i' Amerika: „De dood van een President" ZATERDAG 21 JANUARI 1967 Frankering bij abonnement, AXEL 81e Jaargang no. 17 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het boek, onder voormelde titel geschreven door William Manchester, is nog niet eens uit en er is al een rel ontstaan, waarbij zo ongeveer heel de wereld betrokken is. Belangrijker dan het boek en de rel zijn echter de politieke achtergronden, gezien in het ka der van de sedert jaren bestaande „familie vete" tussen de Johnsons en de Kennedy's. Het heeft in alle kranten gestaan Jackie, de weduwe van wijlen president Kennedy, heeft een civiele procedure aangespannen te gen het Weekblad „Look", dat in feuilleton vorm een samenvatting geeft van het boek „De dood van een president". De bezwaren gaan tegen bepaalde gedeelten, waarin de schrijver volgens de familie Kennedy, zijn boekje te buiten is gegaan. De stelling, dat de beste manier om iets in de krant te krijgen is proberen het er uit te houden, gaat ook hier op, want juist die omstreden gedeelten hebben inmiddels in de wereldpers gecirculeerd. Al hebben Jackie en „Look" een vergelijk bereikt, het kwaad is geschied. En te meer nadruk is op deze pas sages gevallen door het verzet van de familie Kennedy OUD ZEER Deze passages zijn bepaald niet gunstig voor het „image" van Lyndon B. Johnson. Men zou er zelfs min of meer uit kunnen afleiden, dat Johnson verantwoordelijk moet worden gesteld voor het fatale bezoek van Kennedy aan Dallas, de hoofdstad van Johnsons staat, Texas. Verder zouden de zorg en het mede leven met de weduwe in de knel zijn gekomen voor de alles overheersende wens van Johnson om maar zo gauw mogelijk beëedigd te wor den en ontstonden er daardoor allesbehalve stichtelijke situaties. Nu moet men vooral bedenken, dat de Ken nedy's van huis uit nogal wat hoog van de toren blazen. Het is een tamelijk zelfingeno men „clan", die er bepaald niet nederiger op geworden was toen John F. in het Witte Huis kwam. Volgens andere onthullingen was Johnson min of meer per ongeluk vice-president geworden. Kennedy bood hem dit ambt aan als een staaltje van verkiezingstactiek, en tegen alle verwachting in accepteerde Johnson. Men kan zich indenken, dat het voor de Kennedy's een morele slag was, dat met de dood van de President niet alleen heel de toekomst in duigen scheen te liggen, maar dat nu uitgerekend Johnson voortaan de la kens zou uitdelen... ook over hén Men kan zich al evenzeer indenken, dat- John son heeft gedacht eerst hadden jullie mij niet nodig, nu zal ik tonen, dat ik jullie óók niet nodig heb. KROONPRINS BOBBY. Hoe het zij, de affaire rond het boek heeft deze tegenstelling nieuw voedsel gegeven. Jackie Kennedy zou erg geschrokken zijn toen ze daar zwart op wit alles las, dat ze aan Manchester had verteld, iets, dat wel meer „sprekers" benauwde ogenblikken heeft be zorgd. Is het haar vrees geweest, Johnson te kwetsen of heeft ze van de familie een onveilig signaal gekregen, waardoor ze opeens zich zo met hand en tand verzette tegen het publiceren van deze passages Allereerst denkt men dan aan Robert (Bobby) Kennedy, die nu de kroonprins van de fa milie is en hoopt, nog eens in het Witte Huis te geraken. In 1968 durft hij dat nog niet aan hij zou trouwens de steun van de partij nodig hebben. Maar als hij in 1968 condidaat zou zijn voor het vice-presidentschap, zou dat een eind opschieten. Daarvoor is het nodig, dat hij Johnson niet te veel tegen het haar opstrijkt en dat heeft hij dan ook al een hele tijd niet gedaan. Zelfs over het Viëtnambeleid hoort men hem niet meer. Tijdens de hele ruzie met „Look" was Bobby Kennedy in geen velden of wegen te beken nen. Hij werd geheel in beslag genomen door de skisport en kon niet lastig gevallen wor den. Men zou zich kunnen afvragen of Bobby niet de lange latten prefereerde boven de kwalijke publiciteit rond het