GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 28 JANUARI 1967 81e Jaargang no. 18 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Vergadering van dinsdag 24 januari 1967 Aanwezig Voorzitter Burgemeester M. K. van Dijke. Secretaris P. G. v. d. Bosse. Leden A. Bouman, P. Dekker, J. Dieleman, J. den Doelder, M. 't Gilde, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. A. Maas, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. De voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het ambtsgebed. Hierna wenst de voorzitter de leden van de raad het allerbeste toe voor 1967. Hij spreekt de wens uit dat het te voeren beleid mag strekken tot heil en zegen van de gemeente. De heer Van Luijk dankt namens de raad. Hij hoopt dat er in 1967 een goed beleid mag worden gevoerd. INGEKOMEN STUKKEN De voorzitter geeft een toelichting op punt r. van de ingekomen stukken dit betreft een schrijven van de heer I. Kayser, Buitenweg 80 te Axel namens 22 buurtbewoners die bezwaar hebben ingediend tegen de bouw van 48 bejaardenwoningen aan de Van Gistelle- laan. Er zal voor deze bouw geen vergunning wor den gegeven. Met de vereniging zal nader contact worden opgenomen. De heer Van Luijk wijst erop dat zich bij de ingekomen stukken een schrijven bevindt dat de heer Van Dijke is herbenoemd tot burge-. meester van Axel. Namens de raad wenst spreker hem hiermede geluk. Dit is een er kenning voor uw arbeid in Axel. Onder uw leiding is Axel mooier geworden. PINKSTERVERMAAK Hierna komt een voorstel aan de orde van de vertegenwoordigers van de K.V.P., P.v.d.A. en Gemeentebelang tot verruiming van het Pinkstervermaak De voorzitter zegt dat is voldaan aan art. 28 van het reglement van orde. Het is mogelijk dit direkt te behandelen, maar ook is het mo gelijk het eerst door te geven aan het college voor advies. De heer Van der Lee zou het op prijs stellen dat het direkt wordt behandeld. De heer Oggel heeft bezwaar tegen direkte behandeling. Wij zijn door dit voorstel over vallen, aldus spreker. Het voorstel van de heer Van der Lee tot direkte behandeling wordt met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer Van der Lee meent dat er met de Pinksterviering wat moet veranderen. Het is een armzalige vertoning zoals het nu is. Wij moeten de mogelijkheid bezien voor uitbrei ding en verplaatsing van de Markt naar het Hofplein, dit in verband met het verkeer en de beperkte ruimte. Het college zal dan een beslissing kunnen nemen welke vermakelijk heden er worden geplaatst. De heer Oggel is teleurgesteld dat de K.V.P. die in 1958 een compromis heeft aangegaan, dit zonder voorafgaande bespreking heeft ver broken. Spr. verklaart zich tegen uitbreiding. Het wordt op die manier een kermis. Ook de verplaatsing naar het Hofplein is geen ver betering. Alleen de caféhouders zullen er be ter van worden maar de middenstand gaat er op achteruit. Het publiek wordt uit de win kelstraten weggehaald. In 1958 werd het kindervermaak opgebouwd, maar nu wordt er afbrekend gewerkt. Het zal het aanzien van Axel verminderen. Er zijn vol doende mogelijkheden voor opbouw, zoals kinderspelen, voetbalwedstrijden en andere sporten. De heer Van Luijk sluit zich bij de woorden van de heer Oggel aan. Wat heeft de indieners tot dit voorstel bewogen Anders zou het zijn wanneer er een verzoek was gekomen van vele inwoners van Axel. Spr. zal tegen dit voorstel stemmen. De heer Dekker heeft geen bezwaren tegen de vermakelijkheden zoals paardensport op Pinksteren ook niet tegen een draaimolen en een autoscooter, maar dit is een ongelimi teerd voorstel. De heer Bouman kan zich aansluiten bij de naar voren gebrachte bezwaren. Welke be hoefte bestaat er bij de bevolking Een groot deel heeft geen bezwaren een kleine groep