Uit onze omgeving Axel AUTOBOTSING Vrijdagavond omstreeks 5 uur reed J. v. D. uit Vlissingen over de Kanaalkade toen uit de Crijnssenstraat een 6-jarig jongetje met zijn fiets de Kanaalkade overstak, v. D. wist door zeer krachtig remmen zijn auto voor het jon getje tot stilstand te brengen, maar de achter op komende personenauto bestuurd door W. O. uit Sas van Gent botste op de auto van v. D., waardoor beide auto's werden bescha digd. BEENBREUK BIJ AANRIJDING Maandagmiddag is de voetganger G. M. uit Axel bij het oversteken van de Zuidsingel in zijn woonplaats aangereden door een Bel gische personenauto, bestuurd door J. M. uit Sint-Nicolaas. M. liep hierbij een beenbreuk op en dokter C. A. Schiltman, die eerste hulp verleende, liet hem overbrengen naar het Sint Elisabethziekenhuis te Sluiskil. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 1 APRIL 1967 van 15.00 - 16.00 uur door mevr. M. J. Moerdijk-Vanderswalm 1. Tune „Dan zal de beiaard spelen" P. Benoit 2. Preludium Staf Nees 3. 't Is lente M. J. Moerdijk 4. 't Zonntje schijnt Piet v. d. Broek 5. Voorjaar 6. Als 't vaantje wappert, beiaardier E. Hullebroek 7. Klein speelstuk Leen 't Hart 8. Wiegenlied Joh. Brahms 9. Klompenliedeke E. Hullebroek 10. Petite Suite op fa ré, ti so Leen 't Hart 11. Ik zag Cécilia komen Ad. Denijn 12. Bijendans Ab. Lichtendahl 13. Tune AKTIVITEITEN IN ,,'T TREFPUNT" De aktiviteitencommissie van ,,'t Trefpunt" heeft ter afsluiting van het winterseizoen nog een tweetal bijeenkomsten op haar program ma staan. Woensdag 5 april zal des avonds om 7.30 uur door de burgemeester van Westdorpe, de heer G. H. E. M. van Waes, een causerie worden gehouden over ,,De toekomst van Zeeuwsch-Vlaanderen". Allen die belangstel ling hebben voor dit onderwrep zijn van harte welkom. Op woensdag 26 april is er een gezamenlijke warme maaltijd geprojecteerd, voor de be jaarden en de medewerksters en medewer kers. Deze maaltijd begint 's avonds om 7 uur, de kosten hiervan bedragen 2,50 per persoon. Men kan zich voor deze maaltijd opgeven tot 20 april bij de leidster mej. Jo- ziasse. In de loop van de volgende week zullen de bezoekers van ,,'t Trefpunt" een enquète-for- mulier ontvangen waarop men door waar deringscijfers zijn interesse kan kenbaar ma ken welke aktiviteiten men het meest op prijs stelt, zodat de aktiviteitencommissie 'n overzicht heeft in welke richting men de ak tiviteiten in het komend seizoen zal moeten richten. JEUGDAKTIE Woensdagmorgen om 10 uur is voor het stadhuis aan de Axelse padvindsters en pad vinders het startsein gegeven voor de jaar lijkse aktie ,,'n Heitje voor 'n karweitje". Nadat de aanwezige leiding begroet was door de gemeentesecretaris de heer P. G. v. d. Bosse, sprak deze enige aanmoedigen de woorden tot de jongelui. De heer v. d. Bosse was in hun midden verwelkomd met de kreet „Wij willen werken" en hij meende de meisjes en jongens hierin niet te moe ten teleurstellen. 2 Welpen (padvinders) en 2 padvindsters werden door hem verzocht de aktie te willen beginnen door op het stadhuis hun karwei te doen en aldus het eerste „heitje" te verdie nen. BUITENDAG JHR. DE CASEMBOOTGROEP Dinsdagmorgen verzamelden de welpen zich in het Axelse bos nabij de jeugdherberg. Na de gebruikelijke openingsceremonie werd, begunstigd door het mooie weer, een speur tocht door het bos gehouden. Dit met veel zorg voorbereide spel bleek zeer in de smaak te vallen bij de jongelui. Vervolgens zetten allen zich aan een geza menlijke broodmaaltijd om meteen hierna te gaan genieten van een ander buitenspel. De dag was veel te snel ten einde en de deelnemers wilden het liefst de volgende dag al voortgaan met dit buitenfestijn. In het bos waren ook een tiental jongelui van omstreeks 15 jaar op eigen gelegenheid aan het spelen. Het bleek, dat zij graag mee wilden doen. De leiding van de Jhr. de Ca- sembrootgroep vertelde