"S1 Dam po Welvaart van de Rus langzaam omhoog Luxemburg - Een land van Paradoxen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 14 JANUARI 1967 81e Jaargang No. 16 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN mmli 11 II Duitsland bezette gebieden, werden door de bezetters toegepast op iedereen, die zich niet aan de „levensstijl" van het Derde Rijk wens te te onderwerpen. In 1942 brak er een alge mene proteststaking uit, die meedogenloos werd onderdrukt. Tien procent van de bevol king, 27.000 Luxemburgers, werden onder dwang gerekruteerd, in gevangenissen gewor pen of gedeporteerd. Aan het einde van de oorlog werd het noordelijke deel van het land het strijdtoneel van het Ardennenoffensief. Toen de strijd ten einde was, lagen tiendui zend Duitsers en negenduizend Amerikanen in de aarde van het Groothertogdom. FRANS De Luxemburgers behoren tot de best ge schoolde en ontwikkelde Europeanen. Het Frans is de officiale taal, doch de kranten verschijnen meestal in het Duits. De dage lijkse omgangstaal is het Letzeburgesch, een Moezel-Frankisch Duits dialect, zwaar door spekt met Franse uitdrukkingen, dat vrijwel nergens anders wordt verstaan. Zelfs in Zwit- Hancien en Lippen ruw? Knelpunt: DE De Russische premier heeft in het Kremlin de nodige donderspeeches gehouden tegen zijn agrarische deskundigen. Het zit Rusland nog steeds heel hoog, dat na de oogsten van vorig jaar voor miljoenen dollars graan moest wor den gekocht in de Ver. Staten en Canada om een dreigende hongersnood in de communis tische „heilstaat" Rusland te voorkomen. De graan- en vleesproduktie was vorig jaar dan ook lager dan ooit. Dit knelt des te meer om dat Moskou de landbouw altijd heeft be schouwd als de pijler bij uitstek van de Sovjet welvaart. Of de donderspeeches resultaten zullen heb ben moet worden afgewacht. Voor wat de graanopbrengsten betreft ziet het er in 1967 in ieder geval wat beter uit. Aan de opper vlakte akkergrond is begin van dit jaar ruim driemiljoen hectare toegevoegd. Het totaal aan akkergrond is nu 240 miljoen ha., bijna elf procent van het gehele oppervlak van de Sovjet-Unie. De totale graanoogst voor 1967 wordt geraamd op 182 miljoen ton. Dit guns tige cijfer heeft men durven opstellen na de gunstige weersomstandigheden in de eerste maanden van dit jaar. In de winter is over vloedig sneeuw gevallen, terwijl de lente veel regen gaf in anders door droogte geteisterde streken, zoals Moldavië, de Zuid-Oekraine, het Wolgagebied en de nieuwe akkergebieden in Kazachstan. Heel wat pessimistischer zijn de vooruitzich ten voor de veeteelt. Een verkeerd beleid en gebrek aan voedergranen hebben de Rus sische veestapel aanzienlijk doen slinken. Hier dreigt voor dit jaar hetzelfde als de ramp met de granen vorig jaar. Het ründvee is afge nomen van 86.8 miljoen stuks in 1966 tot 85.3 miljoen in de lente van dit jaar. Het aantal schapen nam af van 139.7 miljoen tot 133.6 miljoen, geiten van 6.6 tot 5.6 miljoen. Het meest rampzalige was de ontstellende achteruitgang van de varkensstand eind 1966 nog 69,7 miljoen, nu 40.7 miljoen stuks. Merkwaardig is, dat het aantal koeien is toegenomen, terwijl gelijktijdig de melk- produktie is gedaald. Dit wijst op de slechte toestand van de dieren. De achteruitgang in de varkensstand leidde er toe, dat in het eerste kwartaal van vorig jaar de produktie van vet en vlees bijna 90 procent lager was dan in de eerste drie maanden van 1966. Moskou heeft nu richtlijnen uitgegeven voor LANDBOUW verdere mechanisatie van de veehouderij. Ook wil men snelle uitbreiding van de fabrieken van krachtvoer. De premier heelt ook in augustus een nieuwe organisatie van de ag rarische bestuursvormen aangekondigd, de zoveelste in de laatste jaren. Evenals de in dustrie gaat de Russische landbouw gebukt onder een lastig bureaucratisme, dat elke voortgang belemmert. De premier wil nu in iedere provincie raden instellen, die de ver antwoordelijkheid en de supervisie over de agrarische gang van zaken krijgen. De vraag is echter