GEMEENTERAAD VAN AXEL De verkiezingen Samenvatting (vervolg) Mijnheer de Voorzitter, Wij willen als fractie van de K.V.P., zei het dan in peperkte mate, mee doen aan de algemene be schouwingen. Wij willen een moment stil staan bij Uw begeleidingsbrief. Wij zien daarin al direct, voor dat wij in de be groting gaan snuffelen dat U rond komt, maar dan ook met de aantasting van de reserves, niet tegenstaande, hebben wij op een paar kleine op merkingen na, waardering voor het werk door 'het College aan deze besteed. De woningbouw Wij hadden wel graag vernomen wat de plannen zijn in de toekomst, n.l. de uitgebreide woning bouw. De bouw van middenstandwoningen, be jaardenwoningen, het cultureel centrum, en ga zo maar door. Wat wij wel hebben geconstateerd is, dat de jaarlijkse last nog steeds wordt verhoogd. Van de woningen in onderhoud bij de gemeente, hierop is menig bewoner van wetwoningen jaloers. Het is bij het college bekend dat de fractie van de K.V.P. een stokpaardje heeft wat betreft de wetwoningen, doch wij willen het niet hebben over het onderhoud maar toch voelen wij ons ge noodzaakt om U te wijzen op de veranderingen die op komst zijn n.l. de huurbelasting als deze wordt ingevoerd. Gaarne zouden wij zien dat er naar gestreefd werd woningwetwoningen over te dragen aan de bewoners indien hiervoor belangstelling be staat. Wij betreuren dat dit nooit is gestimuleerd door het college. Het sportbedrijf Wij hopen dat het college in deze attent zal blij ven ten opzichte van buurgemeenten. Onze bij zondere aandacht blijft gericht óp het zwembad. De gemeente groeit steeds en wij hebben nog veel in te halen. Mijnheer de voorzitter wij hebben gemeend om in eerste instantie een verklaring af te moeten leggen betreffende de houding die wij aangenomen hebben 'bij de wethoudersverkiezingen. Toen wij na de verkiezingen weer als de grootste partij te voorschijn kwamen, ging bij ons de ge dachte uit hoe wordt de samenstelling. In de be staande was een zeer goede samenwerking en ver standhouding. De protestants Christelijke partijen die wel naar buiten een éénheid hadden gevormd, maar van binnen waren verdeeld, was bij ons bij nader in zien geen samenwerking te verwachten. De opmer king die hier na kwam was zijn jullie nog wel een Christelijke partij. Ja mijnheer de voorzitter wij zijn een Christelijke partij, en zullen dit blijven, ondanks de samenwerking met zoals wel eens wordt beweerd, met niet Christelijke Broeders. Wij meenden goed te doen mijnheer de Voorzitter om in eerste instantie dit nogmaals onder de aan dacht van Uw College en Raad te moeten brengen. Verder weten wij dat de wensen die er leven fi nancieel niet altijd te halen zullen zijn, maar wat wij hopen is dat Gods onmisbare zegen moge rusten op ons werk, en dat onder Uw leiding Axel moge groeien en bloeien. Dank U. Ook ik wil verder nog wat naar voren brengen. Ik kan niet begrijpen dat de heer Oggel als woord voerder van de Prot. C'hr. fractie kan optreden. Op de avond van de verkiezing heb ik op de stoep van het stadhuis besloten tot samengaan met Gem.belang en P.v.d.A. Hierna laat de heer Maas gedeelten horen uit notulen van 1958, waaruit blijkt dat de Pr. Chr. partijen het zeker niet eens waren en het S.G.P. weigerde op de C.H.U.-kandidaat voor een wet houder te stemmen. Daarom kan ik niet begrijpen dat U als woord voerder kan optreden. De heer Oggel zegt dat hij tegen de begroting zal stemmen als het voorstel tot verhoging van de rioolbelasting wordt aangenomen, dit vind ik een verkeerd standpunt om voor een punt waar men het niet mee eens is een gehele begroting af te keuren. Verder zegde de heer Oggel geen grote bewon dering te hebben voor de nieuwe begroting en dat deze onzorgvuldig is opgesteld. Op een begroting zullen er altijd wel dingen zijn waarop iets bezuinigd kan worden en waar dit mogelijk zal zijn zal dit zeker gebeuren. Dat de kosten van de brandweer stijgen vindt zeker zijn oorzaak in het groter worden van de gemefen- te. Men is hij de brandweer bezig geleidelijk aan de slangen te