POCKETS VINK - AXEL Prins Claus opende nieuwe veilinggebouw te Terneuzen TAPIOLAFINLAND'S WOUDSTAD SPORT VOETBAL AXELSE JUNIOREN TEGEN ENGELSE CLUBS Zaterdag speelde de B-junioren van Axel tegen een team van leeftijdsgenoten van de Engelse plaats Ravensbury. Na een aantrek kelijke wedstrijd trokken de Engelsen met 3-0 aan het langste eind. Anders werd het in de volgende wedstrijd tussen Axel A 1 en Britwell (Eng.). Deze Engelsen hadden in de haast een belangrijk punt vergeten n.l. hun sportiviteit. Ze konden hun nederlaag slecht verkroppen, waardoor scheidsrechter Van Drongelen twee van deze veelbelovende jonge lui van het veld moest sturen. A 1 won zeer verdiend met 6 - 1 RES. TWEEDE KLASSF AXEL II - RBC III 1-1 Maandag werd in Axel de belangrijke wed strijd Axel II - RBC III gespeeld. De rust stand ging in met 0-0. Na rust doelpuntten beide partijen éénmaal. Ieder kreeg loon naar verdienste al was het alleen maar dat ze onder de erbarmelijke weersomstandigheden op het veld bleven staan. RKC kon onverrichterzake terugkeren daar de scheidsrechter de wedstrijd afgelastte. WIELRENNEN Bloemen voor stadgenoot Schrauwen VAN BUNDER WINNAAR BIJ DE ADSPIRANTEN Na een jaar van onderbreking is er weer wielersport geweest. Een nieuw gevormd co mité organiseerde wedstrijden voor adspiran- ten en nieuwelingen. Het weer zat de organisatoren zeker niet mee, het was een lage temperatuur en toen te half drie 33 adspiranten van start gingen stroom de de regen naar beneden, maar dit kon de strijdlust van deze jonge renners niet blussen en het werd een zware afmattingswedstrijd. Reeds na enkele ronden vormde zich een kop groep welke hun voorsprong tot het einde wisten te behouden. In dit groepje was het A. van de Bunder die de toon aangaf en een groot deel van de vele premies in beslag wist te nemen en naast de eerste plaats ook het klassement wist te winnen. Ook bij de nieuwelingen werd het een harde strijd, hier was het B. Hendriks die reeds in de eerste ronde het hazenpad koos en een voorsprong wist op te bouwen van 30 sec. De plaatselijke renner L. Schrauwen raakte bij een valpartij betrokken, maar wist in een knappe achtervolging alleen terug bij het pe loton te komen, waar hij na een korte adem pauze met A. van Laere uit wegsprong op zoek naar leider Hendriks en deze wist te bereikten in de 9e ronde. Gezamenlijk wisten zij hun voorsprong te vergroten. 2 Ronden voor het einde sprong A. Joosen uit het peloton weg wat hem de 4e plaats op leverde maar de leiders niet meer wist te be reiken. In de eindsprint wist Schrauwen, Hendriks en van Laere te verslaan. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Uitslagen adspiranten 1. A. v. d. Bunder, IJzendijke, 25 km in 43 minuten.; 2. P. Romein, Goes; 3. K. Bal, Kwadendamme; 4. M. Remein, Kwadendam- me; 5. H. Gijsel, St. Jansteen, op 30 sec.; 6. H. v. Groezen, Made op 35 sec.; 7. G. v. Bostelen, Halsteren; 8. C. Rokven, Breskens; 9. A. Verkerk, 's-Gravendeel; 10. J. Hugens, Ossendrecht. Uitslag nieuwelingen 1. L. Schrauwen, Axel 60 km 1.34.13; 2. B. Hendriks, Zundert; 3. A. van Laere, Oost burg; 4. A. Joosen, Den Hout op 40 sec.; 5. M. Schouwenaar, Kloosterzande6. C. Smit, Hoofdplaat; 7. K. Klaeysen, Biervliet; 8. J. Blok, Kruiningen; 9. P. v. d. Bergh, Rucphen; 10. H. v. Hoydonck, Zundert; 11. J. Rijnvos, Hoeven; 12. M. v. d. Luitgaarden, Breda; 13. M. van Leeuwen, Goes; 14. W. Lammens, IJzendijke; 15. D. Joosen, Den Hout; 16. H. Merrelaar, Nieuwvliet. DROOMSTAD VOOR Een eigen huis in de bossen met ruime ka mers en voorzien van tenminste één groot raam dat uitkijkt op bos, meer of zee, enkele kilometers van de hoofdstad; geen rook, stof of roet noch lawaai van auto's; uitgestrekte grasvelden als speelterreinen voor de kinderen. Dit lijkt een mooie droom, waarmee het pret tig is wakker te worden. Voor zestienduizend Finnen is deze droomstad echter realiteit. De naam luidt Tapiola. Het is de schepping van Heikki Olavi von Hertzen, een Finse architect met een grote verbeeldingskracht en een even grote dosis doorzettingsvermogen. Zijn woudstad staat te midden van ongerepte bossen