Cüw?PyROL p Uit onze omgeving Axel VERGADERING C.P.B. De C.P.B. hield dit keer haar maandelijkse bijeenkomst te Zaamslag in gebouw „De Poort". De Presidente mevr. Weijns-Bakker heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder de leden van de C.P.J., die deze avond als gast meemaakten. De avond werd verzorgd door de Tomadi- fabrieken. Mijnheer Langerak vertelde ons iets over de fabricage van deze artikelen, toegelicht met dia's. Ook werd met de klopmix gedemonstreerd en een cake-beslag gemaakt. De Fa. Schieman-Cappon had een stand van Tornado-artikelen ingericht waarvoor de da mes veel belangstelling toonden. BROMFIETSER TEGEN AUTO Maandagmorgen omstreeks 11 uur reed K. V. uit Axel vanuit een verboden rijrichting vanaf de Julianastraat de voorrangskruising met de Wilhelminastraat op met een bromfiets zon der voorrang te verlenen aan een door de Wil helminastraat rijdende caravan-auto bestuurd do:r J. O. uit Bergen op Zoom. V. botste te gen de auto op, J. probeerde nog te ontwijken en kwam hierdoor tegen een geparkeerd staande personenauto van W. K. uit Axel. Dokter Schiltman verleende de eerste hulp aan V. en liet deze met hersenletsel per am bulance naar het Julianaziekenhuis te Terneu- zen overbrengen. De bromfiets werd vernield terwijl de auto flink werd beschadigd. AUTOBOTSING Maandagavond te 19.30 uur ontstond op de Hulsterse weg een botsing tussen twee elkaar tegemoet komende personenauto's. De be stuurders A. F. E. de B. uit Meerdonck (B) en H. de W. uit Rotterdam hadden bij het passeren te weinig de rechter weghelft be reden waardoor een botsing ontstond. Beide auto's werden flink beschadigd. BIJ ACHTERUITRIJDEN TEGEN GEPARKEERDE AUTO Toen dinsdagavond te 21.15 u. mej. B. C. M. van A. uit Axel met een personenauto op het Szydlowskiplein achteruit reed botste zij te gen de geparkeerd staande auto van E. J. M. F. uit Koewacht op. Beide auto's werden be schadigd. AUTOBOTSING Woensdagmorgen wilde C. P. V. uit West- clorpe komende uit de rechting Axel, rijdende over de Hulsterse weg links afdraaien om de boerderij van Mevr. Verplanke op te rijden. Op dit moment werd hij ingehaald door de achteropkomende personenauto bestuurd door E. F. M. K. uit Koewacht, waardoor een botsing ontstond. De personenauto werd zwaar beschadigd. KOOKCURSUS MANNEN Maandagavond is in de landbouwhuishoud- school „Het Molenkwartier" een kookcursus fijne keuken voor mannen" gestart, waar voor flinke belangstelling bestaat. Deze cursus staat onder leiding van de direc trice van de school Mej. P. de Buck. Dat het niet enkel de jeugdige pantoffelhelden zijn die aan deze cursus deelnemen blijkt wel wan neer men onder de cursisten de 81-jarige L. P. Bakker aantreft. Er heerstte een gezellige sfeer en de resultaten van deze eerste avond waren bijzonder hoop gevend, zodat verwacht mag worden dat allen na de cursus het kookdiploma fijne keuken zullen behalen. Deze eerste avond werden de culinaire gerech ten plumcake en Boinhu a la Reine door de deelnemers bereidt met groot elan. De nog volgende lessen zullen zeker goede koks van deze mannen weten te maken. Predikbeurten ZONDAG 13 NOVEMBER 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. van Dooren Geref. Kerk (Pironstraat) Voorm. 10 uur Ds. Berger van Terneuzen. Nam. 5 uur Ds. Van der Linde van Rijnsburg. Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Zondagsdiensten R.K. Kerk Winterregeling H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 8.15 uur; 9.30 uur; 11.00 uur; 17.30 uur. Zaterdagavond dienst 19.00 uur. Zondagsdienst artsen 12-13 NOVEMBER Dokter Schiltman EXCURSIE VROUWENGILDE Een grote groep dames van het Katholiek Vrouwengilde Afd. Axel bezochten woens dag j.l. een suikerfabriek in Sas van Gent. Men stond versteld over het vele werk dat verricht moet worden alvorens wij onze zak suiker in de winkel kunnen kopen. Ondanks de constante regenval viel de rond leiding bij alle dames in de smaak. KAARTAVOND Daar a.s. zondag de „V.V.