vervangen door plasticslangen. Het college heeft veel moeite gedaan om deze be groting zo serieus mogelijk samen te stellen. Dat de kosten van de openbare verlichting stijgen is zeker ook een gevolg van de uitbreiding in de gemeente. Er is een onderzoek ingesteld naar de nachtbran ders, een verhoging van 2500,.per jaar is zeker niet groot. Mogelijk dat met het nieuwe ta rief dit nog minder zal zijn. Dat er weinig gedaan wordt voor het museum wezen moet ik bestrijden hiervoor doen wij wat mogelijk is. Ik moet ook ontkennen dat Wij met de belastingen aan de top staan, wij staan bij het landelijk gemid delde en dit is nu al weer hoger geworden dan nu in Axel. Als voorzitter sta ik buiten de politiek, maar het signatuur van het college is zeker rechts. Er is een opmerking gelanceerd dat wij weinig doen voor de maatschappelijk zwakken, het is on rechtvaardig ons dit te verwijten. Axel is een gemeente die hierbij tot de besten van Zeeland behoort zo niet de beste. Verder stelt de 'heer Oggel dat voor hogere be dragen dan 5000,— voor het grondbedrijf een beslissing van de raad moet komen. Ik moet u ontraden een limiet te stellen en u wil len voorstellen genoegen te nemen met de toezeg ging dat wanneer het om grote bedragen gaat de raad er in te betrekken. De sportstichting doet goed werk en is van grote betekenis en is zeker zijn bestaan waardig. Het terugbrengen van het bedrag voor de bouw van een kleedlokaal op de sportterreinen tot 45000,is onmogelijk de raad heeft anders be sloten. Het zal u toch ook wel bekend zijn dat voor het door U voorgestelde bedrag niet veel te bouwen is. Er is deze week een financieringsschema sa mengesteld wat binnenkort aan de financiële com missie zal worden voorgelegd. Tot de heer van der Lee kan ik zeggen dat wij ook in de toekomst zullen doorgaan om de ge meente vooruit te brengen. Axel is dit jaar niet gegroeid. Dit vindt zijn oor zaak in te weinig woningbouw, maar voor 1967 biedt dit een beter perspectief. De bouw is zeer afhankelijk van de financiële mo gelijkheden. Ook de bouw in de vrije sector zal in 1967 groter kunnen worden. Voor de bouw van een Cultureel-Centrum is nu geen rijksgoedkeuring meer nodig, maar de finan ciële moeilijkheden hiervoor zijn nog niet opgelost. Volgende week krijgen wij de prijs voor de bouw en ondanks moeilijkheden hopen wij volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. Wat de parkeerruimte betreft, graag willen wij dit sneller doen, maar ook hier zijn de financiën niet altijd beschikbaar. Het parkeerterrein aan het Kennedy Plein komt dit jaar klaar. Ook de reconstructie van de Zuidsingel zit vast op de financiering er van. Er is gesproken over de Pinkster-vermakelijkheden, persoonlijk vindt ik dit een aanfluiting en dit zal moeten leiden tot intern 'beraad wat we moeten doen. We moeten deze geheel afschaffen of iets goeds doen. Er zullen dit jaar zeker weer begrotingswijzigingen nodig zijn maar wij zullen hierover dan met de raad in overleg treden. De heer Dieleman is teleurgesteld over het niet toekennen van de verfijningstoelage, ook wij zijn hierdoor teleurgesteld. Wij hopen bij een nieuwe fixatie er wel bij te zijn. G.S. vinden ook dat wij er recht op hebben, helaas komen wij niet in aanmerking. Ook wij hopen dat de conjunctuur niet achteruit zal gaan. Wij hopen met de verbetering van de sportacco- modatie en de verfraaiing van de gemeente met overgrote steun van de raad te kunnen voortgaan. Het is niet zo dat wij maar met de hakken over de sloot komen, ook de oppositie heeft in het verleden medewerking gegeven aan de vooruitgang van de gemeente. De 'heer Maas spreekt over het overdragen van woningwetwoningen aan de bewoners, diverse ma len is door ons overdracht gestimuleerd. Indien er zijn die overname willen dan zullen wij eker medewerking verlenen. Dat er voor het zwembad iets moet worden gedaan is ook onze gedachte. Er zal binnen een afzienbare tijd een geheel nieuw zwembad moeten komen. Wethouder IJSEBAERT zegt een waarschuwend woord te moeten spreken over de begrotingswijzi