Uit onze omgeving Axel DRIE PERSONENAUTO'S ZEER ZWAAR BESCHADIGD NA GECOMPLICEERDE BOTSING TE SPUI Zaterdagavond omstreeks negen uur zijn drie personenauto's zeer zwaar beschadigd na een gecompliceerde botsing op de provinciale weg Axel - Terneuzen ter hoogte van Zoute Spui onderaan de Spuidijk terechtgekomen. Twee hiervan belandden op Zaamslags grond gebied resp. in voortuintjes van de families R. d. S. en J. B. De andere kwam aan de overzijde van de dijk terecht in het perceel van de heer J. d. K. De botsing werd veroorzaakt door de heer J. v. D. uit Terneuzen, die met grote snelheid uit de richting Axel kwam gereden, doch plot seling naar links uitweek, juist op het mo ment dat de heer J. W. uit Axel uit tegenover - gestelderichting kwam. W. werd hierdoor van de rijweg afgedrukt, v. D. is vervolgens tegen een geparkeerde auto van de heer A. v. D. te Spui gebotst, met het gevolg dat ook deze beide voertuigen naar beneden schoten. Won der boven wonder werd bij deze botsing nie mand gewond. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak. AANRIJDING Zaterdagavond omstreeks half twaalf is een late marktbezoeker de landbouwer C. H. uit Zaamslag op de Nieuwendijk te Axel met z'n personenauto ingereden op een bromfietsbe rijder de jongeheer H. R. uit Spui. R. liep hierbij behalve wat lichte kneuzingen, een beenbreuk op. Dr. W. G. Kok uit Axel liet R. per ambulance overbrengen naar het Ju- lianaziekenhuis te Terneuzen. Zowel de bromfiets als de personenauto wer den beschadigd. Ook hier stelt de rijkspolitie een onderzoek in naar de juiste toedracht van dit ongeval. 33e JAARVERGADERING VAN DE AFD. AXEL VAN DE N.C.V.B. Donderdagavond heeft de afd. Axel van de N.C.V.B. in het „Trefpunt" haar 33e jaar vergadering gehouden. De presidente mevr. Weijns-Bakker kon in haar openingswoord een groot aantal leden alsmede afgevaardigden van afdelingen uit de omliggende gemeenten welkom heten. De Paasliturgie was gekozen uit Rom. 5 1-12 met declamatie door mevr. Quist-Koole, die ook solozang ten gehore bracht, afgewisseld door samenzang. Onder leiding van mevr. de Putter-Belger werd het spel „2 x 7" gepresenteerd. Door mevrouw Mangold werden ook enkele declamaties gedaan. Aan het einde van deze vergadering vond een presidenten-wisseling plaats. Mevr. Weijns- Bakker die acht jaar deze funktie heeft ver vuld, zeide bij de overdracht dat zij het steeds met veel liefde heeft gedaan, ik werd hierbij gesteund door de trouw van de leden. Bij het overhandigen van de hamer aan de nieuwe presidente mevr. Heemskerk-Ouwens wenste zij deze haar Gods zegen toe over dit werk. De scheidende presidente werd een herinne ring aangeboden. De avond werd besloten met dankgebed door de nieuw? presidente nadat gezamenlijk gez. 279 was gezongen. 'N HEITJE VOOR 'N KARWEITJE Volgende week is het weer zo ver, dan heeft de jaarlijkse Padvindsters en Padvindersactie weer plaats. Voor Axel wordt het startsein gegeven op woensdag 29 maart om 10 uur bij het Stad huis. Van officiële zijde zal daar de eerste opdrach ten verstrekt worden aan de Axelse pad vindsters (gidsen), kabouters en welpen. De daarop volgende twee dagen zullen zij dan over Axel uitzwermen en het publiek verzoe ken hen te belasten met een karwei(tje). De beloning, die zij met dit werk verdienen, is voor hun kas, ter bestrijding van de on kosten, die zoals elk jeugdwerk, ook dit jeugdwerk heeft. Deze methode van geldinzamelen door mid del van een tegenprestatie is met opzet ge kozen. Op deze wijze leren de jongelui dat er zelf gewerkt moet worden voor hun beno digde gelden en de leiding van de verschillen de groepen zijn er unaniem van overtuigd, dat zij terzake zeer zeker de nodige mede werking van de bevolking zullen krijgen. Zo wel wat betreft de aard van de te verrichten werkjes qua zwaarte en originaliteit als wel de overeenkomstige beloning. CHRISTELIJKE U.L.O. AXEL GESLAAGDEN VOOR HET TYPE-DIPLOMA De dames L. P. Dieleman; T. G. A. v. Doeselaar; G. Howell; M. Brugge; M. S. Dieleman J. de Kunder; I. Verduijn allen te Axel. M. v. Doorn en W. Buijze te Zaamslag. De heer G. v. d. Berg te Sluiskil. UITVOERING „CONCORDIA" Tijdens de