GEMEENTERAAD VAN AXEL Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 81e Jaargang no. 10 N3EUWS- EN ABVERTENTBEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERGADERING VAN DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 Aanwezig zijn Voorzitter Burgemeester M. K. van Dijke Gemeentesecretaris P. G. van de Bosse De heren Wethouders M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem en de heren J. H. Bouman, P. Dekker, J. Dieleman, J. den Doelder, M. 't Gilde, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. De voorzitter opende de vergadering met het uitspreken van het ambtsgebed. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Bij de mededelingen is het antwoord op de in de vorige raad gestelde vraag betreffende een wijziging in „het reglement van orde voor de heer D. J. Oggel aanleiding hierover het woord te vragen. Spreker zegt dat het antwoord van B. en W. onvoldoende is en hem geen bevrediging schenkt. Wanneer men bij de behandeling van een voorstel een afwijzende mening heeft, kan men hierover tweemaal het woord voeren en bij wijze van gunst mogelijk een derde maal. De heer Oggel wenst artikel 17 te wijzigen. Artikel 17 bepaalt dat wanneer men een af wijzend standpunt heeft of men met het ant woord onvoldoende bevredigd is, dat men dan het recht heeft opnieuw vragen te stellen en zijn standpunt te verdedigen. Men heeft dus het recht en is het geen gunst meer. De Voorzitter wijst er op dat men met het wijzigen van art. 17 er nog niet is, daar art. 18 de voorzitter het recht geeft het debat te sluiten om te voorkothen dat een eindeloos debat ontstaat. Dit is een juiste bepaling. In de achter mij liggende periode ben ik altijd royaal geweest met het hanteren van deze mogelijkheid aldus de voorzitter en ik zal ook in de toekomst royaal zijn met het verlenen van het woord. De heer Maas zegt ten dele de heer Oggel te steunen en inplaats van tweemaal, driemaal de gelegenheid te geven zijn standpunt ken baar te maken. Hierna dient de heer Oggel een voorstel in tot wijziging van art. 17 van het reglement van orde, zoals door hem bepleit werd. De Voorzitter zegt dat er een commissie moet benoemd worden welke dit voorstel zal onderzoeken en advies zal uitbrengen aan de raad. De Voorzitter verzoekt de heren v. d. Lee, Dieleman, Maas en Van Luijk in deze com missie zitting te willen nemen. De heer van Luijk: zegt geen zitting in deze commissie te willen nemen, daar het wijzigen van art. 17 geen zin heeft, artikel 18 zit hier volledig aan vast. Hierna verzoekt hij de heer 't Gilde zitting te willen nemen, maar ook deze bedankt er voor, waarna de heer de Waard wordt aange zocht. Deze is evenals de overige aangezochte leden bereid in de commissie plaats te nemen. De volgende voorstellen worden zonder be spreking aangenomen. Het toekennen van een uitkering-ineens in verband met de nacalculatie van de „trend 1966 aan het gemeentepersoneel. Het toekennen van een uitkering-ineens over 1966 aan gepensioneerden, wier pensioenen ten laste van de gemeente Axel komen. Het vaststellen van de 16e wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement. De aankoop van de schuur Julianastraat 2 van mevrouw S. J. Hogendoorn-Meesen te Axel. De verkoop van een perceel bouwgrond, ge legen aan de Rooseveltlaan, aan de heer A. J. Dieleman te Axel. De verkoop van een perceel weiland, ge legen aan de Langeweg, aan de provincie Zeeland. De verkoop van een perceel bouwgrond, ge legen aan de Sparksstraat, aan de heer J. de Regt te Axel. De verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Axelse Sassing, aan de heer P. Cappon te Axel. Het beschikbaar stellen van een krediet voor de reconstructie van de Nassaustraat. Het vaststellen van de werkelijke kosten van het Openbaar Kleuteronderwijs over de jaren 1961 tot en met 1965 en voorlopige afreke ning over dit tijdvak. De vaststelling van de exploitatie-vergoeding der Bijzondere Lagere Scholen over het jaar 1964 met verrekening ontvangen voorschot ten en vaststelling van de vergoeding vak onderwijs over het jaar 1964. Het verlenen van medewerking op grond van artikel 50 der Kleuteronderwijswet tot stich ting van een nieuwe Rooms Katholieke Kleu terschool. Het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Christelijke School voor Uitgebreid Lager Onderwijs te Axel. Het verlenen van een subsidie aan de Stich ting Katholieke Levensschool voor jonge werknemers in Zeeuwsch-Vlaanderen over het jaar 1966. HET benoemen van Leden van het Bestuur van de „Sportstichting Axel". In het bestuur van de „Sportstichting Axel worden benoemd per 1 januari voor de zit tingsduur van 3 jaar P. Jansen van de Chr. Sportvereniging „Voorwaarts"; H. A. Koek koek van de voetbalvereniging „Sportkring Spui" en J. C. Vink voor de Axelse Bad- en Zweminrichting. AANBIEDING van de ontwerpen van de Gemeentebegroting en de begrotingen van de takken van dienst voor het dienstjaar 1967 en het benoemen van een tweetal commissies van onderzoek. Op grond van de Gemeentewet werden de ontwerpen van de gemeentebegroting en de begrotingen van de takken van dienst voor het dienstjaar 1967 aangeboden. Ingevolge art.'33 van het „Reglement van orde voor de vergaderingen van de raad der gemeente Axel" werden een tweetal commis sies van onderzoek der begrotingen benoemd, waarvan de ene bestaat uit 7 leden en de andere uit 6 leden Commissie I M. L. M. IJsebaert (wethouder J. H. Bouman J. Dieleman M. 