1966 in vogelvlucht Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 81e Jaargang no. 14 "JüEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG Luchtverontreiniging boven Sluiskil Kamerleden stelden onderzoek in Op Pinksterzondag en maandag kwamen mel dingen binnen omtrent het ziek worden van een geit en het sterven van een paard. Een onderzoek wees uit dat er in een strook ge legen in de zuid-oostelijke richting van de Nederlandse Stikstof Maatschappij een neer slag kalium-arsenicumverbinding was geval len. Deskundigen van de volksgezondheid, het instituut voor plantenziektekundig onderzoek en van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren, die zich ter plaatse op de hoogte waren komen stellen, hebben nog diezelfde dag mededeling gedaan van hun bevindingen aan de belanghebenden in het gebied waar de neerslag was gevallen. Onder meer werd gead viseerd het vee niet buiten te laten grazen en geen groenten te eten, welke afkomstig waren van percelen in het betreffende gebied. Daar door deze officiële instanties op het mogelijke gevaar was gewezen, heeft de bedrijfsdirectie gemeend van haar kant geen verdere bekend making aan deze zaak te moeten geven. Wel werden maatregelen getroffen, waardoor her haling van het gebeurde zou worden voorko men. Deze maatregelen omvatten een sterke verlaging van de produktie, ook in de tweede eenheid en het verder zuiveren van het kool zuurgas voordat dit in de atmosfeer wordt af geblazen. De direktie van de Stikstof Maatschappij ver klaart met nadruk, dat zij eerst heeft geweten, dat bepaalde hoeveelheden kalium-arsenicum verbinding zich buiten het fabrieksterrein had verspreid op dinsdag na Pinksteren, de dag waarop ook de autoriteiten van dit feit had den kennis genomen en publieke bekendheid hieraan was gegeven. Bovendien verklaart zij, dat door haar nimmer andere chemische be drijven in de kanaalzone in verband met deze zaak zijn genoemd. Aktie Eten voor India De bliksemaktie „Eten voor India" heeft za terdag, 19 februari in Zeeland 460.506,50 opgebracht. Dat is gemiddeld 1,57 per in woner. Opvallend was dat de hoogste op brengsten kwamen uit de gebieden die in 1953 tijdens de watersnoodramp het zwaarst geleden hebben. Het gemiddelde voor Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren bedroeg 1,34 per inwoner. Axel zat met een gemiddelde van 2, - per inwoner hoog in de rij. De aktie werd in Zeeland op ruim 460.000 gulden officiéél afgesloten. De werkelijke opbrengst in Zeeland bedroeg meer dan een half miljoen. Uitbreiding Telefooncentrale De lokale telefooncentrale aan de Nieuwen- dijk wordt momenteel verbouwd. Deze ver bouwing is het begin voor een uitbreiding van het Axelse telefoonnet, want zodra voldoende ruimte in het gebouw beschikbaar is zal de thans in gebruik zijnde apparatuur gaan ver dwijnen en plaats maken voor een grotere en moderne automatische centrale, waarbij dan de Axelse nummers van 3 op 4 cijfers zullen overgaan. Door deze verandering zal er dan tevens weer mogelijkheid vrij komen tot het aansluiten van nieuwe abonnés. Men hoopt voor het eind van 1967 zo ver te zijn, dat de gehele apparatuur in bedrijf kan worden ge steld. 80 JAAR HARMONIE „CONCORDIA" De Harmonie „Concordia" vierde dit jaar haar 80-jarig bestaan. In de voorbije 80 jaren heeft de harmonie perioden van grote bloei gekend maar ook tegenslagen zijn haar niet gespaard gebleven. „Concordia" is thans een krachtige vereniging waarin een frisse jonge geest heerst en waarin velen de nodige ont spanning kunnen vinden. Het feestprogram ma, dat „Concordia" gedurende 3 dagen bood (19, 20 en 21 mei) gaf blijk van de onder nemingslust van Bestuur en werkende leden. Concours Hippique te Axel Meer dan 7000 bezoekers omzoomden Pinks termaandag het concoursterrein te Axel, waar zij getuigen waren van een zeer geslaagd in ternationaal concourshippique, georganiseerd door de landelijke rijverenigingen ,De Oranje- ruiters' te Axel en de ,Julianaruiters' te Zaamslag. Het afwisselende programma had hoogtepun ten in het optreden van de pony's. De paard- jes waren duidelijk favoriet bij het publiek en kregen menigmaal een klaterend applaus. Sylvia Sanderse van „De Kleppertjes" met haar pony Ashmar stal de show en behaalde met grote voorsprong op haar concurrenten het kampioenschap van Zeeland, Brabant en Limburg, waarvoor zij een uit hout gesneden paard kreeg. Iets nieuws in het programma was het con cours