jaarlijkse uitvoering van „Con cordia" in „Het Centrum" werd bij monde van de voorzitter de heer D. Freekenhorst afscheid genomen van twee nestors van de vereniging, t.w. de heren Schieman en Aren- thals. Hij memoreerde de vele verdiensten van beide heren voor de vereniging. De heer Schieman, beter bekend als meester Schieman had gemeend na 47 jaar lidmaatschap te moe ten bedanken als werkend lid. In 1919 lid geworden was hij secretaris-penningmeester van 1922 tot 1934. Na het overlijden van de heer Blansaert werd hij directeur tot 1956. Daarna werd hij opgevolgd door de heer van Meurs. Ook ten tijde van de Boerenkapel was hij uitermate aktief. Opvallend was ook dat toen hij met het gezelschap voor de eerste maal aan een concours deelnam met een eerste prijs uit de bus kwam. De heer van Arenthals trad in 1929 toe als lid en was dit tot vorig jaar dus 37 jaar. Een figuur aldus de voorzitter, die wij ook node zien vertrekken. Geen weersomstandigheden hadden de heer Arenthals ooit kunnen weer houden, ondanks dat hij op de Sassing woon de, één repetitie te missen. Ondanks dat hij moeilijk ter been was heeft hij al die jaren de marsen meegelopen. Daar dit de laatste jaren niet meer ging bepaalde zijn medewer king zich tot de repetities of een concert op de Markt. Beiden ontvingen namens de vereniging een zilveren speld met inscriptie. De heer Schieman dankte mede namens de heer Arenthals voor de ondervonden hulde en wekte allen op „Concordia" trouw te blij ven. De voorzitter sprak zijn dank uit aan al die genen, die meegewerkt hadden tot de aanschaf van een gloednieuw vaandel ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan. Hij wekte allen op donateur te worden of zich aan te melden tot spelend lid. Hierna werd de avond begonnen die bestond uit een muzikaal- en een toneel programma. Op verdienstelijke wijze voerde de Harmonie „Concordia" enkele werken uit, terwijl ook de drumband acte de presence gaf. Daarna werd opgevoerd: „Een Zeeman ging Passagieren", een blijspel in 3 bedrijven door Koos Beswino. Dit spel onder regie van de heer J. A. Tiersen heeft het publiek een zeer genoeglijke avond bezorgd. Het decor van de firma Hoebé was verdienstelijk. De grime werd zoals vanouds goed verzorgd door R. Kolijn. Het vertoonde spel kon de toets der kritiek ruimschoots doorstaan. Er vielen geen opvallend zwakke punten aan te wijzen en de dames P. Folkersma, J. v. d. Broeke, V. Lippens, S. van Hijfte en de heren J. Schel- leman, P. Esselbrugge, J. Gommers, J. Strij- donk en A. den Beer hebben zich goed van hun taak gekweten. Een pluim op de hoed van allen, die gezamenlijk het publiek zo'n genoeglijke avond voorschotelden. SCHOOLUITVOERING VAN DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL „HET MOLENKWARTIER" Dinsdagavond was de grote zaal van „Het Centrum" geheel gevuld bij de schooluit- voering va nde landbouwhuishoudschool „Het Molenkwartier". In haar openingswoord heette de directrice van de school Mej. de Buck allen hartelijk welkom en in het bijzonder gemeentesecretaris de heer P. G. van den Bosse, de dames van de Commissie van Toezicht en de hoofden van diverse scholen. Door een goedbespraakte Lente Koningin werd het vlot lopende programma steeds aan gekondigd. Het programma bestond uit ver schillende stukjes die zij zelf hadden gemaakt naar eigen fantasie die op een gezellige ma nier ten tonele werden gebracht. Dat ook aan de lichamelijke ontwikkeling op de school aandacht wordt besteed bleek bij de oefeningen die op de bok werden verricht en de rythmische dansjes die werden uitgevoerd. Veel sukses oogsten zij ook met de mode show van eigen vervaardigde kleding. Zelfs de meisjes uit de le klas bleken reeds goed met garen en naald uit de weg te kun nen. Alles bij elkaar was het voor de aanwezigen weer een genotvolle dag en de leerkrachten hebben zeker met deze uitvoering weer laten zien dat men bij het huishoudonderwijs weet hoe het moet. De voorzijde van het podium was prachtig versierd met fraaie zelf vervaardigde bloem- stukjes. PAASBIJEENKOMST IN „'T TREFPUNT" In het Dienstencentrum voor bejaardenzorg ,,'t Trefpunt" vierden woensdagmiddag de bejaarden het