Wink - axel I Binnen- en buitenlandse tijdschriften SPORT Voetbal AXEL - R.K.C. 2-2 In een wedstrijd die voor de rust goed en sportief voetbal te zien gaf was het Axel die het beste van het spel had en verdiend met 1-0 voor stond. De eerste aanvallen waren voor R.K.C. maar spoedig was het Axel dat het spel in handen nam en met goede aanvallen gevaar stichtte in de Waalwijkse-verdediging. In de 10e minuut ging een hard schot van Verstraeten over het doel. 2 Minuten later schiet Sheilds in, maar op de doellijn weet een van de verdedigers te keren, nu schiet Herman in, maar de terug in zijn doel gekomen doelman van den Anker weet te stoppen. In de 20e minuut is het Verstraeten die een scherpe voorzet plaatst en via de paal gaat de bal in het doel 1-0. Axel blijft aanvallen maar schoten van Lensen en Verstraeten gaan over en met de stand 1-0 wordt gedraaid. 2 Minuten na de hervatting krijgt Herman een corner te nemen, Verbunt kopt in, maar precies over de deklat. Even later gaat Sheilds achter een dieptepass van Herman aan maar zijn hard schot wordt door van den Anker gestopt. In de 7e minuut is het waalwijk dat een goede aanval op zet, een voorzet van links wordt door Brouwer ingekopt maar Verpoorte staat op zijn plaats. Na een kwartier spelen is het Passier die een voorzet inkopt en via het hoofd van Steel gaat de bal in het net 1-1. Met deze ruggesteun gaat R.K.C. sterk in de aanval waarbij men zich niet altijd aan de spelregels houdt. Axel weet toch weer het spel te verplaatsen en verschillende malen moeten de Brabanders aan de noodrem trekken, soms op ongeoor loofde wijze, wat mogelijk is door de zwakke leiding van scheidsrechter Lancel. In de 28e minuut weet Axel opnieuw de lei ding te nemen, Sheilds krijgt een goede pass van Herman en schiet over de uitgelopen keeper van den Anker in 2 - 1 Dit is te veel voor R.K.C. en gaat er steeds harder tegenaan. In de 31e minuut is het de Brouwer die een scherp schot lost, Verpoorte springt op maar wordt door Duquesnooy uit zijn balans ge duwd en kan de bal niet grijpen. Ondanks deze ongeoorloofde hinder keurt scheidsrechter Lancel dit doelpunt goed 2 2. Kort hierna is het dat Duquesnooy wanneer Verpoorte vallende een bal stopt deze op zijn hoofd schopt. Axel blijft aanvallen en in de 39e minuut wordt Verstraeten binnen de 16 meter-lijn ge haakt, de toegekende strafschop wordt door Verbunt naast geschoten. Met de stand 2-2 komt het einde waarmee R.K.C. meer dan tevreden kan zijn daar zij zeker de mindere waren in deze wedstrijd. De stand RKC 21 12 7 2 31 37-18 RAC 21 13 3 5 29 37-28 RKVVU 20 12 3 5 27 36-24 Rood-Wit 21 8 7 6 23 35-31 Internos 21 10 2 9 22 47-38 Axel 21 8 6 7 22 40-30 Terneuzen 20 9 3 8 21 43-30 Uno Animo 21 8 4 9 20 32-33 RWB 21 7 5 9 19 42-37 Zeel. Sport 21 8 3 10 19 44-47 Dosko 21 8 1 12 17 41-51 HVV '24 21 4 3 14 11 17-50 Odio 21 4 3 14 11 13-41 HET GROEN VAN DE LENTE Ons eresaluut aan de lente bestaat uit een weekmenu, waarin de voorjaarsgroenten hun kleurige en smakelijke rol spelen. Een hoofd rol, die ze wel toekomt als voorboden van betere seizoenen - 'Gevulde tomaten kip, rabarbercom- pöte, gebakken aardappelen of frites - chocoladevla met schuimpjes - Varkenskarbonade - bieten, komkom mersla, aardappelen - custardpudding - Stamppot rauwe raapstelen,4 gehaktsaus - fruit - Vermicellisoep - ei, kropsla met radijs, rijst - Spinazieschotel - griesmeelpudding met vruchten* - Gebonden spinaziesoep - gebakken