«—drukwerk GEMEENTERAAD Op 20 december 1966 besloot de raad tot verkoop van ongeveer 2175 m2 bouwgrond, gelegen aan de van Gistellelaan, aan de Ka tholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouw vereniging te Kloosterzande, voor de bouw van 48 bejaardenwoningen. Blijkens nadien ontvangen berichten is ge noemde woningbouwvereniging niet meer voornemens haar bouwplannen te realiseren aan de van Gistellelaan maar op een perceel aan de Kanaalkade, groot ca. 3775 m2. Gehoord de Commissie voor Openbare Wer ken, wordt besloten onder intrekking van uw besluit van 20 december 1966, aan adressan te te verkopen een perceel bouwgrond, ge legen aan de Kanaalkade, groot 3775 m2 of zoveel meer of minder als bij kadastrale op meting zal blijken aanwezig te zijn, met ver rekening van over- of ondermaat na kadastrale opmeting en overigens overeenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. Voorstel tot het verlenen van medewer king aan de totstandkoming van een Regionaal Woonwagenkamp in Z.-Vl. Gedeputeerde Staten van Zeeland zenden bij schrijven van 14 november 1966, no. 2845/ 209 een exemplaar van het door de Werk groep Regionaal Woonwagenkamp Zeeuwsch- Vlaanderen uitgebrachte rapport, met betrek king tot de eventuele oprichting van een re gionaal woonwagenkamp in Zeeuwsch-Vl. Genoemd college zal het op prijs stellen in dien de raad zich in beginsel zou uitspreken tot deelneming aan een terzake te treffen ge meenschappelijke regeling. WOONWAGENKAMP Wethouder IJsebaert wijst erop dat dit een meerderheidsvoorstel is. In het verleden zorg de iedere gemeente voor een woonwagenkamp, de ene gemeente iets beter geoutilleerd, de andere wat minder. Ik kan me wel voorstellen dat dit door de tijd is achterhaald, en daarom ben ik het met het meerderheidsvoorstel wel eens, dat dit op een andere manier moet, n.l. een regionaal woon wagenkamp. Maar dan komt bij mij als punt 1 aan de orde, DE SITUERING De ligging moet gunstig zijn in verband met de werkgelegenheid en dit is in Axel niet het geval, want ongeveer 80% van de woon wagenbewoners werken gedurende de suiker campagne op de beide suikerfabrieken te Sas van Gent. We hebben gezien dat in de maanden sept., okt., nov. en dec. het woon wagenkamp te Sas van Gent overvol staat en dat andere kampen in ons gebied dan prak tisch uitgestorven zijn. Dit bewijst dat Axel niet de aangewezen plaats is. Uit maatschappelijk oogpunt is het gewenst, dat er veelvuldig contact met de burgerij kan plaatsvinden. Hoe is dit te realiseren wanneer dit woonwagenkamp zou worden opgericht in het agrarisch gebied, ergens noordelijk van Axel. Hoe is het mogelijk met ons onderbezet po- litie-apparaat deze zaak in handen te houden, wanneer een woonwagenkamp ergens midden in de polder ligt. Wil men een kamp goed opzetten, moet het zo dicht mogelijk bij de bebouwde kom liggen. Ik ben niet tegen een regionaal woonwagen kamp en ook niet tegen deze gemeenschap pelijke regeling, maar wel tegen de situering in Axel. Vestig een woonwagenkamp op de plaats waar het thuishoort, vlak bij de werk gelegenheid, maar niet ergens midden in de polder, dit kunnen wij de woonwagenbewoners niet aandoen. De heer Oggel zegt namens de gehele prot. chr. fractie tegen dit voorstel te zijn. Wij zijn niet tegen een regionaal kamp, maar wel om dit in Axel te creren. Wij zullen dan een aparte ambtenaar nodig hebben om de klach ten te behandelen. Dit kamp wordt gesitueerd óp goede landbouwgrond, terwijl er in Z. Vlaanderen veel slechte grond is waar dit kan geplaatst worden. Waarom niet in de Braak man, daar is veel slechte grond. Bij een mooie woongemeente als Axel behoort geen woon wagenkamp. De heer Van der Lee kan zich aansluiten bij de heren IJsebaert en Oggel. Het is beter dit voorstel te verwerpen zodat een geheel nieuw voorstel kan komen dat aanvaardbaar is. De heer Maas sluit zich aan bij de vorige sprekers. De voorzitter zegt te hebben begrepen dat de meerderheid is voor het stichten van een re gionaal kamp. Er is alleen kritiek tegen de plaats in de gemeente Axel. De heer Oggel zegt dat bij een woongemeente geen woonwagenkamp past hierin zit discri minatie tegen mensen die zich met een woon wagen verplaatsen, Het is niet zo dat een gemeente in ons