Bronchi letten Uit onze omgeving Axel P.J.G. HIELD EEN ST. NICOLAASAVOND De afdeling Axel - Zaamslag van de Platte lands Jongeren Gemeenschap heeft in „De Poort" te Zaamslag een geslaagde Sint Ni- colaasavond gehouden. Voor de pauze werd een huishoudelijke agenda afgewerkt. Hierna werd op een ge zellige wijze met gezelschapsspelen de avond gevuld. Dat deze spelen werden afgewisseld met het eten van koek en de nodige verfrissingen is bij de P.J.G. een natuurlijke zaak. Het groot aantal aanwezigen had een genot volle avond. DE P.J.G. GAAT WEER EEN PLATTELANDSAVOND HOUDEN Vrijdag 16 december houdt de afdeling Axel- Zaamslag van de P.J.G. in ,,'t Centrum" haar jaarlijkse Plattelandsavond wat een groot en afwisselend programma te zien geeft. O.a. 'staat er op het programma Volks- en Ballet- dans, door een groep uit eigen leden zal het blijspel „Een zekere mijnheer Fortuin" door Dick Faber ten tonele worden gebracht. De avond wordt besloten met een groot bal bij de muziek van „The Everly Stars". Gezien het druk bezette programma is de aanvang op kwart over 7 gesteld. 40-JARIG BESTAAN „HOSANNA" Dit jaar bestaat de Christelijke Fanfare „Hosanna" 40 jaar. Het bestuur wil deze mijlpaal niet ongemerkt voorbijgaan en heeft op 15 december a.s. een jubileum-avond ge organiseerd in „Het Centrum". Met de revue „Do ré, mi, fa, 40" gaat men het jubileum op uitbundige wijze vieren. Voor de pauze treden het korps en de drumband voor het voetlicht. Het feestconcert o.l.v. dirigent J. de Witte ziet er als volgt uit 1. Jubileummars (J. de Witte); 2. The Che valier (F. Sutton); 3. Grootmoeders Vertel lingen (L. Vermaelen); 4. Onder the double Eagle (Wagner); 5. Nightfall in camp (D. A. Pope); 6. Chicago jazz-ouverture (Ruelle); Strauss Walsen (Maas); The longest day (Anka); Die Lustige Witwe (Léhar); Punjaus (Payne). Na de pauze neemt Hosanna haar gasten mee op wereldreis. Een keur van melodieën, zang en dans uit alle windstreken, afgewisseld met komische ontmoetingen. De samenstelling en leiding van dit gedeelte berusten bij Rein Kolijn Conferencier A. van Tatenhove. Muzikale leiding C. v. d. Broeke, Chr. Smies, T. Smies, J. Bakker, J. v. Luijck, K. v. Drongelen, P. Bakker, C. v. Alten. Zang F. Verschelling, H. van Luijk en Jannie Dieleman. Accordeon J. de Witte. Dans en choreografie Ans Kolijn, A. v. d. Broeke, I. Bakker, A. v. d. Broeke. Kimische schetsen A. van Tatenhove en P. Scheele. Decors en aankleding R. Kolijn en F. Ver schelling. Dinsdagavond was de recreatiezaal van Tref punt geheel bezet door de Axelse bejaarden om een Sinterklaas-avond te vieren. De voorzitter van de aktiviteitencommissie, de heer C. Smies heette allen hartelijk wel kom en deelde mede dat de Sint beloofd had naar Het Trefpunt te komen. In afwachting van de komst speelde mevr. de Feijter-de La Gasse Sint Nicolaas-liedjes op het elektronisch orgel. Onder gejuich van de bejaarden arriveerde de bisschop in de zaal. Tot zijn spijt deelde de Sint mee dat zijn zwarte knecht ziek was door te veel eten van de boterkoek. In het grote boek dat hij bij zich had bleek veel te zijn aangetekend over de gedragingen van de oudjes. Er moesten er enkele op het podium komen om persoonlijk hun surprise in ontvangst te nemen, waarbij zij opmerkzaam werden ge maakt op dingen van het afgelopen jaar. Begeleid op het orgel zongen de aanwezigen met Sinterklaas-liedjes de Sint toe. Bij de koffie die geserveerd werd ontbrak ook