Dé Aa'Be'Ce I suikerbiet met de topopbrengst leverbaar in precisie C, D en M-zaden met een hoge eenkiemigheid Uit onze omgeving Axel AUTO VAN DIJK GEKANTELD Maandagmorgen omstreeks 10 uur reed A. W. D. uit Axel met een vrachtauto komende uit de richting Axel over de Spuidijk. Nabij Spui week D. naar links om een geparkeerd staande personenauto te passeren, uit tegen overgestelde richting naderde een personen auto bestuurd door F. M. K. uit Dordrecht, om een botsing te voorkomen week K. naar rechts uit, waardoor de auto in de berm van de weg terecht kwam. De auto kantelde drie maal en belande onder aan de dijk. De auto werd zwaar beschadigd, de heer K. moest zich voor een pijnlijke linkerschouder onder behandeling van een arts stellen. VERKEERSVOORLICHTING AAN BEJAARDEN Woensdagavond kon de voorzitter van de activiteiten-commissie van het „Trefpunt" de heer C. Smies een groot aantal bejaarden wel kom heetten. Bijzonder welkom heette de heer Smies Wachtmeester I klasse der Rijkspolitie de heer E. Louwerse die zich bereid had ge toond om deze avond het onderwerp „de voet ganger in het verkeer" te bespreken. Voor de pauze werd door de heer Louwerse op een interessante en duidelijke wijze de verschillende gedrachsregels voor de voetgan ger uiteengezet, dit met tekeningen en mi niatuurvoertuigen geplaatst op het magnetisch bord. Na de pauze waarin de koffie werd genuttigd, kregen de aanwezigen volop gelegenheid om vragen te stellen waarvan een ruim gebruik werd gemaakt en door de heer Louwerse tot ieders tevredenheiden werd beantwoordt. De heer Smies dankte de heer Louwerse har telijk voor het verzorgen van deze nuttige avond en bood deze een kleine surprise aan. CARNAVALSBAL Dinsdag 7 februari organiseert de drumband „Thalia" haar traditionele carnavalsbal. Het bal zal dit jaar een besloten karakter dragen. Welkom zijn leden, ouders van leden en be gunstigers. De avond zal plaatsvinden in het Gezellenhuis, de aanvang is bepaald op half acht. VROUWENGILDE Woensdag organiseerde het R.K. Vrouwen gilde een gezellige en leerzame avond. Mevr. van der Linden kon een groot aantal dames verwelkomen. Mevrouw O. Wikkerink gaf aan de hand van dia's een duidelijke uiteen zetting van de totstandkoming van een diamant. Men begon in de mijnen, zodat de uiteenzetting terecht de naam droeg „van mijn tot diamant". Tijdens de pauze werden de dames aangenaam verrast met een kopje Rom- bouts filterkoffie. Het Vrouwengilde kan op een zeer geslaagde avond terugzien. BIJEENKOMST VAN N.C.V.B. Donderdag 19 januari, kwam de afd. Axel van de N.C.V.B. onder leiding van de pre sidente, mevr. Weijns-Bakker in het jeugd- gebouw in de Kerkdreef bijeen. Nadat de presidente met gebed had geopend las zij Phill. 3 7 - 14. De meditatie had de titel „een nieuw begin". Hierna kreeg Dr van Boekei uit Souburg de gelegenheid een inleiding te houden over „Hart en Bloedvaatstoornissen" welke met enkele filmpjes werden toegelicht. Dr van Boekei gaf de raad om de leef- en estwijze zo in te stellen dat men de risico s aan deze stoornissen te gaan lijden beperkt. 7 Van de 10 mensen sterven aan deze ziekte, veel mannen in de leeftijd tussen 45 en 55 jaar zijn hiervoor bijzonder gevoelig. De hoofdoorzaak van deze ziekte is een ver keerde voeding en te veel zitten. Vooral de dierlijke vetten, welke ook voor komen in de zuivelprodukten zijn funest. Reeds op een leeftijd van 21 jaar zou het aan beveling verdienen dierlijke vetten niet meer te gebruiken en in de plaats hiervan gebruik maken van plantaardige boter, zonnepitolie of maïsolie. Wanneer men volgens de voorgeschreven re gels zijn voeding samensteld blijft men op een juist lichaamsgewicht en blijft men zich ge zond voelen. Een tweetal films werden vertoond waarbij operaties aan slagaders werden getoond. De vice-presidente sloot deze geslaagde mid dag met gebed. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 28 JANUARI 1967 van 15.00-16.00 u. door dhr. P. C. Brakman 1. Prelude 2. Afrikaanse liedjes a. Sarie Marais b. Wiegelied c. Gertjie d. Hoe rij die Boere 3. Aria P- de Paep 4. Volksdans J. van Bergen 5. Gavotte L. Franssen 6. Mars Hartop 7. Fantasia L. 