OPENBARE VERGADERING Verdovende middelen belagen de mensheid Pu rol hau^d. huid NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNl IEDERE ZAlERDAo van de GEMEENTERAAD van AXEL smetteloos- zuiver Auto te water in Middelburg Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 81e Jaargang no. 9 AXELSE COURANT Hooldredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK op DINSDAG, 29 NOVEMBER 1966, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 AGENDA 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot het toekennen van een uit kering-ineens in verband met de nacal culatie van de „trend" 1966 aan het gemeentepersoneel 5. Voorstel tot het toekennen van een uit kering-ineens over 1966 aan gepen sioneerden, wier personen ten laste van de gemeente Axel komen 6. Voorstel tot het vaststellen van de 16e wijziging van het Algemeen Ambtenaren reglement 7. Voorstel tot aankoop van de schuur Julianastraat 2 van mevrouw S. J. Hogendoorn-Meesen te Axel 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Roosevelt- laan, aan de heer A. J. Dieleman te Axel 9. Voorstel tot verkoop van een perceel weiland, gelegen aan de Langeweg, aan de provincie Zeeland 10. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Sparksstraat, aan de heer J. de Regt te Axel 11. Voorstel tot verkoop van een perceel industrieterrein, gelegen aan de Axelse Sassing, aan de heer P. Cappon te Axel 12. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de reconstructie van de Nassaustraat 13. Voorstel tot het vaststellen van de wer kelijke kosten van het Openbaar Kleuter onderwijs over de jaren 1961 tot en met 1965 en voorlopige afrekening over dit tijdvak 14. Voorstel tot vaststelling van de exploi tatie-vergoeding der Bijzondere Lagere Scholen over het jaar 1964 met ver rekening ontvangen voorschotten en vaststelling van de vergoeding vakonder wijs over het jaar 1964 15. Voorstel tot het verlenen van medewer king op grond van artikel 50 der Kleu teronderwijswet tot stichting van een nieuwe Rooms-Katholieke Kleuterschool 16. Voorstel tot het verlenen van medewer king op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve PRIJZEN EN TARIEVEN Alvorens de morfine in de U.S.A. aan de man wordt gebracht is zij door vele handen ge gaan. Oorspronkelijk bloeide zij als onschul dige bloemen van papaver op de door de zon verzengende velden van China en het nabije Oosten, waar, als de bloemen op het punt staan te verwelken, nijvere handen de onrijpe zaadknoppen plukken. Hieruit wordt een melkachtig sap geperst, dat na ingedroogd te zijn, wordt getransporteerd naar klan- destien opiumfabriekjes. (In sommige landen zijn deze fabriekjes alleen klandestien als er een internationale controlecommissie in de buurt is). Het ingedroogde papaversap wordt vervolgens verwerkt tot ruwe opium, daarna tot een meer verfijnde soort. Uit de geraffi neerde opium tenslotte wordt de morfine ver kregen, maar deze is na de eerste bewerking nog van zeer slechte kwaliteit. Verder dan tot een primitief morfineprodukt komt men in de Oosterse landen veelal niet, aangezien de juiste beroepskrachten en de werktuigen voor het voortzetten van de distila- tie ontbreken. De finishmg touch, de berei ding tot hoogwaardige morfine of heroïne, heeft plaats in Frankrijk. Voor de laatste we reldoorlog was Duitsland het aangewezen land hiervoor. De ruwe morfine wordt in Frankrijk vervoerd naar geheime laboratoria aan de Zuidkust, waar speciaal Marseille een centrum van de illegale morfinebereiding blijkt te zijn. In Parijs en voorsteden weten van de Christelijke School voor Uitge breid Lager Onderwijs te Axel 17. Voorstel tot het verlenen van een sub sidie aan de Stichting Katholieke Le vensschool voor jonge werknemers in Zeeuwsch-Vlaanderen over het jaar 1966 18. Voorstel tot het benoemen van leden van het Bestuur van de „Sportstichting Axel" 19. Aanbieding van de ontwerpen van de gemeentebegroting en de begrotingen van de takken van dienst voor het dienstjaar 1967 en voorstel tot het benoemen van een tweetal commissies van onderzoek. 