aan de kust van de Finse Golf. Er is een centraal gelegen winkelstraat, welke al leen voor voetgangers toegankelijk is. Par keerproblemen zijn onbekend, daar men over voldoende parkeerterreinen en parkeergarages beschikt. Verder verschilt Tapiola (genoemd naar de legendarische Finse heerser der wou den Tapio) van andere steden, door zijn stra tenplan. De stad kent namelijk slechts fraai aangelegde wegen, die zich door het prachtige heuvelachtige terrein slingeren en om bomen groepen heenvoeren. De huizen en flatge bouwen staan een eind van de weg af en hebben glooiende achtertuinen, die op paden uitkomen. Het drieste plan hiertoe werd twaalf jaar ge leden ontuitvoerbaar geacht. Stedebouwkun digen wezen het glimlachend van de hand. Bankiers achtten het plan economisch niet rendabel en aarzelden bij het verstrekken van kredieten. Ook de Finse regering, die overi gens graag nieuwe huizen wilde hebben om de naoorlogse ellende van 425.000 ontheemde Finnen te verlichten, was weinig behulpzaam. In de jaren vijftig begon hij propaganda voor zijn plan te maken. Hij slaagde er in met de bond voor gezinsbelangen en nog vijf andere sociale- en vakorganisaties de Woningbouw- stichting te vormen. Het werd een particu liere onderneming, die zonder winstoogmerk zou proberen een stad te bouwen volgens een volkomen concept. Von Hertzen werd direk- teur van deze organisatie. SUKSES Na enige tijd van moeizame voorlichtings- arbeid was er ruim twee miljoen gulden bij een om het 270 hectare golvende bosrijke ter rein aan de Finse Golf te kopen. Met dit basiskapitaal slaagde von Hertzen erin om tegen acht procent rente, kortlopende lenin gen voor werkkapitaal af te' sluiten, zodat men de bouw van de eerste woningen kon worden begonnen. In de juli-uitgave van Het Beste staat een uitgebreide reportage over deze modelstad, waarop een keten van nieuw te bouwen steden in alle delen van Finland zal worden gebaseerd. Met veel fantasie heeft men aan Tapiola ge werkt. Zo lag er bijvoorbeeld een onooglijke grintgroeve midden in het fraaie landschap. Van dat lelijke gat heeft men een fraai meer gemaakt, waarin fonteinen waterpluimen om- Woensdagvoormiddag om elf uur heeft Z.K.H. prins Claus het nieuwe veilinggebouw aan de Langereksestraat officieel geopend door het in beweging zetten van een mecha nisme waardoor een hoeveelheid appelen werd gewassen en zijn weg vervolgde naar de enor me koelcellen. Bij zijn aankomst te Terneuzen was prins Claus vergezeld van de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland mr. J. van Aartsen en de leden van gedeputeerde sta ten van Zeeland. De enorme veilinghal was bezet door een groot aantal genodigden on der wie burgemeester Aschoff van Terneu zen en het gemeentebestuur, een groot aan tal vertegenwoordigers uit landbouw- en tuinbouwkringen in Zeeland, van het I.T.T. te Wageningen, van de Nederlandse Fruit telersorganisatie, de Nationale Coöperatieve Raad, de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Zeeuwsch-Vlaanderen, de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven, de Food Industries te Wageningen, de Aan nemingsmaatschappij J. P. A. Nelissen en diverse onderaannemers. De voorzitter van de Coöperatieve Vruchten veiling Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer J. P. van Dijke zei in zijn welkomsttoespraak o.m. dat Zeeuwsch-Vlaanderen ongeveer 20 jaar geleden een fruitareaal had van rond 500 ha, dat echter voor 2/3 deel bestond uit boe- renhoogstam-boomgaarden waarin de vee houderij op de eerste plaats kwam. In de laatste tien jaren heeft de fruitteelt in ons gewest een stormachige ontwikkeling 900 ha gespecialiseerde teelt van de mo- doorgemaakt. Er is nu een areaal van bijna dernste fruitrassen circa 80% appels en 20% peren. De oude boerenboomgaarden zijn vrij wel geheel uit het landschap verdwenen. FINNEN REALITEIT hoogspuiten. Naast dit kunstmatige meer staat een kantoorgebouw van twaalf verdiepingen, bekroond met een spectaculair restaurant-in- de-wolken. De fantasie van von Hertzen en dat van andere architecten, die erbij betrok ken waren, kenden geen