De tijden zijn de dynastieën niet gunstig geweest Cassette Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 22 APRIL 1967 81e Jaargang no. 30 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Dat we leven in „een kentering der tijden" blijkt ook wel hieruit, dat in de laatste tien tallen jaren zovele dynastieën ten val zijn ge bracht. Bij de huwelijksvoltrekking van ko ning Boudewijn en koningin Fabiola waren, behalve de bruidegom, slechts twee regerende vorsten aanwezig koningin Juliana en ko ning Olav van Noorwegen. Bij de huwelijks voltrekking van pripses Beatrix en prins Claus één regerende vorst koning Boudewijn. De ouderen onder ons hebben nog verschei dene keizerrijken gekend n.l. Rusland, Duits land, Oostenrijk-Hongarije. Ook China was tot aan het begin van deze eeuw een keizer rijk. Met de val van Wilhelm II, keizer van Duitsland, vielen in november 1918 ook drie koninklijke dynastieën Beieren, Saksen en Würtemberg. Spanje, Portugal en Italië verdreven hun ko ningen. Bulgarije, Servië en Joego-Slavië za gen hun vorsten heengaan, doordat er andere heersers kwamen. De koningen van Monte negro en van Albanië werden eveneens ver dreven. Zo'n vijftig jaren geleden kende Europa slechts 2 republieken (Frankrijk en Zwitserland), maar 18 koninkrijken. De ver houding ligt nu wel enigszins anders. NIET VOOR HUN TAAK BEREKEND. Waren het alleen de tijden, die de dynastieën ten val brachten Wie zal het zeggen Zelfs in een enkel mensenleven zien we soms fac toren van uiteenlopende aard tot een bepaal de gebeurtenis leiden; hoeveel temeer zal dat dan niet het geval zijn als er van de geschie denis van een land, van een dynastie sprake is. Wie echter diverse vorsten persoonlijk aan een beschouwing onderwerpt, zoals L. Ale- trino dat heeft gedaan in zijn boek „Verloren Tronen" zal tot de conclusie komen, dat ver- scheidenen van hen niet opgewassen zijn ge weest tegen hun taak, Wilhelm II niet door karakterfouten, koning Victor Emanuel III van Italië niet doordat regeringszaken hem niet interesseerden en hij bovendien een zwak en besluiteloos man was. Ook voor Tsaar Nicolaas II waren regeringszaken een lastige plicht. Hij voelde zich eigenlijk opgelucht toen de rode regering het heft in handen had ge nomen. Hij begreep niets van wat er leefde onder het volk en leefde nooit mee bij rampen zoals bijvoorbeeld de ondergang van de Rus sische vloot in de oorlog met Japan. „Wat vreselijk Dit was het enige, dat hij wist te zeggen toen hem het telegram met het bericht werd overhandigd. En onbewogen zet te hij het tennisspel voort. De jonge koning Michaël van Roemenië daarentegen heeft zich buitengewoon moedig en tactvol gedragen toen alles er op wees, dat hij zijn land niet zou kunnen behouden. Hij heeft stand gehouden tot het uiterste. Van de vorsten van de Balkan is wel eens gezegd, dat zij niet vergroeid waren met het land, waarover zij regeerden, ook al doordat dit land een geheel andere cultuur had dan dat, waaruit zij afkomstig waren. In de tijd, waarin voor de Balkanlanden een steviger staatsvorm gewenst bleek - het midden van de vorige eeuw ongeveer - hebben verschei dene Europese prinsen naar het koningschap gesolliciteerd. Uit het geslacht van de Saksen- Coburgers stamde de koning van Bulgarije. Mara dat deed ook Leopold I van België. De Katholieke tak van de Hohenzollerns vormde de dynastie in Roemenië. De eerste geslachten van regerende vorsten stonden nog vreemd tegenover hun nieuwe land, maar Michaël van Roemenië was veel met de Roemeense jeugd in aanraking ge weest. Hij werkte zelfs enige tijd als monteur in een autofabriek. Hij was zeer aan zijn land gehecht. Van zijn vader, Carol II, herinnert men zich ongetwijfeld de vele amoureuze avonturen. TOCH WEL BEKWAME MENSEN Van de vorsten, die niet geschikt zijn geble