gingen. Om niet te lang te moeten wachten op afhandeling moeten wij soms een keer meer met een wijziging komen. Wat de rioolbelasting betreft wil ik zeggen dat toen deze werd overgezet van de huurder naar de eigenaar van de woning is gezegd dat deze geleidelijk aan zou moeten worden verhoogd. Nu stellen wij voor 35,per aansluiting dat is 26% dit is het landelijk gemiddelde. De wethoudersverkiezing is zo democratisch mo gelijk, de verhouding is 51,1 tegen 48,9%. Dat wij als college een liberale en linkse inslag heb ben, daar is geen sprake van en ik kan dit gezegde niet tollereren. De voorzitter is Prot. Christelijk en de K.V.P. is ook niet links. Wethouder VAN BENDEGEM zegt toch wel behoefte te hebben om op de dienst van openbare werken in te gaan, de heer Oggel heeft niets ge noemd en alleen gezegd in algemene zin dat alles wel wat duur is. Wij hebben een ploeg mensen in onze dienst, die ondanks de groei, de plantsoenen en onze wegen in goede staat weten te houden. Vanaf deze plaats wil ik de mensen die in die dienst werkzaam zijn mijn waardering meegeven. Wanneer men ze bezig ziet zal men niet kunnen zeggen dat er niet rationeel gewerkt wordt. Wanneer wij onze gemeente bekijken dan zal men moeten toegeven dat het er goed uitziet. Wanneer het nodig is dan moeten en durven wij hiervoor geld uitgeven. Vele malen kan men van mensen die Axel bezoeken en van vrouwen die in de plantsoenen op de ban ken rustig zitten, horen dat Axel er zo mooi uit-' ziet. Uit de woorden van de heer Oggel is er kritiek op het samenwerken van P.v.d.A., K.V.P. en Gem. Belang, en doet alsof bij het samengaan van de Prot. Chr. partijen principieëefl alles recht zït, maar dit is zeker niet het geval. De heer Oggel is weggelopen van de A.R. naar G.P.V. Het samengaan is een utiliteitspolitiek die tot doel had de restjes bij elkaar te vegen om een zetel meer te krijgen. Men heeft hierbij het principe verlaten. Vroeger heb ik dikwijls moeten zeggen dat er on recht werd gedaan en dan kreeg ik te horen jullie zijn niet Christelijk. In tweede instantie krijgt de heer OGGEL het woord deze zegt te willen ingaan op wat de heer van der Lee heeft gezegd over de samenstelling van B. en W. Deze zegt dat de samenstelling in 1954 verkeerd was, maar dan is het nu ook ver keerd zoals dit is gebeurd. Er waren dit jaar 4 kiezerslijsten met uitslag —3 en 2 x 2 zetels. De partij met 6 zetels is er buiten gehouden. Met het verkeerde verleden hebben wij gebroken, het is niet in 'het (belang van Axel dat het zo is gebeurd. De voorzitter staat boven de politiek, nu zijn er 2 gekozen uit 7 en de groep van 6 staat er naast. Het zwaartepunt in de verkiezingspolitiek van de P.v.d.A. was gelegd op de sport. Zij deed het voorkomen alsof alle verbeteringen alleen door 'haar waren tot stand gekomen, het is verkeerd de bevolking zo voor te lichten. De heer Maas heeft gezegd dat er verdeeldheid is in de Prot. Chr. fractie, deze gelooft ons niet op ons woord wanneer wij zeggen dat wij het eens zijn. De K.V.P. heeft ons in de 2e bijeenkomst ge zegd met de heer van der Lee in zee te gaan. Maar reeds eerder was het besluit genomen met van der Lee in zee te gaan, dit noem ik boeren bedrog. De heer Maas haalde oude notulen voor de dag, maar de tijd is en gaat verder en er zijn nu andere maatregelen nodig. De K.V.P.-fractie is niet erg bij de tijd wanneer zij nog niet weten dat er een toenadering is tussen R.K. en Prot. Christelijken. Wanneer in 1958 het S.G.P. het niet met ons eens was mogen zij het nu ook niet met ons eens zijn. De rioolbelasting zal voor ons een voorwaarde zijn om voor de begroting te stemmen, ook in de commissievergaderingen hebben wij onze bezwaren naar voren gebracht. De begroting is onzorgvuldig samengesteld. Vorig jaar is gezegd dat de bedragen voor de brandweer niet meer naar boven zouden gaan, maar weer is deze post verhoogd. Ik heb niet gezegd dat B. en W. niet veel doen voor de maatschappelijk zwakken. De grens van 5000,voor het grondbedrijf hier wil ik vasthouden, maar als de raad 10000, beter