paasfeest. Ds. A. Kuiper, die deze paasbijeenkomst leid de, verzorgde samen met juffrouw Joziasse de meditatie. Voorts zong een koortje uit de zangvereniging „ASAF" paasliederen. Ds. Kuiper besloot deze druk bezochte paas- middag met dankgebed. GEMEENTEBESTUUR NAM AFSCHEID VAN STADSARCHIVARIS J. R. DE JONGE Tijdens een bijeenkomst met het college van Burgemeester en Wethouders en de bijna vol tallige Gemeenteraad in het stadhuis werd af scheid genomen van de heer J. R. de Jonge onbezoldigd archivaris van de Gemeente Axel. De heer de Jonge vergezeld van zijn echtge note werd bijzonder hartelijk toegesproken door burgemeester M. K. van Dijke, die uit gebreid stilstond bij de vele verdiensten die de heer de Jonge voor Axel heeft verworven. Gestimuleerd door zijn boekhoudleraar is hij ruim 30 jaar geleden begonnen met het or denen van de archieven van de gemeente Axel, die opgeslagen lagen op een niet bijzonder waterdichte zolder. In 1939 bij de ingebruik name van het nieuwe stadhuis kreeg hij de beschikking over een goed geoutilleerde ruim te. Hij kreeg van het gemeentebestuur een status en werd in 1947 onbezoldigd archivaris. Van zijn kant werden veel onderzoekingen en publikaties verricht. Ook was hij de grote stimulator bij de totstandkoming van de Axelse Boerenkamer. Voor zijn vele ver diensten mocht hij reeds de gouden ere medaille in de Orde van Oranje Nassau en de zilveren Erepenning van de Gemeente Axel in ontvangst nemen. De burgemeester ge waagde van een bijzonderheid dat een man zich zo lang en belangeloos voor dit mooie werk had ingezet. Zijn aangeboren liefde voor de geschiedenis en zijn verwevenheid met de gemeente Axel hebben hem dit werk ter hand doen nemen. Vervolgens huldigde hij mevrouw de Jonge met een bloemstuk. De heer de Jonge die nu 79 jaar is ontving als blijk van waardering voor zijn opofferend werk „De Kroniek van Zeeland" van Smallegange. Hij toonde zich aangenaam verrast en dankte mede namens zijn echtgenote voor de ontvangen hulde. Hierna bleef men geanimeerd nog geruime tijd bijeen. KAMPOELAN TE AXEL Het afgelopen weekend zijn vele leiders en leidsters van het district Zeeland van de Ne derlandse Padvinders en van de Katholieke Verkenners bijeengeweest in de Axelse Jeugd herberg. Nadat de districtsleiding zaterdagmiddag rond 5 uur de ruim 50 aanwezigen welkom geheten had, ontpopte zich voor, tijdens en na de maaltijd al spoedig een geanimeerde stem ming. Kennismakingen werden gemaakt of hernieuwd en ervaringen op padvinders ge bied werden uitgewisseld. Deze stemming bleef tot de sluiting op zon dagmiddag half vijf. Het programma van de zaterdagavond werd onder meer opgeluisterd door de heer De Vries uit Terneuzen met zijn fantastische dia's en spookverhalen. Naar verluidt, hebben enkele leidsters bij de daarop volgende dropping in de polders rond Axel het hierdoor benauwd gehad. De dropping was een sukses, want ook bij nacht is het mooi in de polders rond Axel en het wachten op de laatst binnenkomenden, die de weg naar Axel via Sas van Gent of St. Jansteen gezocht hadden, werd gekort met volksdansen. De volgende morgen waren de leidsters en leiders te gast van de Rijkswaterstaat, die hen het een en ander vertelde over de grootse werken in Terneuzen. Een rondgang door de nieuwe Zeesluis besloot deze excursie, die bijzonder veel indruk maakte, want een derge lijk gigantisch bouwwerk op deze wijze te kunnen bekijken komt voor velen vermoe delijk het hele leven niet terug. Na de verdere tijd doorgebracht te hebben met aangename spelinstructies was het week end veel te snel voorbij. Voor de leiding van de Axelse padvinders van de „Jhr. de Casembrootgroep" was het bijzonder prettig zo kort na de start al mede als ontvangenden te mogen fungeren en werk te dit weekend mee aan de opbouw van deze padvindersgroep. DRUMBAND „AXEL" Het tambour- en hoornblazerskorps „Drum band Axel" zal tijdens het wielerevenement van a.s. maandag haar medewerking verlenen. In afwachting van zowel de start van de ad- spiranten als het van start gaan van de nieu welingen zal de drumband Axel o.l.v. tam- boermaitre R. Schoot het wielerfeest in de nabijheid van de