ken voor hun taak, kan niet worden gezegd, dat zij geen bekwame mensen waren. Wil helm II was een knap archaoloog. Koning Victor Emanuel III van Italië (zijn zoon en schoondochter, ex-koning Umberto en ex- koningin Marie-José waren op de koninklijke bruiloft in Brussel aanwezig) had grote be langstelling voor zijn muntenverzameling, welke meer dan 100.000 exemplaren telde. Hij had zijn collectie, voorzover het de Ita liaanse munten na de val van het West- Romeinse Rijk betrof, zelf gecatalogiseerd. Deze catalogus omvatte 14 delen, elk ruim 1000 bladzijden dik. Een formidabel stuk werk. Victor Emanuel III beoefende ook de botanie en hij was een bekwaam historicus met een ijzeren geheugen. Zelfs Faroek, om ook hem nog even op het toneel te brengen, was wetenschappelijk on derlegd en had een grote belangstelling voor archaeologie, physica en chemie. Maar de ontwikkeling van hun aller landen leidde er toe, dat dynastieën er niet meer gewenst wa ren en het is achteraf moeilijk te zeggen of meer persoonlijke bekwaamheid, politiek in zicht en belangstelling voor regeringszaken het getij had kunnen keren. Mr. J. F. G. Schlingemann te Goes lid van de Tweede Kamer Als opvolger van de heer M. J. Keyzer, die deze week is benoemd tot staatssecretaris van verkeer en waterstaat, zal benoemd worden verklaard als lid van de tweede kamer de heer J. F. G. Schlingemann te Goes. De heer Schlingeman die voorzitter is van de V.V.D.-fractie in de provinciale staten van Zeeland, was ruim achttien jaar werkzaam als algemeen secretaris van de Z.L.M., in welke functie hij een grote werkkracht ont wikkelde en door de gehele provincie in alle kringen bekendheid heeft verworven. Momenteel is de heer Schlingemann als eco nomisch adviseur in dienst van het K.N.L.C. in Den Haag. Verder maakt hij deel uit van een E.E.G.-commissie voor granen en groen ten, terwijl hij na zijn aftreden als secretaris in 1964 adviserend lid van het Z.L.M.-be stuur is gebleven. De benoeming van de heer Schlingemann zal ongetwijfeld in geheel Zeeland met instem ming worden begroet. Belgisch bankbiljet was te dik Een pompbediende in Terneuzen kreeg za terdagavond argwaan toen het bankbiljet van duizend Belgische franks waarmee twee Al gerijnen hem betaalden, te dik aanvoelde. Bij het wegrijden noteerde hij het nummer van de auto. Dit ziende keerden zijn klanten te rug, vroegen het biljet van duizend francs terug om vervolgens met een biljet van hon derd francs te betalen. De pomphouder waarschuwde de politie, die er in slaagde de twee mannen op te sporen. Het bleek dat het biljet van duizend franks inderdaad vals was. Het waren twee op el kaar geplakte reclamebiljetten waarop een be paald artikel wordt aangeprezen. De politie acht het niet uitgesloten dat de aanbieders dit „plakwerk" vaker hebben ver richt. NIEUWE ZEEDIJK VOOR DE HELLEGATSPOLDER In de komende anderhalf jaar wordt weer een stukje van de Zeeuws-Vlaamse zeewering onder handen genomen. Binnen enkele dagen begint het aannemings bedrijf Jac. G. van Oord uit Utrecht met de verzwaring van de dijk van de Hellegatpolder, een gebied van 132 hectare op de grens van de gemeenten Zaamslag en Vogelwaarde. Tussen het Scheldewater en de uitzonderlijk vruchtbare klei van het vroegere Hellegat komt over 1300 meter een nieuwe zeedijk van bijna 10 meter hoog. De aanlegkosten ervan belopen globaal zo'n 2,5 miljoen. Vijfenzeven tig procent van. dat bedrag komt voor re kening van het rijk. De rest zal het water schap ,Axeler Ambacht' moeten betalen. De Hellegatpolder is één van de jongste pol ders van geheel Zeeuwsch-VIaanderen. Eerst in 1926 werd dit laatste stuk van een oude zeearm die eens tot Axel in het Zeeuws- Vlaamse land doordrong, van de Westerschel- de afgesloten. Door die late inpoldering is de Hellegatpolder altijd