d'elegance, waarbij een fraaie nieuwe auto in combinatie met een paard, bereden door een amazone aan het publiek werd ge presenteerd. Mej. Ineke Bolleman met B.M.W. 1000 won de eerste prijs. Zeer in de smaak viel ook de grootse parade van alle deelnemende ruiters onder leiding van de heer A. den Exter. In slangengang reed men tot voor de ere-tribune waar zij werden geïnspecteerd door de heren jhr. Quarles van Ufford, het jurylid M. Immink en wethouder M. L. M. IJsebaert. Door de ponyclub „De Bosruiters" uit Aalst werd een prachtig carousselnummer gereden onder leiding van instructeur Jac. van Don gen. Ook het optreden van de 80-jarige muziek vereniging „Concordia" uit Axel viel in de smaak. De heer C. Roelands nam afscheid van Bouw- en Woningtoezicht en de Dienst Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen DIENSTENCENTRUM ,/t TREFPUNT" GEOPEND Het was donderdag, 20 januari voor de Stich ting Prot. Chr. Bejaardenzorg te Axel een grote dag. Na bijna 10 jaar van plannen ma ken en problemen overwinnen was men zover, dat het door deze Stichting in het leven ge roepene Dienstencentrum officieel kon worden geopend. Aangezien dit het eerste diensten centrum in de provincie Zeeland en een van de eerste in Nederland is, bestond voor deze opening meer dan gewone officiële belang stelling en waren o.m. bij deze opening aan wezig de staatssecretaris van het ministerie van Sociale Zaken en Maatschappelijk Werk de heer C. Egas, de Commissaris van de Ko ningin in Zeeland Mr. van Aartsen en de Voorzitter van de Commissie Bejaardenoor den in Zeeland, gedeputeerde A. Kaland. Op donderdagmiddag, 24 februari heeft de heer C. Roelands in het kantoorgebouw te Axel afscheid genomen van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Naast de besturen van de aangesloten gemeenten waren ook aanwe zig hoofden van dienst van diverse rijks- en provinciale diensten en het voltallige personeel van de centrale dienst. Burgemeester Van Dijke van Axel sprak als voorzitter van de bestuurscommissie de heer Roelands prijzende woorden toe. De heer Roelands is sedert 1950 directeur geweest van de Centrale Dienst in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1965 vierde de heer Roelands zijn 40-jarig ambtsjubileum, bij welke gelegenheid hij tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd. Nieuw gebouw voor L.T.S. Axel De bouw van een nieuwe christelijke LTS in Axel kwam dit jaar op gang. Het wordt een gebouw van het paviljoentype, berekend op het huisvesten van 150 leerlingen. Het voor de bouw benodigde terrein werd reeds jaren geleden aangekocht op de hoek van de Bui tenweg en de Polenstraat, waar thans reeds de praktijklokalen van de school zijn gesi tueerd. Omdat de nieuwe school met behulp van „prefab"-elementen wordt gebouwd, ver wacht de heer 't Gilde dat het gebouw reeds in het voorjaar van 1967 in gebruik kan worden genomen. Axels Gemeentesecretaris 25 jaar in Overheidsdienst Axel ging over op Aardgas In de laatste weken van november konden we melden, dat geheel Axel op aardgas was overgegaan. Etappesgewijs werd overgeschakeld. In de eerste week van november kwam geheel plan oost als eerste aan de beurt. Daarna ging plan west profiteren van het Nederlandse aardgas, de volgende week het oostelijk gedeelte van het oudere stadsgedeelte en tenslotte kwam op 21 november Kerkdreef, Oosterstraat, Stationsstraat en het daarachtergelegen ge deelte aan de beurt. Telkens werd in de nacht van maandag op dinsdag de leiding leeggeblazen, gecontro leerd en daarna stroomde het nieuwe gas door de buizen. De resterende dagen van de week regelden de monteurs van de Gascon de ap paratuur van alle gebruikers af en bouwden deze waar nodig om. Zo is heel Axel nog voor 1 december van stadsgas op aardgas overgegaan. Op 1 september 1966 was het 25 jaar geleden dat de heer P. G. van den Bosse zijn intrede deed op de gemeentesecretarie te Serooskerke (W) en daarmee zijn ambtelijke loopbaan be gon. Op 1 februari 1958 kwam de heer Van den Bosse als gemeentesecretaris in Axel en zo heeft hij dus thans weer al negen jaar zijn werkkracht gegeven aan de in grootte en be tekenis vijfde gemeente van Zeeland. In een gezellige bijeenkomst met B. en W., raads leden, secretariepersoneel en enkele andere medewerkers van de heer Van den Bosse werd het jubileum gevierd. AXELSE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm Bij konlrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1