OPENBARE VERGADERING Nieuwe kostbare fase „Hoe vernietig in militaire machtstrijd ik een raket?" Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 25 FEBRUARI 1967 81e Jaargang no. 22 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG, 28 FEBRUARI 1967, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot het toekennen van een ver hoging van 7.27% met ingang van 1 januari 1967 aan gepensioneerden, wier pensioenen ten laste van de ge meente komen. 5. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe „Archief-verordening der ge meente Axel". 6. Voorstel tot het verlenen van eervol ont slag aan de heer J. R. de Jonge als tijde lijk archivaris der gemeente Axel 7. Voorstel tot het vaststellen van de nieuwe „Salaris- en Loonverordening 1967" 8. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de bedrijfsreke- ningen en goedkeuring van de rekening van de voormalige gemeentelijke instel ling voor Sociale Zaken over het dienst jaar 1964 9. Voorstel tot wijziging van de rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. 10. Voorstel tot het voteren van een krediet voor het doortrekken van de openbare verlichting aan de Nieuwendijk 11. Voorstel tot het nemen van diverse be sluiten in verband met de overname van de sportaccomodatie van de Axelse Voet balvereniging „Axel" te Axel 12. Voorstel tot het vaststellen van de staat van oninbare posten, behorende bij de gemeenterekening over het dienstjaar 1965 13. Voorstel tot het verlenen van medewer king op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot stichting van een nieuw schoolgebouw ten behoeve van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Axel 14. Voorstel tot het ongegrond verklaren van het beroepschrift van de heer S. F. Blok te Terneuzen ingevolge de „Ver ordening benzinepompen". 15. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Bizetstraat, aan de Heer W. Roelofs te Sint Jan steen 16. Voorstel tot verkoop van twee percelen bouwgrond, gelegen aan de Crijnssen- straat aan mevr. M. Ph. v. Wiemeersch- De Bock te Axel 17. Voorstel tot het nemen van een besluit ex artikel 21 van de Wet op de Ruim telijke Ordening tot voorbereiding van het bestemmingsplan Noord I 18. Voorstel tot het nemen van een besluit, dat een bestemmingsplan in voorberei ding is voor de omgeving van de Singel- weg/Stationsstraat 19. Voorstel tot aankoop van de woning Rooseveltlaan 18 annex tuinderij van de heer M. de Feijter te Axel 20. Voorstel tot aankoop van ca. 5Vè m2 betegelde grond van de heer Ph. Haak te Axel i.v.m. de reconstructie van de Nassaustraat 21. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade, aan de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging te Kloosterzan- de, onder intrekking van het raadsbesluit dd. 20 december 1966, no. 863 22. Voorstel tot het verlenen van medewer king aan de totstandkoming van een re gionaal woonwagenkamp in Zeeuwsch- Vlaanderen 23. Voorstel tot a. verkoop van 22 woningflats en 120 ratiowoningen in plan oost en toe kenning van daarmede verband hou dende voorschotten en bijdragen aan de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging te Klooster- zande b. het verlenen van financiële medewer king ingevolge de Woningwet aan genoemde vereniging voor de bouw van 96 woningwetwoningen in plan oost, onder intrekking van de beslui ten tot en verband houdende met het van gemeentewege bouwen van deze woningen. 24. Voorstel tot verkoop van enkele percelen bouwgrond, gelegen in plan oost, aan de Katholieke Zeeuwsch-Vlaamse Wo ningbouwvereniging te Kloosterzande 25. Voorstel tot het vaststellen van de 9e wijziging van de Algemene Politiever ordening 26. Voorstel tot het verkopen van een kan toorgebouw aan het Waterschap „Axeler Ambacht" 27. Rondvraag 28. Sluiting. MEDEDELINGEN Wij delen u, in antwoord op de in de raads vergadering van 24 januari 1967 gestelde vragen, het volgende mede a. Vraag van de heer Maas of bekend is waar de buitenlandse arbeiders zijn gehuisvest en zo ja of hierop voldoende toezicht wordt gehouden Krachtens de bepalingen van de Vreemdelingenvoorschriften worden de noodzakelijke gegevens van de buiten landse arbeiders geregistreerd, met inbe grip van het verblijfsadres. Regelmatig worden de pensiontehuizen van gemeentewege gecontroleerd of aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan. b. Vraag van de heer Maas om maatregelen te treffen, teneinde het gezicht vanaf de van Gistellelaan op de achtererven van de Buitenweg te verbeteren De bouwgrond, waar de bedoelde woningen zouden wor den gebouwd, blijft als zodanig beschik baar voor bebouwing, welke aan de voor schriften voldoet. Door deze bebouwing zal mettertijd de achterzijde van de Buitenweg niet meer vanaf de van Gistellelaan zichtbaar zijn. Voor zoveel daartoe aanleiding bestaat en de bevoegdheid aanwezig is, zal overigens al het mogelijke worden gedaan, om de door de heer Maas gesignaleerde toestand in de hand te houden. c. Vraag van de heer Maas naar de plannen voor de vrijgekomen grond, waar de 48 bejaardenwoningen aan de van Gistelle laan zouden zijn gebouwd Ingevolge het bestaande bestemmingsplan is deze grond bestemd voor woningbouw. Gegadigden kunnen deze grond als bouwterrein kopen tegen de bij het exploitatieplan vastgestel de uitgifteprijs. