OPENBARE VERGADERING Nederland heeft een Prins Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 29 APRIL 1967 81e Jaargang no. 31 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCN-VLAANDEREN van de GEMEENTERAAD van AXEL De raad kwam bijeen voor een vergadering op dinsdag 25 april. Of deze raads vergade ring het breken van een record betekende weten wij niet, want de Axelse raad heeft al meer blijk gegeven met de mini-mode mee te doen, maar een vergadering die inclusief officiële opening en sluiting binnen 15 minu ten was gebeurd, inclusief de toch nog 16 punten tellende agenda, is toch wel een buitengewoon vlotte wijze van afwerking. Afwezig met kennisgeving waren wethouder van Bendegem en de heer D. J. Oggel. Een voorstel tot verkoop van een perceel in dustrieterrein, aan de heer P. Cappon te Axel, groot ongeveer 255 m2, gelegen aan de Axelse Sassing, wordt z.h.s. aangenomen, evenals een voorstel tot verkoop van enkele percelen bouwgrond, gelegen in Plan West, aan de Regionale Zeeuwsch-Vlaamsche Wo ningbouwvereniging te Kloosterzande, totaal groot ongeveer 19.529 m2, gelegen in plan west, voor de bouw van 88 wcyiingen. De heer L. A. Vervaet te Axel wenst van de gemeente in na-erfpacht, met voorkeursrecht van koop, te verkrijgen een oppervlakte grond van ca. 63 m2, ter uitbreiding van zijn per ceel Pironstraat 7, alhier. Ook dit voorstel werd zonder meer aangenomen. Aangekocht wordt een bermstrook aan de oostzijde van de Kinderdijk van Het Water schap Axeler Ambacht. Nu ingevolge raadsbesluiten van 28 mei 1965 en 29 maart 1966 de Kinderdijk door de ge meente Axel van de provincie Zeeland in eigendom, beheer en onderhoud is overgeno men, achten B. en W. het gewenst dat de bermstrook aan de oostzijde van de weg, eveneens eigendom van de gemeente wordt. Het Dagelijks bestuur van het Waterschap Axeler Ambacht, welk waterschap eigenaar van de genoemde grond is, had zich bereid verklaard, overdracht van de eigendom aan de gemeente Axel te bevorderen. Vastgesteld worden de exploitatie-vergoeding der Bijzondere Lagere Scholen over het jaar 1966 met verrekening ontvangen voorschotten en vaststelling van de vergoeding Vakonder wijs over het jaar 1965. Voorstel tot het toekennen van Voorschotten op de Gemeentelijke vergoedingen aan de Bijzondere Lagere Scholen voor het jaar 1967 De besturen der bijzondere lagere scholen hebben op grond van de artikelen 103, vijfde lid en artikel lOlbis, vijfde lid, der Lager Onderwijswet 1920 voorschotten gevraagd op: a. de exploitatie-vergoeding voor het jaar 1967; b. de kosten van het vakonderwijs voor het jaar 1967. Bij raadsbesluit van 24 januari 1967 is het bedrag per leerling der openbare lagere school voor het jaar 1967 bepaald op 97,38 terwijl voor het uitgebreid lager onderwijs het bedrag is bepaald op 123.45. Voorts dient het onder a genoemde voorschot op grond van artikel 103, 6e lid, der Lager Onderwijswet 1920 te worden verhoogd op basis van het bedrag der overschrijding per leerling van het openbaar gewoon lager onder wijs over het vijfjarig tijdvak 1958 tot en met 1962, hetwelk bij raadsbesluit van 30 juli 1964 werd vastgesteld op 27,69. Aan de hand van de gemiddelde aantallen leerlingen over het jaar 1966 en het vijfjarig tijdvak 1958-1962 wordt besloten de voor schotten voor het jaar 1967 te bepalen en toe te kennen als volgt a. overeenkomstig artikel 103 der Lager Onderwijswet 1920 aan de Chr. Nat. School voor g.l.o. Nieuwstraat 41.223.07 de Bijz. School voor g.l.o. Spui 7.860.62 de R.K. School voor g.l.o. Walstraat 33.650,29 de Chr. Nat. School voor u.l.o. Tuinstraat 18.599,80 b. overeenkomstig artikel lOlbis der ge noemde wet aan de Chr. Nat. School voor g.l.o. Nieuwstraat 5.700, - de Bijz. School voor g.l.o. Spui 1.000,— de R.K. School voor g.l.o. Walstraat 7.200, -> de Chr. Nat. School voor u.l.o. voor handwerken 1.400, - voor lichamelijke oefening 7.500, - Aangezien de schoolbesturen voldoende borg hebben gesteld, zullen de voorschotten telkens per kwartaal voor één-vierde gedeelte betaal baar worden gesteld. Vastgesteld wordt de derde Wijziging van de verordening op de heffing van leges ter se cretarie in de Gemeente Axel. Als gevolg van de aanstelling van een gedi plomeerd archivaris kan het archief der ge meente, dat tot nog