vis, worteltjes, aardappelen - Bonensoep met verse groente rogge brood met kaas - fruit Van de met* aangeduide gerechten vindt u de recepten. De gevulde tomaten zijn voor degenen onder u, die niet tegen wat extra werk opzien, de moeite van het proberen waard De stamppot met rauwe raapstelen is een bij zonder smakelijke en tevens voordelige warme maaltijd. Op 1 kg aardappelen kunt u 2 bosjes (300 g) raapstelen verwerken. De gehaktsaus maakt deze stamppot extra aantrekkelijk. Natuurlijk zult u van de jonge spinazie wil len genieten. Waarom zou u ook niet Spi nazie bevat weliswaar oxaalzuur, dat de kalk uit de voeding bindt, maar als u uw kinderen ruim hun rantsoen melk en melkprodukten geeft, is dat geen bezwaar. Natuurlijk eet u niet iedere dag spinazie. Wilt u ten volle profiteren van de goede eigenschappen van groente, dan is variatie geboden. Gebruik lie ver niet op dezelfde dag èn spinazie èn rabar ber. Rabarber bevat namelijk ook oxaalzuur en dat is te veel van het „goede" Het kooknat van de spinazie kunt u de vol gende dag in een gebonden soep verwerken. In het laatste menu kan het vlees rustig ont breken het peulvruchten-, rogge- en kaas eiwit zijn een goede vervanging Met fruit toe een voortreffelijk maal. Recepten voor 4 personen Gevulde tomaten 4 grote tomaten, 100 g bloemkool, 100 g sperciebonen, 4 eieren (middelgroot), 15 g (1 eetlepel) boter of margarine, 2 eetlepels slaolie, 1 eetlepel azijn of citroensap, zout, peper, tomatenpuree. De tomaten schoonmaken, wassen en de kop jes met een scherp mes afsnijden. De tomaten uithollen en er wat zout en peper instrooien. De bloemkool schoonmaken, wassen en alleen de kleine roosjes afsnijden. De sperciebonen schoonmaken, wassen en in kleine stukjes snijden. De groenten enige minuten in ruim kokend water met zout koken, het water af gieten en de groente koud laten worden. Een sausje maken van de slaolie, azijn of citroen sap, zout en peper en de groente hiermee vermengen. Kort voor het opdoen de tomaten vullen met de groentesla en half bedekken met de kap jes. De eieren in 10 minuten hard koken, het water afgieten en de eieren afspoelen en pel len. Daarna de eieren in de lengte doorsnij den en de dooiers eruit halen. Deze met de boter of margarine uitroeren en vermengen met de tomatenpuree. De helften bespuiten met de roze-rode eiboter. De eieren en de tomaten schikken op enkele slablaadjes en deze hors d'oeuvre presenteren. Gehaktsaus 250 g gehakt, 50 g mager rookspek (in dob belsteentjes gesneden), 25 g boter of mar garine, 30 g (4 eetlepels) bloem, 1 ui, 1 thee lepel kerrie, 2 eetlepels tomatenpuree of -ket chup, V2 1 water of verdund bruin van jus, laurierblad, foelie, zout (peper). De ui schoonmaken, fijnsnipperen en samen met de dobbelsteentjes spek en de kerrie in de boter of margarine licht bakken. Het gehakt toevoegen, losroeren en meebak- ken (±15 minuten). De bloem met het water of verdund bruin van jus tot een glad papje roeren, bij het ge hakt schenken en onder goed roeren laten binden. De tomatenpuree, laurierblad en foelie toe voegen en het mengsel van 20 minuten stoven. Het laurierblad of de foelie voor het opdoen verwijderen. De saus warm presenteren bij de stamppot. Spinazieschotel kg spinazie, IV2 kg aardappelen, 100 g geraspte kaas, 2V2 dl melk, 4 eieren (middel groot), 50 g boter of margarine, nootmus kaat, zout. De aardappelen schillen, wassen en in kokend water met zout gaarkoken 20 minuten). De spinazie wassen, de