aannemersfirma Ruysscher Zoon te Biervliet. Bekendmaking DRANKWET Burgemeester en Wethouders van AXEL brengen ter openbare kennis, dat op 2 mei 1967 bij hen is ingekimen een verzoekscrift van SCHOOT, Rudolph Jacobus Bernardus van beroep vishandelaar, wonende te AXEL, Weststraat 33, om een verlof A voor de ver koop van zwak-alcoholische drank voor de volgende localiteit Restaurant zwembad te Axel. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Bur gemeester en Wethouders inbrengen. AXEL, 2 mei 1967. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Zondagsdiensten ZONDAG 7 MEI 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. van Dooren Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 5.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 6-7 MEI Dokter Kok Oranjevereniging Axel Uitslag verloting 665, 848, 605, 258, 738, 845, 891, 823, 262, 825. Prijzen afhalen vóór 20 mei a.s. Prins Hendrikstraat 28.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2