ons desgevraagd, dat dit ook hun grote wens is, maar dat het hele probleem vast zit op leiding. Zij zoeken bij voortduring naar leiders vcor het werk van de jongens van 12-16 jaar en hopen dat het mogelijk zal zijn dat er mensen gevonden worden die bereid zijn iets van hun eigen tijd op te offeren ten genoege van deze cate gorie jongens. Voorlopig is het nog een wens. Is het misschien iets voor u? Zondagsdiensten ZONDAG 2 APRIL 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 1-2 APRIL Dokter Kok BROMFIETSDICHTHEID HET GROOTST IN ZEELAND Een op elke acht Nederlanders had vorig jaar een bromfiets. Op 1 maart 1966 waren er volgens het Centraal Bureau voor Sta tistiek 1.578.200 bromfietsen geregistreerd, hetgeen neerkomt op 128 per duizend in woners of een op elke acht Nederlanders. De invoering van de verplichte WA-verzeke- ring voor bromfietsen per 1 maart 1966 heeft het voor het CBS weer mogelijk ge maakt het bromfietsenpark in Nederland te inventariseren. De laatste keer was het mo gelijk op 1 augustus 1955. 500.000 Dat was één maand voordat de motorrijtui genbelasting voor die categorie weggebrui kers werd opgeheven. Het aantal bromfiet sen bedroeg 1 augustus 1955 ruim 500.000 stuks. In tien jaar is het bromfietsenpark derhalve verdrievoudigd. Volgens het onderzoek van het CBS wordt het landelijk gemiddelde van 128 bromfiet sen per duizend inwoners overtroffen in de provincie Zeeland (154), Drente (138), Gel derland (138) en Utrecht (137). De brom fietsdichtheid is het laagst in Friesland (103) en Limburg (100). De provincies Noord- en Zuid-Holland schommelen met respectievelijk 121 en 129 dicht rond het algemeen gemiddelde. Het CBS heeft echter eveneens een berekening gemaakt van het aantal bromfietsen per dui zend inwoners van zestien jaar en ouder, uitgaande van de minimumleeftijd van zes tien jaar: dat is 183. Platteland Zeeland (214), Noord-Brabant (201) en Gelderland (202) komen dan tot de grootste bromfietsdichtheid. Friesland en Limburg (elk 149) blijven hekkesluiters. Noord- en Zuid-Holland blijven met respectievelijk 166 en 180 onder dat landelijk gemiddelde, door dat er in de grote steden relatief minder brommers worden gebruikt dan op het plat teland. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIE DE H. BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE 1150 is een gulden tijdstip in de geschiedenis van Brugge. In de lente van dat jaar kwamen de Vlaamse strijders triomfantelijk terug van de Tweede Kruistocht in het H. Land. Vol gens de traditie werd toen door hun aanvoer der, Graaf Diederik, de Relikwie van het H. Bloed uit Jerusalem meegebracht en aan de stadsmagistraat toevertrouwd. Sedert eeuwen wordt dit historisch gebeuren jaarlijks te Brugge herdacht met vrome en artistieke ingetogenheid, welke tot uitdruk king komt in de H. Bloedprocessie. Dit jaar trekt deze vermaarde processie, een der mooiste van het vasteland, door de rijk bevlagde straten van Brugge op maandag 8 mei a.s. De stoet vertrekt te 10.30 uur. Zitplaatsen kunnen nu reeds besproken wor den tegen de prijs van 30 B.frs. per per soon bij de Stedelijke Dienst voor Toerisme Markt 1 te Brugge. Postrekening nr. 5099.07 „Dienst voor Toerisme, Brugge". Ter gelegenheid van de H. Bloedprocessie zal men op 6, 7 en 8 mei 1967 de sprookjes achtige belichting van de Brugse reien (grachten) en van de oude monumenten kun nen bewonderen. NIEUWS VAN DE BELGISCHE KUST Heist - Duinbergen Het Festival van de Humor - Internationale cartoonale Onder de slogan „Een gezonde lach in een gezonde lucht" wordt het Festival van de Humor dit jaar gehouden van 20 tot 30 juli in de „Humorhalle" van Heist aan het Maes- en Boereboomplein - Grote Markt. Naast de tentoonstelling van de „getekende humor" worden in de „humorhalle" kabaret, kleinkunst, variété, kolder en andere koddig heden gebracht. Dit Nederlandstalige