boek, teneinde in deze pijnlijke zaak zo veel mogelijk buiten schot te blijven INSTORTING Johnson zelf, die er in het boek niet best afkomt, slaat in deze affaire wel het beste figuur. Hij zwijgt. Daardoor en doordat de oude tegenstelling maar al te goed bekend is, is het nog de vraag, wie deze affaire méér kwaad doet de Johnsons of de Kennedy's. En dat is dan niet alleen maar een familie zaak. De Kennedy's hopen nog eenmaal weer aan de top te komen. Alles, wat in hun voordeel of in hun nadeel werkt, moet in het licht worden bezien en weegt bij hen dus extra zwaar. De arme schrijver, William Manchester, is door al het geharrewar helemaal van de kook geraakt en heeft een instorting gehad. Nochtans heeft hij één troost alleen al de verkoop van het verhaal aan diverse week bladen levert hem een slordige twee en een half miljoen gulden op. En daarvoor kun je wel een instorting over hebben. VOEDSEL UIT AARDOLIE BELANGRIJKE AANVULLING VOOR ARME LANDEN De lange reeks produkten, welke uit het zwarte, vloeibare goud, de aardolie, kan wor den gemaakt, is opnieuw uitgebreid. Franse geleerden hebben een revolutionaire methode ontdekt om uit ruwe olie een voedselprodukt te maken, dat een bijzonder welkome aan vulling kan betekenen op het arme dieet van vele volkeren, die nog in zeer povere omstan digheden leven. Het mag een vreemd idee zijn, olie te eten, maar de Fransen geloven, dat hun vinding een grote toekomst tegemoet gaat. Het consumeren van olie is overigens niet helemaal een juiste omschrijving. De Franse vinding berust op een merkwaardige com binatie van levende organismen en de rijke voedingsbodem, die bepaalde samenstellingen van de olie voor deze (micro)-organismen bie den. Alfred Champagnat, wetenschappelijk leider van een Franse oliemaatschappij, ont dekte namelijk, dat bepaalde gistsoorten in feite micro-organismen - buitengewoon goed gedijen op oliebestanddelen, die ontstaan als ruwe olie tot een temperatuur van 350 tot 400 graden Celsius wordt verhit. Deze „kweek op olie" van de voor het blote oog onzicht bare, zeer kleine levende wezentjes, kan heel goed een voedselpreparaat opleveren, dat vooral rijk is aan eiwitten en het eveneens voor het menselijk lichaam onmisbare lysine, een aminozuur. De vinding van Champagnat dateert uit 1957. Sindsdien zijn de laboratoriumproeven afge sloten. Met dusdanige resultaten, dat bij Mar seille een proefprojekt is ingericht, dat per dag duizend kilo van het gevonden proteïne- vitamineconcentraat kan produceren. Wanneer men de eetgewoonten bekijkt van de talrijke mensen, die nog op het randje van een bestaansminimum leven, wordt de bete kenis van de vinding duidelijk. De bevolking van de arme landen leeft voornamelijk op plantaardig voedsel. Het vlees is te schaars en te duur. Ziekten zijn dan vrijwel onvermij delijk, doordat het plantaardig voedsel alleen niet voldoende bouwstoffen voor het mense lijk lichaam kan leveren. Met name ontbreken de nodige eiwitten om aan de behoeften van het lichaam te kunnen voldoen. Eiwitten zijn hier komt de scheikunde weer even om de hoek kijken - opgebouwd uit moleculen van verschillende aminozuren. De geleerden hebben tot nu toe zo'n twintig verschillende aminozuren ontdekt, welke onmisbaar zijn om de funkties van het menselijk lichaam in stand te houden. Enkele van deze zuren ko men echter vrijwel niet in plantaardig voedsel voor. Tarwe bijvoorbeeld - in vele landen vrijwel het enige voedsel - bevat slechts 13% eiwitten, gedroogd rundvlees daaren tegen al 59 procent. Alleen al om het nodige lysine te verkrijgen zou men voor dezelfde hoeveelheid 22 maal zoveel tarwemeel moeten eten als gedroogd rundvlees. Het uit aardolie gewonnen proteïne-vitaminecencentraat bevat vijftig tot zestig procent eiwit, vooral het percentage lysine is hoog. Wel mist het con centraat sommige andere essentiële voedings stoffen, maar die