KLEURENTELEVISIE KOMT OP GANG Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 6 MEI 1967 81e Jaargang no. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Alg. Ledenvergadering van de afcL van het Rode Kruis Axel Dinsdagavond hield de afdeling Axel van het Nederlandsche Roode Kruis in ,Het Centrum' haar algemene ledenvergadering onder voor zitterschap van dokter C. A. Schiltman. Er was voor deze vergadering een matig bezoek. Na de opening door de voorzitter werden de notulen van de secretaris de heer K. J. van Drongelen onder dank goedgekeurd. Na de behandeling van de ingekomen stukken werd door de secretaris het volgende jaar overzicht gegeven. Mijnheer de voorzitter, leden van het be stuur, dames en heren. Ik wil dit jaaroverzicht beginnen met het feit te herdenken dat het op 27 februari 1967 20 jaar geleden is dat onze afdeling werd opgericht. Het dagelijks bestuur en de Direc tie van het Nederlandsche Roode Kruis heeft het bestuur in een schrijven geluk gewenst met dit jubileum en zij spreken hun erkente lijkheid uit voor het belangrijk aandeel in de verrichtingen op velerlei gebied, ten dienste van het Nederlandsche Roode Kruis in het algemeen en van onze afdeling in het bijzon der. Gaarne wil ik deze woorden van dank namens het bestuur overbrengen aan hen die de be langen van het Rode Kruis op enigerlei wijze behartigen en zeer in het bijzonder aan de mensen van de kolonne en hun leiders en leidsters. In deze 20 jaar heeft Axel - en ik mag dit zonder enige ophef naar voren brengen - een uitstekende naam gekregen. Aan ons de taak die naam te handhaven De eerste maanden van het jaar gaan zonder schokkende gebeurtenissen voorbij. Op 16 mei neemt een herenploeg deel aan de wed strijden te Souburg, met als resultaat een der de plaats. Winnen is belangrijk, het deelne men kan nog belangrijker zijn. Op 19 april slagen 5 helpsters 3e kl. voor het examen 2e kl. Op 16 mei wordt de penningmeester de heer A. P. Esselbrugge onderscheiden met de me daille van verdienste in zilver. De gesp voor 20-jarige dienst wordt uitgereikt aan dezelfde persoon en aan de kolonne-commandant Dr. K. Boor. De heren Blok en Bakker worden onderscheiden met de medaille voor 10 jaar dienst. Op 17 mei 1966 slagen 2 helpsters 2e kl. voor het examen helpster le kl. De laatste week van mei en de eerste week van juni zijn als steeds zeer belangrijk voor een afdeling. Het zijn deze collecte-dagen die ons van de nodige financiën moeten voor zien. Met tevredenheid hebben wij kunnen constateren dat de leden zich bijzonder heb ben ingespannen want de opbrengst bedroeg 2993,- tegen 2600,— in 1965. Het be stuur wil met de komende collecte een beroep op u doen dit bedrag te evenaren, temeer omdat vele posten in prijs zijn gestegen. Ik denk bijv. aan de boottocht, het verblijf in het Henry Dunanthuis. In juni zijn de bekende wandeltochten, die in 1966 iets minder deelnemers trokken dan in 1965. Maar met een aantal van plm. 700 per sonen kunnen wij tevreden zijn. Ook op de Zeeuwse boottocht van de J. Henry Dunant, onder de leiding van Dr. Boor, zijn onze Rode Kruis-mensen actief. Twee patiënten uit Axel mochten deze tocht meemaken. Ook in het Henry Dunanthuis te Zeist werd hulp verleend en ook daar kon een stadgenoot van een week vakantie genie ten. Tegen het einde van het jaar begint zich het 100-jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis af te tekenen. De inzet hiervan is het opvoeren van het ledenaantal. Wat onze afdeling tot 2x mislukte, is in 1967 een eclatant sukses geworden. Huis aan huis werden de aanmeldingsformulieren opgehaajd met als uiteindelijk resultaat dat 400 nieuwe leden ingeschreven konden worden. Onze af deling steeg hiermede van 315 tot 715 leden. Namens het bestuur dank ik allen die hieraan op zo een voortreffelijke wijze hebben mede gewerkt. De oefenavonden werden regelmatig gehou den, maar over het bezoek kunnen wij niet