h GEMEENTERAAD VAN AXEL m Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 4 MAART 1967 81e Jaargang No. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vergadering van dinsdag 28 februari Aanwezig Voorzitter burgemeester M. K. van Dijke. Secretaris P. G. van den Bosse. Wethouders M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem. Leden de heren A. Bouman, P. Dekker, J. Dieleman, J. den Doelder, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. A. Maas, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het ambtsgebed. 4. Voorstel tot het toekennen van zo'n ver hoging van 7.27% met ingang van 1 jan. 1967 aan gepensioneerden, wier pen sioenen ten laste van de Gemeente komen wordt zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Vastgesteld wordt een nieuwe „Archief verordening der Gemeente Axel". Bij besluit van 26 oktober 1965 is de heer W. E. M. Bauwens te Hulst benoemd tot ge meente-archivaris met ingang van een door ons college nader te bepalen datum. Nu de heer Bauwens de bevoegdheid als gemeente archivaris heeft verkregen, is hij op 1 februari als zodanig in dienst getreden. Deze functionaris is belast met het beheer over de gemeentelijke archieven, welke taak voorheen was opgedragen aan de Gemeente secretaris. In verband hiermede is een aantal bepalingen in de „Archiefverordening der ge meente Axel" komen te vervallen. B. en W. achten het derhalve gewenst, dat genoemde verordening, welke is vastgesteld bij raadsbesluit van 22 juni 1920, wordt in getrokken en dat een nieuwe verordening wordt vastgesteld. Aldus wordt besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van eervol ont slag aan de heer J. R. de Jonge als tijdelijk archivaris der Gemeente Axel. Bij besluit van 11 februari 1947 is de heer J. R. de Jonge te Axel benoemd tot tijdelijk archivaris der gemeente Axel. Nu de heer W. E. M. Bauwens te Hulst het diploma wetenschappelijk archiefambtenaar 2e klasse heeft behaald en zijn benoeming tot archivaris der gemeente Axel op 1 februari 1967 in werking is getreden, wordt besloten aan de heer J. R. de Jonge te Axel, met in gang van 1 februari 1967 eervol ontslag te verlenen als tijdelijk archivaris der gemeente Axel, onder dankbetuiging voor aan de ge meente bewezen bijzondere diensten. SALARISVERHOGING De heer J. Dieleman stelt vast dat dit voorstel een verhoging in procenten geeft, waardoor de afstand in lonen tussen hoog en laag steeds groter wordt. Bij een volgende verhoging zou spr. in overweging willen geven afstand te doen van procenten en dit te doen te be dragen. Wethouder IJsebaert zegt dat hier de richt lijnen van het departement van binnenlandse zaken worden gevolgd, waarin de verhoging in procenten is vastgesteld. De voorzitter is het eens met de heer Diele man dat de afstand in lonen hierdoor groter wordt, maar het is niet in de raad van Axel dat dit moet worden bekeken. Dit gebeurt in de hogere organen. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. 8. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de Gemeenterekening en de Bedrijfsrekenin- gen en goedkeuring van de rekening van de voormalige Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken over het Dienstjaar 1964. Met verwijzing naar de desbetreffende reke ningstukken, de uitgebrachte rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Fi nanciële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten, de verantwoording van het college en de in deze vergadering uit te bren gen verslagen van de commissies van onder zoek uit uw raad wordt besloten I. voorlopig vast te stellen a. de gemeenterekening; b. de rekening van de centrale boekhou ding voor de gemeentebedrijven c. de rekening van het voormalig ge meentelijk gasbedrijf d. de rekening van het gemeentelijk wo ningbedrijf e. de rekening van het gemeentelijk grondbedrijf f. de rekening van het gemeentelijk sportbedrijf g. de rekening van de sportstichting Axel; h. de rekening van de Vleeskeuringskring Axel alle betrekking hebbende op 't dienstjaar 1964 II. goed te keuren de rekening van de voor malige Instelling voor Sociale Zaken over het dienstjaar 1964. Besloten wordt tot wijziging van de Re kening-Courant-Overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage. De rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage dient te worden aangepast aan de sedert 1 juli 1960 gewijzigde situatie, waarbij in de gemeente Axel de functie van Ontvanger „nieuwe stijl" werd ingevoerd, terwijl de kassier Centrale Kas werd belast met het kasbeheer. VERLICHTING NIEUWENDIJK 10. Voorstel tot het voteren van een krediet voor het doortrekken van de Openbare Verlichting aan de Nieuwendijk. Nu de reconstructie van de Nieuwendijk vol tooid is, achten B. en W. het mede uit een oogpunt van verkeersveiligheid gewenst, de openbare