-Axel" met haar eerste elftal niet in het veld treedt, zal er zaterdag 12 november te 19.30 uur in het clublokaal een kaartavond worden gehouden voor leden en donateurs, om het contact le vendig te houden. Zeeuwse n.n.p. ere-voorzitter plotseling overleden Te Wissenkerke op Noord-Beveland is zon dag 6 november nm. op 69-jarige leeftijd plotseling overleden de heer A. G. M. Markusse. Wijlen de heer Markusse was tot voor enkele jaren eigenaar van een drukkerij/ boekhandel in zijn woonplaats en uitgever van het Nieuws- en Advertentieblad voor Noord- Beveland. Tussen 1947 en 1965 was de overledene voor zitter van de Nederlandse Nieuwsblad Pers, afdeling Zeeland, de organisatie van nieuws bladuitgevers. In 1965 deed de heer Markusse zijn bedrijf over aan zijn zoon en werd door de Zeeuwse n.n.p.-afdeling benoemd tot ere-voorzitter. Met name in zijn omgeving was hij een be kend figuur uit het verzet gedurende de oor logsjaren. Na de oorlog had hij voor de uit gevers zitting in de Kalner van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Het voorzitter schap van de Zeeuwse nieuwsbladpers wordt sedert 1965 bekleed door Markusse jr. KLOKKENSPEL GECOMPLETEERD Vorige week zaterdag werd het volledige klokkenspel in de Axelse stadhuistoren in gebruik genomen. In een wat feestelijke bijeenkomst in de raadszaal, waarbij naast Axelse raadsleden en vertegenwoordigers van hjt carillon-comité ook aanwezig waren burgemeester Van Hoote- gem van Kloosterzande namens het Anjer comité en de wnd-dijkgraaf en de griffier van het Axeler Ambacht werd eerst een dronk uitgebracht op het nieuwe carillon. Burgemeester Van Dijke verklaarde bijzonder blij te zijn dat de 3-octaafs beiaard nu kom pleet is, en dankte inzonderheid het Anjer fonds en het Axeler Ambacht dat dank zij genereuze bijdragen de aanschaf van de laats te 9 ontbrekende klokken heeft mogelijk ge maakt. Burgemeester van Dijke verklaarde verheugd te zijn dat nu in Axel als typisch Vlaamse stad de vrolijke tonen van een bei aard, een klankspel van Vlaamse oorsprong zullen te horen zijn. Klanken die vrolijk van toon zijn en zo goed passen bij de gemoede lijkheid van de bevolking. De heer Leen 'tHart direkteur van de Ne derlandse Beiaardschool en adviseur bij de aanschaf van het carillon verklaarde dat hem is gebleken dat klokken en stoel van uitste kend fabrikaat zijn, en Axel de beschikking heeft over een klein carillon van bijzonder zangerige toon. Hij bood alvorens het kom- plete carillon in te wijden een speciaal door hem geschreven compositie aan voor deze Axelse klokken. Met dit stuk begon de heer 'tHart daarna zijn concert, dat werd gevolgd door een concert door de stadsbeiaardiers mevr. Moerdijk-Vanderswalm en de heer P. C. Brakman. Burgemeester van Dijke bracht ook hen bij zondere dank voor de enthousiaste wijze waarop zij de laatste jaren concerten hebben gebracht op het toen nog inkomplete klok kenspel. MAN EN VROUW SLAAGS In het café B. zijn twee ruiten gesneuveld als gevolg van een slaande ruzie tussen D. v. d. B. alhier en diens echtgenote. De rijks politie werd gealarmeerd en maakte proces verbaal op tegen beide wat gekalmeerde ech telieden, die de vrede echter nog niet wensten te tekenen. EEN ZUCHT VAN VERLICHTING MUTATIES BEVOLKING AXEL tot en met 31 oktober 1966 GEBOORTEN Lansman, Daniël M.C.; Arens, Patrick J. A.; De Jonghe, Gino H. C.; van Hese, Gino J. M.; Thuy, Peter T.; Verwijs, Mariska E. C.; de Pooler, Louis C.; de Jonge, Apolonia J.; Sol, Johanna N.; de Pooter, Jan; de Feijter, Jacobi; Tolhoek, Cornelis L.; de Pooter, Anthony; Kleppe, Adriana E.'; Gaal, Erna A. OVERLEDEN Vereecken, Joanna M. w.v. de Moor, Eduar- dus; Colaone, Claudio; Kole, Pieternella A. e.v. Dieleman, Hermanus P.; Meertens, Le- vina C. w.v. Dieleman, Petrus; Buijze, Dina J. e.v. Simons, Pieter J. GEHUWD Reedeker, Jacob en de Booij, Emma R.; van Goethem, Willebrordus en Koekkoek, Wilhel- mina C.; Dieleman, Jan en de Kraker, Maria; de Fouw, Marinus P. en Wolfert, Tanneke G; Oggel, Jacobus M. (van Kapelle) en Torn, Katharina. Handen en Lippen VERTROKKEN Djainem, w.v. Corneille van Margrietstr. 11 naar Almelo; Evers, Jacobus van Singelweg 02 naar Breda; Gijsel, Vincentius F. E. R. van Villapark 93 naar Delft; Plug, Jochem met echtg. van v. d. Moerestraat 10b naar Wassenaar; van den Berg, Cornelis met 2 gezinsl. van Noordstraat 35 naar Sas van Gent; van den Boogaart, Pleun met echtg. van Koestraat 21 naar Terneuzen; van den Boogaart, Witte van Koestraat 21 naar Ter neuzen; Hamelink, Cornelis van Noordstr. 