toe is ondergebracht in het rijksarchief, worden overgebracht naar het gemeentearchief van Axel. In verband hiermee wordt de legesverorde- ning van de gemeente Axel aangevuld met een bepaling betreffende de te heffen leges voor inlichtingen uit bedoeld archief. Deze bepaling houdt in, dat voor onderzoeken, in gesteld door de archivaris, legesgelden worden berekend naar het tarief, vastgesteld bij de beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dd. 11 april 1961, no. 79597, afdeling O.K.N. Besloten wordt tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 300.000, -met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage, bestemd voor aanvullende fi nanciering van de bouw van 'n nieuwe school voor gewoon lager onderwijs, uitgaande van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Axel. VOORSTEL TOT a. Intrekking van de aanwijzing van het Gas bedrijf als tak van dienst, bedoeld in ar tikel 252 der Gemeentewet b. Vaststelling van de 2e Wijziging van de „Beheersverordening Bedrijven" c. Intrekking van de Verordening, regelen de de schattingen, bedoeld in de artikelen 31 en 32 van de „Beheersverordening Bedrijven". Door de overdracht van het gemeentelijk gas bedrijf aan de N.V. Zeeuwse Gasmaatschappij (Zegam), gevestigd te Middelburg, heeft de aanwijzing van het gasbedrijf als tak van dienst haar betekenis verloren. In verband daarmede hebben de bepalingen van de „Beheersverordening Bedrijven" met betrekking tot het gasbedrijf geen reden van bestaan meer. Voorts hoeven de afschrijvingspercentages voor de vleeskeuringsdienst ten aanzien van de noodslachtplaats enige aanvulling, doch vooral dienen de bepalingen inzake het grond bedrijf aan de praktijk te worden aangepast. Deze aanpassing betreft voornamelijk a. de inbreng van gronden zonder inschake ling van een taxatiecommissie b. het laten vervallen van de periodieke taxa tie van de ingebrachte gronden c. de bijschrijving van de nadelige exploita- tiesaldi op de boekwaarde van de gron den. Met het oog daarop is de verordening, rege lende de schattingen, bedoeld in de artikelen 31 en 32 van de „Beheersverordening Be drijven", overbodig geworden en kan deze worden ingetrokken. Besloten wordt a. de aanwijzing van het gasbedrijf als tak van dienst, bedoeld in artikel 252 der gemeentewet, in te trekken b. vast te stellen de 2e wijziging van de „Beheersverordening Bedrijven" c. in te trekken de verordening, regelende de schattingen, bedoeld in de artikelen 31 en 32 van de „Beheersverordening Be drijven", een en ander overeenkomstig het bij de stuk ken gevoegde ontwerp-besluit. Voorstel tot het aangaan van een Kasgeld lening, groot 600.000, - In de vergadering van 28 juni 1966 werd be sloten tot het aangaan van een kasgeldlening groot 600.000, - Deze lening is opgenomen in twee termijnen n.l. per 25 november 1966 300.000,- en per 15 december 1966 300.000,-. Zij moeten resp. per 25 mei 1967 en per 15 juni 1967 &fgelost worden. Op grond van de li quiditeitspositie van de gemeente is het nood zakelijk deze kasgeldleningen te verlengen, zodat wordt besloten tot het aangaan van een Nadat de spanning de laatste dagen steeds verder steeg, kwam donderdagavond einde lijk de verlossing: radio en te levisie onderbraken even voor half negen hun programma's en schakelden over voor de aankondiging van het lang .verbeidde nieuws Prinses Beatrix heeft heden 27 april in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht het le ven geschonken aan een flinke welgeschapen zoon. De toe stand van moeder en kind is bevredigend. Alom heerste vreugde over dit wel bijzonder heuglijke feit. Na meer dan 100 jaar weer een prins in het huis van Oranje. Of deze prins de tra ditionele naam Willem zal krijgen moeten wij nog afwach ten, maar wij geloven wel dat velen in ons volk hopen en verwachten dat de erfprins de ze naam van de Vader des Vaderlands en van zijn Ko ninklijke voorgangers zal wor den gegeven. Vanaf deze plaats willen wij graag de ouders, Prinses Beatrix en haar echtgenoot en ook de Koninklijke groot ouders, H.M. Kon. Juliana en Prins Bernhard geluk wen sen met de geboorte van hun zoon en kleinzoon. De belangstelling, en het mede leven van welhaast iedereen de laatste dagen heeft in een tijd dat de tele visie velen aan huis gekluisterd