laat u niet met de brokken zitten. Ook daarom Hilleshög Polyploide soorten bestellen wsm N.V. HOLLANDSCH ZWEEDSCHE ZAADMAATSCHAPPU - KONINGSLAAN 26 - AMSTERDAM Verwacht EEN WEERMAN AAN DE HEMEL Augustus 1980. Zittende in zijn om de aarde draaiende platform, speurt de „weerman aan de hemel" op een hoogte van driehonderd kilometer naar de aarde. Ter hoogte van de Antillen stort een orkaan ineen door een on afgebroken luchtbombardement van zilver jodidekristallen uit vliegtuigen. De weerman seint naar Moskou, dat de plaats Rostow in de middag door hevige hagelbuien zal wor den geteisterd. De Russen zenden terstond raketten met chemicaliën omhoog, waardoor de hagel smelt alvorens hij de tarwevelden kan vernielen. Deze regels lijken aan de eerste de beste science-fiction roman te zijn ontrukt. Dat is geenszins het geval. Het wetenschappelijk weeronderzoek, zo meldt Het Beste van de cember in een interessante reportage, heeft de laatste jaren een geweldige doorbraak meege maakt. Over de gehele wereld haasten de geleerden zich, ten einde datgene tot ont wikkeling te brengen wat door de Ameri kaanse Nationale Academie voor Natuur wetenschappen wordt aangeduid als „deze nieuwe en enorme macht om de omstandig heden van 't menselijk leven te beïnvloeden". Onder de naam „Stormfury" wordt op het ogenblik door de Environmental Science Ser vices Administration in samenwerking met de Amerikaanse marine een stoutmoedig weerbeheersingsproject uitgevoerd. Het gaat er hierbij om of de windkracht van orkanen kan worden beteugeld door hun centra te be strooien met zilverjodidekristallen. KANONNEN Boven de bergen van de Kaukasus en over de door hagelbuien geteisterde Siberische step pen buldert regelmatig het Russische afweer geschut om met tussenpozen van tien tot vijf tien minuten zilverjodide in het luchtruim te sproeien tot de stormen bedaren. Op dit ge bied zijn de laatste tijd nog meer interessante dingen gebeurd. De Franse meteoroloog Henri Dessens heeft de Météotron ontwikkeld. Het is een superkachel, die 3200 vierkante meter beslaat en die door middel van honderd bran ders een energie van 700.000 kilowatt ont ketent om cumulonimbuswolken omhoog te jagen, waarbij zij in vele gevallen regen los laten. Boven de Hoge Sierra van Californië heeft men wolken bestrooid met o.a. zilver jodide om sneeuw te krijgen, terwijl men met behulp van droog ijs mist boven vliegvelden heeft doen verdwijnen. Het is echter van het grootste belang, dat de weerkundigen meer over de meteorologische omstandigheden te weten komen, alvorens men van werkelijke weersbeïnvloeding kan gaan spreken. Weer- satelieten, zoals de Tiros, Nimbus en Essa I en II bewijzen grote diensten door het foto graferen van reusachtige gebieden van het aardoppervlak, terwijl computers de weersge steldheid dagen van te voren kunnen bereke nen. Er bestaan plannen voor een „wereld- weerwacht", die zich van een keten van satel lieten en van een netwerk van land- en zee stations zal moeten bedienen. Ondanks alle technische problemen blijft de grote vraag niet in de eerste plaats hoe, doch vooral hoever de mens kan gaan bij zijn streven het weer te beïnvloeden. De vernietiging van een typhoon, die Japan bedreigt, zou een door droogte geteisterde uithoek van Iindia van regen kunnen beroven en zelfs Oost-Europa kunnen doen uitdrogen. Daar orkanen enorme hoeveelheden overtol lige energie en hitte van hun geboorteplaatsen in de zones rond de evenaar afvoeren - een enkele orkaan kan in de vorm van windkracht dezelfde energie ontketenen als twaalf kern bommen van twintig megaton kan geen sterveling thans vaststellen wat er zou kunnen gebeuren, wanneer men op kunstmatige wijze zou trachten hun ontstaan te voorkomen. Voorlopig verkeert het wetenschappelijk on derzoek op dit punt nog in het laboratorium stadium. Dr. Walter Orr Roberts, direkteur van het Amerikaanse Nationale Centrum voor Atmosferisch Onderzoek, heeft reeds terecht verklaard, dat bij het aanpakken van de weer- beheersing „veel wijsheid nodig zal zijn". LAAT JE RIJDEN Uit een onderzoek, dat het NIPO naar aan leiding van de actie „Glaasje op Laat u rijden I" in opdracht voor het Verbond voor Veilig Verkeer begin januari van dit jaar heeft gehouden, bleek dat 80% van de ondervraag den in de laatste twee weken alcoholhoudende dranken hadden gedronken. Ondervraagd werden 723 mannen in een goed gespreide landelijke steekproef. 