land staat te trappelen om een woonwagenkamp te krijgen. De heer IJsebaert heeft gezegd dat het hier ongunstig is voor de werkgelegenheid in derdaad is dit van gewicht. Het E.T.I. is ook tot de conclusie gekomen dat het in de ka naalzone moet komen. Niet één lid van de raad zal ontkennen dat Axel niet centraal is gelegen. De planologische dienst zegt dit ook en daar om heeft men het oog op Axel laten vallen. Bij de plaatsbepaling hebben wij rekening ge houden met het structuurplan wij moeten het buiten de bebouwing houden. Voor de politie zou dit extra werk betekenen, maar dit is geen factor om het voorstel te verwer pen. Ook spr. zou graag zien dat de politie werd uitgebreid, maar er is geen sprake van onder bezetting misschien zou het mede aanlei ding kunnen zijn voor uitbreiding van dit korps. Er zal inderdaad een speciale ambtenaar moe ten komen in dienst van het instituut, hetwelk de gezamenlijke gemeenten moeten opbrengen. Er is ook naar voren gebracht dat het komt op goede landbouwgrond, ook ik had het liever op minder goede grond gehad waar het voor de landbouw meer acceptabel is. Het moet ergens komen en wanneer alle gemeenten zeggen „bij ons niet", dan kan het nergens komen. Het college stelt het beslist niet op prijs dat het in Axel komt, maar het is een reëel voorstel. Wethouder IJsebaert wijst erop dat de heer Oggel heeft gezegd het te plaatsen in de Braakman inderdaad is dat centraal gele gen. De voorzitter spreekt over 60 wagens, maar als wij het aantrekkelijk maken, komen er misschien wel 160 wagens. De heer Oggel wilde niet discriminerend zijn, maar deze mensen hebben een andere leef wijze dan de vaste bevolking. Het is uit de praktijk bekend dat de bevolking bij een woon wagenkamp daar veel last van heeft. Wij heb ben altijd gezegd dat Axel centraal gelegen is, maar hebben er nooit voordeel door gehad. Nu zegt de provincie het ligt centraal en daarom hier het regionale woonwagenkamp. Wanneer wij niet meedoen aan het regionale kamp, zullen wij zelf voor een plaatselijk kamp moeten zorgen. De heer Van der Lee vraagt waar het staat dat wij dan zelf voor een kamp moeten zor gen. Wij zijn voorstander van een regionaal kamp, maar wij moeten dit plan verwerpen, zodat er een nieuw voorstel kan komen. Ik kom tot de conclusie dat de leden van de commissie allen voorstander zijn van een re gionaal kamp, maar niet in hun gemeente. Axel zat niet in de commissie en daarom is hun voorstel het in Axel te plaatsen. Het werk voor de woonwagenbewoners ligt voor een groot deel in Sas van Gent. Dit is een reden te meer om het in die kant te zoeken. De heer Van Luijk kan zich aansluiten bij de heer Van der Lee. Tijdens de campagne wer ken de meesten in Sas van Gent. Wanneer het komt zoals het in het voorstel staat, dan is de kortste afstand naar de industrie altijd 5 km. De heer Maas zegt dat zijn fractie tegen het voorstel is, zoals het hier ligt. De heer Dieleman kan zich niet aan de in druk onttrekken dat er discriminatie is ten opzichte van een deel van de bevolking. De heer IJsebaert zei in eerste instantie het te willen brengen waar het werk is en was het daarna met de heer Oggel eens om het in de Braakman onder te brengen. Hier is spr. het niet mee eens de Braakman is recreatie gebied. Er worden dikwijls woonwagenkampen gepro jecteerd waar de mensen niet willen zijn. Het is onze plicht ze op te vangen en te proberen ze op een hoger plan te brengen. Daarom zou spr. willen voorstellen te onderzoeken het kamp te brengen in de omgeving van Sas van Gent waar werk voor hen is. De voorzitter zegt dat de heer IJsebaert spreekt over' 160 wagens maar dit is niet juist. Als er een kamp is voor 60 wagens, dan kunnen er niet meer komen. Bij onder zoek is gebleken dat er in Zeeuws-Vlaanderen 38 wagens zijn. De meerderheid van het col lege is overtuigd dat Axel de gunstigste lig ging heeft voor een regionaal kamp. De heer Dieleman vraagt of het niet mogelijk is te onderzoeken, of het niet in Westdorpe of Sas van Gent kan komen. Hierna wordt het voorstel in stemming ge bracht en verworpen met 11 stemmen tegen en 1 voor. Wethouder van Bendegem stemde voor. Verkoop van 22 Woningflats en 120 Ratiowoningen in Plan-Oost en toeken ning van daarmede verband houdende