een soort niemands land gebleven. Het behoort noch tot het zo genaamde ,Land van Hulst', noch tot het ,Land van Axel'. Ingeklemd als de polder is tussen de veel oudere Eendragtpolder en de kleine Arendspolder, zijn de 132 hectaren altijd een stukje ,jong land' gebleven, waar van de ouderen zich nog herinneren dat men er allerlei schelpdieren kon vinden en waar de zee bij springtij en een fikse westerstorm nog volop vrij spel had. De uit 1926 daterende dijk van de Hellegat polder is 6 meter hoog en heeft een basis (van teen tot teen) van 30 meter. De nieuwe dijk wordt 0.75 meter hoog en krijgt een basis van 75 meter. Aan deze verbreding van de dijkvoet valt geen kostbare landbouwgrond ten offer. De eigenlijke dijkverzwaring geschiedt name lijk buitendijks op het voor de Hellegatpolder gelegen schorren- en slikkengebied. Deze schorren leveren bovendien 17.000 m3 klei van uitstekende kwaliteit, waarmee het zand- lichaam van de nieuwe dijk kan worden be kleed. Die 17.000 m3 zijn overigens niet ge noeg. Daarom kocht het waterschap reeds ja ren geleden in Terneuzen de klei van de Ser- lippenspolder, die anders toch onder een me tersdikke zandlaag zou verdwijnen. Die klei, in totaal 50.000 m3, is zolang opgeslagen op een stuk weiland en bouwland in de Hellegat polder zelf. Eerste urgentie De verzwaring van de Hellegatpolderdijk is een werk van de eerste urgentie. Dat betekent dat de nieuwe dijk er eigenlijk al een paar jaar had moeten liggen. Het ontbrak het be stuur van de vroegere Hellegatpolder echter aan middelen om een dergelijk omvangrijk werk aan te kunnen pakken. Eerst na de pol derconcentratie, waarbij de Hellegatpolder onder de zorg van het nieuwe waterschap ,Axeler Ambacht' ging ressorteren, kon er haast worden gemaakt met de plannen om de zeedijk deltaveilig te maken. Volgens het werkschema zal de nieuwe zee dijk op 31 oktober van dit jaar storm veilig moeten zijn. Dat houdt in dat het buitenbe loop tot een hoogte van 5.80 meter+NAP voorzien dient te zijn van een verdediging. De onderste drie meter van die verdediging zal bestaan uit koperslakblokken, het reste rende deel uit betonblokken. Voor de aanleg van de nieuwe dijk zal een reeds traditie geworden werkmethode worden gevolgd. Er worden perskaden opgeworpen, waarna de ruimte ertussen wordt volgespoten met zand. Dat spuiten zal omstreeks de eerste juli beginnen. Het zand is afkoipstig van de plaat van Ossenisse, recht tegenover de Helle gatpolder, en wordt vandaar met bakken aan gevoerd naar een bakkenzuiger die aan een steiger voor de wal wordt afgemeerd. Via een persleiding zal er dan zo'n 40.000 m3 per week in de ruimte tussen de perskaden wor den gespoten. Het bleek bij de vo@^reiding van het werk noodzakelijk op één plaats de ondergrond voor de nieuwe zeedijk te verstevigen. Dat is precies op de plek waar in 1926 het sluitgat lag van de huidige Hellegatpolderdijk. In het bestek voor de dijkverzwaring is tevens de verbetering van de achter de dijk langslopende weg opgenomen. Die weg wordt een meter breder (in totaal 4 meter) dan tot dusver het geval was. Bovendien komt er een nieuw wegdek op van asfaltbeton. (PZ.C.) OOK NIEUWE WEGEN Het waterschap heeft verder nog meer op zijn programma staan en zo zal op de algemene vergadering die a.s. donderdag wordt gehou den een voorstel tot verbetering van een aan tal landwegen aan de orde komen. Het project heeft een lengte van 6680 meter, en is gepland in de gemeenten Zaamslag, Vogelwaarde en Axel. De wegen, die voor verbetering in aanmerking komen, zijn; de Poonweg, Poonstraat-Keizerstraat in de ge meenten Zaamslag en Vogelwaarde; de Aan- dijkseweg in de gemeente Zaamslag, de Zaai- dijk en de Eglantiersdijk in de gemeente Axel. Omdat deze wegen enigszins verbreed moe ten worden, en behoorlijke ontwateringssloten