Welvaar! van de Rus langzaam omhoog Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 10 DECEMBER 1966 81e Jaargang no. 11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Economie minder eenzijdig De Russische burger begint langzaamerhand iets te bemerken van de hem al zo lang voor gehouden „communistische heilstaat". Een paradijs is de Sovjet Unie beslist niet, de wel vaart ligt nog ver beneden het Westerse peil, maar toch valt een zekere verbetering van de levensomstandigheden waar te nemen. Niet alleen blijkt dat uit recente bezoeken van Westerse deskundigen aan Rusland, maar ook uit door Moskou beschikbaar gestelde cijfers. De vooruitgang is vooral te danken aan be langrijke veranderingen in de opvattingen van de partijleiders over de ontwikkeling en bege leiding van de economie. Het oude, Stalinis tische schema, waarin alle krachten op de groei van één sector, de zware industrie, wer den gericht, is losgelaten. De Sovjet Unie kent nog steeds deze een zijdige belangstelling voor één bedrijfstak. Men heeft echter begrepen, dat dit nooit een oplossing kan brengen voor de vrij armoedige omstandigheden, waarin de Sovjet-burger moet leven. Op 24 juli van dit jaar heeft het Presidium van de Ministerraad van de USSR de voornaamste richtlijnen vastgesteld voor een nieuw vijfjarenplan, dat de jaren 1966 1970 omvat. Besloten is om vooral de che mische industrie sterk uit te breiden. Het gaat om de produktie van kunstmeststoffen, insectenbestrijdingsmiddelen, plastic en kunst vezels. Hiernaast wordt echter een duidelijk sterker accent gelegd op de industrie van lichte en consumptiegoederen. Stalins regel, dat de produktie altijd op de vraag moet ach terblijven (de „schaarste-economie"), is allang in de Russische ijskast gestopt. Een van de Sovjet-economen schreef dit jaar in de Prawda, het officiële regeringsblad van Rusland „Als het socialisme geen produktie voor het gebruik van de volksmassa's is, wat is dan wel het doel Produktie om de pro duktie Het is veelzeggend, dat dergelijke vragen nu in het Russische staatsblad kunnen worden gesteld. De produktiecijfers spreken hun eigen taal. Het aantal geproduceerde luxe gebruiksgoederen is de laatste jaren be langrijk gestegen. In 1963 kwam bijvoorbeeld 7,3 miljoen radio's, grammofoons en televisie toestellen uit de Russische fabrieken, met nog eens 2,8 miljoen wasmachines en 911 duizend koelkasten. Op een bevolking van (tegen eind 1963) 227 miljoen zielen zijn dit nog vrij karige cijfers, maar zij zijn in ieder geval astronomisch vergeleken bij die van tien jaren daarvoor, in 1953. Toen zagen de Russen geen kans om meer dan 3.500 wasmachines, 49 duizend koelkasten en 1,7 mlijoen radio's en televisietoestellen te maken. Iedere Rus mocht vorig jaar twee paren schoe nen opmaken. De produktie bedroeg immers ruim 462 miljoen paar. In 1953 moesten de 191 miljoen Russen het gezamenlijk met 238 miljoen paar doen. De industriële bedrijvigheid is in Rusland aanzienlijk toegenomen. In de eerste helft van dit jaar is volgens het Russische Centraal Bureau voor de Statistiek de totale produktie toegenomen met 7,5 procent. Het grootst was de stijging in de chemische sector 14 procent. Met trots tekenen de Russen hierbij aan, dat de Amerikaanse produktie in de eerste zes maanden van 1964 met nog niet eens 5 pricent is toegenomen. In de laatste zes jaren (1958 1963) is de gemiddelde jaarlijkse groei van de industrie in Rusland 9,7 procent en in de Verenigde Staten 3,6 procent geweest, aldus het Russische CBS. Dit statistische foefje is wel heel bedrieglijk. Het wordt trouwens al jaren door de Sovjet-Unie gehanteerd. De totale Amerikaanse produktie is nog altijd) aanzienlijk groter dan die van Rusland. Eén percentage van de grotere Ame rikaanse koek is dan vanzelfsprekend ook veel groter dan één honderdste deel van het Rus sische baksel. De Russische economie heeft naar buiten toe in het verleden nooit meer laten zien dan een overstelpende reeks bijzonder weinig zeggen de cijfers. Gelukkig is ook op dit punt meer openheid gekomen. Met name in de twee grootste Russische kranten, Prawda en Izwes- tya (onder hoofdredacteurschap van Chriest- sjovs schoonzoon), wordt uitvoerig gediscus sieerd over de economische gang van zaken. Voor het Westen zijn deze open,,gesprekken" bijzonder leerzaam. Zij hebben de laatste tijd vooral twee zaken duidelijk gemaakt de Russische leiders hebben te kampen met een typisch