finish muzikaal opluisteren. HET EERSTE KIEVITSEI OP AXELS GRONDGEBIED De vogel- en natuurliefhebber H. Stoelinga uit onze gemeente was reeds enige weken ak tief om zo vroeg mogelijk het kievitsei te vinden. Het is hen ook nu niet gelukt om de eerste vinder in Nederland te zijn, maar woensdag had zijn zoeken sukses, toen heeft hij een nest met reeds 3 eieren erin gevonden. Een aantal van 3 eieren in een in deze tijd van het jaar is bijzonder vroeg en zo zal hem ook dit jaar weer de eer tebeurt vallen, de vroegste Axelaar van het vinden van het kie vitsei zijn. HEROPENING BLOEMENHUIS „MULTIFLORA" Dinsdagavond half acht was een groot mo ment voor de heer I. van Hoven, de echt genote van burgemeester Van Dijke opende toen de nieuwe afdeling van zijn zaak. Door uitbreiding van het sortiment in pot- terie etc. kampte „Multiflora" met een tekort aan ruimte en en kwam toen op het idee om de grote onder de winkel aanwezige kelder ruimten ook te gaan inrichten voor de ver koop. Thans zijn deze kelders geheel ingericht voor het showen van aardewerk-artikelen, terwijl tevens de gelegenheid werd aangegrepen om de achter de winkelruimte gelegen plantenkas te verbeteren, waardoor ook deze nu één ge heel vormt met de winkel. Door het doorknippen van een lint bij de in gang naar de nieuwe afdelingen opende mevr. Van Dijke-van Dijk de zaak, onder toezicht van vele belangstellenden, die na deze of ficiële taak nog geruime tijd gezellig bijeen bleven. Voor de heer van Hoven was het weer een nieuwe mijlpaal in de ontwikkeling van zijn zaak, die zeker ook door zijn klantenkring gewaardeerd zal worden. 250e WEDSTRIJD VOOR AZVV-SPELER L. DIELEMAN Zaterdag 1 april a.s. zal de A.Z.V.V.-half- speler L. Dieleman gehuldigd worden in ver band met het feit dat hij op deze dag z'n 250e wedstrijd speelt in het eerste elftal. De huldiging zal voorafgaan aan de laatste competitiewedstrijd in de 2e klas A.Z.V.V.- N.D.S.M. (Amsterdam). Reeds op 15-jarige leeftijd trad hij bij de junioren uit en nam rechtstreeks plaats in het eerste elftal. Mede z'n ongekende sportieve vechtlust werd door de leden van de keuzecommissie vele malen een beroep op hem gedaan om zowel het Zeeuwsche als het zuidelijk zaterdagelftal te vertegenwoordigen. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 25 MAART 1967 van 15.00-16.00 u. door dhr. P. C. Brakman 1. Prelude 2. Chaconne G. F. Handel 3. Menuett L. van Beethoven 4. Suite L. 't Hart 5. Passieliederen a. Ik wil me gaan vertroosten b. Kruislied c. Lam Gods d. O Hoofd bedekt 6. Paasliederen a. Daar juicht een toon b. Natuur herrijst Zondagsdiensten ZONDAG 26 MAART 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. van Dooren Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Woensdag 29 maart 's avonds om 7 uur Ds. v. d. Poel van Yerseke. H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 Winterregeling 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 25 MAART (Paaszaterdag) Dokter Boor. le en 2e PAASDAG Dokter Schiltman. Man ernstig gewond bij verkeersongeval Op de provinciale verbindingsweg tussen IJzendijke en Philippine deed zich maandag avond een ernstig verkeersongeval voor, waar bij de bestuurder van een personenauto, H. H. uit Philippine ernstig werd gewond. Door nog onbekende oorzaak raakte de auto van H. van de weg en botste tegen een boom. De auto werd totaal vernield. Dokter Lievens liet H. per ambulance naar het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil overbrengen. Nieuwe directeur Stichting Zeeland De sociaal-psychiloog dr G. J. Smallegange, directeur van het rijksobservatiehuis voor jon gens in Zeist is benoemd tot directeur van het provinciaal opbouworgaan .Stichting Zee land'. Hij is opvolger van drs KL Laansma, die per 1 april in dienst treedt bij het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk als hoofd van de directie opbouw werk. De officiële installatie door Zeelands com missaris der koningin, mr J. van Aartsen, is binnenkort te verwachten. Verwacht wordt dat dr Smallegange per 1 juni of toch zeker per 1 juli in Middelburg met zijn werk zal beginnen.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2