dienen te krijgen, is het noodzakelijk de zij kanten hiervan met sloten en strookjes bouw en weiland aan te kopen. Landbouw De wegen waar het hier om gaat zijn in hoofd zaak van belang voor de landbouw. Daarom is het mogelijk een rijksbijdrage in de uit voeringskosten te verkrijgen via de cultuur technische dienst. Bovendien kan er een uit kering worden verwacht op grond van de wet uitkering wegen 1966. De uitvoeringskosten ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konirakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. worden begroot op 619.200,-. In ver band met het naderende zomerseizoen kan alleen het grondwerk met de fundering, afge dekt door een oppervlakte-behandeling nog dit jaar worden aangebracht. Een zogenaamde inrijperiode, zo meent men, kan het werk alleen maar ten goede komen. Asfalt De gehele keibestrating van de Poonweg, Poonstraat-Keizerstraat zal uitgebroken wor den. Op de fundering wordt een deklaag van grind, zand en asfalt aangebracht. Deze dek lagen worden weer afgedekt met een laag teer. De wegsloten worden opgeschoond en waar nodig verdiept. Voor het bereiken van de landerijen zullen dammen worden aangelegd. Wat de Zaaidijk betreft wordt voorgesteld de nieuwe weg aan de kant van de Beoosten-Blij-Benoordenpolder aan te leggen. Op deze wijze kunnen de aan grenzende percelen makkelijker worden be reikt. Bij de verbetering van de Eglantiersdijk is het niet mogelijk het bestaande tracé te handhaven. Enkele bochten moeten vervallen en op sommige plaatsen worden verruimd. Openbare Vergadering van de Gemeenteraad van Axel op DINSDAG, 25 APRIL 1967, des na middags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA: 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot verkoop van een perceel in dustrieterrein, gelegen aan de Axelse Sassing, aan de heer P. Cappon te Axel 5. Voorstel tot verkoop van enkele per celen bouwgrond, gelegen in plan west, aan de Regionale Zeeuwsch-Vlaamsche Woningbouwvereniging te Kloosterzan- de 6. Voorstel tot uitgifte in na-erfpacht van grond, gelegen aan de Pironstraat, aan de heer L. A. Vervaet te Axel 7. Voorstel tot aankoop van een berm- strook aan de oostzijde van de Kinder dijk van het Waterschap Axeler Am bacht 8. Voorstel tot vaststelling van de exploi tatievergoeding der bijzondere lagere scholen over het jaar 1965 met ver rekening ontvangen voorschotten en vaststelling van de vergoeding vakonder wijs over het jaar 1965 9. Voorstel tot het toekennen van voor schotten op de gemeentelijke vergoedin gen aan de bijzondere lagere scholen voor het jaar 1967 10. Voorstel tot het vaststellen van de derde wijziging van de „Verordennig op de heffing van leges ter secretarie in de gemeente Axel". 11. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 300.000, -met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage 12. Voorstel tot a. Intrekking van de wijziging van het gasbedrijf als tak van dienst, bedoeld in artikel 252 der gemeentewet; b. Vaststelling van de 2e wijziging van de „Beheersverordening Bedrijven"; c. Intrekking van de verordening, re gelende de schattingen, bedoeld in de artikelen 31 en 32 van de „Be heersverordening Bedrijven". 13. Voorstel tot het aangaan van een kas geldlening, groot 600.000, - 14. Voorstel tot herziening van de uitgifte prijzen voor de gronden in het industrie terrein „Kleine Noordpolder". 15. Voorstel tot het garanderen van een door de Stichting Algemeen Bejaarden centrum Axel te sluiten kasgeldlening 16. Voorstel tot het vaststellen van de 3e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1967 17. Rondvraag 18. Sluiting AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland f 6,50 (Nadruk verboden) alles voor Baby's huidje 4 STOFVRIJ AFGESLOTEN!

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1