Huldiging jubilarissen bij de N.S.M. <SS3> Uit onze omgeving Axel BOTSING TUSSEN BROMFIETS EN AUTO Maandagmiddag reed A. van H. uit Philippine vanaf de Crijnssenstraat de voorrangskruising met de Van Gistellelaan op met een personen auto, hierbij verleende deze geen voorrang aan de over de Gistellelaan rijdende brom fietser M. van E. uit Axel waardoor een botsing ontstond. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar de bromfiets werd zwaar beschadigd, ook de auto bekwam flinke schade. AUTOBOTSING Dinsdagavond omstreeks 7.30 uur reed W. R. uit Sas van Gent, met flinke snelheid vanaf de Polenstraat de kruising met de Crijnssen straat op met een personenauto. Hierbij ver leende deze geen voorrang aan de over de Crijnssenstraat rijdende personenauto be stuurd door W. v. d. B. uit Axel waardoor een botsing ontstond. Ook hier was geen persoonlijk letsel, maar beide auto's werden zwaar beschadigd. UITNODIGING Onze stadbeiaardier Marie-Jeanna Moerdijk- Vanderswalm van Zuiddorpe is door de bur gemeester van Hilvarenbeek uitgenodigd een beiaardconcert te komen geven voor de jeugd van Hilvarenbeek op dinsdag 6 december a.s. 's middags om drie uur. VOOR BABY'S HUIDJE BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 van 15.00 - 16.00 uur door de heer P. C. Brakman 1. Prelude 2. a. Muss i denn, b. De laatste roos, c. Home sweet home. 3. La légère J. H. Fiocco 4. Klein opleestuk L. 't Hart 5. Gavotte et bouble W. de Fesch 6. Impromptu G. Clement 7. Introductie en Rondo P. Broerse 8. Suite L. 't Hart Predikbeurten ZONDAG 4 DECEMBER 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Dinsdag 6 december 19.00 uur Ds J. C. Weststrate van Meliskerke. Zondagsdiensten R.K. Kerk Winterregeling H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur; 17.30 uur. Zaterdagavond dienst 19.00 uur. Zondagsdienst artsen 3-4 DECEMBER Dokter Schiltman „Selektieklas" bij protestants-christelijk onderwijs Volgend jaar zal in de Kanaalzone van Z. Vlaanderen begonnen worden met speciaal onderwijs op vijftien zaterdagmorgens voor leerlingen van de hoogste klassen van de pro testants-christelijke lagere scholen in midden- Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze selectieklas dient ter voorbereiding op het ulo- en middelbaar onderwijs. Er wordt les gegeven door het onderwijzend personeel van de betrokken scholen, die na afloop ad vies zullen uitbrengen aan de ouders over de onderwijsvorm die naar hun mening het beste is voor deze leerlingen. De Terneuzense dependance van de portes- tants-christelijke middelbare school te Goes zal in de toekomst uitgroeien tot een vol ledige school met atheneum en HAVO, aldus voorzitter J. van Bennekom tijdens de jaar vergadering van de vereniging voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onder wijs in Zeeland. De vergadering werd gehou den in de dependance van de Goesschool in Terneuzen. Het christelijk lyceum in Goes zal, te beginnen in het schooljaar 1968-1969, een afdeling gymnasium, atheneum en HAVO omvatten, de Middelburgse school zal dan bestaan uit atheneum en HAVO. T.z.t. hoopt men ook aan deze school een gymnasiale op leiding toe te voegen. Donderdag wapperden voor het Groot-Casino van de Nederlandse Stikstof Maatschappij de vlaggen ten teken dat er iets feestelijks stond te gebeuren. Algemeen-directeur ir J. P. M. van Waes, le den van hoofddirectie, bedrijfsdirectie, leden van de ondernemingsraad, divisie- en afde lingschefs verzamelden zich in de grote