heeft behoefte aan kermis. De heer Vink stelt vast dat de K.V.P. weer wordt aangevallen. Er was een compromis tus sen de K.V.P. en de prot. chr. partijen, waar bij was bepaald dat de zondag zou worden geëerbiedigd. In 't verplaatsen naar de Zee straat ziet spr. geen bezwaar het is daar iedere zaterdag kermis. De heer Dieleman zegt dat men tot de con clusie is gekomen dat het Pinkstervermaak niet was, wat het moest zijn. De uitbreiding is niet wat spr. nodig heeft, maar wat de be volking nodig heeft. Er is hier gezegd dat er te weinig rekening wordt gehouden met gods- dienstigen. Jaren geleden wilde men de voet balvereniging dwingen te stoppen met voet ballen op zondag. De zondag is buiten de vermakelijkheden gehouden. Wanneer het plagerij was, zoals door de heer Oggel is ge zegd, dan hadden wij de zondag erbij ge nomen. De heer De Waard meent dat niet is aange- toond dat bij de Axelse bevolking behoefte bestaat aan uitbreiding van de vermakelijk heden. In naburige gemeenten waar de kermis reeds vele jaren bestaat, loopt deze sterk te rug. De heer Maas zegt vele protestantse vrienden te hebben en deze ook bij de vermakelijkheden te ontmoeten. De heer Van der Lee acht het niet in cijfers uit te drukken, wat de behoefte aan vermaak is. Maar de grote belangstelling bij ,Axel '57' en ,Axel 750 jaar stad' heeft getoond dat men de vermakelijkheden wel op prijs stelde. Er zijn bij die vermakelijkheden geen wanklan ken gehoord. Het compromis van 1958 hield in dat er een drietal attracties zouden komen op maandag en dinsdag. Later is zonder pra ten de zaterdag er bij gevoegd. In 1966 is er een autoscooter bijgekomen. Ook hiertegen is geen bezwaar gemaakt. De heer Oggel zegt dat het compromis niet alleen over de zondag ging. Wanneer ik zeg dat het plagerij is, dan ben ik er niet ver naast, aldus spreker. De heer Dieleman komt ermee voor den dag wat de voetbalclub jaren geleden ondervond. Men moet de fracties van nu hier niet voor bekijken. Als men de omvang van de ver makelijkheden in handen geeft van het col lege, dan is spr. er niet gerust op. De meer derheid van het college beslist en de meer derheid is vóór dit voorstel. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. DE ZWEMBAD-TARIEVEN De heer Van der Lee zegt dat er naast de ta rieven voor losse baden en abonnementen nog een tarief is, n.l. de 10 badenkaarten. Spr. stelt voor ook deze iets te verhogen, daar er anders een scheve verhouding ontstaat. De heer Oggel wijst erop dat in het pre-advies staat, dat deze verhoging in overeenstemming is met het gevoel van de sportstichting. Uit de notulen van de stichting blijkt dat 6 leden op de vergadering aanwezig waren en 7 af wezig. Wanneer wij de losse badenprijs en de 10 badenkaarten optrekken en de abonnemen ten gelijk laten dan is dat niet in overeen stemming met elkaar. Wethouder Van Bendegem herinnert eraan dat de abonnementen vorig jaar zijn verhoogd. Daarom willen wij deze dit jaar niet verhogen, maar wel de losse baden. Het zou zeker een foutje zijn, als we de 10 badenkaarten niet op trokken. Namens het college neemt spr. het voorstel van de heer Van der Lee over. De abonne menten zijn voor de eigen bevolking, de losse baden voor bezoekers. Het voorstel wordt aangenomen. BOUWGROND De heer Maas wil vragen stellen als lid van de commissie van openbare werken. Dat is om dat men vaak na een commissievergadering meer aan de weet komt dan vóór de verga dering. De voorzitter van de commissie geeft altijd een goede toelichting, maar wanneer er een addertje onder het gras zit, dan wordt er niet over gesproken. De aanvraag voor deze grond was reeds gedaan, voordat de grond prijs werd verhoogd. Wanneer men op het standpunt blijft staan dat de nieuwe prijs geldt, dan is er kans