of dit veel zal helpen. Naast deze provinciale raden zullen vooral plaatselijke „grootheden" hun ietwat oubollig gezag blij ven uitoefenen, waardoor iedere coördinatie weer verloren gaat. Juist aan dit samenspel ontbreekt in Rusland zoveel. Dit blijkt vooral uit de voorziening van de boerengemeenschap pen met hulpmiddelen, zoals tractoren, ma chines en voedergranen. De landbouwbedrij ven hebben zelf het beheer over de landbouw machines, maar onderhoud, reparatie en le vering van brandstof zijn in handen van weer een speciaal apparaat. Hierdoor komt het, dat op tal van bedrijven tractoren staan, welke niet kunnen worden gebruikt doordat de re paraties uitblijven. De grote nadruk op de chemische sector van de industrie, die de premier heeft afgekon digd, is vooral bedoeld om de produktie van kunstmest op te voeren. De aankondiging van dit plan heeft ook typisch bureaucratische gevolgen gehad. Allerlei plaatselijke leiders dachten tegen de partijdiscipline te zondigen als zij de aanwezige natuurlijke meststoffen zouden gebruiken. Zij vergaten echter, dat de kunstmest pas in de tweede helft van dit jaar in grotere hoeveelheden beschikbaar zal ko men en dan pas invloed zal hebben op de oogsten van 1967. Een andere mogelijkheid is de verwaarlozing van oude landbouwgronden door de campag nes voor ontginning van nieuwe gebieden, terwijl in de nieuwe gebieden zelf ook niet alles blijkt te kloppen. Uitgestrekte delen van Kazachstan hebben bijvoorbeeld door een ver keerde bewerking zwaar te lijden van bodem erosie. Ook worden daar veel te weinig graan silo's en stallen gebouwd. Het ziet er al met al naar uit, dat de problemen nog lang niet zijn verdwenen uit de Russische landbouw. En daarmede ook niet uit de Russische eco nomie, ondanks de langzaam stijgende wel vaart. Het Groothertogdom Luxemburg is slechts 2586 vierkante kilometer groot. De architec tuur is middeleeuws en de gewoonten en tra dities staan zo ver van de hedendaagse wer kelijkheid af, dat zij uitstekend als achter grond voor een sprookje zouden kunnen die nen. Paradoxaal genoeg is het een bloeiende natie, die als staalproducent de zevende plaats in Europa inneemt en het hoofdkwartier is van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, doch slechts 330.000 zielen telt. Het land is lid van de E.E.G., de N.A.T.O. en de Verenigde Naties. Wij Nederlanders vinden Luxemburg een klein land en wij glimlachen wanneer wij vernemen, dat er in dat land slechts 115.000 radiotoestellen in de huis kamers staan. Toch heeft Radio Luxemburg het krachtigste zendstation van Europa, dat in de omliggende landen aan veertig miljoen Europeanen nieuws en ontspanning brengt. Het devies van het groothertogdom luidt „Mir wölle bleiwe wat mir sin" (wij willen blijven wat wij zijn) en dat is dan wellicht de reden voor de vasthoudendheid, waarmee dit volk zowel de legers van Julius Caesar als de trawanten van Hitier het hoofd heeft weten te bieden, ondanks de bezetting van vijf jaar gedurende de laatste wereldoorlog. De laatste jaren, aldus het januarinummer van het maandblad Het Beste, hebben ver scheidene Amerikaanse ondernemoingen zich in Luxemburg gevestigd, die chemicaliën, kunststoffen, landbouwwerktuigen en rubber produceren. De staalindustrie vormt echter nog steeds 75% van het nationale inkomen 1,45 miljard gulden per jaar. Het probleem van werkloosheid kent men er nauwelijks. In juli 1965 waren er tien mensen zonder werk, terwijl het aantal vakatures 915 be droeg. Het staalgebied is nog geen vijftig ki lometer lang en nauwelijks zeventien kilome ter breed, alhoewel het ondergronds ietwat groter is, omdat de tunnels onder Frankrijk en België, uiteraard met toestemming van deze landen, doorlopen. De gelijknamige hoofdstad ligt midden in het land en wordt door de rivieren de Alzette en de Petrusse in tweeën gesplitst, alsmede door talrijke ra vijnen en afgronden. Zesenzestig bruggen zor gen echter voor een doeltreffende oververbin- ding. Tijdens de oorlog 1914 - 1918, toen de Duit sers het