20. Rondvraag 21. Sluiting. MEDEDELINGEN B. en W. delen u in antwoord op de in de raadsvergadering van 25 oktober 1966 ge stelde vragen het volgende mede a. Vraag van de heer Oggel inzake vertegen woordiging in een eventueel voor de Pro vinciale Staten van Zeeland in te stellen commissie voor de luchtverontreiniging Het is ons college bekend dat Gedeputeer de Staten van Zeeland aan de Provinciale Staten zullen voorstellen, een Provinciale Raad voor de luchtverontreiniging in het leven te roepen. Wat de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen betreft hebben Ge deputeerde Staten 2 commissies ad hoe benoemd, te weten een technische en een bestuurlijke commissie, waarbij de vijf kanaalgemeenten betrokken zijn. b. Vraag van de heer Oggel om wijziging van artikel 17 van het Reglement van Orde voor de Vergadering van de Raad in overweging te nemen Wij zien er geen aanleiding toe, een wijziging van het genoemde reglement voor te stellen. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Bij besluit van 7 november 1966 is de heer C. J. Visser te Axel benoemd tot lid van de Marktcommissie, als vertegen woordiger van de Plaatselijke Midden stand b. op grond van het raadsbesluit van 28 juni 1966 hebben B. en W. ter voorkoming van liquiditeitsmoeilijkheden, besloten ul timo november 1966 met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gra- venhage een kasgeldlening aan te gaan, groot 300.000, looptijd 6 maanden, rente 7 3/s procent. louche chemisten overigens ook wel het een en ander te distileren. De ruwe morfine, welke meestal in Marseille wordt binnengesmokkeld, verlaat - na om gezet te zijn tot heroïne - Frankrijk vanuit Le Havre. Een kilo ruwe morfine kost in het land van herkomst plm. 150, - Als be doelde morfine in Marseille aankomt, is de prijs ervan verdubbeld tot 300, - De klan- destien-werkende laborant ontvangt voor het prepareren van 1 kilo heroïne gemiddeld 700, - en de mensen, die de heroïne naar Le Havre transporteren, krijgen voor elke kilo vervoerde heroïne 150, - toegeschoven. Goed beschouwd zijn dit allemaal troostprijs- jes. Nu komen de hoofdprijzen 35.000, (vijfendertigduizend gulden) is de som, welke de grossier in New York voor een kilo heroïne heeft te betalen. En zij tenslotte, die door de heroïne tot menselijke wrakken worden ge maakt de verslaafden zij betalen voor één gram heroïne driehonderd tot duizend gulden... ONTHOUDINGSKUUR Een aan morfine verslaafde kan zonder me dische hulp zo goed als niet van zijn fatale gewoonte afkomen, want de inwerking van dit verslavingsgif op de mens is dermate in tens, dat bij onthouding zowel geest als lichaam volkomen uit hun normale doen ge raken. Een morfinist, verstiken van morfine, is gauw geneigd de hand aan zichzelf te slaan. „De Amerikaanse statistieken wijzen uit, dat de meeste zelfmoorden worden begaan door morfinisten). Heeft de vertwijfelde echter nog een vleugje levensmoed, dan laat hij zich in schrijven voor een onthoudingskuur in een hospitaal. In de U.S.A. is de meest geschikte inrichting daarvoor het gouvernementshospi taal in Lexington, gelegen in het groene heu velland van Kentucky. Mits de verslaafde zich volledig inzet en de orders van het verplegend personeel stipt opvolgt, krijgt hij kans hier een nieuw leven te beginnen. In dit merk waardige hospitaal wordt de duivelse macht van de morfine in zijn lichaam langzaam maar zeker gebroken. De kuur verloopt in onder scheiden fasen. Ontvangt