initia tief heeft ook verleden jaar een zeer groot succes behaald. Dit jaar wordt te Heist gerekend op de Bel gische Radio-Televisie-Noordzeefestival om er „Mallemolen" te programmeren. Jozef „Mozes" Burm zal van de partij zijn. Met de AVRO wordt onderhandeld om „Hou je aan je woord" te Heist op te voeren. Er komt een humoristische vertelavond en, met het „Vlaams Kabaret" wordt een kans ge boden aan de nieuwe talenten. Paalwoningen te Wenduine Te Wenduine, gelegen tussen Blankenberge en Oostende, zal een watersportcentrum wor den opgericht aan een meer van 50.000 m2. Langs de oevers worden een honderdtal al leenstaande vakantieverblijven opgericht met eigen patio. Zij bieden een vrij uitzicht op het water met als achtergrond het vlakke, ongerepte polderlandschap en de fiere to rens van Brugge. Bij de verwezenlijking van deze vakantiehuizen wordt teruggegrepen naar een eeuwenoude techniek voor de bouw van paalwoningen net zoals die uit de Ro meinse tijd welke een tiental jaren geleden te Wenduine werden blootgelegd. De nabijheid van de zee, strand en bossen, verbonden door goede verkeerswegen, zullen ongetwijfeld tot het succes van dit nieuwe vakantiecentrum bijdragen. Nieuwpoort Nieuwpoort, gelegen aan de Belgische west kust, bij de IJzermonding, heeft in Neder land bekendheid verworven door de over winning welke Maurits van Nassau aldaar in 1600 op het Spaanse leger behaalde. In de O.L. Vrouwkerk herinnert een machtig schil derij aan dit krijgsgebeuren. Als badplaats heeft Nieuwpoort veel te bie den. In het park werd een reusachtig open- luchtbad aangelegd waarvan het zuivere wa ter wordt verwarmd tot de temperatuur van de Middelandse Zee, zegge 19 a 22 De IJzermonding is uitstekend geschikt voor zeil- en roeisport. Zeehengelen en vissen in zoet water worden er druk beoefend. Oostduinkerke Gelegen tussen Nieuwpoort en De Panne is Oostduinkerke een verrassing en een revela tie voor diegenen die het ontdekken. De natuur is er het meest ongeschonden be waard gebleven met een duinenreservaat van 200 ha. Hotels, villa's, bungalows en appar tementen bevinden zich langs een 500 meter breed strand of liggen genesteld in de heer lijkste duinen van de Belgische kust. Oostduinkerke is de enige kustgemeente waar nog het oeroud gebruik van het „gar- naalvissen te paard" bestaat. De vissersfolk- lore is er zeer levendig gebleven met het jaarlijks „Garnaalfeest" - 18 juni 1967. De Panne Ook in De Panne liggen strand en duinen nog ongerept. Het landschap is er rustig en ontspannend. Dit natuurreservaat, dat zich over 340 ha uitstrekt is vrijwel in zijn oor spronkelijke staat bewaard gebleven en heeft een geografisch en biologisch belang. De duinen met een gemiddelde breedte van nagenoeg twee kilometer, bieden een schil derachtig beeld met een rijke weelde aan botanische zeldzaamheden. Er zijn clichébeelden verspreid over de bad plaats De Panne: het kiekje van de zeilwa gens en de kleurige parasols. Het dynamisch gemeentebestuur wil De Panne opwerken tot de Westpoort van het Vlaamse Noordzee strand. Koksijde-Bad en St. Idesbald Koksijde bevindt zich tussen Oostduinkerke en De Panne op 26 km van Oostende. Een 3 km lang strand verbindt Koksijde-Bad met St Idesbald langs een mooie wandeldijk. Naast de duizenden appartementen aan de Zeedijk worden vele bungalows en villa's in de duinen te huur aangeboden. De ruines van de Abdij ter Duinen (12e eeuw) en het Museum voor Archeologie zijn een bezoek overwaard. Het achterland van Koksijde biedt vele ex cursiemogelijkheden naar Diksmuide, leper en de Westvlaamse Bergen. ZIJN AARDAPPELEN WEL TE VERVANGEN? Behoort u ook tot de huisvrouwen, die er te genop gaan zien de oude en vaak van uit lopers voorziene aardappelen te schillen om ze straks aan hun gezin voor te zetten Als u mocht hopen, dat wij u nu iets aan de hand zullen doen, waardoor u het voorlopig helemaal