land onder de voet liepen, had het Luxemburgse leger 250 man onder de wape nen, waarvan 75 muzikanten. Drieduizend man namen dienst in het Franse Vreemde lingenlegioen, waarvan echter bij het staken van de vijandelijkheden nog slechts 372 in leven waren. In 1940 vielen de Duitsers op nieuw Luxemburg binnen, annexeerden het land en verboden de Franse taal. Wrede ver geldingsmaatregelen, zoals overal in de door seriand is de taalvermenging niet zo volko men. Soms zetten de kranten hun artikelen zowel in het Duits als in het Frans. In 1963 vierde men het duizend jarig bestaan van het land, dat oorspronkelijk bestond uit een door Siegfried, de stichter van het Huis van Lu xemburg, gebouwd fort. Dit werd gebouwd op de ruïnes van een Romeinse toren, de Lucilinburhuc (Klein Fort). Het land is be halve in deze eeuw, regelmatig aangevallen door Spanjaarden, Oostenrijkers en niet te vergeten de legers van Napoleon. In 1867 verzekerde het Verdrag van Londen de neu traliteit van het uitgeputte geschonden doch standvastige land. Een interessant detail, dat de werkelijkheids zin van de Luxemburger duidelijk illustreert, is het feit, dat de vier dagbladen alle partij bladen zijn. Op kosten van de regering wor den echter elke veertien dagen samenvattin gen van de kamerdebatten gedrukt, die aan elk huisgezin worden toegezonden, zodat iedereen zich een objectief oordeel over het regeringsbeleid kan vormen. Het drukken van deze samenvattingen wordt elke keer aan een andere drukker gegund, teneinde de be schuldiging van vriendjespolitiek te voorko men. Een nuchter standpunt. De verhouding tussen het hof en de bevol king is even nuchter. Toen Prins Jan, de zoon van Groothertogin Charlotte, in 1953 trouw de met Josephine Charlotte van België, ston den er geen drommen mensen uren van te voren klaar om maar geen glimp van de ade- lijke stoet te missen. Journalisten, die in grote getale naar de hoofdstad waren gekomen om de bruiloft te verslaan en gewend aan idolote verering van andere vorstelijke personen, vroegen aan een voorbijganger waarom er vrijwel niemand langs de route stond opge steld. „O", sprak de man, „wij komen straks wel even naar buiten, maar we hoeven echt geen uren te staan wachten, alleen maar om de groothertogin en haar zoon te zien. Die zien we bijna elke week hier of daar". En inderdaad, groothertogin Charlotte verschijnt zo vaak in het openbaar, dat niemand het vreemd vindt haar gewoon tussen het publiek in de winkels te zien staan. Geen enkele Lu xemburger wel te verstaan. VAN DE REGEN IN DE DROP Zoals ieder, die niet al te lang geleden in Parijs is geweest, weet, worden de grote open bare gebouwen in Parijs „schoongemaakt". De laag vuil van jaren wordt verwijderd en vele gebouwen prijken reeds met een verjongd uiterlijk. Zo ook de Beurs. Wat de vreugde over de resultaten van de schoonmaak nogal dempte was het feit, dat de duiven in de buurt de moeite - en kos ten - van de verjongingskuur volledig ne geerden en voortgingen hun aanwezigheid door bevuiling van de muren kenbaar te ma ken. Men riep een firma te hulp, die zich met het verdrijven van de duiven belastte en dit deed door middel van een zg. repellent. Het middel heeft goed gewerkt. De duiven vermijden de buitenmuren van de Beurs, maar hebben... zich nu binnen genesteld. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Ww' -• wJ| v Dinsdag 10 januari tegen één uur bezegel den Prinses Margriet en Mr Pieter Van Vollenhoven in de Haagse Grote Kerk hun trouwbeloften, gedaan ten overstaan van ds Prof. H, Berkhof fn aan wezigheid van familie, getuigen, bruidsgevolg en vele honderden be langstellenden van Ministers tot school- deputaties. Bijna twee uur tevoren was het huwelijk door burgemeester Mr H. A. M. I. Kolf schoten in naam der Wet gesloten in het Haagse Stadhuis. Wij wensen het jonge paar van harte vele gelukkige jaren. Officiële bruidsfoto (Max Koot) BIJ VERKOUDHEDEN HURTOE GERECHTIGD VOOR VADER, MOEDER EN KIND

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1