direct zulke optimistische geluiden laten ho ren. Het bestuur heeft dan ook gemeend een algemene circulaire te moeten rondzenden om dit bezoek te stimuleren. Op een der gevol gen willen wij niet nalaten te wijzen, n.l. op het verlopen van het diploma indien het aan tal voorgeschreven lessen niet is gevolgd. Het diploma kan dan onder geen beding meer worden verlengd. Probeert u toch - naast de vaste kern - de oefeningen regelmatig te bezoeken. Het is wel zo dat in alle lagen van de maatschappij het verenigingsleven een moeilijke tijd doormaakt, en in het midden latend wat de oorzaken hiervan zijn, het is toch moeilijk te begrijpen en te aanvaarden, dat ook een organisatie als het Rode Kruis met zijn zo humane, zo op de medemens ge richte doelstelling, in die algemene misere zou moeten delen. Doch ondanks dit pessimistische geluid op dit ene punt, kunnen wij toch wel met ge paste tevredenheid terugzien op het afgelopen jaar. Wij mogen dit danken aan de mannen en vrouwen, die in volle overgave de Rode Kruis-gedachte zijn toegedaan, die zonder eigenbelang en niet zelden ten koste van op offeringen gehoor hebben gegeven aan hun drang te helpen waar en wanneer dit ook nodig mocht blijken. Mijnheer de voorzitter, ik wil dit overzicht gaarne besluiten met de hoop uit te spreken dat ook in 1967 het Rode Kruis-werk in Axel op dezelfde voet voort mag gaan. Hierna werd door de penningmeester de heer A. P. Esselbrugge het financieël verslag gegeven dat een klein batig saldo gaf te zien. Hierna kreeg de kringsecretaris de heer A. D. Constandse uit Middelburg het woord. Deze sprak zijn waardering uit voor de grote ledenwinst welke er in Axel in het afgelopen jaar is geboekt. Verder sprak de heer Constandse over de landelijke actie die gevoerd zal worden bij de viering van het 100-jarig bestaan van het Roode Kruis. Dokter Schiltman dankt de heer Constandse hartelijk voor zijn aanwezigheid en de ge sproken woorden waarna deze vergadering werd gesloten. Officiële start in september In het najaar zal in Nederland de kleuren televisie officieël beginnen. Nederland loopt daarmee precies gelijk met de andere West- europese landen. De Nederlandse Televisie Stichting en de omroepen zullen begin sep tember starten. Nogal aarzelend - voorlopig zijn er niet meer dan zes tot acht uren kleu rentelevisie te verwachten. Dat is niet alleen het gevolg van de gebruikelijke voorzichtig heid bij de start van iets nieuws, maar ook van de moeilijke financiële situatie bij de instanties, die in Nederland de televisie ver zorgen. De kleurentelevisie vraagt uitgebrei de technische voorzieningen, die hoge kosten met zich brengen. De programma's zijn even eens beslist niet goedkoop. Volgens woord voerders in Hilversum zullen die eerste Ne derlandse kleurentelevisie-uren dan ook ge vuld worden met relatief goedkope buiten landse produkties. Vooral West Duitsland heeft wat dit betreft veel te bieden. De West- duitse studio's zijn al enige tijd bezig met de opnamen voor kleurenelevisie van beroemde operettes. Ook kleurenfilms zullen, met me de werking van de Nederlandse bioscoopbond, tegen schappelijke prijzen beschikbaar komen. De NTS en de omroepen hebben in elk geval duidelijk gesteld, dat de normale zwart-wit uitzendingen niet mogen lijden onder de dure kleurenuitzendingen. Men houdt er rekening mee, dat het merendeel van de Nederlandse t.v.