houdt en de grote menigten het enthousiasme van het pu bliek bij officiële gelegenheden het vorstenhuis betreffende belangrijk minder is dan vroeger - onomstotelijk aangetoond dat het Huis van Oranje nog altijd een belangrijke plaats inneemt in het hart van welhaast iedere Ne derlander. En dat is naast het heuglijke feit van de geboorte toch zeker ook een bijzonder verheugend verschijnsel in een Nederland waar af en toe de indruk wordt gewekt dat de provo's de boventoon zouden gaan voeren. In Axel bleef gisteravond uitgebreid feest- vertoon achterwege. Wel werd er in diverse café's een extra feestelijke dronk aan gewijd. Vrijdagavond zal er een gemeenschappelijke dankdienst in de Hervormde Kerk worden gehouden, terwijl later op de avond de mu ziekverenigingen vanuit diverse wijken de bevolking zullen opwekken achter de muziek naar de Markt te gaan, waar een openluchtbal de feestvreugde zal vertolken. kasgeldlening groot 600.000, - op te nemen in twee termijnen elk groot 30.000, per 25 mei en 15 juni 1967, met een maximum looptijd van 12 maanden, tegen de op het tijdstip van opneming geldende rente. Herziening van de uitgifteprijzen voor de gronden in het Industrieterrein „Kleine Noordpolder". De uitgifteprijzen voor de gronden in het exploitatieplan „Kleine Noordpolder" zijn voor het laatst gewijzigd bij besluit van 26 januari 1965. De stijging van kosten, met name de post „renteverliezen en nadelige exploitatiever- schillen", maakt een herziening van de uit gifteprijzen noodzakelijk. Daarbij menen B. en W., uit zakelijke overwegingen, het ver schil tussen de prijzen van de twee catego rieën, t.w. grond voor gemengde bebouwing en industrieterrein, enigszins te moeten ni velleren. De heer P. Dekker vraagt waarom - nu de grond bijna is uitgegeven - hier nog een na calculatie moet plaats vinden. Het ware beter geweest wanneer bij de eerste opzet alles zo was gesteld, dat alle kosten gedekt waren. De voorzitter antwoordt dat de prijs voor deze grond jaren geleden is vastgesteld en nooit is herzien, zodat thans een verhoging van de prijzen nodig is geworden. Met de nieuwe prijs wordt de grondprijs ongeveer gelijk getrokken met gelijkwaardige grond in andere plannen. Besloten wordt de grondprijzen nader vast te stellen overeenkomstig de overgelegde ont- werp-herziening van bet exploitatieplan. Voorstel tot het garanderen van een door de Stichting Algemeen Bejaardencentrum Axel te sluiten kasgeldlening. Blijkens een door het Bestuur van de Stich ting Algemeen Bejaardencentrum te Axel overgelegd betalingsoverzicht is voor de alge hele afwikkeling van de stichtings- en inrich tingskosten van het pensiontehuis voor be jaarden nog een bedrag van ongeveer 497.655, - benodigd. Voor de vóór-financiering daarvan is genoem de instelling in de gelegenheid bij de Rijks postspaarbank een kasgeldlening te sluiten, groot 450.000, - op te nemen in twee ter mijnen waarvan 200.000, - per 2 mei 1967 en 250.000, - per 1 juni 1967. Besloten wordt conform het ontwerp-besluit te garanderen de hoofdsom, rente, boete en kosten van bovengenoemde kasgeldlening. Tenslotte wordt vastgesteld de 3e Wijziging van de Gemeentebegroting voor het Dienst jaar 1967. De heer Maas vraagt wat men van plan is met de leegstaande woningen aan de Polen straat. Het is daar levensgevaarlijk, zodat er wat aan gedaan moet worden. Verder meent spreker dat het toezicht bij de nieuwgebouwde woningen onvoldoende is ge weest. Woningen die er nog geen vier jaar staan, vertonen reeds vele gebreken en de muren staan te verzanden. De Voorzitter zegt dat één van de woningen aan de Polenstraat eigendom is van de ge meente. Zij zal worden gesloopt. De andere woning is in particuliere handen. B. en W. zullen erop wijzen dat er wat aan moet worden gedaan. Indien het niet gebeurt, zal het col lege het huis voor rekening van de eigenaar laten slopen. Wat het toezicht op de woningbouw betreft zullen B. en W. de gemaakte opmerkingen doorgeven aan de rooms-katholieke woning bouwvereniging. Hierna sluit de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-obonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Een officiële foto van de gelukkige ouders op de dag van hun huwelijk nu ruim een jaar geleden.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1