dat deze woningen niet worden gebouwd. Dit betekent werkloosheid voor het personeel van de bouwonderneming Van Wiemeersch. Wethouder Van Bendegem vindt het als voor zitter der commissie soms nodig enkele ach tergronden te belichten. Bij dit voorstel is dat niet gebeurd, omdat spr. het niet nodig achtte. In de vergadering van de raad van 25 oktober '66 zijn de grondprijzen herzien. Wanneer wij tegen een lagere prijs zouden verkopen, zou de raad ons hierover aanvallen. Hier is 'n grensgeval, maar de prijs is gesteld op 26,- per m2. Het college adviseert te verkopen tegen de verhoogde prijs. De heer Maas zegt dat de aanvraag is inge diend op 19 oktober. Een week later is de grondprijs verhoogd. De heer 't Gilde zegt dat de commissiever gadering is gehouden op 17 oktober, om de grondprijzen vast te stellen. De raad nam op 25 oktober het besluit de grondprijs te verhogen. Hier tussenin kwam de aanvraag voor verkoop. De aanvrager kan er niets aan doen dat het zo lang heeft geduurd. De voorzitter wijst erop dat twee dagen vóór het verzoek de grondprijs in de commissie vergadering was besproken. De prijs op de datum van overdracht is de verkoopprijs. De heer Maas zegt dat het overdragen een wassen neus is. Meermalen gebeurt het dat de grondverkoop pas plaats vindt, wanneer een woning al onder de kap is. De voorzitter meent dat dit de laatste tijd niet het geval is geweest. Het voorstel wordt aangenomen met de stem men van de heren Maas en Vink tegen. RONDVRAAG De heer Van der Lee wil naar aanleiding van de deze week ontvangen brief over „Het Centrum" graag weten wat er precies speelt in deze zaak. In de krant hadden wij er al eens wat van gelezen. Onze secretaris brengt het in dit schrijven slecht af. Binnen 10 da gen, aldus de brief, moet er volledige ophel dering zijn daar anders een advocaat een en ander aanhangig zal maken bij de commissie der koningin. De heer Oggel vraagt eveneens een uitvoeriger toelichting. Er staat o.m. dat de gemeente de direktie van „Het Centrum" maandenlang op sleeptouw heeft gehouden. De voorzitter wil graag openbaarheid van za ken geven. De vraag is hoe het college denkt te hande len naar aanleiding van de brief van de heer Keijzer. Spr. kan mededelen dat B. en W. niet van plan zijn te antwoorden, de toon die in de brief tot uitdrukking komt, is dermate onbe hoorlijk dat wij er niet op in gaan. De zaak met „Het Centrum" is een langlopen de zaak. In oktober '63 hebben wij van de direktie een brief ontvangen waarin werd medegedeeld dat men het op prijs zou stellen „Het Cen trum" te verhuren aan de gemeente voor de tijd van 10 jaar op bepaalde voorwaarden. Op 27 december '63 vond een bespreking plaats met de direktie, waarbij de N.V. be reid was tot verkoop aan de gemeente. Op 9 januari '64 ontvingen wij een bericht van de N.V. dat men niet wilde .verkopen maar verhuren. Inmiddels heeft de gemeente contact gezocht met G. S. hetgeen tot gevolg had dat de voor stellen van de N.V. niet aanvaardbaar bleken. Een ander schrijven gaf te kennen dat de N.V. voornemens was op de kortst mogelijke ter mijn aan „Het Centrum" een andere bestem ming te geven. Na enige correspondentie vond op 10 decem ber '65 een bespreking plaats. De conclusie was dat men zou sluiten, als de gemeente passief bleef. Men was nu bereid te verhuren voor 5 jaar. Vóór 1 januari '66 moest men bericht heb ben, anders zou „Het Centrum" een andere bestemming krijgen. De voorwaarden waren voor de gemeente niet aanvaardbaar. Na die tijd zijn wij gaan werken voor het stichten van een cultureel centrum. Toen heb ben wij nog geprobeerd te huren na de slui ting van „Het Centrum" tot het tijdstip van het gereedkomen van een nieuw cultureel centrum. Op 29 juni '66 volgde opnieuw een bespre king, maar men hield vast aan 5 jaar met een bepaalde huursom en voorwaarden, welke niet te aanvaarden waren. Hierna zijn de onderhandelingen afgebroken. Op een brief zoals nu aan de raad is gezon den is het niet gebruikelijk te antwoorden. Op 29 oktober heeft de heer Keijzer een in gezonden stuk geplaatst; hierin staat een per tinente onjuistheid. Er staat dat „Het Centrum" al 30 jaar open staat voor iedereen en dat het ook in 1967 voor ieder open zal zijn. Dit is niet waar. Het Z.V.U.