Welvaart van de Rus langzaam omhoog CHRONOLOGISCH JAAROVERZICHT AXEL Planning en verdeling kloppen nog niet wé] o WS% o Fran kering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 7 JANUARI 1967 81e Jaargang No. 15 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ondanks de langzame maar gestage groei van de Russische economie en de enorme natuur lijke rijkdommen van de Sovjet Unie (500 miljard ton steenkool en 100 miljard ton ijzererts) zijn er nog tal van punten, waarop de ingewikkelde Russische machinerie vast loopt. De theorieën over de economische gang van zaken in de Sovjet Unie zijn op de be slissende plaats het Kremlin wel ver anderd, maar de praktiijk kan hiermede nog geen gelijke tred houden. Terwijl het Kremlin dicteert, dat meer aandacht moet worden ge geven aan de produktie van welvaartsver ho gende verbruiksartikelen, die de Rus in ieder geval een deel van de 20ste eeuwse luxe moe ten geven, blijft het communistische stelsel van produktieplanning en -verdeling nog te veel haken in de oude, dogmatische proce dures. De weg van fabriek, via winkel naar klant is in Rusland nog te vaak afgezet met borden, die naar „planorganen" en bureaucratische doolhoven verwijzen. Chroestsjov zelf verkon digde onlangs, dat Rusland zich niet moet schamen om iets te leren van de kapitalistische methodes. Ook de Russische stedelingen wei geren vaak het oude verkoopsysteem, geba seerd op een schaarste-economie, waarbij iedereen alles koopt, ongeacht prijs of kwa liteit, te accepteren. Gevolg is, dat de win kels in de steden regelmatig vol liggen met onverkoopbare artikelen, terwijl de fabrieken blijven doorgaan met de produktie van deze goederen omdat ergens een „onderdeeltje" van „Het Plan" dit voorschrijft. Op bescheiden schaal probeert Moskou hierin nu, met behulp van kapitalistische „foefjes", verandering te brengen. Het grote Rusland heeft sinds kort welgeteld tien deskundigen, die zich bezighouden met markt- en conjunc- tuuronderzoek. Beter iets dan niets. Moskou begint nu oog te krijgen voor begrippen zoals mode, reklame, verpakking, kwaliteit en keuze. Ook aan de produktiekant zal iets moeten veranderen. Veel bedrijven moeten hun nodige grondstoffen een half jaar tevoren aanvragen. Het is een te star regime. Vooral omdat in de loop van een jaar de plan-opdrachten nog wel eens een verhoging ondergaan als men bemerkt, dat het niet goed gaat. Overigens zal dit proces niet geheel zonder strubbelin gen verlopen. Er zijn nog genoeg voorstanders van het oude, bureaucratische systeem te vin den. Zo schreef de „Economische Krant" de bestaande instructies moeten tot iedere prijs worden opgevolgd. Men mag het systeem APRIL Mej. de Bruijne nam afscheid als direc trice van de Chr. Openbare Leeszaal we gens haar a.s. huwelijk. Dit betekende voor de instelling een groot verlies. Meer dan vier jaren heeft zij haar krachten aan dit werk gegeven en de bibliotheek mede tot grote bloei helpen brengen. De Axelse hengelsportvereniging GOA schonk aan het bejaardencentrum ,,'t Tref punt" een biljart kompleet met keuen, ballen enz. De voorzitter van de Prot. Chr. Bejaardenzorg dokter Boor dankte de vereniging hartelijk voor deze mooie bij drage. Grossierderij D. J. Oggel gaat een fusie aan met Gebrs. Cok N.V. te Goes. Door deze fusie verdwijnt het reeds meer dan honderd jaar in Axel gevestigde bedrijf. Vele rationele overwegingen hebben tot deze fusie geleid echter stemt het toch wel treurig, dat een zo oud bedrijf van naam uit Axel verdween en wij vermoeden dat het toch ook de vanouds rasechte Axelse familie Oggel tegen alle