zaadjes verwijderen en de spinazie met aanhangend water vlug laten slinken. Na het slinken zout toevoegen en de groente 5 minuten koken. De spinazie af gieten en het kookvocht bewaren. Dit kan in de soep worden verwerkt. De spinazie op een plank kleinsnijden. De aardappelen afgieten, fijnmaken en met 't grootste gedeelte van de melk, boter of margarine, geraspte kaas, het zout en de noot muskaat tot een vrij stevige puree roeren. Een vuurvaste schotel dun besmeren met bo ter of margarine. De schotel laag om laag vullen met de aardappelpuree en de spinazie.- De bovenste laag moet uit spinazie bestaan. De eieren en de rest van de melk loskloppen, over de puree schenken en de schotel mid denin een matig hete oven 15 minuten verhitten. Jongens betrapt bij eieren zoeken De rijkspolitie van Oosterland heeft woens dagavond elf jongs van tien tot dertien jaar betrapt toen ze op het vogel- en natuurreser vaat ,Het Heerenhof en de Aanwas' in Oster- land een strooptocht naar eieren ondernamen. De jongens gingen op de vlucht, maar konden worden aangehouden. Ze hadden geen eieren bij zich, maar hadden mogelijk al nesten ver stoord. Het gebied is eigendom van de ambachtsheer van Oosterland, C. baron Schimmelpenninck van der Oye. De jongens waren er op geko men door de Hofgracht door te waden. Het elftal is met een schrobbering naar huis ge stuurd. GEDURENDE MAART Scheldeveren 30.700 auto's bleven staan Eerste kwartaal voor 't eerst meer dan 1 miljoen passagiers In maart j.l. zijn op de aanlegplaatsen van de Westerscheldeveren precies 30.700 auto's een keer achter moeten blijven, minder dan de helft van het aantal, dat in maart van het vo rige jaar de boten zag vertrekken zonder di- rekt mee te kunnen. Het waren er toen ruim 64.000. Voor het eerst in de geschiedenis avn de pro vinciale stoombootdiensten hebben de diensten Vlissingen-Breskens, Terneuzen-IIoedekens- kerke en Kruiningen-Perkpolder in de eerste drie maanden van het jaar meer dan 1 miljoen passagiers vervoerd. Het aantal overgezette auto's kwam voor het eerst in die 3 maanden boven de 350.000. Voor de achtergebleven auto's namen Krui- ningen en Perkpolder het gros van de voer tuigen voor hun rekening ruim 11.000 per sonenauto's en lichte vrachtauto's en ruim 17.000 zware vrachtauto's en vracht-combina ties. De statistieken van de jaren 1963 tot en met 1967 en het vooroorlogse jaar 1938, plus de maartoverzichten zien er als volgt uit PASSAGIERS Jan. tot en met maart 1966 1967 Vlissingen-Breskens 437.990 546.462 Terneuzen-Hoedekensk. 61.032 64.777 Kruiningen-Perkpolder 341.255 397.292 840.277 1.008.531 Vlissingen-Breskens Terneuzen-Hoedekensk. Kruiningen-Perkpolder 136.670 8.608 150.029 AUTO'S 172.999 9.542 174.021 Dit boek, dat in de bekende serie van A. W. Sijthoff uit Leiden zal worden uitgegeven, zal worden geschreven door een nog aan te wij zen kenner van Zeeland van naam. Voorts is er een marktonderzoek gaande naar de interesse voor een herdruk van het Woor denboek der Zeeuwse dialecten' van dr H. C. M. Ghijsen. In de folder wordt middels een korte bespreking bijzondere aandacht ge schonken aan Dynamische vloedlijn' van prof dr Sj. Groenman met foto's van Aart Klein. Dit boek zal een vervolg zijn op het in 1962 verschenen fotoboek Delta' poort van Euro pa' Ook de door mr A. Loosjes samengestelde banden Zeeland I en II krijgen bijzondere aandacht. In juni zal deze uitgave op de markt komen. Zeeland in beeld bevat een ver zameling