komen weer in voldoende mate voor in het gewone plantaardige menu. Vooral belangrijk is, dat het voedingsconcen traat op zeer goedkope wijze kan worden ver kregen. Naar schatting zal het kweken slechts één vijftiende tot één dertigste van de prijs van vlees gaan kosten. Deze lage kosten zijn mogelijk geworden doordat het gistingsproces, ook voor de bereiding van andere olieproduk- ten, grote voordelen oplevert. De microhen hebben alleen maar belangstelling voor de koolwaterstoffen in de olie, en dat zijn juist de stoffen, welke bij de bereiding van allerlei olieprodukten moeten worden verwijderd. De olie-etende giststoffen maken dus ook het raf- fineringsproces gemakkelijker. Bij de invoering op grote schaal van het Franse procédé en alles wijst in die rich ting - zou per jaar, op basis van de huidige oiiepraduktie, 3,5 miljoen kilo van het vita mineconcentraat kunnen worden geprodu ceerd. Dit zou wel heel welkom zijn, gezien de schaarste aan dierlijke eiwitten in de we reld. Geen wonder, dat de wereldgezondheids organisatie, de voedsel- en landbouworgani satie van de Verenigde Noties en de NICEF grote belangstelling hebben voor de Franse vorderingen. Men zoekt nu naar wegen om het rijke voed sel in een aanvaardbare vorm te kunnen aan bieden. Gedacht wordt aan een concentratie in een soort bouillonblokjes, welke dan in water kunnen worden opgelost. Eén ding is al bewezen het uit het gistingsproces van de olie gewonnen preparaat bevat geen enkel bestanddeel, dat schadelijk kan zijn voor het menselijk lichaam. Smaak heeft het ook niet. Maar daar weten de voedselspecialisten wel raad mee. Het is vrij gemakkelijk om het „bouillonblokje", gewonnen uit olie, de smaak van welk geliefd artikel dan ook te geven. CIJFERS PROVINCIAAL BESTUUR Recordgroei inwonertal van Zeeland met 3129 In 1966 is het inwonertal van Zeeland met 3129 gestegen. Dit is een recordcijfer, dat vooral een gevolg is van het vestigingsover schot, dat 650 personen bedroeg. Op 31 de cember van het vorig jaar bedroeg het in wonertal van deze provincie 295.397. Het vertrekoverschot bedroeg in 1965 nog 449. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen kwam uit de bus met het hoogste vestigingsoverschot, namelijk 858. Zuid-Beveland kwam met 102 op de tweede plaats. Een en ander blijkt uit de cij fers, die het provinciaal bestuur woensdag bekendmaakte. Aangezien de meeste Walcherse gemeenten niet in staat waren de juiste cijfers van het bevolkingsverloop te geven, moest men vol staan met een benadering voor wat het eerste half jaar betreft. Op grond van enkele ver onderstellingen heeft men aangenomen, dat het geboorteoverschot toen 275 heeft bedra gen en het vestigingsoverschot 50. De splitsing per gebiedsdeel geeft een over zicht van de stand van de bevolking op 31 december 1966 (tussen haakjes wordt de groei of het verlies aangegeven) Tholen en St.-Philipsland 17.972 156) Bevelanden 71.460 698) Oost Z.-Vlaanderen 70.079 (+1415) West Z.-Vlaanderen 26.963 62) Schouwen-Duiveland 23.418 255) Walcheren 85.387 667) ken niet in overeenstemming met de later aan de provincie opgegeven cijfers. Overigens zijn deze verschillen niet van die aard dat daardoor de beschouwingen van drs M. C. Verburg (PZC van zaterdag en maan dag jl) zouden worden aangetast. De teneur van deze artikelen en het belangrijke cijfer materiaal komen volledig overeen met de thans door het provinciaal bestuur verstrekte gegevens en de daarbij door dit bestuur ge geven toelichting. UITBREIDING DOW Werk voor 200 man in Terneuzen Dow Chemical (Nederland) N.V. in Terneu zen is gisteren gestart met een grootscheepse wervingsactie voor nieuw personeel. In totaal zullen zo'n 200 werknemers nog in het begin van dit jaar in dienst kunnen worden geno men, terwijl tegen het einde van 1967 op nieuw een belangrijke uitbreiding van het personeelsbestand te verwachten