-programma kan niet doorgaan, daar zonder opgaaf van re denen niet aan de Z.V.U. werd verhuurd. Het bestuur heeft zich nu tot B. en W. gewend. Er is maar één oplossing, n.l. te ijveren voor een eigen gebouwencomplex, dan is het niet meer zó dat een particulier naar eigen wille keur kan verhuren. In '63 is gevraagd of de gemeente kon deel nemen in „Het Centrum". Dit was niet moge lijk, daar het een gesloten familie-N.V. was. Verschillende raadsleden hebben opgemaakt dat de secretaris in een kwaad daglicht wordt gesteld. Wat de gemeentesecretaris heeft gezegd, wordt voor de volle 100% door het college van B. en W. gedekt. De heer Maas zegt dat uit de mutaties van december blijkt dat er een 20-tal buitenlandse arbeiders zijn gekomen, waarbij geen adres staat. Is het bekend waar deze wonen en is er toezicht op hoe deze zijn gehuisvest Verder gaat de heer Maas nog even in op punt R. van de ingekomen stukken. Het spijt hem dat de bouw van de woningen aan de Van Gistellelaan niet kan doorgaan ze zijn hard nodig. Het was ook een mooie camouflering ge weest voor de achterkant van de Buitenweg. Zal men de bewoners nu opdracht geven de achterzijde te camoufleren met bossen voor eigen rekening. En wat zal er gebeuren met de vrijgekomen grond Hierna gaat de openbare vergadering over in een besloten zitting. Voor BabyliLl^ Opdracht voor een tweede Zeeland-film G.S. van Zeeland hebben de n.v. Filmfabriek Profilti te Hilversum opdracht gegeven een tweede Zeeland-film te maken. Het wordt een kleurenfilm, die als titel zal hebben „Waar de zee het land ontmoet". Zij zal een ver- toningsduur hebben van 12 tot 15 minuten en eind september van dit jaar gereed zijn. Met he succes van het „Zeeland-journaal 1964- 1965" voor ogen (deze film is in het gehele land dikwijls vertoond en er bestaat nog steeds veel vraag naar), lag het voor de hand dat deze zwart-wit film door een tweede zou moeten worden gevolgd. „Waar de zee het land ontmoet"' zal een meer documentair karakter hebben. Het scenario is van de hand van de heer G. de Kok. Ciniast is de heer P. Alsemgeest, die inmiddels met de opnamen is begonnen. In het scenario zijn veel en veelsoortige ele menten van Zeeland verwerkt. Aandacht zal worden besteed aan de industrialisatie, de zeehavens, de verbindingen, het Deltaplan, de landbouw, de recreatie, het wonen, de cul tuur enz. De totale kosten van de film, voorzien van commentaar en bijpassende muziek, zullen 43.000 bedragen. Daarvoor krijgt de pro vincie dan de beschikking over drie zestien mm copieën en drie 35 mm copieën, alsmede over een duplicaat-negatief. Vervoer over Westerschelde toegenomen Uit het jaaroverzicht over 1966 van de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zeeland blijkt dat het passagiersvervoer met bijna 10 pro cent en het totale autovervoer met 15 procent ten opzichte van 1965 zijn toegenomen. Gedurende het vorige jaar werden er in totaal 5.761.824 passagiers met de provinciale veer boten over de Westerschelde gezet. Het aantal vervoerde auto s in dat jaar bedraagt 1.690.140. Over de maand december bedraagt het aan tal vervoerde passagiers 286.059 en het aan tal auto's 106.549. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konirakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1