't Gilde A. H. van der Lee J. C. van Luijk E. A. Maas Commissie II C. van Bendegem (wethouder) P. Dekker J. den Doelder D. J. Oggel J. Vink A. de Waard Op voorstel van de heer van der Lee werden de voorgedragen commissie zonder stemming benoemd. VOORSTEL tot garantie van rente en af lossing van 986.623, benodigd kapitaal voor de bouw van 48 etagewoningen door de R.K. Woningbouwvereniging te Hulst. De R.K. Woningbouwvereniging, gevestigd te Hulst is voornemens in de gemeenten Clinge, Hontenisse, Koewacht, St. Jansteen, Zuid- dorpe en Axel een aantal bejaardenwoningen te stichten. In Axel zullen aan de Van Gistellelaan 48 etagewoningen worden gebouwd. Ter financiering van de stichtingskosten zal het bestuur van de Woningbouwvereniging in eerste instantie een geldlening aangaan in to taal groot 2.750.000,- tegen een koers van 98% en een rente van 7% 's jaars. De gemeenten, waarin de woningen gebouwd worden, dienen garant te zijn voor de betaling van rente en aflossing van een evenredig deel van de lening. Het door de gemeente Axel te garanderen aandeel in de lening is 986.623, - Besloten wordt B. en W. te machtigen de be taling van rente en aflossing te garanderen. RONDVRAAG De heer van der Lee zegt dat de kleuter school „Roodkapje" reeds nu aan het aantal leerlingen is, waarvoor twee kleuterleidsters mogen worden aangesteld. Kinderen die nu de leeftijd hebben of deze in het lopende schooljaar bereiken zullen moeten wachten tot september 1967 om geplaatst te kunnen wor- den. Spreker vraagt of het College de mogelijk heid heeft bezien de bezetting uit te breiden door het aanstellen van een 3e leerkracht of tijdelijke kracht. De voorzitter zegt te kunnen mededelen dat van de minister toestemming is verkregen tot aanstelling van een derde leerkracht. Een oproep zal worden geplaatst. De heer van der Lee wijst erop dat bij vo rige benoemingen een lange tijd is voorbij gegaan voor de officiële benoeming er was, met het gevolg dat de aangestelde kandidate reeds elders een benoeming had aanvaard. Daarom zou spreker willen voorstellen dat het College overgaat tot benoeming nadat de on- derwijs-commissie is gehoord. Dit zal zeker tijd besparen. De Voorzitter zegt dat er niet veel leer krachten voor het kleuterinderwijs beschikbaar zijn. Het zou goed zijn B. en W. te machtigen deze benoemingen te doen nadat de Onder wijs-commissie is gehoord. De heer Oggel zegt dat dit moeilijkheden kan opleveren. Het is mogelijk dat B. en W. zouden willen benoemen en dat de Commissie er tegen is. De Voorzitter doet de toezegging dat er alleen wordt benoemd na overeenstemming met de Onderwijs-commissie. De heer Oggel zegt met deze machtiging tijdelijk akkoord te gaan. Wanneer er weer meer mogelijkheden liggen, wil hij de benoemingen terug bij de raad brengen. Spreker denkt aan een periode van een jaar. De heer van der Lee stelt voor deze maat regel te treffen voor de duur van de zittings periode van deze gemeenteraad. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. De voorzitter sluit hierna de vergadering met het dankgebed. Aanbieding Gemeentebegroting en bedrijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1967 In de deze week gehouden Raadsvergadering is de Begroting 1967 aangeboden, vergezeld van een begeleidende brief. B. en W. betreuren het in hoge mate, dat de verfijningsuitkering voor kleinere stedelijke gemeenten - waarvan verschillende andere Zeeuwse gemeenten, die nagenoeg onder de zelfde omstandigheden verkeren als Axel, wel kunnen profiteren op onze gemeente niet van toepassing is. Ondanks de door B. en W. ondernomen en door Gedeputeerde Staten van Zeeland on dersteunde stappen, konden de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën onze gemeente niet toevoegen aan de lijst van ge meenten, waarvoor de bedoelde regeling geldt. De consequentie hiervan is, dat Axel hierdoor voor het jaar 1967 een verhoging van de al gemene uitkering met 126.700,— ontgaat Wanneer hierbij bedacht wordt, dat deze re geling ook terugwerkt tot de jaren 1965 en 1966, dan zal het duidelijk