zaal van het Casino, waar spoedig ook arriveerden de Commissaris van de Koningin, Mr van Aartsen en de burgemeester van Axel met zijn echtgenote. Geen vrees voor de toekomst Ir van Waes gaf in zijn welkomstwoord een overzicht van de ontwikkelingen in het bedrijf en toonde zich zij het in voorzichtige termen uitgedrukt overtuigd van een optimistische toekomst voor het Sluiskilse bedrijf De vernieuwingen, verbeteringen en uitbrei dingen zijn in het bijna voorbije jaar belang rijk geweest, zo merkte ir. Van Waes op. Hij noemde o.m. de komst van het aardgas in januari en de aansluiting van bepaalde afde lingen in het daaropvolgende voorjaar. De directeur bracht dank aan de technisch directeur, de heer B. Pezzini, die met zijn ontwerpbureau te Brussel al deze vernieuwin gen heeft gerealiseerd. Hierdoor verkeren wij in een positie, aldus ir. Van Waes, die ons in staat stelt vergelijkingen met andere be drijven glansrijk te doorstaan. Maar ook de mensen die er nu dagelijks mee werken, wilde de heer Van Waes niet vergeten. Voor 1967 en 1968 zei de algemeen-directeur dat belangrijke vernieuwingen en uitbreidin gen op het programma staan, waardoor de produktie van ureum nog verder zal worden verhoogd. Uitgedrukt in stikstof steeg de pro duktie in 1966 tot 20.000 ton tegen 12.000 ton in 1965. Tekenen van aarzeling Niettegenstaande deze optimistische berichten moeten wij in 't algemeen beeld dat Nederland en andere landen vertonen, een zekere aar zeling constateren, die op een minder goede gang van zaken wijst. Ir. Van Waes zei daaruit te moeten concluderen dat er een scherpe con currentie uit het buitenland duidelijk merk baar wordt en dat wij de eerste tijd voorzich tig zullen moeten zijn, o.m. door de lonen niet al te snel te laten stijgen. De alg.-directeur verheelde niet dat ook op de kunstmestmarkt de concurrentie scherp is, „maar doordat wij reeds een jaar of wat ge leden begonnen zijn met de uitbreiding en de modernisering van ons bedrijf, staan wij ten opzichte van de concurrentie gunstig en kun nen en zullen wij die ook het hoofd bieden. Wèl zal er rekening mee moeten worden ge houden, dat met hetzelfde aantal mensen méér moet worden geproduceerd en dat is mogelijk, omdat wij over grotere produktie- capaciteiten beschikken. Van ontslagen zal dan ook geen sprake zijn, aldus ir. Van Waes. Spreker zeide te hopen dat de N.S.M. met de andere Nederlandse industrieën in staat zal zijn de welvaart te verhogen. Niet zondermeer voorbijgaan Betreffende de strijd tegen de lucht- en wa terverontreiniging zei de algemeen-directeur, dat wel eens door de buitenstaanders wordt gedacht dat de industrieën daaraan weinig aandacht besteden. De heer Van Waes ontken de dit en zei dit te kunnen aantonen door het feit dt er uitstekende samenwerking is met provinciale- en rijksoverheid. Er werd onlangs een commissie gevormd, die meer voorlich ting aan het publiek zou moeten geven. De heer Van Waes merkte daarbij op dat ook de N.S.M. een aandeel in deze strijd levert, doordat na verder vernieuwing van de pro- duktie-installaties o.m. de zwavelzuurfabriek - een van de ergste luchtverontreinigers van het bedrijf - binnen twee jaar geheel zal worden gesloten en afgebroken. Commissaris van Aartsen De commissaris der Koningin zei blij te zijn dat de N.S.M. zich op zo'n voortreffelijke wijze heeft ontwikkeld en meende evenals ir. Van Waes de toekomst met een voorzich tig optimisme tegemoet te kunnen zien. Vervolgens liet mr. Van Aartsen in