de koek niet. Het was een bijzonder prettige en goed ge slaagde avond en bij het huiswaarts keren kreeg ieder een pakje speculaas en chocolade letter mee naar huis. GIDSEN EN THALIA De plaatselijke afdeling van de gidsen orga niseerde in samenwerking met de jeugdgroep van Thalia een zeer geslaagd St. Nicolaas- feest. St. Nicolaas (de echte) met zijn pieter mannen waren speciaal naar dit kinderfeest overgekomen. De jeugd heeft zich heel de middag bijzonder geamuseerd. Ook het ballet groepje van Thalia verleende haar medewer king en oogstten veel sukses met hun dansen. De hele middag was met zang, muziek en dans gevuld, terwijl de gebruikelijke versna peringen natuurlijk niet ontbraken. De sa menwerkende groepen kunnen terugzien op een zeer geslaagde middag. ST. NICOLAAS IN „HET CENTRUM" Zowel voor als na de middag bezocht St. Ni colaas met zijn gevolg de kinderen van de personeelsleden van de Nederlandse Stikstof Maatschappij. Behalve de directie waren tal rijke genodigden, waaronder burgemeestr M. K. van Dijke met echtgenote aanwezig. St. Ni colaas bleek wonderwel goed op de hoogte met bepaalde situaties op het genoemde be drijf. De organisatoren hebben de ouders en de kinderen weer een genoeglijke dag bezorgd. Voor ieder kind had de Sint wat meegebracht terwijl de ouders op koffie werden vergast. St. Nicolaas zette de heer en mevrouvf Gena extra in het zonnetje i.v.m. het ontvangen van een hoge onderscheiding. De N.S.M. kan weer op een suksesvolle St.- Nicolaasviering terugzien. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 10 DECEMBER 1966 van 15.00 16.00 uur door Mevr. M. J. Moerdijk-Vanderswalm 1. Tune „dan zal de beiaard spelen" 2. Beiaardlied K. Mestdagh 3. Marche Hartop 4. Kwintolenwals Ab. Lichtendahl 5. Herderslied 6. Menuet Handel 7. Het vendel moet marcheren G. v d Bergh 8. Kinderlied M. J. Moerdijk 9. Bede J. M. Diedrick 10. Thema met variatie Staf Nees 11Menuet Kam. Lefèbre 12. Gavotte Pastorale Leon Henry 13. Rhytmendans Staf Nees 14. Tune. Predikbeurten ZONDAG 11 DECEMBER 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur ds. Pennings 10.30 uur ds. van der Vlugt. Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. van Dooren Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente Dominee H. Rijksen uit Gouda. 10 uur H. A. 3 uur H. D. Zondagsdiensten R.K. Kerk Winterregeling H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur. Zaterdag 19.00 uur H. Mis. Zondagsdienst artsen 10-11 DECEMBER: Dokter Kok MUTATIES BEVOLKING AXEL T/M 30 NOVEMBER 1966 GEBOORTEN de Brouwer, Edwin A. F.; van Assche, Jean- Paul P. M.; van de Wal, Mireille A. J.; van Avermaete, Jurgen A. G.; Storp, Regina R. P.; de Ridder, Cornelia A.; Jansen van Ro- sendaal, Marleen M.; Schoonooghe, Ronnie A.; Briek, Abraham J.; de Ruijter, Frangois J.; de Kraker, Marianne W. E.; Donze, Sarina. OVERLEDEN van Wiemeersch, Richardus A.; Wilhelm, Anna G. e.v. de Fouw, Hendrik; Dieleman, Abraham w.v. Dees, Tanneke; van Hoeve, Adriaan w.v. de Feijter, Neeltje; de Jonge, Frangoise C. e.v. Knieriem, Peter J.; Goossen, Pieter e.v. Bakker, Dina. GEHUWD de Maat, Jacques M. A. M. (van Terneuzen) en van den Berg, Maria B. A.; Lansman, An- tonius J. P. en Schram, Petronella U.; Meer- tens, Jan C. (van Terneuzen) en Klaassen, Adriana C.; Meesen, Jan I. en van Driel, Anna S.; Bakker, Jan en Ollebek, Wilhel- mina; Wieland, Jan en Giele, Lia A. M.; Van Parys, Rafaël (van Gent B.) en van Fasten- hout, Johanna L. VERTROKKEN Valent, Franciscus met echtg. van Stationsstr. 