is. Een juiste functie-specificatie van de 200 aan te werven personeelsleden kan dezer dagen verwacht worden. In elk geval moeten er plaatsen bezet worden, zowel op Dows inge nieursbureau als voor de produktie. Men denkt hierbij minstens 35 ingenieurs te kun nen aanstellen, zowel werktuigbouwkundige als chemische ingenieurs, alsmede scheikun digen, constructeurs, bedienings- onderhouds personeel. De cijfers, die op zaterdag 7 februari in de krant zijn gepubliceerd blijken niet in over eenstemming te zijn met de cijfers van het provinciaal bestuur. Volgens de opgaven, die de PZC had ingezameld, zou de groei van Zeeland 2966 hebben bedragen, een verschil dus van 163. In de eerste plaats is dit ver schil te wijten aan het feit dat de bevolkings cijfers van Middelburg vorige week niet exact werden bekendgemaakt. De gemeente Middel burg had de groei bekendgemaakt, uitgaande van de situatie alsof deze gemeente op 1 jan. van het vorige jaar al heringedeeld zou zijn. Hoe groot het inwonertal toen bedroeg werd evenwel niet bekendgemaakt, evenmin als dat op 31 december 1966. Hierdoor stond in de PZC voor Walcheren een groei van 439 in woners. Ook de door de gemeente Wester- schouwen aanvankelijk verstrekte gegeven ble- Weer goud uit Zeeuwse grond Opnieuw is in Walcherse bodem goud ge vonden. Landbouwer K. Wisse uit Mariekerke (niet ver van Serooskerke) haalde tot nu toe uit de grond naast zijn huis vijftien gouden munten op. Gisteren is er niet verder gegra ven. De familie had er doodeenvoudig de tijd niet voor vanwege het drukke bezoek van journalisten, cameralieden en fotografen. „Ik was bezig een sleuf te graven voor de aanleg van een riolering toen ik iets tussen het puin zag glinsteren", vertelt vinder Kees Wisse nuchter. „Je zag zo dat het gouden munten waren. Ze zaten alle vijftien op een kluitje. Ze waren schoon en niet beschadigd. Ik heb meteen de burgemeester gewaarschuwd Deze waarschuwde op zijn beurt de goud experts Enno van Gelder en Jacques Schul- man. Zij zullen morgen een onderzoek instel len. Bij een vluchtige inspectie bleek al dat het voornamelijk Franse munten zijn met (leesbare) jaartallen 1562 en 1612. Er is ook een Italiaanse munt bij en verder twee Bel gische. Het huis van de heer Wisse is ge bouwd in 1899. Kees Wisse windt zich niet erg op over de gevonden schat, die volgens eerste raming wel zo'n tienduizend gulden waard is. „Ik reken er niet op dat ik verder nog iets vind. Wat er verder onder het huis zit weet ik nog niet", voegt hij er aan toe. '„Ik ga er in elk geval niet voor slopen". Mevrouw K. Wisse-de Korte („Zoiets heb je niet alle dagen") wil niet op de foto. „Nee, dat is niets voor mij" en als ze iemand ziet met potlood en opschrijfboekje klapt ze het luikje in de deur dicht. Als het even later weer opengaat zegt ze Je stond me te te kenen"... De grond waar de munten uitkomen heeft Wisse gepacht van zijn moeder. Een oud Ro meins recht bepaalt dat bij een dergelijke vondst pachter en verpachter samen delen. In Serooskerke was de gemeente deelgenoot in de schat. ZAAMSLAG heeft 8 mensen minder Het zielental van de gemeente Zaamslag nam in het afgelopen jaar af met 8. Op 31 decem ber 1965 bedroeg het aantal ingezetenen 3155 (1639 mannen en 1516 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 45 (26 man nen en 19 vrouwen) en door vestiging met 102 (58 mannen en 44 vrouwen); het vermin derde door overlijden met 33 (22 mannen en 11 vrouwen) en door vertrek met 122 (57 mannen en 65 vrouwen). Op 31 december 1966 bedroeg het inwonertal dus 3147 (1644 mannen en 1503 vrouwen). Er werden 29 huwelijken voltrokken, er werd 1 echtscheiding ingeschreven. AXEI COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konirakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. Nadruk verboden Nadruk verboden („De Stem")

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1