zakelijke motieven in wel ergens bijzonder aan het hart zal zijn gegaan deze beslissing ten dienste van het bedrijf en clienten doch tegen de traditie te hebben moeten nemen. Garage Jos Voet opende haar derde ser vicebedrijf in Zeeuwsch-VIaanderen te Axel. Het steeds toenemende aantal Volks wagenberijders eist ook een steeds grotere service. Dit was voor de aktieve dealer wel verbeteren, maar niet in zijn we?en aan tasten." Als waarschuwing wordt hieraan toe gevoegd, dat men „zeker geen sympathie mag wekken voor schenders van de staatsdici- pline." Een van de voorstanders van omschakeling, Nemtsjinow, tegelijk een van de meest voor aanstaande Russische economen, gaf kortaf als antwoord „dogmatische onzin". Hij be strijdt vooral de werkwijze van het Russische planbureau, een werkmethode, die in Westerse ogen even omslachtig is als de naam „Rosglawpisjtsjesnabsbytsyrjo", probeert U het maar niet uit te spreken, tenzij na raad plegen van de dokter. Een van de interne moeilijkheden, waarmee het Sovjetsysteem nu onverwacht is gecon fronteerd, is de onwil van de Russische ar beider. Hij ziet zijn werk niet meer als het hoogst bereikbare ideaal. Nu hem een zekere welvaart is beloofd en hij daar de eerste te kenen van ziet aankomen, wil hij er ook van profiteren. Rusland heeft zich nooit zo druk gemaakt over de wetenschap „sociologie". Tenslotte schreef Marx, dat iedere commu nist gelukkig zou zijn alleen doordat hij het voorrecht had communist te zijn. Dus waarom zou je dat dan nog gaan bestuderen Nu het allemaal niet zo best uitkomt, krijgt ook Rusland meer belangstelling voor de weten schap, die de mens als een onderdeel van de samenleving bestudeert. Er zijn zelfs al Rus sische sociologen, die prompt met Westerse methoden werken. Hun eerste taak is het uitzoeken van de ach tergrond van de tekortkomingen in de geest drift van de Russische arbeider. Het eerste verschijnsel, waarmee zij zijn geconfronteerd, is de massale verschuiving op de krappe Rus sische arbeidsmarkt. Duizenden arbeiders blijken enkele weken op een fabriek te werken om dan weer naar een andere te trekken. Het sociologisch onderzoek gaf als oorzaken ruim 36 procent wegens slechte arbeidsorga nisatie, bijna 30 procent door woningmisère en 23 procent wegens te lage lonen. Als eerste maatregel heeft Chroestsjov onlangs een al gemene loonsverhoging aangekondigd. Boven dien wordt gedreigd met de instelling van een soort „Arbeidspaspoort", waarop alle goed en kwaad zal worden vermeld. De vraag is echter of dit alles voldoende is om de jon gere generatie Russische arbeiders, met haar felle hekel aan rangverering en kuiperij, te vreden te stellen. Mevr. Voet te Kloosterzande aanleiding om in Axel het nieuwe al geruime tijd leegstaande pand nabij het station te gaan betrekken. In „Het Centrum" werd een mode-beat- avond gehouden. De organisatie was in handen van het muziekblad „Muziek- express" in samenwerking met de firma Visser-Koole te Axel. Tussen de show door traden vele zangers zangeressen en beatclubs op als deelnemers aan de Ta lentenjacht. Wim Kan had met zijn A.B.C.-cabaret in „Het Centrum" een geslaagd optreden. Het cabaret werd georganiseerd onder auspiciën van de Zeeuwsche Volks Uni versiteit. R.K. Jeugdhaven zette enige aktiviteiten op touw. Er werd een suksesvolle fiets tocht gehouden, benevens tafeltenniswed strijden, biljarten, voetbalspelen enz. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin kon Burgemeester Van Dijke enkele onderscheidingen uitreiken aan Axelaars, die zich sedert tal van jaren verdienstelijk hebben gemaakt. De heer P. Dekker-Oggel werd onder scheiden tot ridder in de orde van Oranje Nassau voor al hetgeen de heer Dekker namens zijn firma heeft gedaan voor de bevordering van de Nederlandse export en het aanknopen van handelsbetrekkin gen in het algemeen. De heer Jan Lefeber, stellig geen enkele Axelaar onbekend, en in het bijzonder bekend door zijn vele aktiviteiten die hij heeft tentoongespreid voor Hosanna en Asaf, werd de eremedaille in zilver ver leend, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer P. C. Brakman viel de ere medaille in goud toe voor de zeer fraaie prestaties die hij vooral in de laatste jaren met Asaf heeft behaald. Ook het 40-jarig jubileum als organist van de Geref. Kerk mag hier niet ongenoemd blijven. Zoals bekend heeft de heer Brakman zijn mu zikale gaven ook buiten Axel beschikbaar gesteld. O.a. directeur van verenigingen te Spui, Terneuzen en Zaamslag. 34 Dames van de afdelingen Oost en West Zeeuwsch-VIaanderen van de Chris telijke Plattelands Vrouwenbond maakten een busreis naar de bondsdag in Amster dam. De N.V.S. afd. Oost Zeeuwsch-VIaan deren hield in het Gezellenhuis haar jaar vergadering. Voorzitter, de heer R. C. van Kerkvoort toonde zich buitengewoon te vreden over het afgelopen jaar. MEI Tot directeur van het bejaardenpension van de Algemene Bejaardenstichting te Axel werd benoemd de heer Van Nierop te Utrecht. Het Katholieke Vrouwengilde hield haar laatste bijeenkomst van het seizoen. De heer van Dijk van het bloemenhuis Wie- land gaf de dames een demonstratie van het bloemschikken. De bloemstukjes wer den verloot. De Landbouwhuishoudschool „Het Mo- lenkwartier" hield een schooltentoonstel- ling waarop een duidelijk overzicht werd geboden van de grote verscheidenheid van vakken welke worden onderwezen bij het huishoudonderwijs. De afdeling Axel van het Nederlandsche Roode Kruis hield een grote inzamelings- aktie. Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap en het promoveren naar de tweede klasse recipieërde A.Z.V.V. in hotel „De Stadsherberg". De biede wet houders de heren M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem alsmede secretaris P. G. van den Bosse boden namens het ge meentebestuur de gelukwensen aan. In „Het Centrum" werd een muziekcon cours gehouden, waarbij het tachtig-jarige „De Volharding" uit Zaamslag organisa tor was. Deze jubilerende vereniging ging ook met het hoogst aantal punten n.l. 111 naar Zaamslag terug. JUNI: In de te Terneuzen gehouden brandweer wedstrijden waaraan door de gemeente lijke brandweer en bedrijfsbrandweerkorp sen uit Zeeuwsch-VIaanderen werd deel genomen wist Axel winnaar in haar poul te worden en het hoogst aantal punten te behalen 595. Ook de Axelse bevelvoerder de heer W. v. Doeselaar bleek voor zijn zware taak volledig berekend te zijn en behaalde met 164 Vz punt de comman- dantenprijs. In de Julianastraat vestigde zich Auto handel en Servicebedrijf J. C. van Driel, naast een goede service-garage is er tevens een auto-wasgelegenheid alsmede stal lingsruimte ingericht. Op het schoolverkeersexamen behaalden 105 het verkeersdiploma. 12 Kinderen moest het diploma worden onthouden om dat zij 8 of meer fouten tijdens het exa men hadden gemaakt. 120 Leerlingen van de laagste klassen van de Pr. Marijkeschool gingen op school reis. Het doel werd het recreatieoord „Bobbejaanland" De Axelse Boerenkamer kreeg verschil lende aanwinsten. Div. boerenkostuums, broekstukken en vele andere oude kle dingstukken en voorwerpen mocht de stichting ontvangen. Het aantal bezoekers is stijgende, zodat de fraaie kollektie als mede het vele toewijdende werk van de bestuursleden toch waardering krijgt. In een schrijven van Burgemeester en Wethouders, die huis aan huis in de ge meente werd bezorgd alsmede publicaties in een aantal bladen werden de inwoners van Axel er opmerkzaam op gemaakt dat er vanaf juli nieuwe verkeersmaatregelen voor Axel golden. 