37 naar Biervliet; Valent, Petrus van Sta tionsstraat 37 naar Biervliet; de Waal, René F. met 2 gezinsl. van Villapark 48 naar Ter neuzen; van Poecke, Robertus M. van Crijns- sentstraat 30 naar Hilverusm; Antheunis, Lydie I. V. V. M. e.v. Sinack van Walstr. 3 naar Roosendaal; den Exter, Henjo P. M. van Gen. Sikorskistraat 14 naar Weert; van den Berg, Maria B. A. e.v. de Maat van Noord straat 3 naar Terneuzen; van Leeuwen, Peter E. van Bernhardstraat 38 naar Boxtel; Wol- ters, Richard J. J. van de Ruyterstraat 5 naar Rotterdam; van Nierop, Jacobus M. van Van der Moerestraat 14a naar Apeldoorn; Klaas sen, Adriana C. e.v. Meertens, van Kerkdreef 20 naar Terneuzen; van Drongelen, Martinus A. van Oudeweg 70 naar Zaamslag; Hogen- doorn, Joachim W. van Oosterstraat 9 naar Leiden; Dieleman, Willem J. met 6 gezinsl. van Kruisweg 2 naar Zaamslag; Alblas, Jo hannes met echtg. van Gen. Meijerstraat 13d naar Zwijndrecht; Cappon, Debora C. van Bylocquestraat 22 naar Goes; van Driel, Jo hannes P. van Singelweg 41 naar Amster dam; Mol Cornelis met echtg. van Gen. Meijerstraat 19d naar Westdorpe; van Fas- tenhout, Johanna L. e.v. Van Parys van Noordstraat 32 naar Gent (B). VESTIGING IN DE GEMEENTE Perotti, Sergio E. van Milaan naar Villapark 102; Verberk, Monica G. P. M. e.v. van Dongen van Breda naar Keucheniuslaan 2; Venticingue, Nicolo van Catania (It.) naar Stationsstraat 29; van Rijn, Wilhelmus J. van Heerlen naar Hulsterseweg 33; van de Water, Maria H. L. van Heerlen naar Hulsterseweg 33; van Rijn, Jacobus C. van Heerlen naar Hulsterseweg 33; van Rijn, Cornelis W. van Heerlen naar Hulsterseweg 33; van Rijn, Wil helmus van Heerlen naar Hulsterseweg 33; Kersten, Cornelis van Groningen met salonw. a.d. Noordpolderstr.; Biesheuvel, Bartje van Groningen met salonw. a.d. Noordpolderstr.; Kersten, Peter M. van Groningen met salonw. a.d. Noordpolderstraat; de Pooter, Cornelis M. van Zaamslag naar Marijkestraat 34; Jan sen, Johanna van Zaamslag naar Marijekstr. 34; de Pooter, Geertrui E. van Zaamslag naar Marijkestraat 34; Vos, Wiebe van Breda naar Pironstraat 32; de Regt, Elizabeth K. van Domburg naar Evertsenstraat 21; Dieleman, Hendrik P. van Middelburg naar Bylocquestr. 27; van den Braak, Yvonne van Amsterdam naar Kijkuit 12; Fiegen, Izaak J. van Rotter dam naar Gen. Maczekstr. 11; Dieleman, Pie ter A. P. van Zaamslag naar Kruisweg 2; Lardenoije, Simon A. D. van 's-Gravenhage naar Robertstraat 39; Hamer, Jenny van 's-Gravenhage naar Robertstraat 39; Lar denoije, Jean-Paul van 's-Gravenhage naar Robertstraat 39. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Vereecken, Louis H. met gezin van Kinder- BOEKHANDELINGEN Als ik door of langs een boekhandel loop - een bezigheid die ik sinds mijn jongensjaren met hartstocht beoefen - dan bekruipt mij steeds een gevoel van prettige griezelligheid. Ik bekijk dan die planken en rekken en etlages vol houtvrij papier en ik denk waar blijft het allemaal. Meestal krijg ik dan iets bezwijkerigs over me, alsof ik in de verte een lawine op me hoor afkomen. Maar - en dat is het prettigge ik heb tegelijk het besef dat ik het aan stormend geweld toch nog wel ontwijken kan. Titels, titels, titels Romans en reisbeschrijvingen en gedichten en verhalen. Kookboeken, sportboeken, kunstboeken, foto boeken, woordenboeken. Boeken over mensen en dieren, over dierlijke