vindt dan wil ik dit wel aanvaarden. Wat de een een groot bedrag vindt is voor een ander soms klein. Een begrotingspost geeft een maximum aan en het hier boven gaan moet een uitzondering zijn en dan zijn er niet veel wijzigingen nodig. Er is opgemerkt dat oppositiepolitiek ook positief kan zijn, dan zal dit wel eens beleidskritiek op leveren. Wanneer door ons opmerkingen worden gedaan in positieve zin, worden deze al bij voorbaat afge wezen omdat het van de oppositie komt. De mo gelijke bezuinigingen zijn door ons al in de af delingen behandeld. Ik wil me aansluiten bij de pluim op de hoek van gemeentewerken, maar toch zou ik willen dat werd onderzocht of er geen rationalisatie kan plaatsvinden. Niet dat er ontslagen moeten worden, maar dat in ontstane vacatures geen nieuwe worden benoemd. Dat de Prot. Chr. partijen het niet eens zijn in de landspolitiek, kan dit daarom wel in de gemeente-' politiek, bij ons staat het welzijn van de gemeen schap op de voorgrond. De heer VAN DER LEE zegt laat de wethouders zitten dan kan de heer Oggel de oppositie houden. De heer DIELEMAN het enige doel van het samengaan van de Prot. Chr. partijen was om een raadsmeerderheid te verkrijgen. De heer Oggel zegt dat de P.v.d.A. propaganda over de sport geen sukses is geworden, maar ook het samengaan van Prot. Chr. werd geen sukses. De wethoudersverkiezing is democratisch gebeurd. De heer MAAS zegt dat de K.V.P. steeds meer stemmen krijgt en dat de K.V.P.-ers trouw zijn gebleven. De heer DE WAARD zegt dat de wethouders verkiezing steeds is verdedigd met cijfers, toch zou ik in overweging willen geven dat nu wordt ge regeerd met 7 mensen en niet met de kiezers. Er wordt nu wel gezegd de voorzitter is Prot. Chr. maar wanneer we een andere voorzitter zouden krijgen bijvoorbeeld een R.K. zou dan de heer IJsebaert als wethouder verdwijnen. Het samengaan van de Prot. Chr. was inderdaad gericht op voordeel, maar er is ook samenwerking. Door de heer Maas is gesteld dat op de avond van de verkiezing al een rendvouz plaats vond en een week later werd tegen ons gezegd dat er geen bindende afspraak was. Nu zou ik graag van de heer IJsebaert willen weten als je ons niet lust, waarom niet De heer VAN LUIJK vraagt of de leden zich niet kunnen indenken dat er een beginselpolitiek is en dat er niet is samengegaan uit utiliteitsoverwe ging. Tot 1962 was er een samengaan van R.K. en Pr. Cfir., na 1962 koos de K.V.P. een andere weg dat heeft ons gespeten. Tot de heer Dieleman wil ik zeggen zoek het verkiezingspamflet van de P.v.d.A. nog eens op dan kunnen wij dit samen eens bekijken en bespre ken. Tot de K.V.P. één vraag „wat was de oorzaak om als christelijke partij de Prot. Chr. zo weg te zetten", deze vraag is scherp maar niet uit haat bedoeld. Wanneer de Prot. Chr. zo behandeld worden is dit een klap in het gezicht. In Nederland wordt alles gedaan om in de ver houding tussen R.K. en Prot. Chr. overeenstem ming te verkrijgen, dan is dit hier in Axel een teken aan de wand. Kan de voorzitter mij zeggen wat Evangelische politiek is. De heer DIELEMAN zegt nog even te willen ingaan op wat de heer van Luijk heeft gezegd. Dat het samengaan niet uit utiliteit is, is niet steek houdend men is pas tot samengaan gekomen toen men niet tot een wethouderszetel kon komen. Ik ben bereid mt de heer van Luijk 'het bedoelde pamflet te bezien, maar daar staat beslist niet in dat de P.v.d.A. de verbetering van de sport- accomodatie tlleen heeft verbeterd. De heer MAAS zegt dat door de K.V.P. on recht is aangedaan. Eén ding zou ik hier op willen antwoorden is de heer van Luijk vergeten dat er een R.K. ge meentebode was. De VOORZITTER zegt dat het hem verbaasd dat straks het goedkeuren van de begroting af hangt van de rioolbelasting, dit zou een novum zijn. Ik moet dit ten sterkste ontraden dit te doen, het is fout om op een onderdeel een begroting af te keuren. De verhoging van de post voor de brandweer, bedraagt 500,— voor kleding die noodzakelijk is. Het limiet voor het grondbedrijf, in sommige ge vallen is 5000,hoog