verschijnsel van „Westerse decaden tie", het gebrek aan belangstelling voor zijn werk bij de Russische arbeider, terwijl zij ook moeilijkheden hebben met het communistische distributie- en plansysteem, dat geen gelijke tred heeft gehouden met de stijgende pro- duktiecapaciteiten van de eigen industrie. Hij sprak de hoop uit dat de prijzen die op deze markt door de handel geboden worden van dezelfde kwaliteit zullen zijn als het aan gevoerde vee. Hij vertrouwde op de vitaliteit en de wils kracht van de Zeeuwse fokkers, dat deze enige markt in Zeeuwsch-Vlaanderen in takt zal blijven, waarbij het gemeentebestuur het zijne wil bijdragen zoveel als mogelijk is. Hierna verklaarde de burgemeester de jaar markt officiéél voor geopend. UITSLAGEN Afd. Fokvee Runderen zonder tanden le prijs C. Boënne, Graauw Grote Graskalveren le prijs B. Plasschaert, Graauw 2e prijs A. en E. Picavet, Westdorpe Graskalveren klein le prijs A. en E. Picavet, Westdorpe 2e prijs A. en E. Picavet, Westdorpe 3e prijs B. Plasschaert, Graauw GESLAAGDE AXELSE JAARMARKT Ook dit jaar kan weer gezegd worden dat de Jaarmarkt goed geslaagd is. De voorbereiding door het Jaarmarkt-comité was weer voortreffelijk en de aanvoer van dieren was qua aanvoer en kwaliteit bijzonder goed. Dit alles had tot gevolg dat er een levende handel was en vele dieren van eigenaar ver wisselden, wat zeker mede de bedoeling is van dit jaarlijks gebeuren. Naast het groot aantal veehouders en vee handelaren was er ook bij de Axelse bevolking grote belangstelling voor deze Jaarmarkt, dat telkens weer een bijzondere dag is voor Axel. De voorzitter van het Jaarmarkt-comité de heer L. de Regt sprak bij de opening de vol gende rede uit Autoriteiten, dames en heren Namens de Bonden van Landbouwers, Slagers, Vee- en Varkenshandelaren, die deze Jaar markt organiseren is het mij weer een genoe gen u hier weer van harte welkom te heten op dit Marktterrein. Het stemt tot verheuging hier vandaag zoveel vee van uitnemende kwaliteit bijeen te zien, te meer daar het weer de laatste weken, voor het vee dat nog buiten in de weide was, niet bijster gunstig was te noemen. U ziet het dames en heren, het Zeeuws- Vlaamse vee kan tegen een stootje, dat zal wel verband houden met de grote hoeveel heden suikerbietenkoppen die het ook dit jaar weer heeft verorbert. De handel in vetvee is de laatste tijd door verschillende oorzaken slepende, dit in tegen stelling met de varkens, waarvan de prijzen goed zijn te noemen. Maar als voortekenen niet bedriegen is voor het vetvee ook een enigszins betere prijs te verwachten, vooral nu het weide-seizoen Stokelingen le prijs 2e prijs 3e prijs A. en E. Picavet, Westdorpe B. Plasschaert, Graauw A. en E. Picavet, Westdorpe achter de rug is. Ongetwijfeld een stimulans voor de handel, die hier vandaag zal plaats vinden. U heren Zeeuwse veehandelaren maakt van deze eenmalige jaarlijkse Axelse veemarkt ge bruik voor uw handel en u heren van boven de grote rivieren, u kunt hier in Axel jaar lijks kwaliteitsvee kopen, waar uw afnemers steeds tevreden over zijn. Mijn taak is ook allen te danken die op eni gerlei wijze de belangen van deze jaarmarkt helpen bevorderen. Wij zijn het gemeentebestuur zeer erkentelijk voor de jaarlijkse bijdragen en de beschik baarstelling van dit marktterrein met de no dige outillage. Ik betuig hier verder mijn dank aan de rijks politie voor de medewerking tot handhaving van de goede orde en aan de dienst gemeente werken, voor de keurige verzorging van het terrein. Axelse dierenartsen de heren Janssen en de Putter voor hun veterinaire arbeid. Ook de pers, wij stellen uw aanwezigheid hier zeer op prijs. Ook wil ik vanaf deze plaats dank brengen aan de Provinciale veterianire en gezond heidsdienst voor dieren, voor hun vlotte me dewerking in het belang van de vee-export, wat alle veehouders en handelaars ten goede komt. Dames en heren, ik wens u hier vandaag in Axel veel genoegen en goede zaken toe. Hierna verzocht hij de Burgemeester, de heer openen. De burgemeester zeide gaarne aan dit verzoek te willen voldoen en zeide dat het gemeente bestuur graag medewerking verleend voor een hoogtijdag als deze, waarbij agrarisch Z. Vlaanderen weer eens kan tonen wat het waard is. Stieren zonder tanden le prijs A. en E. Picavet, Westdorpe Koeien meer dan 2 x gekalfd le prijs C. Boënne, Graauw 2e prijs A. en E. Picavet, Westdorpe Koeien niet meer dan 2 x gekalfd le prijs A. en