mensen en menselijke dieren. Boeken over gebouwen, overplanten, over nette manieren, over hoe je vrienden moet maken, brieven moet schrijven, klanten moet winnen. Boeken over porcelein, over steden en stenen, over haat en liefde, het fokken van kippen, het beschilderen van tegels, over auto's, dictators, pausen en paddestoelen, over baronnen en proleten, over kinderen, over uithangborden. Goede boeken, slechte boeken, exotische en neurotische boeken. Boeken waar je wat van meeneemt en boeken die je nóóit meeneemt. Zinvolle, zinloze en zinnenprikkelende boe ken - want ook op dat gebied zijn we ver tegenwoordig. Wolkers en Böll en Murdoch en Sartre - vertaald of oorspronkelijk wij zijn goed in onze talen. Móeten we wel, vanwege onze westelijkheid, kleinheid en zeevarendheid. Eigenlijk is het geweldig dat er zoveel boeken zijn, al vraag je je soms af of ze misschien gegeten worden, waarbij dan alras de wijze woorden van Petrarca in de gedachten schie ten „van boeken kan ik nimmer zat wor- den". En toch zijn er, ondanks die kennelijk onstil bare leeshonger, nog hele volksstammen (en waarlijk niet alleen in de „onderontwikkelde gebieden") die nooit een boek lezen. Nu moet men wèl bedenken, dat boeken niet altijd gebruikt worden voor het doel waarvoor ze bestemd zijn. Boeken zijn wonderlijke, fascinerende dingen, waar naar mijn over tuiging een soort magische kracht van uit gaat, die zó sterk is dat men er op verschil lende manieren bezeten van kan raken. Dat hoeft natuurlijk niet zo ver te gaan als in dat verbijsterende boek van Elias Canetti „Die Blendung", waarin hij een geleerde beschrijft die boeken belangrijker vindt dan mensen, die een half debiel karonje van een vrouw trouwt, zijn huishoudster, alleen omdat ze een boek van hem leende en dat las met lange witte handschoenen aan en die zich bij de ingang van de Bank van Lening posteerde om mensen die boeken wilden belenen zélf het geld te geven en ze de boeken liet houden. Maar je hebt lui die boeken verzamelen zoals een ander postzegels of biermerken. Ik heb zo iemand gekend. Hij had ongelogen dui zenden boeken en er nog nooit een gelezen. Je hebt mensen die boeken kopen alsof het gordijnen zijn. Bijvoorbeeld vier meter groene dijk 14 naar Koestraat 21; van Dongen, Adrianus L. C. van Evertsenstraat 4 naar Keu cheniuslaan 2; Antheunis, Dag met gezin van Gen. Meijerstraat 19b naar de Sav Lohman- laan 19; Giele, Lia A. M. e.v. Wieland van Oudeweg 42 naar Julianastraat 65; Dieleman, Jan van Bankertstraat 32 naar Julianastr. 54; de Kraker, Maria e.v. Dieleman van Ban kertstraat 32 naar Julianastraat 54; van Cad- sand, Adriaan met gezin van Stationsstr. 7 naar Churchill-laan 15; de Kraker, Pieter met gezin van Capellestraat 15 naar Wilhel- minastraat 24; Kotvis, Reinier H. van Robert straat 61 naar Handelstraat 5; de Koning, Gerardina G. van Pr. Hendrikstr. 17 naar Gen. Meijerstraat 19d; de Dreu, Jacobo M. van Pr. Hendrikstr. 17 naar Gen. Meijerstr. 19d; Lamain, Adriana W. van Pr. Hendrikstr. 17 naar Gen. Meijerstr. 19d; Verplanke, Jas- pert met gezin van Hulsterseweg 53 naar Stationsstraat 17; van Driel, Anna S. e.v. Meesen van Noordstraat 54 naar Julianastr. 95; den Hamer, Jan met gezin van Polenstr. 38 naar Polenstraat 46; Wieles, Jan met ge zin van P. Paulusstraat 32 naar Keuchenius laan 6; Wieles, Jozias J. met gezin van Wil- helminastraat 24 naar P. Paulusstraat 32; Bakker, Jan van Bankertstraat 25 naar Wil- helminastraat 32; Ollebek, Wilhelmina e.v. Bakker van Bosplein 4 naar Wilhelminastr. 