in andere gevallen is 100000,niet hoog dit 'hangt af van het geval. Dat een voorstel uit de oppositie al bij voorkeur is verworpen is beslist niet waar. De heer van Luijk vroeg wat Evangelische poli tiek is dit kan hij vinden in het beginselprogram van de A.R.P. dit is gebaseerd op vooruitstrevende politiek voor iedereen. De heer IJSEBAERT zegt dat de samenstelling van B. en Wgeen wraak is voor de samenstel ling in 1959. Er is van wraak geen sprake, wij hebben gemeend zo te moeten handelen. Het zou nog beter zijn wanneer wij met zijn 13 overeen konden komen. Het was voor ons geen uitgemaakte zaak op de stoep van het stadhuis er is wel gepraat. Misschien was het voor de heer Maas persoonlijk al wel een uitgemaakte zaak. VOORSTEL tot vaststelling van de 3e wijzi ging van de verordening op de heffing en invor dering van een rioolbelasting in de Gemeente Axel. De heer OGGEL zegt als wij bezwaar hebben zullen wij alleen tegen bepaalde artikelen stem-' men. Ons inziens is het dat de bevolking te zwaar wordt belast. Eigen bezit wordt hierdoor minder aantrekkelijk, dit is voor ons een breekpunt. Wij zitten al jaren lang met deze belasting, in andere gemeenten pas enkele jaren. Wij moeten proberen de tekorten uit andere zaken weg te krijgen. De heer DEKKER zegt zich bij de woorden van de heer Oggel aan te sluiten. De heer _VAN LUIJK zegt telkens tegen deze belasting te hebben gestemd, dit zit mij niet goed deze belasting wordt maar door enkele mensen betaald diegenen die een eigen woning hebben. Dit zijn juist de minder gesitueerden, eigen bezit wordt 'hier werkelijk onsmakelijk door. De VOORZITTER antwoordt dat het fout is om staande te houden tegen te zijn als dit voorstel wordt aangenomen. Op een begroting van 6 miljoen mag dit geen breekpunt zijn. De zorg van de heer van Luijk over eigen woning- bezit bij deze belastingcorrectie is wel erg zwaar tillend. Door het algemeen beleid van het college is onze gemeente met sprongen vooruit gegaan en het is goed een eigen bezit te hebben in een goede gemeente. Wethouder IJSEBAERT zegt dat enkele jaren terug deze belasting is verzet van de huurder op de eigenaar, wij zijn toen begonnen met 16% en gesteld dat dit geleidelijk opgevoerd moest worden. Wij zijn toen naar 20% gegaan en nu moeten wij naar 26%. De druk was zwaarder geweest als wij direkt naar dit bedrag waren gegaan. Dit is zeker geen gevaar voor het leefklimaat in Axel. De belastingen hier zijn zeker niet hoger als in andere gemeenten. De heer VAN LUIJK zegt deze belasting-cor rectie gaat over een bedrag van 16000,—, kan dit nu niet uit een begroting van 6 miljoen worden gehaald. Dit is zuiver een zaak van B. en W. daarom stem ik tegen. VOORZITTER antwoordt dat het niet mogelijk is dit te bezuinigen. Als wij mee willen gaan met de algemene trend dan ook deze belastingcorrectie. G.S. heeft er uitdrukkelijk opgewezen bij dit lan delijk gemiddelde in de pas te blijven. Met deze 35,zijn wij in de landelijke pas. Ik kan me niet voorstellen dat een lid van de raad hieraan de begroting wil ophangen. De heer OGGEL zegt G.S. hebben gesteld dat het 26% moet zijn, ook de vorige maal had G.S. dit gesteld, maar toen de wethouder naar Middel burg ging kreeg hij het voor elkaar dat het op 20% kon blijven. Ik zie hem er voor aan dat ook het hem deze keer zou gelukken. Wij moeten proberen bij G.S. ook nu deze 20% er weer door te krijgen. Hierna 'komt 'het voorstel in stemming en wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de Prot. Chr.-leden de heren Bou- man, Dekker, 't Gilde, van Luijk, Oggel en de Waard. Hierna komt postgewijs de begroting aan de orde. PUNT 80 HOOFSTUKII UITBREIDING STEMBUREAUX De heer OGGEL zegt het vreemd te vinden uit de begroting te moeten vernemen dat het aantal stembureaux wordt uitgebreid. De VOORZITTER antwoordt dat dit tot de competenties van B. en W. behoort. Nu vragen wij de raad het bedrag hiervoor beschikbaar te stellen. De Prot. Ghr. fractie sitemt tegen het gehele hoofdstuk VI.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 4