grenzen. Zo verrees er behalve een bioscoop, een schouwburg en een concertzaal, een hypermodern zwembad in de openlucht, dat met behulp van schuif- muren gedurende de koude maanden in wei nig tijd in een overdekt bassin kan worden veranderd. ZORGEN In 1954 werd het eerste huizenblok van Tapiila voltooid. Sceptici hadden voorspeld, dat maar weinig gezinnen er iets voor zouden voelen uit Helsinki weg te trekken om zich in een stad, diep in het bos, op te sluiten. Aangezien verdere kredietverlening door de banken bij het uitblijven van belangstelling voor deze woningen, niet te verwachten was, braken voor von Hertzen zorgelijke tijden aan. Met spanning in het hart bood hij de eerste woningen in de kranten van Helsinki te koop aan. Hij kon gerust zijn. Voor de eerste drie honderd woningen waren duizenden koop lustigen. Sindsdien zijn er voor elke woning, die in Tapiola werd gebouwd, vijf tot tien aanvragers geweest. Door de belangstelling van de toekomstige bewoners van de woud- stad kon het plan Tapiola zich vrijwel van de ene op de andere dag bedruipen. Temeer daar ook de banken het „bosplan" au sérieux begonnen te nemen. De eerder genoemde woningbouwstichting heeft in de stad 290 miljoen gulden gesto ken het gehele projekt zal vermoedelijk to taal 430 miljoen gulden gaan kosten. De stad heeft een keuzecommissie ingesteld, die er voor moet waken, dat Tapiola geen „rijke lui s stad wordt. Daarom wonen er mensen van verschillend maatschappelijk niveau door en naast elkaar. Alhoewel de meeste inwoners nog naar Helsinki forensen, vindt een steeds groter aantal werk op de kantoren, in de win kels en de lichte industrie van de stad. Er is voor Tapiola gerekend op een bevolkings dichtheid van zestig inwoners per hectare, waardoor het inwonertal tot maximaal zestien duizend mensen dient te worden beperkt. Von Hertzen, die een Europese conferentie van de Verenigde Naties over sociale aspecten van huisvesting heeft geleid, heeft al vaak op bijeenkomsten van planologen in het buiten land zijn Tapiola-projekt toegelicht. Hij meent, dat de opzet ook elders zou kunnen slagen. „De sociologen zeggen", aldus von Hertzen, „dat de overbevolking van onze ste den allerlei maatschappelijke en geestelijke problemen verergert - alcoholisme, zelf moord en jeugdcriminaliteit om er maar en kele te noemen. Tegenwoordig moet ons voornaamste doel bij de stedenbouw zijn een ^ociaal en biologisch geschikt leefklimaat voor de mens te scheppen. Een moderne huis vesting is de sleutel daartoe". De voorzitter gaf in het kort een geschied kundig overzicht van de veiling die op 6 juni 1928 werd opgericht. Naast standaardfruitkisten werd ook de mo gelijkheid opengehouden voor het gebruik van stapelfruitkisiten, dje een aanzienlijke besparing opleveren aan investeringen in ge bouwen en fust, de kosten van koeling en sortering van fruit worden er belangrijk door verlaagd, terwijl de teler in de oogsttijd van het fruit aanzienlijke arbeidsbesparingen heeft. Het gebouw aan de Kerkhoflaan werd te klein, daarom werd op de algemene verga dering van 15 mei 1964 besloten een nieu we veiling te bouwen. Met het gemeentebe stuur van Terneuzen werd snel overeenstem ming bereikt en het huidige terrein werd ge kocht dat is gelegen aan de oost-westverbin- ding door Zeeuwsch-Vlaanderen en tevens aan de nieuwe weg van Terneuzen naar Gent die aansluiting geeft op het Europese we gennet. Hierdoor zal het mogelijk zijn meer dan 100 miljoen van de 160 miljoen consu menten in het EEG-gebied binnen 24 uur te bereiken met de produkten van de Zeeuwsch-Vlaamse tuinbouw. Een gesprek met het Amerikaanse bureau Food Industries Research Engineering te Wageningen leidde tot de plannen om van het in Nederland nog altijd conventionele systeem af te wijken. Er werd een studiereis naar Frankrijk gemaakt. De opdracht werd verstrekt aan de N.V. Nelissen, onder uit drukkelijke voorwaarde dat het koelhuis met een opslagcapaciteit van ruim 5 miljoen kg gereed moest zijn bij de aanvang van de oogst van Cox-appels in september 1966. Het is gelukt dit koelhuis in de recordtijd van 5 maanden gebruiksklaar