't Hart WINKELGALERIJ IN PLAN-OOST GEOPEND Plannen voor nog meerdere (en grotere) winkelpanden Dinsdagavond werd de nieuwe supermarkt van de firma Mattheeuws uit Sas van Gent officiéél geopend. Nadat de heer Westerweel, chef van de tech nische dienst van de firma Kok te Goes, onder wiens leiding het technische gedeelte in de supermarkt tot stand kwam, alle aan wezigen hartelijk dankte voor hun belang stelling, opende de echtgenote van de burge mees er, mevrouw Van Dijke de Zelfbedie ningszaak door het doorknippen van het tra ditionele lint, waarna de verlichting aan sprong. In haar toespraak zei mevrouw Van Dijke, dat deze zelfbedieningszaak de eerste definitief gevestigde zaak is in het „plan Oost". Zij loofde de vooruitziende blik van de heer Mattheeuws. Binnen enkele weken immers wordt in dit gebied begonnen met de bouw van 100 nieuwe ratiowoningen. Het eerste deel van de winkelgalerij in de Beethovenstraat is nu geopend. De bij de uitvalsweg Hulst - Sluiskil geprojecteerde winkelgalerij bestaat uit zeven winkels, ont worpen door het architectenbureau van Zant- beek Schoonis te Sas van Gent; gebouwd door de Fa. v. d. Poel te Terneuzen. De firma Mattheeuws uit Sas van Gent heeft drie van de zeven winkels ingericht. Door bij deze drie ruimten de binnenmuren weg te laten is een grote zaak ontstaan met een op pervlakte van 228 vierkante meter. Verder heeft de firma Mattheeuws nog de beschik king over een cantine en een moderne groentenverwerkingsplaats. De vier andere winkeleenheden zijn omge bouwd tot twee winkelpanden. Deze zijn ver kocht aan een Belgisch echtpaar, die ze zul len verhuren. Boven de winkelpanden zijn enkele royale woningen gebouwd die eveneens verhuurd worden. Deze winkelgalerij mag gezien wor den als een buurtwinkel. In een wijk over de spoorbaan zijn bij de gemeente plannen voor een groot winkelcentrum. In het kader van een saneringsplan denkt men eveneens aan uitbreiding van het winkelcentrum om de Noordstraat door toekomstige uitbreiding in de gesaneerde Oude Wijk. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder OPENING UITBREIDING „HET WAPEN VAN ZEELAND" Vrijdagmiddag was voor de familie van Hilst een belangrijk moment. Na een ingrijpende verbouwing waarbij het van ouds bekende pand op de Markt een verdieping hoger werd, terwijl tevens de accomodatie op verschillend gebied belangrijk werd verbeterd, kon het ge hele bedrijf café restaurant en hotel volledig in gebruik worden genomen. Het nijpende tekort aan hotel-accomodatie was voor de familie van Hilst aanleiding tot deze verbouwing en nu er toch moest worden verbouwd heeft men het meteen goed gedaan: de hotelaccomodatie werd uitgebreid tot 13 kamers met in totaal 24 bedden, verdeeld over 2 verdiepingen. Op elke verdieping be vinden zich toiletten en een douchecel, terwijl elke kamer is voorzien van koud en warm stromend water op de wastafels. Bovendien werd in het hele pand een op aardgas func tionerende centrale verwarming aangelegd. Ook voor het meubilair werd het nieuwste van het nieuwste gekozen terwijl ook de ver dere inrichtingen stoffering van degelijkheid en goede smaak getuigen. Het lijdt wel geen twijfel dat deze uitbreiding in een behoefte zal voorzien, waar met name de toenemende industrialisatie in de Kanaal zone een voortdurend tekort aan behoorlijke logeergelegenheid veroorzaakt. De familie van Hilst heeft voor zichzelf en voor Axel een bijdrage geleverd om hierin verbetering te brengen, en is daarin uitstekend geslaagd. Dat dit initiatief ook zakelijk zijn vruchten zal afwerpen lijdt geen twijfel, succes voor de ondernemers is o.i. bij voorbaat verzekerd. Ter gelegenheid van de opening was er een druk bezochte en zeer gastvrije receptie waar op ook de keuken van „Het Wapen van Zee land" duidelijk demonstreerde tot welke lof felijke prestaties zij in staat is. OPBRENGST KOLLEKTE De opbrengst ten bate van de Memisa bedroeg 566, - HERWONNEN LEVENSKRACHT Donderdag 2 februari heeft er in het Gezel lenhuis een jaarvergadering plaats van het plaatselijk comité van Herwonnen Levens kracht. Naast de normale agenda staat er nog een verloting op het programma. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte heeft er nog een gezellig samenzijn plaats, waarbij ook aan de dansliefhebbers is gedacht. N.V. HOLLANDSE SUIKERBIETEN SELECTIE MIJ AMSTERDAM Predikbeurten ZONDAG 29 JANUARI 1967 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. C. Haitsma, Beroepen predikant te Zaamslag. Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Drs J. Spoelstra te Boskoop. Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Zondagsdiensten R.K. Kerk Winterregeling H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 28 - 29 JANUARI Dokter Schiltman. Ons Axels Museum ,De Axelse Boerenkamer' Nu de Axelse Boerenkamer zich mocht ver heugen in het bezoek van ruim 600 bezoekers, blijkende uit het door de conciërge J. Huys- sen bijgehouden register komt de vraag op „Wanneer en op welke wijze is het museum gesticht en tot stand gekomen Uit de no tulen blijkt, dat in 1933 een vereniging De C.O.H.A. bestond, wier doel het was, de ge schiedenis van Axel na te speuren en te pu bliceren. Tot die vereniging wendde zich de V.V.V. te Axel ter gelegenheid van het her denken van het 35-jarig regeringsjubileum om inlichtingen over de geschiedenis van Axel. Daaruit is voortgekomen, dat er een commissie werd benoemd, bestaande uit de heren wijlen J. C. Vink Sr., D. J. Oggel en J. R. de Jonge voor de C.O.H.A. en wijlen A. van Maale en A. P. Esselbrugge voor de V.V.V. om een Oranje- en Oudheidkundige tentoonstelling in te richten in de vroegere Landbouwschool aan de Stationsstraat, welke zoveel succes had en waarop zoveel inzendin gen boerenkleding, huisraad, kleine land bouwwerktuigen, stukken uit het Axels ste delijk Archief, porcelein en platen en kaarten worden tentoongesteld, dat de Commissie zich afvroeg, of met deze inzendingen niet een blijvend museum zou kunnen gesticht worden. Ook in 1936 ter gelegenheid van de herden king van het feit, dat voor 350 jaar Axel door Prins Maurits was veroverd, de Harmo nie Concordia en de V.V.V. 10 jaar bestond, werd op donderdag 31 augustus, vrijdag 1 en zaterdag 2 september eenzelfde tentoonstel ling gehouden, terwijl nu de plannen om een museum te stichten vastere vorm aannemen. Het haperde alleen aan een gebouw om daarin het museum onder te brengen. Het comité wendde zich toen tot het gemeentebestuur om onderdak voor de verzameling te verkrijgen. En toen het nieuwe stadhuis in gebruik werd genomen, werd de schuilkelder daarvoor af gestaan. Velen zullen zich het daar ingerichte mu seumpje nog kunnen voorstellen, want naast het bezoek van de bij het ingebruikstellen van het nieuwe stadhuis uitgenodigde personen bezochten nog 1050 personen het museum, toen het stadhuis voor het publiek ter bezich tiging werd opengesteld. Echter moest in september 1939 de schuil kelder door het museum ontruimd worden en de verzameling elders opgeborgen worden tot 1941, toen ze weer werd geopend. Steeds vermeerderde het aantal tentoongestel de voorwerpen, zowel door schenkingen als door aankoop, het Comité werd omgezet in een stichting. In 1962 moest de ruimte onder het stadhuis weer ontruimd worden en stelde het Gemeentebestuur de voormalige Fröbel school in de Nieuwstraat ter beschikking, na dat deze daarvoor in orde was gebracht. De heropening had plaats donderdag 14 mei 1964 door de Edelachtbare heer burgemeester M. K. van Dijke. Het museum mag zich verheugen in de be langstelling en steun van het gemeentebestuur van Axel. Het bevat de Axelse klederdracht van nu en vroeger, die een prachtig assorti ment daarvan bevat, oude gebruiksvoorwer pen, munten, versierselen, oude tegels, voor werpen voor de boterbereiding, geconstrueer de potten en pullen van het kasteel van Axel, een in het klein geconstrueerde boerenschuur, maar ook grotere stukken als een boeren wagen, een tuimelkarn en windmolen en van de laatste inzending een baktrog en een kle renkist, waardoor gebrek aan ruimte ontstaat en sommige voorwerpen in een depot moesten opgeborgen worden. Een grote stimulans voor de gunstige ontwik keling van het museum is wel de persoon van de heer Huyssen, die de bezoekers en gezel schappen rondleidt en met groot enthousiasme alles toelicht en de vragen beantwoordt. Wat verheugend is, is dat naast veel bezoekers uit den vreemde ook meer en meer de Axelse be volking belangstelling toont, want we mogen wel zeggen, dat ons Axels museum onder de Zeeuwse museums een der meest bezochte is.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 2