AGENDA Uit onze omgeving Axel AUTOBOTSING Zaterdagmiddag reed J. H. de W. uit Axel met een personenauto over de Provincialeweg in de richting Terneuzen. Hier wilde hij links de Buthstraat inrijden, de W., meende dat hij richting aangaf naar links maar later bleek deze defect te zijn. Een achteropkomende per sonenauto bestuurd door A. J. F. uit Sluiskil haalde de W. opdat moment in waardoor een botsing ontstond. Beide auto's werden flink beschadigd. AUTO SLIPT EN RAMT LICHTMAST In de nacht van zaterdag op zondag wilde A. B. uit Axel vanuit de Catharinastraat de Oude Zeedijk oprijden, hierbij kwam de per sonenauto te slippen en bitste tegen een al daar staande lichtmast en beveiligingshek. De auto, de lichtmast en beveiligingshek wer den beschadigd. GESLAAGD Een dezer dagen is te Utrecht bij de gehouden examens voor verkoper van vers vlees ge slaagd, de heer Nico Bolleman, die nu in zijn moderne zelfbedieningszaak ook vers vlees zal mogen verkopen. SCHOOLTENTOONSTELLING VAN „HET MOLENKWARTIER" De Landbouwhuishoudschool, „Het Molen kwartier" heeft woensdag haar jaarlijkse schooltentoonstelling gehouden waarvoor een bijzonder grote belangstelling bestond. In de lokalen was op overzichtelijke wijze het werk van de leerlingen opgesteld. Hier was te zien hoe veelzijdig de opleiding op deze school is. Er was zoveel te zien dat het zeker te ver zou gaan alles te noemen, daarom willen wij ons beperken tot enkele punten. Zo zagen wij bij handenarbeid vele mooie stukjes keramiekwerk door de leerlingen ver vaardigd. In de keuken kon men genieten van de slaa tjes en andere lekkernijen. Fraai waren ook de verzorgde bloemstukjes. Hieraan was een wedstrijd verbonden, waarbij Clara van Cad- sand in de assistentenklasse H, Marja Blan- kert in de assistentenklasse N en Marijke Janse in de 2e jaars-klasse een eerste prijs kregen. Dat ook het naaldvak een grote plaats op het lesrooster heeft bleek bij de 's middags en 's avonds gehouden modeshow waar de zelf vervaardigde kleding werd geshowd. Voor het eerst werd hier door kleuters de gemaakte kleuterkleding getoond. Het geheel was zeker een bezoek meer dan waard en kan gezegd worden dat het weer een geslaagde tentoonstelling was, die zeker bij velen een beter inzicht zal gegeven hebben van het landbouwhuishoudonderwijs. UITNODIGING VOOR BALLETGROEP „ILONA" Mede door het suksesvol optreden van deze week in „Het Centrum" heeft de balletgroep „Ilona" een uitnodiging gekregen om mede werking te verlenen op een feestavond van de Personeelsvereniging van de Spiegelglas- fabriek te Sas van Gent op 8 mei aanstaande. SUKSESVOL EERTSE OPTREDEN VAN DE BALLETGROEP „ILONA" De balletgroep „Ilona" onder leiding van de dames Ankie Esselbrugge en Jopie Dieleman gaf woensdagavond voor een goed gevulde zaal van het Centrum haar eerste officiële optreden. Aan dit eerste optreden is zeker heel wat vooraf gegaan. Enige jaren geleden voelde Jopie Dieleman zeker niet graag op de voorgrond tre dend zich aangetrokken tot het ballet- dansen en keek rond of het voor haar moge lijk zou zijn hier iets van te leren. Samen met haar vriendin Ankie Esselbrugge gingen zij deelnemen aan balletlessen in Ter- neuzen. Na enige tijd moesten zij door tijdsge brek een eind maken aan deze lessen. Toch was deze rustpauze van korte duur, een mevrouw die wist dat Jopie en Ankie op ballet waren vroeg of haar dochtertje met hen mee kon naar dit ballet. Maar daar zij niet meer gingen was dit onmogelijk, wel boden zij aan om dat wat zij hadden geleerd samen te leren aan deze mevrouw haar dochtertje. Ankie haar jongere zuster begon ook interesse te krijgen en samen leerden deze meisjes de eerste passen en dansjes van het ballet. Al spoedig hoorden vriendinnetjes van deze danslessen en vroegen of ook zij niet konden deelnemen. Al snel werd dit een leuk groepje dat bij gelegenheden o.a. schooluitvoering van de Prinses Marijke School en St. Nicolaas- feest van de N.S.M. optraden. Door het enthousiasme dat uitging van dit groepje werd Jopie Dieleman door een be staande vereniging gevraagd of zij de leiding zou willen nemen van een