de patiënt de eerste 24 uren van zijn verblijf in het hospitaal nog één tot drie morfine-injecties, vanaf de tweede dag krijgt hij een soort „surrogaatmorfine toegediend. Dat wil zeggen een narcotisch middel zonder bijzonder sterke verslavings stimulans. Meestal is dit methadon. Methadon werd veelvuldig gebezigd door de Duitsers in wereldoorlog II. Deze stof wordt hem in steeds kleinere doses toegediend, totdat hij uiteindelijk geheel geen narcotica meer ont vangt. Voedsel wordt hem overvloedig geser veerd en tevens krijgt hij veel vruchtensappen te drinken. Hypernerveuze patiënten ontvan gen geen kalmerende middelen, doch koud- waterbaden. Kunnen zij de slaap niet vatten, dan gaan zij - weer of geen weer - onder leiding van een verpleger een flinke nacht wandeling maken. Geen kuur wordt als be ëindigd beschouwd of het verslavingsgif moet geheel uitgedreven zijn. De patiënt brengt ge woonlijk de eerste twee weken in bed door, daarna gaat hij aan het werk en begint de zo genaamde rehabilitatiefase... Zij, die typo graaf of verslaggever van beroep zijn, kunnen meewerken aan het tot standbrengen van de hospitaalkrant, die met vette koppen en voor zien van foto's, nieuws en allerlei rubrieken, dagelijks uitkomt. Ook ex-verslaafden ver lenen hun medewerking aan de krant, en wel door het schrijven van opbeurende artikelen voor de patiënten. Verder is er voor bijna elk gangbaar vak een werkplaats met een leermeester-chef aanwe zig instrumentmakerij, autoreparatiewerk- plaats, electriciteitskamer, foto-atelier, tim- merloodsen enz. Tevens is er een grote boer derij met vee, tractoren en oogstmachines. Indien het werk verveelt kan er worden ge luisterd naar muziek er zijn filmvoorstel lingen en bovenal is er veel sport. Om de patiënten tegen verkeerde invloeden van buitenaf te beschermen - vooral tegen de morfineventers en om het binnensmok kelen van verdovende middelen tegen te gaan, mogen de patiënten slechts tweemaal per week een brief schrijven en tevens slechts tweemaal per week post ontvangen. (Er is een censuur van inkomende en uitgaande post). Voorts is het de patiënten verboden van de telefoon gebruik te maken, tenzij speciale omstandig heden dit vereisen. Zij mogen ook geen tele foongesprekken aannemen. Alleen familiele den is het toegestaan de patiënten te bezoe ken. Personen, die niet op de bezoekerslijst voorkomen, worden onder geen voorwaarde tot het hospitaal toegelaten. Morfinisten die de kuur wensen te ondergaan, worden met al deze beperkende bepalingen welke uit eindelijk voor hun eigen belang zijn ge maakt - op de hoogte gebracht en zijn te dien aanzien verplicht een verklaring te on dertekenen. Degenen, die deze verklaring niet wensen te ondertekenen, worden niet opge nomen. Onvoorstelbaar sterk is de verslavende kracht van morfine vijftig procent van de patiënten komt minstens éénmaal in het hospitaal van Lexington terug, vijfentwintig procent twee maal en kleinere percentages drie, vier of meermalen. Dat een morfinist er voor de zeventiende maal terugkeerde, is eveneens voorgekomen! ENORME OPIUMVOORRAAD Tientallen internationale conferenties omtrent het opiummisbruik hebben er sedert 1912 plaats gehad, doch geen dezer heeft er toe geleid, dat het kwaad met wortel en tak werd uitgeroeid. Dit is overigens niet zo verwon derlijk, want hierbij werd altijd gesproken over controle van nationale voorraden, maar niet over wat juist de bron is van alle ellende, namelijk de verbouw van de papaver zelf. Zolang in landen, zoals Turkije, Syrië, India, Siam en nog een heel rijtje meer, de cultuur ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bi| kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden f I, elk woord meer 15 cent. van de papaver somniferum voor vele