op te leveren. De bouw heeft 5 miljoen gulden gekost. Het koelhuis heeft een capaciteit van ruim 5000 ton, circa 3200 ton in gascellen en 1800 ton in gewone koelcellen. De laatste hebben een capaciteit van resp. 750 en 1000 ton. Een meeneemstapelaar - een kleine hef truck die achter aan de vrachtwagen wordt meegevoerd en dient om bij de teler het fruit snel te laden - zorgt er voor dat er geen mankracht meer nodig is. De nieuwe ontwikkeling in Terneuzen be oogt de produktiekosten voor de Zeeuwsch- Vlaamse fruitteler zo laag mogelijk te hou den en daardoor de concurrentiepositie in de EEG zo sterk mogelijk te maken. In het vervolg zal het fruit afkomstig van de coöperatieve veiling te Terneuzen als TV- fruit in de handel worden gebracht. Vervolgens heette burgemeester Aschoff prins Claus van harte welkom. Hij zei erover ver heugd te zijn dat Z.K.H. ook een rondrit door nieuw-Terneuzen wilde maken. De bur gemeester gaf een overzicht van de gebeur tenissen van de laatste jaren in onze provin cie waaruit de steeds toenemende belangrijk heid van ons gewest duidelijk naar voren kwam. Door zijn ongedwongen optreden veroverde prins Claus de sympathie van alle aanwezi gen, mede door zijn belangstellende vragen na de officiële opening, zijn ongedwongen onderhoud met een tweetal dames en een heer in Axelse klederdracht en hij was pret tig verrast toen Marijke v. d. Wolf en Joke van Dijke hem een enorme mand met uit gelezen fruit aanboden. Er volgde een rit door nieuw-Terneuzen o.m. langs het zuidersportpark om vervolgens langs de Herbert H. Dowweg en de z.g. „Zeven Steeën" aan de Braakmansluis uit te stappen en vanaf de dijk het schorren- gebied te bekijken, die zeer waarschijnlijk zullen worden geschikt gemaakt voor de kust vaart voor Dow Chemical (Nederland). Overal waar prins Claus passeerde stonden mensen om hem toe te juichen en velen hadden zich voor hotel „Rotterdam" opge steld om een glimp van de koninklijke be zoeker op te vangen. Ook hier werd hij luid toegejuicht. In hotel „Rotterdam" werd de lunch gebruikt. Daarna had een bespreking plaats met de Provinciale Planologische Commissie over de ruimtelijke ordening van Zeeland. Aan de ze bespreking werd ook deelgenomen door het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland en burgemeester Aschoff van Ter neuzen. Om ongeveer half vijf verliet prins Claus Terneuzen. Per 1 april a.s. RIJTIJDEN AUTOBUSCHAUFFEURS IN BELGIE STRENG AAN BANDEN Ten hoogste zonder rust vier en een half uur achter het stuur In Belgie wordt op 1 april a.s. een konink lijk besluit van kracht, dat strengere voor schriften bevat voor regeling van de rij- en rusttijden van autobuschauffeurs. Zij mogen niet meer dan onafgebroken vier en een half uur achter het stuur zitten, zonder rusttijd van tenminste een half uur. Per 24 uur mo gen zij niet meer dan negen uur in totaal een autobus besturen en aan elke periode van 24 uur moet een rusttijd van tenminste tien uren vooraf zijn gegaan. De Belgische minister van verkeer, Bertrand, heeft deze maatregelen genomen in verband met de ongelukken die zich in het verleden hebben voorgedaan als gevolg van overver moeidheid van autobuschauffeurs. Het ko ninklijk besluit omschrijft ook duidelijker en strenger de voorwaarden die in acht moeten worden genomen voor de slaapcabine in autobussen voor lange-afstandsvervoer. De chauffeurs worden verplicht een indivi dueel controleboekje bij te houden. Tegen juli aanstaande wordt voorts de conclusie verwacht van een onderzoek naar de moge lijkheid,, om voor bepaalde types auto's een tachograaf voor te schrijven. Bekendmaking OPHOKKEN VAN DUIVEN Burgemeester en wethouders van Axel maken bekend, dat de ophokperiode voor duiven is vastgesteld voor het tijdvak van 3 april 1967 tot en met 29 april 1967. Tegen het doen uitvliegen der duiven na 18.00 uur bestaan geen bezwaren. Voor opleer- en wedstrijdvluchten kan voor genoemde periode ontheffing worden aange vraagd. Axel, 30 maart 1967. Burgemeester en wethouders van Axel, De burgemeester, M. K. van Dijke

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 3