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Bij ons besluit van 3 februari 1967 is aan C. Hofman eervol ontslag verleend als timmerman, ingaande 12 februari 1967 b. bij ons besluit van 7 februari 1967 is aan F. Hamelink eervol ontslag verleend als plantsoenarbeider, ingaande 1 mei 1967, dit in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd c. bij ons besluit van 21 februari 1967 is W. D. Zwartelé, adjunctcommies ter se cretarie, aangesteld in vaste dienst, in gaande 1 maart 1967. Lange tijd heeft het er naar uit gezien, dat een militair machtsevenwicht tussen de twee grootste en krachtigste naties van de wereld - Amerika en Rusland - was bereikt. Het evenwicht speelde een grote rol in de inter nationale verhoudingen. Beide landen zijn vriendelijker met elkaar omgegaan. Men keek elkaar lachend aan, al bleef men voor alle zekerheid de enorme knots van de nucleaire wapens achter de rug houden. Hetgeen nog altijd heel wat beter is dan dat men ermee zwaait - zoals een ogenblik tijdens de Cuba- crisis gebeurde. De wereld haalde opgelucht adem. Maar op de achtergrond leefde toch steeds de vraag wat er zou gaan gebeuren als één van beide landen een beslissende meer derheid zou weten te verwerven. Het moment moest eens komen, waarop de zich snel ont wikkelende techniek nieuwe wapens zou op leveren. Zou dan opnieuw een kostbare wapenrace ontstaan Dit schrikbeeld lijkt nu werkelijkheid te wor den. Zowel de Russische als de Amerikaanse specialisten hebben inmiddels antwoord ge geven op de vraag „Hoe vernietig ik een aan stormende raket?" De techniek was al enige tijd bekend. Het ging vooral om de vraag of de landen naast het ontwerpen van anti-raket- systemen deze ook in de praktijk zouden gaan toepassen. De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, heeft in 1965 opnieuw besloten om dat niet te doen. Maar in Was hington is nu sterke druk op hem en op President Johnson uitgeoefend om deze be slissing te herzien. Aanleiding zijn recente inlichtingen uit de Sovjet Unie. Het is inmiddels een publiek geheim, dat de Verenigde Staten door middel van satellieten nauwlettend volgen wat in Rusland gebeurt. (Rusland laat op zijn beurt regelmatig lustig fotograferende Spoetniks over de Verenigde Staten vliegen). In de herfst van het vorig jaar bogen de Amerikaanse specialisten zich bezorgd over een aantal foto's, dat een van hun spionagesatellieten in de Stille Oceaan had gedropt. Uit de foto's bleek, dat de Rus sen in de omgeving van Moskou en Leningrad bezig waren met de aanleg van omvangrijke nieuwe raketbases. Nadere bestudering van de platen maakte duidelijk, dat het hier ging om afvuurinstallaties voor anti-raket-raketten. De ontdekking veroorzaakte grote opschud ding in Washington. Hoeveel waarde zou de Amerikaanse strategische macht, die vooral tot uitdrukking komt in de intercontinentale atoomraketten, nog hebben als de Sovjet Unie haar grote steden en industriecentra met af weermiddelen gaat beschermen Het Amerikaanse ministerie van defensie haalde aanvankelijk de schouders op. De mi litairen weten maar al te goed, dat tegen de ICBM's (d.w.z. „Intercontinental Ballistic Missiles) geen enkel sluitend verdedigings systeem is te bouwen. Zelf werkt het Ame rikaanse bureau voor atoomenergie (een re geringsinstantie, die niet alleen plannen ont werpt voor het vreedzaam gebruik van kern energie, maar ook wetenschappelijke naspeu ringen doet naar nieuwe wapensystemen) al enkele jaren aan een anti-raket-raket. Dit „Nike X"-project is al vele malen beproefd. Vorig jaar ontving het bureau 350 miljoen gulden voor 39 proeflanceringen van de Nike X. De Sovjet Unie richt nu, volgens de satellietfoto's, rond Moskou en Leningrad een soortgelijk verdedigingsstelsel op. Het Ame rikaanse systeem berust op een spervuur van Nike-X raketten, die met atoomkoppen zijn bewapend en Russische intercontinentale pro jectielen hoog boven de atmosfeer al moeten opvangen. Voor Russiche projectielen, die hier nog doorheen komen, is de „Sprint" ontworpen, een snelstartende