grote trekken de geschiedenis van de Nederlandse Stikstof Maatschappij de revue passeren. In 1929 deed een jong, pas aan de Gentse Universiteit afgestudeerd ingenieur zijn in trede bij de N.S.M. Een jong ingenieur die in de volgende jaren funkties bekleedde in vele afdelingen van het bedrijf, en die o.m. in de eerste jaren na de oorlog belast werd met het terughalen van de door de duitsers weggeroof- de installaties die hij terug vond in Polen, Oostenrijk, Duitsland en waar al niet meer._ Op 1 april 1947 werd deze ingenieur be- niemd tot onder-directeur van het Sluiskilse bedrijf, per 1 januari 1962 directeur. Bovendien heeft hij, hoewel van Belgische na tionaliteit, uitermate bijgedragen in het so ciale leven van de streek waarbij de com missaris een indrukwekkend aantal bestuurs functies opnoemde. Ook wanneer van de zijde der gemeentebesturen een beroep op hem werd gedaan, was dit nooit te vergeefs. ,,lk ben gekomen om u dit te zeggen", zo merkte de commissaris aan het adres van de directeur, ir Gena, op, „en om u daarvoor te danken". Daarna volgde de mededeling dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Gena te benoemen tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Ir. Gena dankte, zichtbaar geroerd door de hem zo juist verleende onderscheiding en ver zocht mr. Van Aartsen als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin zijn dank aan Hare Majesteit te willen aanvaarden, en noemde de hem verleende hoge onderscheiding het mooiste en dierbaarste geschenk dat zijn 2e vaderland (ir Gena is Belg van nationaliteit) hem had kunnen geven. Hierna volgde de huldiging van een 11-tal 35-jarige jubilarissen bij het bedrijf in dienst met een sympathieke toespraak waarbij ook steeds de nadruk op de persoonlijke aktivi- teiten en kwaliteiten van de jubilarissen werd gelegd door ir van Waes werden geluk ge wenst en de daarbij behorende cadeaus in ontvangst mochten nemen. De jubilarissen waren dit jaar de heren G. Wolfert en C. de Ruijter, beiden te Ter- neuzen; C. Compiet, R. Andriessen, A. Wouters, J. Snap, C. de Rooy, A. de Buck en J. de Smedt, allen te Sluiskil; E. Fijma te Axel en L. Tessely te Zelzate (B.). Na de heer Van Waes boden ook de heren ir Gena als voorzitter van de vereniging van jubilarissen en de heer M. Hemelsoet namens de ondernemingsraad hun gelukwensen aan. 25-Jarige jubilea waren dit jaar -in tegen stelling tot andere jaren niet te vieren, aangezien in 1941 tijdens de oorlog geen nieuwe werknemers in dienst van de onder neming kwamen. Na het officiële deel bleef men nog enige tijd in ongedwongen en gezellige sfeer bijeen. Werk voor 15.000 man in Brugse Kanaalzone Er komt een tweede kanaalzone in België, die naar verwachting een nog veel florissan- ter toekomst tegemoet gaat dan het nu al in volle ontwikkeling zijnde gebied tussen Ter- neuzen en Gent. Al een aantal jaren bestaan er plannen om tussen Brugge en Zeebrugge een 1200 ha groot gebied te bestemmen voor industrievestiging. Hiertoe zullen de sluizen in Zeebrugge administratief één gemeen te met Brugge worden aangepast en zal het Boudewijnkanaal worden verbreed tot 200 meter en uitgediept tot 13 meter. Kosten: drie- a vier miljard Belgische fr., in Neder lands geld tussen de vijf- en 5,5 miljoen. Het nuttige effect werkgelegenheid voor ruim 15.000 mensen. Dat effect blijft niet tot België beperkt, want ook van Nederlandse zijde bestaat belangstel ling voor werken in België. Burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis ziet, zoals ook al in het preadvies van b. en w. aangaande het ontwerp-streekplan tot uitkdrukking is gebracht, het gebied Brugge-Zeebrugge als het werkgebied voor een groot aantal West- Zeewsch-Vlamingen, voornamelijk wonend in Sluis en omgeving. Een visie, die door dr. Norbert Vanhove, wetenschappelijk mede werker van het West-Vlaams Economisch Studiebureau, zonder meer wordt gedeeld. De Brugse Kanaalzone ligt aanmerkelijk dich ter bij de zuidwesthoek van Zeeuwsch-Vlaan- deren dan het gebied tussen Gent en Terneu zen, menen zowel de Belgische econoom als de Nederlandse burgervader. En juist de af stand is vaak een doorslaggevende factor. „Wat ook nu al blijkt", aldus burgemeester Van Hootegem. „Er werken al heel wat men sen uit Sluis in Brugge". EENZIJDIG Een van de redenen, waarom men in België een tweede kanaalzone wil, is het feit, dat de economie van de kuststreek te eenzijdig op de recreatie is gericht. „Wel biedt", meent de heer Vanhove, „de Belgische kust recrea tief beduidend meer mogelijkheden dan de Zeeuwsch-Vlaamse. Dat komt, omdat er naast directe strandrecreatie nog allerlei voorzienin gen zijn, die ontspanning bij minder gunstig weer mogelijk maken. Dat ontbreekt in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar die grotere spreiding in België is toch nog niet voldoen de om de welvaart van de streek te bevor deren". NIEUWE STAD Het gigantische project, waarvoor uiterlijk in 1970 de eerste spade aan de buitenhaven in Zeerbrugge in de grond gaat, wordt gereali seerd op Brugs grondgebied. In de plannen is ook de bouw van woningen voor 20.000(1) mensen opgenomen, van wie uiteraard het merendeel in de Brugse Kanaalzone zal komen te werken. Die uitbreiding is voor Brugge van vitaal be lang het biedt mogelijkheden om de krot opruiming nu fors ter hand te nemen en anderzijds geeft het de stad kansen om het inwonertal blijvend boven de 50.000 te bren gen. Dit laatste is daarom van een zo grote betekenis, omdat een gemeente met minde: dan 50.000 inwoners beduidend minder fa ciliteiten heeft dan grotere plaatsen. En die faciliteiten heeft Brugge, maar ook de pro vincie West-Vlaanderen, waarvan Brugge hoofdstad is, hard nodig. DIEP VAARWATER Ten bate van de industrie zal het Boudewijn kanaal, dat nu bevaarbaar is voor schepen tot 10.000 ton, geschikt worden gemaakt voor schepen van een vijf maal zo groot tonnage. De Zeebrugse haven zal worden uitgebreid totdat een capaciteit van minimaal 60.000, mogelijk zelfs 80.000 ton per schip kan wor den bereikt. Het voordeel van de Boudewijn- kanaalzone boven het gebied Gent-Terneuzen is, aldus de heer Vanhove, gelegen in het feit, dat dit het enige gebied in België is, dat diep vaarwater binnen handbereik heeft of kan krijgen. Opmerkelijk in de gang van zaken bij de Bel gische gewest-plannen, waarvan het Brugse kanaalproject deel uitmaakt, is het feit dat nu reeds, terwijl de plannen nog lang niet zijn uitgewerkt, rekening wordt gehouden met de verwachte ontwikkelingen in het aangrenzen de West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Praktische voorbeelden zijn er niet onmiddellijk aan te wijzen, aldus de heer Vanhove. Maar hij durft zonder meer te stellen, dat het gebrek aan kijken-over-de-grens (dat de Nederlandse in stanties de laatste tijd nogal eens wordt ver weten) voor België niet geldt. (De Stem) -0-. Bij VERKOUDHEDEN HIERTOE GERECHTIGD VOOR VADER, MOEDER EN KIND

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2