Nq^pampo INGEKOMEN STUKKEN EN MEDEDELINGEN bij de Raadsvergadering van 24 januari 1967 INGEKOMEN STUKKEN a. het door Ged. Staten goedgekeurde raads besluit van 20 december 1966, inzake het aangaan van een vaste lening tot een be drag van 125.000, - b. de door Ged. Staten dd. 2 januari 1967, no. 3401/276a. 3e afd., goedgekeurde „Verordening tot toekenning van een uit kering en een pensioen aan gewezen wet houders der gemeente Axel, zomede van een pensioen aan hun weduwen en wezen", vastgesteld bij raadsbesluit van 20 decem ber 1966; c. het door Ged. Staten dd. 27 december 1966, no. 2821/176/2, 2e afdeling, goed gekeurde raadsbesluit van 29 november 1966, inzake verkoop grond aan de Prov. Waterstaat in Zeeland d. het K.B. van 1 december 1966, no 5, houdende herbenoeming van de heer M. K. van Dijke tot burgemeester van de ge meente Axel, ingaande 1 januari 1967 e. een verificatierapport van 14 december 1966, no. 21114 R, inzake controle kas en boeken van de gemeente-ontvanger in het 4e kwartaal 1966 f. een verificatierapport van 14 december 1966, no. 21115 R. inzake controle van de administratie van de centrale boekhou ding in het 4e kwartaal 1966 g. een verificatierapport van 14 december 1966, no. 21116 R, inzake controle leges verantwoording in het 4e kwartaal 1966 h. een schrijven van Ged. Staten van 12 de cember 1966, no. 5240/349, 5e afd., hou dende mededeling dat tegen het raads besluit van 29 november 1966, inzake uit kering ineens aan gepensioneerden over 1966, geen bezwaren bestaan i. een schrijven van Ged. Staten van 12 de cember 1966, no. 5239/341, 5e afd., hou dende mededeling dat tegen het raads besluit van 29 november 1966, inzake uit kering ineens nacalculatie trend 1966, geen bedenkingen bestaan j. de notulen van de vergadering van de raad van bestuur van de Afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen, gehouden op 16 december 1966 k. een verificatierapport van 14 december 1966, no. 21117 R, inzake controle kas en boeken van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeente werken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in het 4e kwartaal 1966 1. de ontwerp-begroting van de Afvalwater leiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen voor 1967 m. het door Ged. Staten dd. 12 december 1966, no. 304/19/57, le afd., goedgekeur de raadsbesluit van 29 november 1966, in zake verkoop bouwgrond aan A. J. Diele- man te Axel n. het door Ged. Staten dd. 12 december 1966, no. 304/16/32, le afd., goedgekeur de raadsbesluit van 29 november 1966, inzake verkoop bouwgrond aan P. Cappon te Axel o. de door Ged. Staten dd. 9 januari 1967, nos. 36941/74 en 36942/75, le afd., goed gekeurde 9e en 10e wijziging van de ge meentebegroting voor 1966, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 december 1966 p. de door Ged. Staten dd. 9 januari 1967, nos. 36943/76, 36944/77, 36945/78 en 36946/79, le afd., goedgekeurde le wij ziging van de begroting van het Gemeente lijk Sportbedrijf, Gemeentelijk Grondbe drijf, de Vleeskeuringskring Axel en de Dienst Sociale Zaken voor 1966 q. een overzicht van de uitgaven ten laste van het Cultureel Fonds over 1966 r. een schrijven van I. Kaijser, Buitenweg 80 te Axel namens 22 buurtbewoners, houden de bezwaren tegen een eventuele vergun ning ex artikel 20 van de Wederopbouwwet voor 48 bejaardenwoningen aan de Van Gistellelaan. Het bij ons college tijdig in gediende bezwaarschrift wordt ingevolge de desbetreffende richtlijnen in het kader van artikel 20 der Wederopbouwwet, mede aan de hand van het terzake ingewonnen advies van de technische dienst, behandeld en zal met de door ons aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring in te zenden even tuele bouwvergunning van ons college worden medegezonden. De bezwaren wor den dan ook door Ged. Staten beoordeeld. Ten overvloede wijzen wij er op dat door ons eventuele besluit ex artikel 20 der Wederopbouwwet dus op legale wijze wordt afgeweken van het door u vastgestelde be stemmingsplan, zoals