raket, die in de atmosfeer de vijandelijke kernladingeri moet opvangen. De kern van elk verdedigingsstelsel wordt ge vormd door de radar. De Amerikaanse mili taire deskundigen zijn er van overtuigd, dat, hoe ingenieus de radar ook werkt, er altijd wel een methode is te vinden om die buiten werking te stellen. Daardoor zal men nooit een sluitende verdediging tot stand kunnen brengen (de ogenschijnlijk verouderde Ame- riakanse straalbommenwerpers zijn uitgerust met hoogst geheime electronische apparatuur, die in staat is de Russische radar te mislei den). Dit was voor McNamara de belangrijkste reden om niet over te gaan tot het opstellen van Nike-X- en Sprintlanceerplaatsen ter be scherming van de Verenigde Staten. Nu Rus land dit wel doet, vraagt men zich in Was hington af of men niet alsnog tot installatie moet overgaan. Minister McNamara zei hier op „Wij kunnen voor driehonderd mil jard gulden enkele steden beschermen, met als enig resultaat, dat niet 120 miljoen, maar honderd miljoen Amerikanen slachtoffer zullen worden van een atoomaanval. Onze enige redding ligt in een handhaven van het evenwicht en het overtuigen van de tegen stander, dat elke aanval zinloos is". Ook indien Washington niet besluit tot aan leg van een verdedigingssysteem dreigt er toch een nieuwe bewapeningswedloop te ont staan. Het ziet er namelijk naar uit, dat Ame rika, om het veronderstelde evenwicht te her stellen, nog meer intercontinentale raketten zal gaan produceren. Amerika heeft nu een voorsprong van drie tegen 1. Rusland heeft ongeveer 500 ICBM's, Amerika ongeveer 1650. De Verenigde Staten werken aan een nieuwe raket, de Poseidon, die zal worden uitgerust met nieuwe electronisch apparatuur om de Russische radar buiten werking te stellen. Daarnaast gaat het ontwikkelingswerk aan het verdedigingsstelsel door, ook al zal dat misschien nooit worden geplaatst. Rond de jaarwisseling ontplofte duizend meter on der de grond van Zuid Nevada een Ameri kaans kernwapen, codenaam „Greeley". Vol gens de deskundigen was dit een oorlogs lading van een Nike-raket, die een enorme hoeveelheid neutronen verspreidde en daar door in staat zou zijn vijandelijke raketten buiten werking te stellen. De Amerikaanse politici hebben inmiddels hun best gedaan het gevaar van een dreigen de nieuwe versnelling in de bewapeningswed loop af te wenden. Op diplomatiek niveau is contact opgenomen met Moskou om te pro beren de Russen af te brengen van hun voor nemen om een anti-raket-raket te installeren. De resultaten hiervan lijken bemoedigend. Ook al vertelde Moskou, dat de stelsels rond Moskou en Leningrad bedoeld zijn om het enorme overwicht aan kernwapens van de Verenigde Staten iets te neutraliseren, de Russen lieten toch duidelijk doorschemeren, dat ook zij er weinig voor voelen hun econo mie in de waagschaal te stellen door een uiterst kostbare, nieuwe fase in de bewa peningswedloop. VOOR BABY'S HUIDJE Vergadering Waterschap De algemene vergadering van het waterschap „Axeler Ambacht" wordt gehouden op don derdag 2 maart in „Het Centrum" te Axel. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten van behandeling Voorstel verlenen machiging aangaan van kas- geldlening(en); voorstel vaststelling verordening tegemoetko ming studiekosten; voorstel salarismaatregelen waterschapsperso- neel; overname waterschapshuis van de gemeente Axel; voorstel tot goedkeuring van raamontslui- tingsplan wegen. HET WATERSCHAPSHUIS In 1965 werd besloten de bouw van het wa terschapshuis aan de gemeente Axel over te laten en met de gemeente een huurovereen komst te sluiten. Aanvankelijk werd de huur berekend op 25.533,90. Gedeputeerde staten stelden echter de eis dat de huursom zodanig diende te zijn dat daaruit niet alleen rente en aflos sing konden worden voldaan, maar ook de onderhoudskosten en de verdere exploitatie lasten. Dit leidde tot een huursom van 28.034,82. Het gemeentebestuur heeft thans mededeling gedaan van de definitieve stichtingskosten en meent dat het voor het waterschap, gezien de hoogte van het huurbedrag, aantrekkelijker kan zijn het gebouw te kopen. De gemeente is ook bereid de grond te verkopen. Het waterschapsbestuur acht het in de ge geven omstandigheden inderdaad beter over te gaan tot het kopen van het waterschaps huis met de daarbijbehorende grond. Verder wordt machtiging gevraagd tot het sluiten van een geldlening voor de financie ring van de aankoop van het waterschapshuis of, indien niet direkt een toewijzing daarvoor wordt verkregen, tot financiering met kas geld. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. (nadruk verboden)

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1