voorschotten en bijdragen aan de Katho lieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouw vereniging te Kloosterzande Het verlenen van financiële medewerking •ingevolge de Woningwet aan genoemde Vereniging voor de bouw van 96 Wo ningwetwoningen in Plan Oost, onder intrekking van de besluiten tot en ver band houdende met het van Gemeente wege bouwen van deze woningen. De Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging te Kloosterzande is voorne mens haar activiteiten in onze gemeente op grotere schaal te ontplooien. Zij heeft o.m. plannen om dit jaar in inze gemeente 88 premiewoningen te bouwen. Een gedeelte van de stichtingskosten hiervan moet zij echter met eigen middelen financieren. Deze financieringsmiddelen kan zij verkrijgen door inbreng van reeds bestaande woning complexen. a. de 22 woningwetflats en de 120 ratio woningen in plan oost aan haar te ver kopen b. de realisering van de dit jaar te bouwen 96 ratiowoningen aan haar over te laten. Voor de verwerving en de bouw van ge noemde woningen wordt bovendien op grond van de Woningwet medewerking gevraagd in de vorm van voorschotten en jaarlijkse bij dragen. B. en W. hebben waardering voor en ver trouwen in de plannen van deze woningbouw vereniging, die meer nog dan voorheen re gionaal wil gaan werken en meer dan een vereniging voor een bepaalde groepering wil zijn. Zij is voornemens haar statuten in die zin te wijzigen, waarbij dan tevens haar naam zal worden veranderd in „Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging". Aan de eigendomsoverdracht en financiële medewerking zijn voor de gemeente geen na delige gevolgen verbonden. De overdracht van de woningen kan geschieden tegen de boekwaarde, de voorschotten worden tegen het daarvoor door het rijk vastgestelde rente percentage verstrekt en de bijdragen in de exploitatietekorten wor ente stellen op de rijksbijdragen. Bovendien achten B. en W. het een gezonde ontwikkeling, dat een woningbouwcorporatie de taak van de gemeente op het gebied van de woningwetbouw ten dele overneemt. Onder verwijzing naar de overgelegde stuk ken STELLEN B. en W. de Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Woningbedrijf gehoord voor te besluiten a. tot verkoop aan de Katholieke Zeeuwsch- Vlaamse Waningbouwver. te Klooster zande van 22 woning\Vetflats en 120 ra tiowoningen in plan oost en toekenning van voorschotten en jaarlijkse bijdragen in de exploitatietekorten van de woningen, conform het overgelegde ontwerp-besluit; b. onder intrekking van de desbetreffende op dit bouwplan betrekking hebbende raads besluiten, de in 1967 in plan oost, als onderdeel van de le ratiostroom te stich ten 96 woningwetwoningen, niet meer van gemeentewege te doen bouwen c. aan de onder a genoemde woningbouw vereniging ingevolge de Woningwet fi nanciële medewerking te verlenen voor de bouw van de onder b bedoelde ratio woningen, conform het overgelegde ont werp-besluit. Aldus wordt besloten. Besluit tot verkoop van enkele percelen Bouwgrond, gelegen in Plan Oost, aan de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging te Kloosterzande. De Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging te Kloosterzande wenst van de gemeente te kopen enkele percelen bouw grond, totaal groot ongeveer 15.400 m2, ge legen in plan oost, voor de bouw van 96 wo ningwetwoningen Op dit project heeft betrekking ons voorstel onder agendapunt 23 tot het verlenen van fi nanciële medewerking ingevolge de woning wet. Voorstel tot het vaststellen van de 9e Wijziging van de Algemene Politiever ordening. Loslopende honden in de bebouwde kom van Axel verontreinigen in toenemende mate de straten, pleinen, trottoirs enz. en leveren ge vaar op voor het verkeer. B. en W. achten het derhalve gewenst, in de Algemene Politieverordening der gemeente Axel een bepaling op te nemen, inhoudende het verbod om honden in de bebouwde kom te laten loslopen, anders dan op afgesloten erven of ruimten. Voorts verdient het aanbeveling, in de Alge mene Politieverordening een nieuw artikel op te nemen, dat exploitanten van hotels en pen sions verplicht zijn om aan de Burgemeester kennis te geven van het verschaffen van nacht verblijf aan vreemdelingen. Hiermede kan worden bereikt dat de