overigens in meer dere gevallen, waarin daartoe aanleiding bestaat, geschiedt s. de rekening van de Afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen over 1964. Wij STELLEN u VOOR, de stukken vermeld onder a t/m s, voor kennisgeving aan te ne men. MEDEDELINGEN Wij delen u in antwoord op de door de heer Dekker in de raadsvergadering van 20 decem ber 1966 gestelde vraag met betrekking tot het wachtverbod in het gedeelte van de Koe straat bij de N.H. Kerk het volgende mede Na overleg met de Commandant van de Ver- keersgroep der Rijkspolitie te Terneuzen, heb ben wij besloten tot het vaststellen van een wachtverbod voor de noordzijde van het ge deelte van de Koestraat, van de Kerkdreef tot de Domineestraat en tot het opheffen van het wachtverbod aan de zuidzijde van dit ge deelte van de Koestraat. Deze wijziging van de verkeersmaatregelen is in werking getreden op 15 januari 1967. OVERIGE MEDEDELINGEN Bij ons besluit van 20 december 1966 heb ben wij mej. I. A. A. Cortvriendt, Villapark 56 te Axel benoemd tot leidster in tijdelijke dienst aart de openbare kleuterschool „Rood kapje", ingaande 1 februari 1967. SPORT Voetbal A.Z.V.V. - NOORDWIJK 1-2 A.Z.V.V. heeft tegen de krachtsverhouding in een kleine nederlaag geleden. Het grote struikelblok om tot winst te komen was de reserve-doelman van het Nederlands zaterdag-elftal van den Niet, die op specta culaire wijze zijn doel verdedigde. Voor de rust een gelijk opgaande strijd met A.Z.V.V. iets meer in de aanval. Na 10 minuten spelen was het voor een handsgeval dat Ruijtenburg een strafschop kreeg te nemen, deze schoot te scherp en via de buitenkant van de paal ging de bal naast. In de 18e minuut kreeg Ruijtenburg de bal in goede schietpositie, maar van den Niet wist het goed gerichte schot te stoppen. Ook Noordwijk wist goede aanvallen op te zetten maar ook hier was de afwerking on voldoende. Toch wisten zij in de 40e minuut de leiding te nemen, bij een verre dieptepass kwam keeper van Mourik zijn doel uit, de bal stuitte over hem heen en Kees Marijk was er bij om in verlaten doel te trappen 0 1 3 Minuten later was het de Putter die zijn gezicht afschermde voor een harde bal en scheidsrechter Groen floot en wees naar de bekende witte stip. Zeer terecht rees er van A.Z.V.V.-zijde een protest op maar P. Luit maakte uit de straf schop 0 2. Met deze stand werd gedraaid. Na de rust een sterker A.Z.V.V. met goede aanvallen. In de 3e minuut een vrijetrap door P. Haak hard en zuiver ingeschoten maar v. d. Niet stompte corner. Een prachtige omhaal van de Putter scheerde de lat. De druk op het Noordwijker doel werd steeds groter, maar v. d. Niet bleek niet te pas seren. Na 22 minuten spelen weer een stormloop op het Noordwijker doel en na diverse malen inschieten was het A. Wieland die doel trof. 1-2. Gesteund door dit doelpunt trok A.Z.V.V. met man en macht in de aanval, waarbij de verdediging wel eens wat te veel werd ver waarloosd en enkele uitvallen van de Hollan ders niet zonder gevaar waren. A.Z.V.V. bleef tot het einde sterk in de meer derheid maar van den Niet liet zich niet meer passeren en moest men beide punten afstaan. Arbeidssituatie in Zeeland vrij gunstig UITBREIDING EN VESTIGING VAN CHEMISCHE INDUSTRIE Terwijl overal elders in Nederland een ver ontrustende stijging van het werkloosheids cijfer wordt geconstateerd blijft de situatie op de arbeidsmarkt in Zeeland vrij gunstig, vol gens 't districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening in Zeeland. Dit bureau verwacht dat de geringe stijging van het aantal werklozen in het afgelopen jaar na januari volledig ver dwijnen zal. Door de industrialisatie in Zee land is er een steeds grotere vraag naar ar beidskrachten. Er wordt verwacht dat deze vraag in de loop van 1967 nog groter zal worden. Het aantal werklozen in Zeeland bedroeg op 31 december 1966 2235, tegenover 1757 op 31 december 1965. Deze aantallen zijn in clusief seizoenwerklozen en minder arbeids- geschikten. Voor het eerst sinds de periode van de