zonder de piepers kunt doen, moe ten wij u teleurstellen. Aardappelen zijn en blijven belangrijk in onze Nederlandse voe ding. Maar waarom zult u vragen. Zijn b.v. rijst en macaroni niet even goed Laten wij de voordelen van de aardappel nog eens heel in het kort de revue laten passeren aardappelen zijn belangrijke vitamine C- leveranciers. Ook nu nog Ze hebben ge durende de winter wel een gedeelte van hun vitamine C zelf gebruikt, maar een portie aardappelen van 250 g levert ons niette min ook op dit moment nog een vijfde deel van alle vitamine C, die wij nodig hebben. Rijst en macaroni bevatten absoluut géén vitamine C. aardappelen leveren ons wel weinig, maar heel goed eiwit, dat wil zeggen eiwit van een samenstelling, die bijna overeenkomt met ons lichaamseiwit. Het rijsteiwit doet daarvoor in kwaliteit niet onder, maar macaroni en andere tarwe- produkten schieten op dit punt enigszins tekort het graaneiwit is van iets minder goede kwaliteit, hetgeen voor een deel wordt goedgemaakt, door het feit, dat de hoeveelheid waarin het voorkomt, groter is. Over de vervanging van aardappelen als eiwitbron behoeft u zich dus geen zorgen te maken. aardappelen bevatten, en dat wist u mis schien niet, méér calcium, ijzer, vitamine Bi en vitamine B2 dan rijst en macaroni. De bijdrage aan deze voedingsstoffen is wel niet groot, maar juist door het regel matig gebruik van de aardappel toch van belang. Wanneer u dus aardappelen in uw menu wilt vervangen door rijst of marcaroni zult u dat maal moeten aanvullen met andere voedings middelen, die het in alle opzichten volwaardig kunnen maken. Dat betekent, met het oog op het vitamine C-gehalte van die maaltijd, dat uw rijst- en macaronischotel vergezeld moet gaan van een extra portie rauwe of gekookte groente of van een verse groentesoep of een citrusvrucht. Want vooral in deze tijd van het jaar, waarin wij reikhalzend uitzien naar de zomer, kunnen wij onze portie vitamine C best gebruiken. Wij hebben ook al gezien, dat rijst en maca roni wat hun gehalte aan calcium, ijzer, vi tamine Bi en B2 betreft, niet met de aard appel kunnen wedijveren. Het zijn allebei koolhydraatreike voedingsmiddelen. In ver band hiermede vraagt vooral het vitamine Bi de aandacht. Het is namelijk zo, dat wij juist HET BEHOUD VAN UW TANDEN voor de opname van koolhydraten in ons lichaam dit vitamine nodig hebben. In de aardappel is de ideale combinatie van kool hydraten en vitamine Bi van nature aanwezig. Eten wij rijst of macaroni, dan moeten we die combinatie zelf gaan maken. Het is niet zo moeilijk als het misschien lijkt. Onbewust hebben we het „altijd" al goed gedaan. Als we b.v. macaroni met ham, kaas en sla aten. De ham levert ons, als alle var kensvlees, een behoorlijke hoeveelheid vita mine Bidat juist van pas komt bij de ma caroni. Rijstgerechten met varkensvlees zijn eveneens een graag geziene combinatie. Frites en chips. De statistiek toont aan, dat de Nederlander steeds minder aardappelen eet. Zelfs met de enorme porties frites en chips, die dagelijks door de jeugd en ouderen uit het vuistje of bij de televisie verorberd worden erbij, is de totale aardappelconsumptie toch weer ver minderd. Het toenemend gebruik van „be werkte" aardappelprodukten heeft z'n voor en tegen. Een nadeel is, dat het vitamine C-gehalte van deze produkten lager is dan dat van de verse aardappel. De aanvulling van dit vitamine door b.v. het gebruik van extra fruit, brengt onnodige kosten met zich mee. De gunstige zijde van het gebruik van frites en chips bestaat hierin, dat ze in zekere mate de zoetigheid verdringen, zodat tenminste niet alleen „suiker" gegeten wordt. Een vetpercentage van 30 40% is echter geen uitzondering en daarmee moeten we ter dege rekening houden. Matigheid blijft bij beide geboden. Onbetwist de beste tandpasta

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2