aanmelding beter ge waarborgd wordt, dan dat dit moet geschie den door vreemdelingen zelf. De Commissie van advies voor strafverorde ningen gehoord, wordt besloten de 9e wijzi- Drukkerij J. C. VINK Markt 12 - AXEL ging van de Algemene Politieverordening vast te stellen, zoals deze in ontwerp bij de stuk ken ter inza'ge is neergelegd. Voorstel tot het verkopen van een Kan toorgebouw aan het Waterschap „Axeler Ambacht". In de vergadering van 28 mei 1965 heeft de raad besloten een semi-permanent kantoor- gebouw te stichten ten behoeve van het Wa terschap „Axeler Ambacht" aan de Burcht laan alhier. Nu de bouw voltooid is, acht men het, mede uit financieringsoverwegingen, gewenst het pand aan het Waterschap te verkopen tegen de kostende prijs. Hierbij zullen de volgende bedingen in acht genomen dienen te worden 1. vanaf 1 januari 1967 tot het tijdstip van het passeren van de koopakte en het be talen van de kooppenningen zal wegens renteverlies een vergoeding in rekening worden gebracht van 6% over de totale investering 2. met het oog op de noodzakelijkheid van een uitweg van en naar de gemeentelijke kwekerij en andere eigendommen zal ten behoeve van de gemeente een erfdienst baarheid van uitweg moeten worden ge vestigd. Besloten wordt tot verkoop. RONDVRAAG De heer Oggel vraagt om op de Sassing waar de splitsing is met de weg naar de Koegors- straat, een lichtmast te plaatsen. Dit zou in een behoeft evoorzien. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met het uitspreken van het dankgebed. HUGO VAN DALEN Op 78-jarige leeftijd is te Den Haag over leden de pianist-componist Hugo van Dalen, in het Bronovo ziekenhuis. Hij werd op 15 april 1888 te Dordrecht ge boren, studeerde te Amsterdam, Wenen en Berlijn, waar hij later les gaf aan het Klindtworth Scharwenke conservatorium. Van die tijd af dateert zijn grote belangstelling voor de Russische muziek, die hij later in vele recitals in ons land gepropageerd heeft. Het uitbreken van de eerste wereldoorlog noopte hem terug naar Nederland te gaan, en in 1918 werd hij benoemd tot leraar aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. In 1920 won hij de eerste prijs van het Pa- rijsche concours des virtioses. Van zijn hand verschenen biografieën en studies over Rus sische componisten (Moessorgski, Tsaikowski) Een concertreis door Rusland maakte hij in 1939. Van Dalen's eigen composities o.m. een symphonie, een pianoconcert, liederen, werken voor accordeon weerspiegelen in hoge mate zijn affiniteit tot de Russische mu zikale folklore en romantiek. Ongetwijfeld zullen vele oudere Axelaars zich Huge van Dalen kunnen herinneren uit de tijd van de mobilisatie 1914- 1918, toen hij als onderofficier in Axel lag en kwartier had bij de fam. A. Esselbrugge in de Noordstraat. Onder zijn bekwame leiding werd een mili taire kapel geformeerd, die al gauw van zich deed spreken. Wij herinneren ons de muzikale marsen door Axel, het begeleiden van de uitrukkende troepen, de concerten op Zaterdagmorgen, dan wel 's avonds op een weekse dag, op de Markt. De militaire taptoe op de Markt was een plaatselijk gebeuren en kapelmeester Hugo van Dalen wist op bijzondere wijze zijn mu ziek te brengen met zijn uitgelezen schare. Zijn met zorg gekozen nummers brachten tel kens de juiste sfeer, plechtig klonken b.v. „Cavaleria Rusticana" Koralen en Volks liederen, afgewisseld door vrolijke marsen te gen de oude gevels van Stadhuis en omge ving. Steevast was de reactie van de luiste raars „Wat kunnen die kerels met zo wei nigen een muziek maken". Hugo van Dalen gaf tijdens zijn verblijf in Axel verschillende pianoconcerten. Toen de in Axel gelegerde troepen werden verplaatst naar Koudekerke vertrok tot aller teleurstelling ook „Kapelmeester" Hugo van Dalen met zijn „kapel". Izaak de Feijter vervolg van pagina 1 V00R RL UW Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde vader en grootvader in de leeftijd van 80 jaar. Drager van de ere-medaille in goud van Oranje Nassau. Axel: A. N. de Feijter Waarde: N. A. Mol-de Feijter M. J. Mol Esther - Cees - Rebecca Axel: C. M. de Feijter Axel, 27 februari 1967 Stationsstraat 12 De begrafenis heeft plaats gehad op vrijdag 3 maart 1967.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 3