bestedingsbeperking in 1958, waren er 31 december 1966 ook enige tientallen tim merlieden en metselaars zonder werk. Tegen over deze stijging van het werkloosheidscijfer stond per 31 december een vraag naar 632 arbeidskrachten. Bejaardentehuis „DE VURSSCHE" sieraad voor Axel Het prachtige, moderne bejaardentehuis „De Vurssche" te Axel bereikt zijn vol tooiing. Deze maand hebben de eerste bewoners er hun intrek ingenomen. Men streeft er naar om op 11 en 12 mei a.s. de officiële opening te doen plaats vin den, precies twee jaar nadat de eerste paal voor de bouw van het complex in de grond is gegaan. IN APRIL GEHEEL IN GEBRUIK Het bestuur en de direkteur van de stichting verwachten dat het tehuis in april geheel in gebruik zal worden genomen. Het aantal bejaarden dat dan gehuisvest zal kunnen wor den bedraagt 113, waaronder 11 echtparen. Tevens zijn er 11 inwonende personeelsleden. Als eerste is thans de bovenste van de zes woonlagen betrokken. Daarna worden de an dere woonlagen afgewerkt en ingericht. De naast het hoofdgebouw gelegen flatjes zijn reeds in juli van het vorige jaar betrokken. De hier wonende bejaarden zullen in de toe komst ook de hulp en verzorging van het personeel van „De Vurssche" genieten. DE INRICHTING Het bejaardentehuis, dat gebouwd is naar een ontwerp van architectenbureau Verschoor en Bier te Boskoop, heeft een inrichting die aangepast is aan de eisen van deze tijd. De kamers zijn over 6 woonlagen verdeeld. Op de eerste blouwlaag bevinden zich de dienst ruimten, ziekenkamers, direktiekamer en eet zaal. Op de parterre zijn ondergebracht de recreatiezaal, personeelsafdeling en 17 bejaar denkamers. Op elke verdieping is een bad en een douchegelegenheid. In het gebouw is een kapel die plaats biedt aan ongeveer 30 personen. Een eigen omroepinstallatie biedt de moge lijkheid voor interne berichtgeving en het uit zenden van een eigen platenprogramma. Op elke kamer is de mogelijkheid voor een eigen telefoonaansluiting. VOLLE CAPACITEIT Naar verwacht wordt zal men vanaf het begin de volle capaciteit van het gebouw kunnen benutten. 112 Bejaarden hebben de toezeg ging gekregen dat zij in „De Vurssche" zul len worden gehuisvest. Verscheidene aan vragen zijn nog binnengekomen. Waarschijn lijk zal er dan ook een wachtlijst moeten wor den aangelegd. De prijzen bedragen voor alleenstaanden 493,-, voor echtparen 895,- per maand. In vergelijking met andere tehuizen liggen deze vrij gunstig. De bevolking van het bejaardentehuis zal hoofdzakelijk bestaan uit hervormden. Maar ook voor katholieken, gereformeerden en leden van andere kerkgenootschappen bestaat de mogelijkheid zich in „De Vurssche" te vestigen. LLgffi verkouden CHEMISCHE INDUSTRIE Zoals bekend is Dow Chemical te Terneuzen de vorige week begonnen met het aanwerven van circa 200 werknemers voor haar nieuwe fabrieken. Deze industrie verwacht tegen het einde van het jaar opnieuw grote advertenties te moeten plaatsen om het personeelsbestand nogmaals belangrijk uit te breiden. Te Vlissingen bouwt Hoechst een grote in dustrie. Begin 1968 hoopt men hier de eerste chemische fabriek gereed te hebben. Dan moet ook de produktie starten. Hiervoor zul len aanvankelijk ongeveer 200 arbeidskrach ten benodigd zijn. Eveneens te Vlissingen gaat een chemische fabriek van Billiton ver rijzen. Te Middelburg wordt in snel tempo de chemische fabriek van het Amerikaanse con cern Hercules gebouwd. Deze industrieën zullen de geringe toename van arbeidsreserve, die het afgelopen jaar in Zeeland is ontstaan, volkomen opslokken. De paar honderd arbeiders die nu nog aan de verbetering van het kanaal van Terneuzen naar Gent werken, zullen straks met open, armen door de nieuwe industrieën in Zeeland ontvangen worden. Terwijl overal elders in Nederland het ont slaan van arbeidskrachten aan de orde Van de dag is, heeft in Zeeland pas één industrie vergunning voor kortere werktijd aange vraagd. De Vitritefabriek te Middelburg vroeg deze vergunning voor 460 arbeiders die ge durende een periode