E. Picavet, Westdorpe Kalfvaarzen met 4 tanden en meer le, 2e en 3e prijs A. en E. Picavet, West dorpe. Schoonste groep fokvee (minstens 4 stuks) le prijs B. Plasschaert, Graauw Kampioen fokvee meer dan 2 x gekalfd C. Boënne, Graauw. Afdeling vetvee Dikbillen met 4 tanden le prijs L. van Dorsselaer, St. Jansteen Pinkstieren le prijs H. B. Picavet, Hulst 4 Tanden kruissing stier voor mesting le prijs C. Boënne, Graauw Vette runderen met 6 tanden le prijs Slagerij Plasschaert, Axel Vette runderen 4 tanden en meer le prijs A. Slagerij Plasschaert, Axel le prijs B. J. Verstraeten, Axel 2e prijs A. A. Coene, Koewacht 2e prijs B. J. Verstraeten, Axel. Vetterunderen 2 tanden le prijs A. Slagerij Plasschaert, Axel le prijs B. J. Verstraeten, Axel 2e prijs J. Verstraeten, Axel Vette runderen zonder tanden le prijs A. R. Picavet, Hulst le prijs B. R. Picavet, Hulst Ossen met 6 tanden le prijs A. A. van Wijck, Hoek le prijs B. J. Verstraeten, Axel Ossen met 4 tanden le prijs A. J. Verstraten, Axel le prijs B. A. van Wijck, Hoek le prijs C. C. J. Verstraeten, Axel 2e prijs A. A. J. Verstraeten, Axel 2e prijs B. L. v. Dorsselaer, St. Jansteen Reserve kampioen J. Verstraeten, Axel en L. van Dorsselaer, St. Jainsteen. Kampioen Vaars Slagerij Plasschaert, Axel Reserve Kampioen Vaars Slagerij Plasschaert, Axel Kampioen vette stieren K. Boënne, Graauw Shetland ponny le prijs Miep de Putter, Looseshof, Axel Afdeling Varkens Schoonste Vleesvarkens le prijs Gebr. Verstraeten, Axel 2e prijs Gebr. Verstraeten, Axel Grootst aantal varkens le prijs R. Blankert, Axel Grootst aantal biggen le prijs R. Blankert, Axel Schoonste schaap le prijs R. Blankert, Axel 2e Ossen le le 2e Jongvee bestemd voor mesterij le prijs A. R. Picavet, Hulst le prijs B. B. Plasschaert, Graauw 2e prijs R. Picavet, Hulst Kampioen dikbillen L. van Dorsselaer, Ossen met 2 tanden le prijs L. v. Dirsselaer, St. Jansteen prijs J. Verstraeten, Axel zonder tanden prijs A. C. v. d. Veeken, Stoppeldijk rijs B. Slagerij van Laere, Axel prijs C. v. d. Veeken, Stoppeldijk St. Jansteen. Kampioen Ossen J. Verstraeten, Axel Goed voor de huid het gehele jaar door Wegvak Zwartenhoek3e Verkorting wordt volgend jaar aanbesteed De verbetering van het wegvak Derde Ver korting-Drie Schouwen Zwartenhoek tussen Axel en Hulst zal waarschijnlijk vol gend jaar kunnen worden aanbesteed. Wan neer dit werk zal zijn uitgevoerd zal een goe de verbinding zijn ontstaan tussen Axel en Hulst. Het wegvak Hulst - Derde Verkor ting is reeds verbeterd. De weg Axel Drie Schouwen is ook in goede staat. In deze geest antwoordden G.S. van Zeeland op een vraag uit de Staten of de weg Axel— Hulst, in verband met de slechte staat waarin deze verkeert, spoedig verbeterd zal kunnen worden. Oost Z.-Vlaanderen nu geheel overgeschakeld op aardgas In de nacht van dinsdag op woensdag zijn Hulst en Sint Jansteen van Sluiskil-gas over gegaan op aardgas. Daarmee zijn nu alle vroeger door Sluiskil-gas voorziene gasge- bruikers in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, n.l. Terneuzen, Axel, Hulst en St. Jansteen aard gas gebruikers geworden. Over het algemeen is de omschakeling vlot verlopen, al zijn er bij de ombouw van de apparatuur nog wel wat schoonheidsfoutjes die nog moeten wor den verholpen, en die het enthousiasme van de verbruikers die het uitstekende Sluiskil- gas gewend waren, in deze eerste weken nu nog niet zo geweldig deden zijn. Wellicht komt dat nog wel wanneer alles definitief is afgewerkt en de gasnota's in de toekomst blijken mee te vallen. Auto slipte in 8 meter lager gelegen sloot Op de rondweg bij Sluiskil is zaterdagmiddag een door P. A. Neeteson uit Sas van Gent bestuurde personenauto met een snelheid van 110 kilometer per uur geslipt en onderste boven in de ter plaatse 8 meter lager gelegen westelijke rijkswaterleiding terechtgekomen. Zowel de bestuurder als de vier kinderen die bij hem in de auto zaten, slaagden er in uit de wagen te komen die alleen nog met de wielen boven water uitstak. Het ongeluk ge- beurde doordat de auto slipte op 'n door een sneeuwbuitje glad geworden wegdek. De wa gen werd totaal vernield. De inzittenden lie pen een modderbad maar geen letsel op. AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Haltjaar-abonnement: Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hootdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeetster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1