-kijkers hun zwart-wit toestel nog trouw zullen blijven en pas na een aanloopperiode van enige jaren op kleurentelevisie zullen overschakelen. Ook de industrie houdt rekening met zo'n ontwikkeling. In het onlangs verschenen jaar verslag van Philips viel te lezen, dat de Ne derlandse fabriek in haar Nederlandse en Duitse vestigingen tot nu toe twintigduizend ontvangers voor kleurentelevisie heeft ge bouwd. Binnenkort begint Philips ook in En geland en Frankrijk te produceren. Engeland heeft eveneens het voornemen aan het eind van de zomer met kleurenuitzendingen te starten. De prijs van een kleurenontvanger zal voor velen nog een rem zijn om zich zo'n toestel aan te schaffen. De officiële verkoop prijs is in Nederland gesteld op 2950 gulden. De eerste toestellen zijn in april aan de han delaren geleverd. Voorlopig heeft iedere han delaar één toestel tot zijn beschikking. Rond Eindhoven kunnen de handelaren vanaf mid den april de experimentele uitzendingen van Philips zelf ontvangen. Het publiek kan vanaf 1 juli de toestellen kopen. Ook de eerste of ficiële uitzendingen, die in september begin nen, hebben nog een experimenteel karakter. In januari 1968 hopen de omroepen dan we kelijks acht uren te vullen met een regelmatig programma. De industrie houdt rekening met een moge lijke omzet van kleurenapparaten in West Europa van honderdduizend stuks in 1967. Volgend jaar verwacht men een verkoop van 250 duizend tot 300 duizend toestellen. Ne derland zal maar een klein deel van deze aantallen in eigen huiskamers plaatsen. De invoer van kleurentelevisie betekent ook een belangrijke omschakeling voor de handel. Het technische personeel krijgt van philips een uitgebreide opleiding om een goede service verlening te garanderen. Ook de technische staf van de NTS die de apparatuur be heert - is al geruime tijd bezig met een tech nische omscholing. Ook de programmamakers (regisseurs en producers) zullen nog aan de nieuwe vorm van het allernieuwste medium moeten wennen. Kleurendeskundigen zijn no dig om tot een artistiek verantwoorde com binatie van kleuren te komen. De hoofdkleu ren bij de kleurentelevisie zijn rood, groen en blauw. Met deze drie kleuren zijn allerlei combinaties te bedenken. Zo kan men met rood, groen en blauw in een bepaalde onder linge verhouding (voor de nieuwsgierigen 30 50 11) zuiver wit bereiken. Op deze manier zijn ook allerlei zachte pasteltinten te maken. Wil men bijvoorbeeld een heel zacht rood bereiken, dan geeft men op basis van de wit-verhouding iets meer rood. Op dezelfde manier kan men met de drie basiskleuren zwart maken. Zo simpel als het hier staat, is het in de praktijk natuurlijk niet. Nauwkeu rige berekeningen zijn nodig. Sommige tech nici hebben er zelfs een heel eigen weten schap van gemaakt met een aparte naam colorimetrie. Het systeem, dat voor Nederland gekozen is, maakt het mogelijk dat men met de nieuwe kleurenontvangers (met een beeld van 59 cen timeter) ook de gewone zwart wit uitzendin gen ontvangt. Ook dit is weer gebaseerd op het principe dat men de drie basiskleuren zo danig onderling kan mengen, dat men hele maal geen kleur meer onderscheidt. Men ziet dan alleen wit licht. Vermindert men de sterk te van het licht dan krijgt men zwart. Dit is - in principe dezelfde manier, waarop de normale zwart wit ontvangers werken het onderscheid maken tussen sterk en zwak licht. Ook de kleurenontvangers zijn hierop ingesteld. Het zou anders een bijzonder kost bare investering worden om voor bijna drie duizend gulden een t.v.-ontvanger te kopen, die slechts enkele uren per week, met een ge middelde van één uur per dag, bruikbaar is. Tweehonderd ton vlas ging in vlammen op Een vlashangar van de firma De Windt en Zoon aan de Molenstraat in Clinge, is woens dagmiddag vrijwel volledig uitgebrand. De gehele voorraad vlas, in totaal bijna 200.000 kilogram, ging verloren. Ook een repel machine en een persmachine werden een prooi van het vuur. Een vrachtwagen van de firma Linex uit Koewacht die bij de hangar stond, werd zwaar beschadigd. De totale schade be draagt ongeveer 120.000, - De eigenaars zijn verzekerd. Het vuur werd bestreden door de brandweer van Nieuw-Namen en die van Clinge. Men slaagde er slechts in het machinehuis te be houden. De technische recherge en de rijkspolitie heb ben naar de oorzaak van de brand een onder zoek ingesteld. GOUDEN JUBILEUM Precies vijftig jaar geleden werd een aanvang gemaakt met landbouwmechanisatie