groep kinderen die ook wel interesse hadden voor ballet. Aan dit verzoek werd door haar graag gevolg gegeven en begon hier aan ruim 20 kinderen balletles te geven. Later is deze groep los gekomen van de be staande vereniging en samen gegaan met het reeds eerder begonnen groepje en kreeg de naam balletgroep „Ilona". Deze naam werd gekozen omdat de eerste leerling van Jopie en Ankie Ilona hete en nog steeds een van hun leerlingen is. Toen zij eenmaal begonnen waren om lessen te geven kwam bij hen het verlangen op om hun eigen kennis verder te verrijken. Zo zijn zij thans leerlingen van de zeer eerwaarde Zuster Paula Maria te Sluiskil die een zeer goede lerares voor hen is. En woensdagavond was het dan zover dat „Ilona" officiéél voor het voetlicht trad met een programma dat met 23 dansjes uitge voerd door bijna 40 meisjes een volledige avond vulde. De zakelijke leider de heer F. van den Berg gaf in zijn inleidend woord een uiteenzetting van het doel van deze balletgroep. Het is niet de bedoeling om deze meisjes het ballet op de spitsen te leren maar om met deze dan sen het lichaam de bewegingen te geven die kunnen bijdragen tot een goede vorming, ver der wordt hiermee bereikt gevoel voor rithme en muziek. Door deze inspanning zal er zeker 'n ontspan ning zijn bij hen die aan deze ballet doen. Het programma werd geopend met het dansje „Bloemenmeisjes" gevolgd door „Zwaluwen" en „Dansende kinderen". Het verdere pro gramma was verwerkt in een sprookje „Het meisje en de Fee" waarin 11 dansjes waren verwerkt, achtereenvolgens Walsje, Klompen dans, De verliefde Clown, de Circuspaardjes, Vriendinnetjes, Hongaarse dans, Tiroler dans je, Chinezen, Griekse dans, Menuet en Droom. Na de pauze werden ten tonele gebracht Verliefd in 1867, Verliefd in 1967. Het meis je en de Vlinder, Hongaarse dans, Walsje, Potpourri, Lentemorgen, Horlepiep en Af- scheidswals. Het gehele programma waarvan alle dansjes door Ankie en Jopie zelf waren samengesteld oogstte een bijzonder grote bijval van het publiek en na elk dansje steeg een daverend applaus uit de zaal op. De enorme hoeveelheid fraaie en goed ver zorgde kleding was door de beide dames zelf ontworpen en vervaardigd. Het decor en toneel aankleding bleek bij de heren P. Lion en E. Tieleman in goede han den evenals de wisselende verlichting. Het zou zeker een onmogelijkheid zijn op elk dansje in te gaan en daarom is het beter dit niet te doen daar alles bijzonder goed en vlot werd gebracht. Dat men reeds bij het eerste optreden goed voor de dag wilde komen bleek reeds toen men het programmaboekje in handen kreeg dat keurig verzorgd was met op het front een door de heer Chris Hoorman getekende balle rina. Voor hen die aanwezig waren zal het zeker niet verwonderlijk geweest zijn dat Ankie en Jopie aan het einde van de avond bloemen werden aangeboden voor wat zij had den weten te bereiken, deze balletgroep dat wel boven elke verwachting uitging. Gezien dit enorme sukse zal het bij alle aan wezigen wel de wens naar voren hebben doen komen, een tweede optreden in Axel moet niet lang op zich doen wachten. Een bijzonderheid bij dit optreden is zeker dat dit grootse programma in alle opzichten kon plaatsvinden zonder enige overheidssubsidie. N.V.S. HIELD VERGADERING IN GEZELLENHUIS TE AXEL In het Gezellenhuis te Axel heeft de afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van de Neder landse Vereniging van Suikerzieken (N.V.S.) zaterdagmiddag de jaarlijkse ledenvergadering gehouden. Op deze bijeenkomst waren bijna 60 leden aanwezig, een aantal dat de voor zitter M. C. van Kerkvoort uit Terneuzen in zijn welkomstwoord zeer verheugend noem de. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeling 209 leden telt en 24 donateurs. Ondanks dat het ledental zich in stijgende lijn voortbe weegt, heeft het bestuur het voornemen een ledenwerf-actie krachtig aan te pakken. De secretaris-penningmeester de heer P. P. D. Arends uit Hulst, die momenteel ook het penningmeesterschap waarneemt, doordat de heer J. M. P. Uitdewilligen om interne rede nen z'n ontslag als bestuurslid indiende, kon melding maken van een klein actief saldo. De periodiek aftredende bestuursleden me vrouw W. Vermast-Burkunk en de heren P. Blommaert en F. P. D. Arends werden allen bij acclamatie herkozen. Na het reglementaire gedeelte hield de landelijk directeur de heer J. Rotte een propagandistische toespraak over de doelstellingen en de talrijke plannen, welke de N.V.S. voor haar leden behartigt. Met nadruk spoorde spreker de diabetici aan de voorlichtingen van de arts zeer punctueel op te volgen, alsook de voorgeschreven voe dingsmiddelen van de N.V.S. De heer Rotte wees het gebruik van kwakzalverij zeer af wijzend van de hand. Wat betreft de plannen tot het stichten van een diabetisch centrum, waar kinderen maar ook ouderen voor gerui me tijd kunnen worden opgenomen, deelde de heer Rotte mede dat het realiseren hiervan in overleg met de overheid, thans meer en meer aspecten krijgt. Ook besprak de direkteur de tot standkoming van het paviljoen bij het huidige kindertehuis „Bos en Duin" omstreeks midden dit jaar, welke de onderbrenging van de uitzending van Suikerzieke kinderen in gezinsverband voor langer dan 42 dagen mogelijk maakt. Vervolgens hield dr. D. Dorrepaal, Internist, een causerie over de aard en het ontstaan van de Suikerziekte en daarmee nauw verbonden complicaties. Ook dr. Dorrepaal beklemtoon de vooral de noodzaak van nauwgezet opvol gen van de leefregels die voor de diabetici gelden. Samenwerking met de behandelende arts en een goede voorlichting van de Ver eniging is onmisbaar. Daarom pleit dr. Dor repaal voor toetreding tot de N.V.S. Hij ziet evenals de heer Rotte het lidmaatschap van de N.V.S. voor ieder diabeet als een levens behoefte. Na een korte koffiepauze verzorgde de heer J. de Vries uit Terneuzen een lezing met dia's over de folklore en de geschiedenis van de Oost Zeeuwsch-Vlaamse streken. Bij de rondvraag bleek dat de oprichting van een afdeling „West Zeeuwsch-Vlaanderen" om verschillende reden nog niet verwezenlijkt kon worden. Tot slot dankte de voorzitter de spreker en de belangstellenden voor hun aan wezigheid. DE MAMMOET DOET ZIJN INTREDE Op grond van het Ministeriele besluit van 3 april 1958 mag de Chr. U.L.O.-school te Axel m.i.v. 1 augustus a.s. beginnen met het omzetten van de school in een school voor Middelbaar Algemeen Vormend Onderwijs, het zgn. M.A.V.O. Voor de toekomstige leerlingen betekent dit een enorm voordeel. In de eerste plaats zul len de leerlingen in de eerste klas, het zgn. Brugjaar veel studiebegeleiding krijgen. Er zal hun geleerd worden hoe ze het werk moeten aanpakken. Verder zal de leerstof op een geheel andere wijze worden aangepakt. Veel direkter, waar bij de zelfwerkzaamheid een grote plaats gaat innemen. Na de eerste klas is het mogelijk, dat leer lingen, die op de Mavo niet op hun plaats blijken te zijn overgaan naar een ander school type, hetzij een hoger of een lager. Deze over gang kan nu geschieden zonder verlies van tijd, daar de 1.1. direkt in de tweede klas van die opnemende school komen. Er gaat dus geen tijd meer verloren. Bovendien is het mogelijk dat een 1.1. overgaat naar de drie jarige afdeling, die ook aan de school verbonden wordt. In het tweede of derde jaar krijgen de 1.1. nu hun eigen keus in het kiezen van hun examen vakken. Slechts een gedeelte hiervan wordt verplicht voorgeschreven. De vierjarige kan didaten doen examen in zes en de driejarige in vijf vakken. Dat is voor de kinderen ook een voordeel t.o. de oude ULO, waar ze ver plicht 11-13 vakken moesten volgen. Nu wordt het aantal vakken, gekozen uit belang stelling, veel beperkter. Er zal echter veel die per op de stof worden ingegaan. De school wordt door een Pedagogisch Studiecentrum begeleid. De diploma's van de beide richtingen geven talloze aansluitingsmogelijkheden, waarvan wij noemen Atheneum, H.A.V.O., Kweek scholen, H.T.S., U.T.S., sociale en kunst academies, etc., etc. Het is een felicitatie waard, dat de Chr. U.L.O. te Axel, die samen met de Openbare U.L.O. te Goes de enige twee in Zeeland zijn, die met de uitvoering van de Mammoet wet mag beginnen. SUKSESVOLLE START