zijn, dat dit een bijzonder zware handicap voor de gemeente is Dit klemt nog te meer, nu in de begroting van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken een aanzienlijk bedrag moest worden geraamd met het oog op het binnen enkele maanden gereed komen van het algemeen bejaarden centrum. Zoals bekend, worden op grond van de Financiële Verhoudingswet 1960 de kosten van sociale zorg niet in hetzelfde jaar ten volle vergoed, doch eerst na verloop van drie jaren. In een vorige aanbiedingsbrief bij de begro tingen hebben wij de oorzaken van de on gunstige financiële positie van de gemeente geanalyseerd. Het zal u duidelijk zijn, dat de gemeente begroting voor het dienstjaar 1967 geen gunstiger beeld geeft. Twee bijzonder belangrijke oorzaken daarvan hebben wij reeds genoemd. De voortgaande stijging van lonen en prijzen en de toegenomen kapitaalslasten als gevolg van in voorgaande jaren gedane investeringen zijn daaraan evenmin vreemd. B. en W. hebben echter gemeend u een slui tende gewone dienst van de ontwerp-gemeen- tebegroting te moeten aanbieden. Dit is alleen mogelijk indien 1. Uit de algemene reserve en uit de z.g. conjunctuur-reserve bijdragen aan de ge wone dienst worden verleend tot bedragen van resp. 52.400,— en 47.132,69. 2. De reinigingsrechten worden gebracht op 20, - voor de le emmer en 10, - voor elke volgende emmer meer-op- brengst ca. 6.000, 3. De rioolbelasting, die thans gemiddeld 25, - per aansluitbaar perceel bedraagt, wordt opgetrokken tot een gemiddelde van 35,-; hogere opbrengst ca. 16.300,-. Over elk van deze maatregelen een enkel woord ter toelichting. Ad. 1. De Algemene reserve bedraagt mo menteel 172.143.90 en de z.g. conjunc tuur-reserve 117.132.69. Reeds eerder hebben Gedeputeerde Staten er in toege stemd, dat een aanmerkelijk gedeelte van de algemene reserve als dekkingsmiddel werd gebruikt. Dit bleek achteraf niet nodig. Wanneer de Wet Algemene Verzekering Zware Ge neeskundige Risico's in 1967 in werking kan treden, is het niet uitgesloten, dat het beroep op de genoemde reserves gemiti geerd kan worden. Ad. 2. Nu de huisvuilemmers reeds geruime tijd tweemaal per week worden geledigd, achten wij het billijk, dat de rechten hier voor enigermate worden verhoogd. De kosten van het ophalen van huisvuil be droegen over 1965 48.860, waar tegenover een opbrengst aan rechten stond van 39.200, Voor 1967 worden de kosten geraamd op 61.920, - waartegenover staat een op brengst van 51.000, Ad. 3. Het is noodzakelijk - ook Gedepu teerde Staten hebben daarop meermalen aangedrongen de rioolbelasting te brengen op gemiddeld 35, per aan sluitbaar perceel. Dit betekent, dat het heffingspercentage van 20 op 26 moet worden gebracht. B. en W. vertrouwen, dat uw raad zich met deze voorstellen zal kunnen verenigen. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat het zowel om budgettaire redenen als tengevolge van de bijzondere krapte op de kapitaalmarkt niet mogelijk was al die werken uit te voeren, die Uw raad en wij noodzakelijk achtten. Het verheugt ons echter, dat dit jaar een be gin kon worden gemaakt met de bouw van de nieuwe Rooms-Katholieke Kleuterschool in plan „Oost", alsmede met de bouw van de technische school aan de Crijnssenstraat. Ho- penlijk zal in het begrotingsjaar een aanvang kunnen worden gemaakt met de bouw van de nieuwe Christelijke Lagere School aan de "Burchtlaan. De sanering van de Oudewijk en omgeving vordert, zij het in een minder snel tempo dan wij wenselijk achten. Zoals wij hiervoor reeds stelden, zal het Al gemeen Bejaarden-centrum aan de Roosevelt laan binnenkort (begin 1967) in gebruik kun nen worden genomen. B. en W. blijven er naar streven, zij het met beperkte middelen, het woon- en leefklimaat van onze gemeente te verbeteren. Met de wens, dat wij in het komende jaar in volledige samenwerking met Uw raad onze gemeente zullen mogen besturen, besluiten B. en W. deze aanbiedingsbrief. Auto te pletter bestuurder werd ernstig gewond In de nacht van zondag op maandag, even na middernacht, sloeg een personenauto, be stuurd door M. D. uit Terneuzen, te pletter tegen een boom langs de provinciale weg na bij Stoppeldijk veer. De 24-jarige bestuurder werd ernstig gewond naar het St. Liduina- ziekenhuis te Hulst overgebracht. Hij ver keert in levensgevaar. Politiefunctionarissen slaagden er na drie kwartier in de bestuurder uit het wrak te be vrijden. De auto moet met hoge snelheid, ver moedelijk door slippen, tegen de boom zijn geslagen. Tussen de zijkanten van de auto be stond nog slechts 35 cm ruimte. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar abonnement Vxel binnen de kom t 3/5. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hootdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1