50% van alle mensen die alcohol hadden gedronken en die per auto uitgingen, namen zowel op de heen- als terug weg achter het stuur plaats. De belangrijkste motieven van deze rijders waren „Er zat voldoende*ijd tussen" (45%), en „Ik voelde me nog best in staat te rijden" (43%). Een Amerikaans onderzoek heeft aangetoond, dat de kans op een verkeersongeval bij een bloed-alcoholgehalte van 1,5 promille, 25 maal zo groot is als bij een bloed-alcohil- gehalte van 0 promille. Proefondervindelijk is vastgesteld dat bij een groot aantal personen bij een bloed-alcohol gehalte van 1 promille 1 gram alcohol op 1 liter bloed), de opmerkingsgave met 35%, de reactietijd met 17%, de vaardigheid tot juist handelen met 10% verminderde. Het ligt voor de hand dat een beschonken automobilist met alle uiterlijke kenmerken van dien, veelal niet eens in staat is achter het stuur te gaan „zitten". Een gevaar op de weg zijn die automobilisten die menen dat ze na één of twee glaasjes „geen last" hebben, „nog beter" kunnen rijden, of ervan overtuigd zijn dat een kop koffie de alcohol neutrali seert. VERKOUDHEID, onaangename en dure seizoenkwaal Wij bevinden ons weer in het jaargetijde dat voor een groot deel van de mensheid in deze streken verkoudheden of ergere bedreigingen van onze gezondheid en ons goede humeur meebrengt. Van een verkoudheid gaat men niet dood, maar allerlei complicaties, die op treden in verband met of als gevolg van een aandoening van de luchtwegen kunnen leiden tot zeer ernstige ongesteldheden. Bovendien is het economisch verlies als gevolg van deze aandoeningen enorm het aantal verloren ar beidsdagen als gevolg van verkoudheden, griep, bronchitis enz., is zeer hoog - het geen wel duidelijk is, wanneer men verneemt dat wat men samenvat onder de algemene ter men „griepjes" en „verkoudheden" veertig procent van alle ziekten verzuim veroorzaakt. Weliswaar is er tegenwoordig een anti-griep injectie verkrijgbaar en heeft het aantal mid deltjes tegen een gewone neusverkoudheid, keelpijn en hoesten een astronomische hoogte bereikt, maar tegen de meest voorkomende verschijnselen is nog geen kruid gewassen. Onderzoekingen van Britse artsen hebben ge leid tot de conclusie, dat niet één virus, maar een hele reeks van deze plaaggeesten verant woordelijk is voor de huis- tuin- of keuken- verkoudheid. Telkens wanneer men meent op de drempel te staan van de ontdekking van een polyvaccin tegen verkoudheid blijkt dat dit slechts een in een beperkt aantal gevallen werkzaam middel is. Misschien is daarom het oude huismiddeltje nog altijd het best bruikbaar Men gaat naar bed, hangt een hoed aan het voeteneinde en drinkt zóveel warme grog met citroen en flink wat suiker tot men twee hoe den ziet... Bekendmakingen Indiening rekeningen over het jaar 1966 Burgemeester en Wethouders van Axel, ver zoeken diegenen, die over het jaar 1966 nog gelden van de gemeente te vorderen hebben, hun rekeningen (voor zover zij dit nog niet hebben gedaan), VERGEZELD van de daarop betrekking hebbende BESTELBONNEN, VOOR 31 JANUARI AANSTAANDE in te dienen ter gemeentesecretarie, afdeling Financiën. Indien de achterzijde van de bestelbon als rekening wordt gebruikt, of wanneer voor iedere bestelbon een afzonderlijke nota wordt uitgeschreven, zal dit de betaalbaarstelling bespoedigen. Rekeningen, waaraan de bestelbonnen ontbre ken, zullen moeten worden teruggezonden. AXEL, 4 januari 1967. Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bisse. M. K. van Dijke. DRANKWET Burgemeester en Wethóuders van Axel maken bekend dat op 31 december 1966 is inge komen een verzoek van de weduwe C. P. van Doeselaar-Mangold, wonende te Axel, Sas sing 6, om een volledige vergunning ingevolge de Drankwet voor de beneden voor-lokaliteit van het perceel Sassing 4 te Axel. Bezwaren tegen verlening van de volledige vergunning kan ieder binnen twee weken na dagtekening van deze bekendmaking schrifte lijk inbrengen bij Burgemeester en Wet houders. AXEL, 6 januari 1967 Burgemeester en Wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Burgemeester en Mevrouw van Dijke danken allen hartelijk die bij de jaarwisseling hun beste wensen aanboden. Zij wensen u wederkerig een gezegend en voorspoedig 1967. STICHTING ZEEUWS STUDIEFONDS Secretariaat Dam 31, Middelburg telefoon (01180) - 4258 RENTELOZE VOORSCHOTTEN voor het studiejaar 1967/68 dienen te worden aangevraagd vóór 1 mei 1967. Tevens moet voor 1 februari 1967 een verzoek worden ingediend bij het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen, afdeling Rijksstudietoe lagen te 's-Gravenhage, waarvoor verwezen wordt naar de in de dagbladen voorkomende publicatie. Inwoners van de gemeente Vlissingen dienen zich bovendien met een dergelijk verzoek te wen den tot het Gemeentelijk Studiefonds. Nadere inlichtingen zijn bij het secretariaat verkrijgbaar. HET BESTUUR. A. De Hilleshög Poly zaadsoorten kenmerken zich door kwaliteit en hoge eenkiemigheid. Hoe was jouw opbrengst? B. Prima, nóg weer beter dan vorig jaar en gemakkelijk te verwerken. Voor mij blijft het Hilleshög. Voor Hoeveel miljoenen jaarlijks aan ka potte bieten in de grond blijft zitten, ziet u niet in de proefveldresultaten. U merkt 't wel. In uw portemonnaie. ^v- Hilleshög STANDAARD-POLY voor vroege en latere levering R-POLY voor middelvroege en late levering Precisiezaad met hoge eenkiemigheid.

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 4