VAN TONEELVERENIGING ,,'T MOZAÏEK" Vrijdagavond heeft de Toneelvereniging ,,'t Mozaïek" in het Gezellenhuis haar eerste optreden gegeven met de thriller van Presley „Er verdwijnt een Gast". De zaal was geheel gevuld voor dit eerste optreden en zeker geen der aanwezigen zal spijt gehad hebben deze avond te hebben bezocht. De inhoud van het stuk was zeer spannend en de spelers onder regie van de heer Johnny van Overmeeren wisten er van te maken wat er in zat. De 10 rollen in dit stuk werden allen goed gespeeld en zonder de overigen te kort te doen mag zeker hier genoemd worden de na men van Mevr. Fiegen in de rol van Miss Tracey en Clothilde van den Berg in die van Edna Sanders die beiden tot grote hoogte kwamen. De toneelverzorging en belichting was van goede kwaliteit en zo kan zeker hier van een suksesvolle start gesproken worden. Na de toneelvoorstelling werd door een volks dansgroep op voortreffelijke wijze enkele volksdansen ten tonele gebracht. De avond werd besloten met een gezellig bal bij de muziek van de bekende groep „Opus 5". NATIONALE DODENHERDENKING EN BEVRIJDINGSHERDENKING Ter gelegenheid van de Nationale Doden herdenking zal op woensdag 3 mei aanstaan de des avonds om 7.59 uur door de burge meester een krans worden gelegd bij het Pool se monument aan de Zeestraat. Verzal een korte plechtigheid worden gehou den ter gelegenheid van de bevrijdingsherden king, vrijdag 5 mei d.a.v., des morgens om 8.30 uur. Het programma voor die morgen is als volgt: 8.15 uur-8.30 uur: luiden van de kerk- v klokken. 8.28 uur vertrek van de genodigden vanaf het stadhuis. 8.28 uur de schoolkinderen staan opge steld bij het Poolse monument aan de Zeestraat. 8.30 uur de burgemeester ontsteekt het be vrijdingsvuur; 8.31 uur de wethouders hijsen de Neder landse en de Poolse vlaggen 8.32 uur gezamenlijk zingen van bet Wil helmus. VERGADERING N.C.V.B. De N.C.V.B. vergaderde 20 april o.l.v. de vice-presidente, Mevr. van Asperen-Boeye. Zij opende de avond met gebed, waarna we zongen Psalm 139 vers 1 en 14. Dan las zij Phil. 2:1-8, haar meditatie was n.a.l. hier van getiteld „Het Kruis van Christus". Na de begroeting kreeg Ds. v. d. Hauw, le- gerpredikant te Roozendaal, het woord. Hij sprak over de „problemen van deze tijd". Hij was een boeiend verteller en sprak uit een schat van ervaring. Er hebben in deze tijd zeer veel veranderingen plaats gehad, ook in het geloofsleven en de moraal, maar zegt de spreker, het Geloof blijft toch, ondanks alles. Na de pauze werden er nog vragen beant woord, waarna de spreker moest vertrekken. De huishoudelijke zaken werden nog afgehan deld. O.a. werd medegedeeld dat voor de actie van Barthimeus een busje bij de pre sentielijst komt te staan, zodat ieder er wat in kan doen. Na het zingen van Gezang 89 sloot de vice- pres. met dankgebed. Zaterdag 29 april carillonconcert, te geven door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm. Maandag 1 mei viering Koninginnedag Woensdag 3 mei Nationale dodenherdenking (zie publikatie) Vrijdag 5 mei Bevrijdingsherdenking (zie publicatie) De Koninklijk Nederlandse Schouwburg te Gent organiseert van 29 april t.m. 4 juni '67 een theater festival het programma ligt op het Informatiekantoor ter inzage. De Stichting ter Bevordering van de Ama teurfotografie schrijft een nationale foto-, dia- en filmwedstrijd uit van mei t.m. augus tus. Folders betreffende deze wedstrijd kunnen worden aangevraagd bij het informatiecen trum V.V.V. ten stadhuize. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 29 APRIL 1967 van 15.00 - 16.00 uur door Mevr. M. J. Moerdijk-Vanderswalm 1. Tune „Dan zal de beiaard spelen" P. Benoit 2. Preludium Math. van den Gheijn 3. Andante contabile Jef Denijn 4. Menuet Jef van Hoof 5. Rhytmendans Staf Nees 6. Menuet Handel 7. Aan U alleen E. Hullebroek 8. De beiaard speelt Marcel Mestdagh 9. Allegro Scheppers 10. Het meisje als matroos 11. Campanella Geo Clement 12. Tune Zondagsdiensten ZONDAG 30 APRIL 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 29 30 APRIL Dokter Boor.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 3