op grote schaal. Op 8 oktober 1917 verliet namelijk de eerste, in massa vervaardigde, landbouw trekker de lopende band. Verantwoordelijk voor deze historische datum is Henry Ford I, de vader van de massa- motorisering. Hij is de man geweest, die het eerste de landbouwtrekker in grote series fa briceerde. Reeds vanaf de dagen, die hij als kind op de boerderij van zijn vader doorbracht, koesterde hij de wens het harde werk van de mens te verlichten door het gebruik van machines. Henry Ford verwezenlijkte echter deze plan nen niet voordat de Ford Motor Company een hechte basis was geworden en honderd duizenden automobielen de fabriek hadden verlaten. Tot aan het begin van 1917 had hij meer dan 50 experimentele trekkers gebouwd. Maar zelfs toen zou hij nog niet met de trekker- produktie zijn gestart indien oorlogsomstan digheden dit niet noodzakelijk hadden ge maakt. In Engeland heerste gedurende de eerste we reldoorlog een nijpend voedselgebrek. Men was voor 70% van het voedsel afhankelijk van import. Deze import was bijna geheel af gesloten door de Duitse blokkade. Om toch te kunnen leven was Engeland gedwongen zijn eigen voedselproduktie drastisch op te voe ren. Dit was echter alleen mogelijk door het mechaniseren van de landbouw. Uit verschillende experimenten, die met trek kers werden uitgevoerd, door de British Royal Agricultural Society, werden twee Ford mo dellen begroet als ,,een bliksemstraal uit de heldere hemel van trekker-constructies". Lord Northcliffe werd door de Engelse re gering naar Henry Ford gezonden om dienst steun te verkrijgen. In het begin was Henry Ford onwillig om onmiddellijk met de pro- duktie te starten. Hij meende dat de modellen nog konden worden verbeterd. Lord Northcliffe zei „Wij begrijpen uw bezwaar. Wij hebben zelf blauwdrukken van vele nieuwe militaire uitvinden, maar we moeten de wapens en machines, die we heb ben, gebruiken en hiermee trachten de oorlog te winnen. We hebben een trekker nodig. Die van u is de beste, die we kunnen krijgen. We kunnen niet op de perfecte trekker wachten. We hebben nodig, wat momenteel verkrijg baar is en wij wensen, dat u dat voor ons maakt." De eerste Ford trekker voor Engeland kwam van de lopende band uit een klein fabriekje in Dearborn, Michigan. De naam van de trek ker was „Fordson", ontleend uit de firma naam Henry Ford Son". De Fordson woog ongeveer 1200 kg en was voorzien van een viercilinder 20 pk motor. De trekker had drie versnellingen vooruit en een achteruit alsmede een meervoudige pla- tenkoppeling. De motor kon zowel op benzine als op petroleum draaien. Zeven maanden nadat Henry Ford met de massaproduktie van de Fordson was begon nen, was de gehele Engelse order van 7.000 trekkers afgeleverd. De Fordson bleek een lange levensduur te hebben en zowel betrouwbaar als economisch te zijn. Het belangrijkste was echter dat de Fordsons de voedselproduktie in Engeland dusdanig hielpen opvoeren, dat de voedsel- crisis kon worden overwonnen. Na het uitvoeren van de Engelse order wend de Henry Ford zich tot de Amerikaanse markt. Binnen drie maanden werd hij over- steltpt met 13.000 orders. Dankzij de massa produktie kon de Fordson economisch wor den geproduceerd en kwam daardoor onder het bereik van de gemiddelde boer. De ver koop van de Fordson ging met reuzesprongen omhoog en gedurende een lange periode in de twintiger jaren waren 75% van alle in de USA gebouwde trekkers Fordsons... Dat was het begin van een organisatie, die thans tot de grootste trekkerproducenten ter wereld behoort. Vandaag dragen de afstam melingen van de Fordson de naam „Ford" en worden in de gehele vrije wereld op de markt gebracht voot hert zelfde doel, dat Henry Ford reeds als jongen voor ogen had. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktife en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK (Nadruk verboden) ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1