32; Bolleman, Adriaan met gezin van Graaf Jansdijk 36 naar Gen. Meijerstraat 19b; Wie land, Jan van Oosterstraat 15 naar Julianastr. 65. AANTAL INWONERS DER GEMEENTE op 31 oktober 1966 "8329. op 30 november 1966 8328. banden, een tikje naar turquoise toe vanwege het bankstel. Je hebt mensen die boeken gappen - van andere mensen. Niet zozeer bij de boekhan delaar, want dié kijkt wel uit letterlijk en figuurlijk, ofschoon hij er óók wel eens in kan lopen. Nee, gewoon van vrienden en kennissen. Of lenen en niet terug geven, want het is cultuurgoed, dus het mag, denken ze dan, gesteund door een merkwaardige mo raaltheorie. Ik had een vriend, een echte lezer overigens, die zo eerlijk was om in de door hem ontvreemde boeken te schrijven van wie en wanneer hij ze gestolen had. Op een dag ontdekte een van de gedupeerden, bij hem op bezoek zijnde, een boek waarin stond „ge stolen van..." en toen volgde zijn eigen naam. „Verrek", zei hij verbaasd, „Heb jij dat Ik zoek dat boek al jaren". „Dan zul je het nóg jaren moeten zoeken", was het glasharde ant woord, „want dit is mijn exemplaar." Groots, nietwaar Ze zijn vrienden gebleven, die twee, want boeken vormen een geheimzinnige band. Ze maken de meest verborgen neigin gen wakker. Zij kunnen goede mensen beter, slechte mensen slechter en slechte mensen goed maken. Ze kunnen je tot dief, tot heilige, tot wereld hervormer, tot geleerde, tot moordenaar ma ken. Ze kunnen je krankzinnig, zielsgelukkig en ontredderd maken. Als jongmens woonde ik op kamers bij een leesgrage familie met enkele volwassen, anarchistisch georiënteerde kinderen, die toen nog geen provo's heetten. Hun standpunt was boeken zijn er om ge lezen te worden. Dat had voor mij eigenaar dige consequenties. Want uit mijn, toen al aardig gevulde, boekenkast verdwenen elk ogenblik exemplaren, binnen het kader van de gemeenschapstheorieën dezer overigens sympathieke rebellen. Ik ben toen een aantal fraaie werkje kwijtgeraakt, maar compenseer de dat verlies enigermate door mij tenslotte dan ook maar boeken toe te eigenen die niet van mij waren. Zo kweekt men anarchisten. Ik had eens, jaren geleden, een boerenechtpaar op bezoek - hongerwinterrelaties, als u be grijpt wat ik bedoel. De vrouw keek bewon derend naar mijn boekenkast. „Heb je dat nou allemaal gelezen, meneer vroeg ze. Ik knikte bescheiden. „Natuurlijk, vrouw", zei haar echtgenoot. „Zoals wij een koe kopen, koopt meneer een boek". Boeken, boeken, boeken. De een leeft ermee, de ander stoffeert ermee. De een gaat ermee naar bed, de ander gaat ermee op stap. Voor de een is het een soort kijkkast, voor de ander een stuk levensgeluk. De boekhandelaar weet ervan mee te praten. Hij krijgt al die mensen in zijn winkel - al die ware leesliefhebbers en literatuurkenners. Al die duizenden boekenkopers. Intellectuelen en kantoormeisjes, echte- en namaak-artisten, typografen en fotografen, ingenieurs en mon teurs, cadeautjes- en gelukszoekers. Detective lezers, poëzie-minnaars, verhalen- verslinders. Maar ook al die halvegaren, verzamel-ma- niakken en statuszoekers. Een mooi vak, geloof ik. Je leert door de boeken de mensen kennen. Als ik weer op de wereld kom, zou ik best boekhandelaar willen zijn. STMT Ntrni AAS BEZOCHT BEJAARDEN IN TREFPUNT i Ho«rtdrank in toblatvorm. 95ct

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2