van drie tot zes maan den een dag per week korter zullen moeten werken. Bekendmakingen VERVALDAG verschillende belastingen De Gemeente-ontvanger van Axel vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat 31 JANUARI 1967 de laatste betaaldag is van 1. SCHOOLGELD U.L.O. 1965/1966; 2. SCHOOLGELD OPENBAAR KLEUTERONDERWIJS 1965/1966; 3. HONDENBELASTING 1966. Voor zoveel nodig dringt hij er op aan deze belastingen TIJDIG te betalen, omdat anders een vervolging moet worden ingesteld, waar aan extra-kosten voor de nalatigen verbonden zijn. AXEL, 16 januari 1967 De Gemeente-ontvanger voornoemd, C. Smies. Stemmen door kiezers die opgenomen zijn in het centrale bevolkingsregister In verband met de op 15 februari 1967 te houden verkiezing van de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal is in deze ge meente het volgende stemlokaal aangewezen, waar de kiezers, die in het bezit zijn van een kiezerslegitimatiekaart, zich moeten melden ter uitoefening van hun kiesrecht HET STADHUIS AXEL, 26 januari 1967 De burgemeester der gemeente Axel, M. K. van Dijke. BERICHTEN VAN HET STADHUIS Renteloze voorschotten Zeeuws Studiefonds De Stichting Zeeuws Studiefonds heeft tot doel jonge mensen te helpen bij de voortzet ting van hun studie. Hiertoe worden rente loze voorschotten verstrekt. In sommige ge vallen behoeft de toelage niet te worden te rugbetaald. In aanmerking komen jonge mensen, die over meer dan gemiddelde aanleg beschikken. Zij (of hun ouders) dienen in Zeeland te wonen en niet voldoende in staat te zijn zelf in de kosten van verdere opleiding te voorzien. Als men voor een renteloos voorschot in aan merking wenst te komen, moet bij het secre tariaat van het Zeeuws Studiefonds, Dam 31 te Middelburg, een aanvraagformulier worden aangevraagd. Een kort briefje is voldoende. Aanvragen voor het volgende cursusjaar moe ten zo vroeg mogelijk worden ingediend. Daarnaast is men verplicht vóór 1 februari een verzoek om een studietoelage te richten tot het Bureau voor Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1 te 's-Gravenhage. Nadere inlichtingen kunnen ter gemeente secretarie worden ingewonnen. DE FIETS NU VERKEERSBORDEN VOOR FIETSERS, VROEGER VOOR WIELRIJDERS Zeven van de 116 verkeersborden volgens het Reglement Verkeersregels en Verkeers tekens dat op 1 januari 1967 in werking is getreden, hebben speciaal betrekking op fiet sers. Vroeger sprak men van wielrijders. In de eerste plaats zijn er twee verkeers borden die aangeven „gesloten voor fietsers", namelijk de nummers 22 en 23. Beide zijn rond met een rode rand. Op nummer 22 ziet men op de witte achtergrond een zwarte fiets; op nummer 23 vindt men een fiets en een bromfiets; dit laatste bord geeft dus een ver bod voor fietsen en bromfietsen; het eerstge noemde alleen een verbod voor fietsen. Geheel nieuw is bord nummer 52 dat een verbod aangeeft om fietsen en bromfietsen te plaatsen. Het is een rond bord met rode rand en blauwe kleur dwars door het blauw loopt een rode streep met rechts boven een witte bromfiets en links onder een witte fiets. Bord 59 is rond en laat in het blauw een witte fiets zien het duidt aan dat er hier een ver plicht fietspad is voor fietsers en bromfietsers. Bord 60 geeft een onverplicht fietspad aan dit fietspad is verboden voor bromfietsen met in werking zijnde motor. Dit zwarte bord is langwerpig en geeft in witte letters het woord „fietspad". Het bord nummer 87 dat de nadering aan geeft van de plaats waar fietsers en brom fietsers plegen over te steken is driehoekig met rode rand met op witte achtergrond een „zwarte" fietser. Het zevende bord, nummer 95, geeft een oversteekplaats voor fietsers en bromfietsers aan het is langwerpig in blauwe kleur met in het wit de woorden „fietsers oversteken" en een witte pijl. Deze zeven borden hebben dus speciaal be trekking op fietsers. Naast deze zeven borden zijn er vele andere, waarmee de fietser als weggebruiker ook rekening dient te houden.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 3