verlichting door te trekken tot de bocht nabij de boerderij van dhr. C. Dekker. Ook de oversteekplaats voor fietsers dient uit veiligheidsoverwegingen te worden aange geven door een verlichte aanduiding van mo del 87 van het Reglement Verkeerstekens en verkeersregels. De kosten, die met het uitvoeren van dit werk gemoeid zijn, bedragen 8.585, - De kosten van verlichting, welke voortvloeien uit het verplaatsen van de rijwieloversteek plaats, bedragen ongeveer 2.170,-. Hier voor zal echter een bijdrage van de provincie ontvangen worden van groot 735, - De heer Bouman vraagt of bij het nieuwe plan voor de nachtverlichting het noodzake lijke minimum kan worden aangehouden. De meningen over noodzakelijk kunnen verschil len, maar het minimum in Axel is aan de hoge kant. Spr. wil adviseren in het nieuwe plan zuinigheid te betrachten. De voorzitter antwoordt dat het college zich hierover nog niet heeft beraden. Waar ligt de grens Spr. persoonlijk is geen voorstander van minimum-verlichting, dit voor de veilig heid. Wanneer de gehele verlichting op de doorgaande wegen bij de nachtverlichting tot de helft wordt teruggebracht, betekent dit een besparing van 2500 per jaar. B. en W. hebben besloten alle nachtverlichting op de doorgaande routes tot de helft terug te brengen. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. 11Diverse besluiten worden genomen in verband met de overname van de Sport- accomodatie van de Axelse Voetbalver eniging „Axel" te Axel. Voor de juiste behartiging van de sportbelan- gen in deze gemeente werd door de raad in de vergadering van 26 april 1962 in principe besloten tot verwerving van de diverse sport- accomoraties. Op een enkele uitzondering na zijn alle in deze gemeente gelegen sportterreinen intussen in het gemeentelijk sportbedrijf ingebracht. Thans is ook met genoemde voetbalvereniging overeenstemming bereikt over de aankoop van haar sportaccomodatie. Deze vereniging is bereid haar bezittingen aan de gemeente te verkopen en te bevorderen, dat de gemeen te de beschikking over het terrein van het Kroondomein verkrijgt, met de bedoeling de sportaccomodatie in haar geheel van de ge meente te huren. Zij verbindt hieraan evenwel de voorwaarde, dat het 2e speelveld (incl. oefenboek) door de gemeente wordt voorzien van een afraste ring en doelpalen. De kosten hiervan worden geraamd op 2.200, - Van het Kroondomein is bericht ontvangen, dat de gemeente de terreinen in opstal kan verkrijgen, na opzegging van de huur door de Axelse Voetbalvereniging „Axel". Onder verwijzing naar de overgelegde stuk ken stellen B. en W. voor a. van het Kroondomein in opstal te nemen de percelen, gelegen aan de Kinderdijk, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F no. 1197, groot 7640 m2 en no. 1198, groot 7352 m2 samen 14992 m2 te rekenen van 1 januari 1967 af tot en met 31 december 1995 b. aan te kopen van de Axelse Voetbalver eniging „Axel" te Axel de zich op en bij genoemde percelen bevindende goederen t.w. kleedlokaal met inventarissen, doel palen, afrasteringen, omheiningen en an dere assessoires c. genoemde sportaccomodatie aan de Axelse Voetbalvereniging „Axel" te Axel te ver huren, een en ander voor de prijs en onder de voorwaarden, zoals die zijn genoemd in het bij de stukken gevoegde ontwerp besluiten d. een krediet te verlenen van 2.200, voor het aanbrengen van diverse voor zieningen aan het 2e voetbalveld en oefenhoek. 12. Vastgesteld wordt de staat van oninbare posten, behorende bij de Gemeentereke ning over het Dienstjaar 1965. 13. Besloten wordt tot het verlenen van me dewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot stichting van een nieuw schoolgebouw ten be hoeve van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Axel. De raad heeft bij zijn besluit van 16 januari 1962, no. 1204, ingevolge de artikelen 72 en volgende der Lager Onderwijswet 1920 me dewerking verleend aan de stichting van een school voor bijzonder gewoon lager onderwijs, annex gymnastieklokaal, uitgaande van de Vereniging voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Axel en daarvoor, zodra met de bouw kan worden begonnen, de benodigde gelden beschikbaar te stellen. Als gevolg van de grote moeilijkheden bij het verkrijgen van de benodigde urgentieverkla- ringen en de rijksgoedkeuring, is het school bestuur eerst thans zover, dat binnen afzien bare tijd met de bouw van de school zal kun nen worden begonnen. In de tijd, die sedert het nemen van meergenoemd besluit verlopen is, is de leerlingenschaal tweemaal verlaagd, terwijl tevens bekend geworden is, dat niet 12, doch slechts 11 lokalen, waarvan 10 les lokalen en 1 vaklokaal, zullen kunnen worden gebouwd. Met het oog daarop verdient het aanbeveling om zuiver formele redenen thans uit te gaan van de meest recente gegevens. Omdat