84 Judoka's streden in het gezellenhuis om het judo-klubkampioenschap van de Judoschool „Delta". De heer G. de Moor reikte de prijzen uit. Voor de tiende maal organiseerde de Axelse afdeling van het Roode Kruis haar wandeltochten. Ruim 700 deelnemers ver schenen aan de start, benevens vele mu ziekgezelschappen en drumbands. De per- fekte organisatie en leiding kon ook dit jaar weer tot voorbeeld worden gesteld. In de jaarvergadering van de afdeling Oost Zeeuwsch-Vl. van de Zeeuwsche C.B.T.B., die in „Het Centrum" werd ge houden, uitte de voorzitter de heer P. van Hoeve felle kritiek op de lucht- en water verontreiniging in de kanaalzone. JULI: Leden van de algemene bond van bejaar den maakten hun jaarlijks uitstapje. De reis ging over de Haringvlietbrug naar Dordrecht. Via Breda en Bergen op Zoom leidde de terugreis. Het Axelse vakantiecomité organiseerde een speurtocht voor de jeugd. Eind juli had Axel te lijden van veel wa teroverlast. Echte noodtoestanden werden geconstateerd bij de Oude-Buitenweg. Hier kwam het water al spoedig in de woningen, waarbij het zwaarst getroffen werd de veehouder C. Boer nabij de spoor wegovergang. Deze laaggelegen opstallen kregen nagenoeg een halve meter water binnen. Een kalf kon ternauwernood wor den gered door het op pakken stro te leg gen. Er heerste bij sommige mensen wel begrijpelijk 'n paniekstemming onder zul ke omstandigheden maar gemeentewerken en brandweer die al hun beschikbare ma teriaal hadden ingezet, deden wat ze kon den doen. Zichtbaar resultaat kreeg men eerst, toen het water in de hoofdriolen ging zakken. Behalve bij de Oudeweg en de Buitenweg waren er ook moeilijkheden in woningen bij de Nieuwendijk, Kanaalkade en Van Middelho venstraat AUGUSTUS Het vakantiecomité nodigde de jeugd uit deel te nemen aan het straattekenen. 40 Jongens en meisjes begonnen vol ijver aan een tekening op de tegels van het Szydlowskiplein. Elke deelnemer kreeg een parkeervak toegewezen. Het werd een groot sukses, waaraan het zonnetje nog een feestelijk tintje gaf. Hengelsportvereniging GOA organiseerde een internationale hengelwedstrijd waar aan ruim 160 hengelaars deelnamen. Deze wedstrijd verliep bij stralend mooi zomer weer en een goede vangst. De mannelijke deelnemers moesten in mevr. de Meester uit Wachtebeke hun meerdere erkennen. De afdeling Axel - Zaamslag van de P.J.G. hield een wielerwedstrijd op ge wone fietsen voor leden en belangstellen den. 25 Jongeren begonnen aan de zware strijd. Crijn van Hoeve finishte als eerste. De Geref. Kerk te Zoute-Spui nam af scheid van Ds. V. v. d. Jagt, die deze gemeente 16 jaar heeft gediend. Ds. v. d. Jagt vestigde zich te Doesburg. SEPTEMBER De Landbouwhuishoudschool het Molen kwartier vierde haar 15-jarig bestaan. Officiéél is hier geen grote aandacht aan besteed maar leerkrachten en leerlingen hebben er in intieme sfeer toch wel een feestelijk tintje aan gegeven. De leraar P. Jansen vierde ook zijn derde lustrum aan de school. Namens de leer krachten werd hem door de directrice Mej. D. de Buck een cadeau aangeboden. (VERVOLG) AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent. Pi rL J ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 nadruk verboden vervolg zie pagina 3)

Axelsche Courant | 1967 | | pagina 1