foto's met toelichting, die een in druk geven van Zeeland in 1930. Voorts krijgt Kostuum en sieraad' van J. de Bree ruime aandacht. Bestrijding wantsen De waarschuwingsdienst voor de tuinbouw wijst de fruittelers er op, dat de eerste want sen tevoorschijn komen. Bestrijding zal bij de appelen nog voor de bloei moeten plaatsvin den. Bij de peren dient direct na de bloei te worden gespoten. De bespuiting dan na onge veer veertien dagen herhalen. Ook de rupsjes van de heggebladroller komen thans tevoorschijn. Deze kunnen tevens met de wantsen bestreden worden. Dit geldt ook voor nog aanwezige vruchtbladrollers. De dienst wijst er tevens op, dat op de voor meel dauw gevoelige appelrassen de laatste voor- bloeibespuiting tegen schurft gecombineerd kan worden met de eerste bestrijding van appelmeeldauw. De bespuiting dient in het roseknopstadium te worden uitgevoerd. Ten slotte worden de fruittelers geadviseerd bij chemische vruchtdunning van appels het tijd stip van volle bloei- te noteren. 295.307 356.562 ZEEUWSE BOEKEN IN EEN FOLDER De Zeeuwse boekverkopers hebben een uit gebreide folder het licht doen zien, die een overzicht geeft van titels van boeken over Zeeland en van boeken, die door Zeeuwen en oud-Zeeuwen zijn geschreven. Het groot ste deel van de ongeveer tweehonderd titels zijn momenteel verkrijgbaar. Er worden ech ter ook uitgaven genoemd, die nog moeten verschijnen of waar een marktonderzoek naar wordt ingesteld. Uiteraard geeft de folder geen volledig over zicht. De folder is ingedeeld in de volgende rubrieken proza en poëzie, deltawerken, gidsen, fotoboekwerken, Zeeland in de histo rie, diverse onderwerpen, herdrukken oude landkaarten en stadsgezichten van Zeeland, kostuum en sieraad, toeristenkaarten en vaar kaarten. Bovendien geven de samenstellers on der het kopje marktonderzoek' een opgave van de boeken, die bij voldoende belangstel ling zullen worden herdrukt. Hierbij is onder meer ,Leer mij ze kennen... de Zeeuwen.'. Bekendmaking VERPLAATSING BUSSTATION SZYDLOWSKIPLEIN OP 1 MEI 1967 Burgemeester en Wethouders van Axel ma ken bekend, dat in verband met de viering van Koninginnedag op 1 mei aanstaande het busstation Szydlowskiplein zal worden ver plaatst naar de hoek Buitenweg-Szydlowskistraat Axel, 21 april 1967 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Als het kindje binnenkomt. Wanneer een Nederlander geen camera heeft, koopt hij er een bij de komst van het eerste kind. Wanneer een Nederlander nog nooit een foto heeft gemaakt, maakt hij zijn allereerste op name van zijn allereerste kind. Zoals we reeds weten maakt Prins Claus op deze goede re gel geen uitzondering. We kunnen dus zeggen dat hij is ingeburgerd. Al- staat de hele pers te reikhalzen... hij maakt zelf de eerste kiek. Tegenwoordig zijn babyfoto's niet meer de traditionele plaa tjes van baby „op het vachtje". Het zijn meer ,uit hel leven gegrepen momentjes'. De tech niek is ons nu eenmaal te hulp gekomen. Handige camera's, gemakkelijk hanteerbaar flits licht. Bijgaande foto van de ama teurfotograaf J. H. Scheper uit Nieuw Vennep laat ons zo n foto zien. Een simpel beeld van een stukje pure le vensvreugde. Vreugde, om de eerstgeborene. Enige wollen Smyrna VLOERKLEDEN door groothandel op jaar beurs gebruikt, 150,p. st. Grote maten. Niet van nieuw te onderscheiden. Evt. thuis te bezichtigen. Brieven onder no. 30-1 aan bureau van dit blad.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 3