het raadsbesluit in kracht van gewijs de is gegaan, is het noodzakelijk een geheel nieuw besluit te nemen. Het schoolbestuur heeft in een begeleidend schrijven verklaard, dat het afstand doet van de bij meergenoemd raadsbesluit verkregen rechten. Ongegrond verklaard wordt het Beroep schrift van de heer S. F. Blok te Temeu- zen ingevolge de „Verordening Benzine pompen". De heer S. F. Blok, Westkolkstraat 46 te Terneuzen, tekent beroep aan tegen het be sluit van 31 januari 1967, waarbij hem ver gunning werd geweigerd tot het plaatsen van een benzinepompinstallatie (2 pompen) vóór het perceel Oudeweg 6. Op grond van artikel 8, onder a, van de „Verordening benzinepompen" kan de ver gunning worden geweigerd indien de benzine pomp zal worden geplaatst binnen een radius van 100 m van een bestaande pomp. De heer Blok stelt in zijn beroepschrift, dat de aangevraagde pomp is gesitueerd om 91 m van een bestaande pomp. B. en W. zijn van mening, dat toepassing van de facultatieve weigeringsgrond, mede uit beleidsoverwegin gen, noodzakelijk is. De situering van de benzineverkooppunten aan de toegangswegen tot de kom is in studie. Verkocht wordt een perceel bouwgrond, gelegen aan de Bizetstraat, aan de heer W. Roelofs te Sint Jansteen en twee per celen bouwgrond, gelegen aan de Crijns- senstraat, aan Mevr. M. Ph. van Wie- meersch-de Bock te Axel. Voorbereiding van het Bestemmnigsplan Noord I. Op 30 november 1965 besloot de raad een bestemmingsplan voor te bereiden voor het gebied, dat aansluit aan plan west en gelegen is ten noorden van de spoorlijn, z.g. het plan Noord I. Het is B. en W. niet mogelijk ge weest de vaststellingsprocedure van het be stemmingsplan binnen een jaar na dit besluit te doen aanvangen. Het vooroverleg met de diverse instanties is nog niet afgesloten, doch bevindt zich thans in een zodanig stadium, dat het ontwerp-bestemmingsplan over enige maanden kan worden aangeboden. Ter voorkoming, dat het gebied minder ge schikt wordt voor de verwerkelijking van de daaraan te geven bestemming achten B. en W. het noodzakelijk een nieuw voorberei- digsbesluit te nemen. In dit verband zij op gemerkt, dat voor het hiervoren omschreven gebied geen aanvragen om een bouwvergun ning zijn, waarop nog een beslissing moet worden genomen. Gehoord de Commissie voor Openbare Wer ken, wordt besloten a. dat een bestemmingsplan in voorbereiding is voor het gebied, voornamelijk begrensd aan de zuidzijde door de Emmastraat, aan de oostzijde door de Nieuwendijk, aan de noordzijde door de Vaartwijk en aan de westzijde door een denkbeeldige lijn, lo pende van het punt waar de Buthstraat de spoorlijn kruist in ongeveer noordelijke richting b. dat het verboden is voor dit gebied be paalde werken, geen bouwwerken zijnde, en werkzaamheden uit te voeren zonder een z.g. aanlegvergunning, een en ander conform het bij de stukken overgelegde ontwerp-besluit. Bestemmingsplan in voorbereiding voor de omgeving van de Singelweg Stations- straat. Teneinde ongewenste bouwkundige ontwikke lingen te voorkomen, moet het noodzakelijk worden geacht, dat de raad overeenkomstig artikel 21 van de wet op de ruimtelijke orde ning bepaalt, dat de vaststelling van een be stemmingsplan wordt voorbereid voor het ge deelte van de bebouwde kom, dat voorname lijk wordt begrensd door de spoorlijn, de Sin- gelweg en de Stationsstraat. Dit gebied is op tekening nader aangeduid. Aankoop van de woning Rooseveltlaan 18 annex tuinderij van de heer M. de Feijter te Axel. Voor de realisering van het saneringsplan Oudewijk en omgeving is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over het perceel, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 4170, groot 2245 m2, bestaande uit huis, schuur, tuinderij en erf, gelegen aan de Rooseveltlaan 18, eigendom van de heer M. de Feijter te Axel. Over de aankoop van dit perceel door de ge meente is met de eigenaar, tevens bewoner, overeenstemming bereikt. Aankoop van ca. 5Vè m betegelde grond van de heer Ph. Haak te Axel i.v.m. de reconstructie van de Nassaustraat. Ten behoeve van de aanleg van een trottoir in verband met de reconstructie van de Nas saustraat, is het noodzakelijk, dat de gemeen te de beschikking verkrijgt over circa 5k£ m2 betegelde grond, gedeelte van het perceel plaatselijk gemerkt Evertsenstraat 14, kada straal bekend gemeente Axel, sectie G, nr. 3925. Met de eigenaar, de heer Ph. Haak, wonende te Axel, Evertsenstraat 14, is over de aan koop van dit strookje grond overeenstemming bereikt. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade, aan de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging te Kloosterzan- de, onder intrekking van het raadsbesluit dd. 20 december 1966, No. 863. (zie vervolg elders in dit blad m AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1