land bouwers de hoofdbron van bestaan vormt, zo lang zullen er mensen zijn, die aan opium ten gronde gaan. Zolang ook kunnen de illegale morfinebereiders naar believen putten uit een nimmer slinkende gifvoorraad. Hoeveel belang de landbouwer in de oriënt heeft bij de verbouw van de witte papaver blijkt wel uit het feit, dat in 1871 dit gewas in Perzië werd uitgezaaid op driekwart van 's lands akkers. Dat opiumhandelaren en een parasiterende regeringskliek hierbij waren geïnteresseerd zo niet het meeste in hun zakken stopten is buiten kijf. Wat was het resultaat van deze geforceerde en van hoger hand gesteunde papavercultus Zij had tot gevolg, dat tienduizenden Perzen van honger omkwamen en het land voor jaren geruïneerd was. In de voorraadschuren bleek meer opium te zijn opgeslagen dan koren. Misschien vindt u die periode wat ver in het verleden liggen, maar in een ander tijdperk - het huidige wordt in Turkije, dat notabene gedeeltelijk tot Europa behoort, papaver verbouwd op zulk een omvangrijke schaal, dat de hoeveel heid opium, verkregen uit één oogst, meer dan genoeg zou zijn om honderd jaren lang 's werelds medische behoefte ermee te dek ken. Ondanks het feit, dat de Wereld-Gezond heids-Organisatie de Turkse autoriteiten tracht te bewegen de opiumproduktie in haai land te reduceren, gaat men onverstoorbaai verder met het op grote schaal verbouwen van papaver. Een bedenkelijke situatie wordt geschapen door de Chinese communisten. Zij bezigen de opium om er de geestelijke en lichamelijke weerstand van hun niet-communistische buur- volken mee te ondermijnen. Een UNO-rap- port van juni laatstleden zegt, dat de opium produktie in China thans drieduizend tot zes duizend ton per jaar bedraagt. Met opium beladen chinese muilezelcaravanen tot een sterkte van tweehonderd dieren, overschrijden frequent de grenzen van Birma en India. Hongkong, nog steeds bestuurd door de Brit ten, maar hevig begeerd door de Chinese volksrepubliek, ontvangt eveneens een flinke lik uit de rode opiumpot. Ziehier het wereldomvattende en onheilspel lende beeld van de verdovingsmiddelen. Mid delen, welke er oorspronkelijk waren om de pijn van de mensheid te verzachten, maar waarvan thans zoveel misbruik wordt ge maakt. Ja, welke nu een bedreiging voor de mens vormen. Een bedreiging, niet alleen voor de Amerikaan en de Oosterling, maar ook voor de Europeaan, want morfine en heroïne zijn nu eveneens doorgedrongen tot en worden zonder doktersrecept ingenomen op het Euro pese continent. Zeker, het verbruik is geluk kig - althans tot op heden - niet veront rustend, maar het bewijst - en dat geeft wel aanleiding de alarmklok te luiden - dat de illegale handelaren in verdovende middelen thans bezig zijn in Europa een „markt" te scheppen. Dat zij hierbij de monsterachtige, maar beproefde methode van hun Amerikaan se vakgenoten toepassen en dus bij voorkeur de jeugd stap voor stap narcoticarijp maken, staat helaas reeds vast morfine wordt heden te koop aangeboden in de universiteitswijken van Oxford, Rome en Parijs. Dinsdagnacht om vijf voor half één is uit het water van de Londense Kaai het stoffelijk overschot opgehaald van (school)tandarts me vrouw Reijnierse, echtgenote van de Vlissing- se tandarts Reijnierse. Zij en mevrouw Smit, de echtgenote van de Middelburgse tandarts Smit zaten in een door mevrouw Smit be stuurde auto, die recht tegenover de woning van mevrouw Smit te water raakte. Mevrouw Smit zag kans zich uit de nog drijvende auto te bevrijden. Ijlings toegeschoten burgers slaagden er echter niet meer in om mevrouw Reijnierse uit de auto te halen. Eén uur na dat de wagen te water was geraakt, werd de auto door een kraanwagen op de Kade ge takeld.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1