16 naar Terneuzen; Hanse, Pieter van Evert - senstraat 9 naar Breda; Hartog, Iman J. met 2 gezinsl. van Robertstraat 39 naar Terneu zen; Steketee, Maarten van Noordstraat 5 naar Tilburg; Dieleman, Adriaan van Prins Hendrikstraat 29 naar Eindhoven; Boeije, Ja cobus A. met echtg. van Eglantiersdijk 5 naar Hoeven; Elenbaas, Cornelis met 4 gezinsl. van v. d. Moerestr. 16b naar Terneuzen; Fiegen, Johannes P. van Gen. Maczekstr. 11 naar Rotterdam. VESTIGING IN DE GEMEENTE Akkers, Willem van Nijmegen naar Stations straat 18; van Hecke, Theophilus M. J. van Arnhem, naar Drieschouwen 19; Marteijn, Tonny F. van IJzendijke naar Nóordstr. 26; de Jaeger, Maria L. L. van IJzendijke Wijk I 17a naar Noordstraat 26; Gussago, Luisa e.v. Borelli van Brescia naar Rooseveltlaan 41; van der Heijdt, Aloysius G. B. van Voorburg naar Walstraat 80; Verbraeken, Angelina R. M. van Breda naar Emmastraat 30; de Kra ker, Maria e.v. Dieleman van Terneuzen naar Bankertstraat 32; Hobbel, Arij van Rotter dam naar v. d. Moerestraat 18c; Duim, Maria van Rotterdam naar v. d. Moerestraat 18c; Mesu, Jannetje P. e.v. Meerman van Middel burg naar v. d. Moerestraat 10b; Meerman, Cornelis van Arnemuiden naar v. d. Moerestr. 10b; Krijger, Cornelia van Breda naar Gen. Meijerstraat 11b; Dieleman, Christina K. w. v. de Putter van Biervliet naar Rooseveltlaan 15; Everse, Karei J. van Oostburg naar Gen. Meijerstraat 17d; Lambregts, Johanna J. van Oostburg naar Gen. Meijerstraat 17d; Everse, Bernardus van Oostburg naar Gen. Meijerstr. 17d; Everse, Harry van Oostburg naar Gen. Meijerstraat 17d; Kiran, Kadir van Beverwijk naar Koestraat 20. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Remijn, Aalbrecht met gezin van Marijkestr. 34 naar v. Gistellelaan 47; Reedeker, Jacob van Buitenweg 42 naar Nieuwendijk 80 Borelli, Giorgio G. G. van Villapark 102 naar Rooseveltlaan 41; van Goethem, Wille brordus J. van Bankertstraat 7 naar Buiten weg 86; Heijens, Gustaaf met gezin van Villa park 64 naar v. Middelhovenstr. 44; Meijer, Marinus P. met echtg. van Bylocquestraat 19 naar St. Maartenlaan 1van den Broeke, Maart je M. van Rooseveltlaan 15 naar Gent- sevaartstr. 17; de Jager, Daniël C. met echtg. van Singelweg 91 naar Bylocquestraat 19; den Beer, Krina w.v. Simon met zoon van Weststraat 17 naar Singelweg 91; Dieleman, Abraham van Polenstraat 38 naar Kijkuit 24; Schijve, Magdalena w.v. Wiemes van West straat 41 naar Rooseveltlaan 37; Koekkoek, Wilhelmina C. e.v. van Goethem van Prins Hendrikstraat 2 naar Buitenweg 86; Lensen, Jan C. met gezin van Julianastraat 54 naar Groen v Prinstererlaan 2; Meesen, Neeltje w.v. van Driel van Weststraat 54 naar By locquestraat 24b; Bolks, Jan H. van Mar- grietstraat 9 naar Beatrixstraat 16; de Pooter, Abraham met gezin van Eglantiersdijk 5 naar Sparksstraat 49; de Fouw, Marinus P. van Wilhelminastraat 25 naar de Sav Lohmanlaan 5; Wolfert, Tanneke G. e.v. de Fouw van Kanaalkade 24 naar de Sav Lohmanlaan 5. Aantal inwoners der gemeente op 30 september 1966 8326. op 31 oktober 1966 8329. Hoewel we nog in de herfst zitten, zal het niet meer zo lang duren, dat de dagen zichtbaar sneller korter worden en de avonden en de nachten lan ger. Dan zal het weer donker zijn, als we 's mor gens bibberend opstaan en zal het daglicht alweer verdwenen zijn, als manlief 's avonds handenwrij vend thuiskomt. En zijn verzuchting „Hè, wat is het hier toch gezelligzal in de eerste plaats slaan op de tegenstelling van 'het koude donkere weer buiten en de behaaglijke intieme sfeer van binnenshuis. Het is opmerkelijk hoeveel gezelliger het ene huis is ingericht dan het andere. Terwijl men misschien in het tweede huis veel meer zijn best heeft ge daan om het gezellig te maken. Dat komt mis schien omdat heel veel mensen niet weten met welke middelen of artikelen sfeer gemaakt kan worden. Dat hoeft echt niet alleen in een duurder bankstel of in de warme vloerbedekking te zitten, want een heel belangrijk onderdeel van de sfeer bepaling is wel de verlichting en daarom begon nen wij dit artikel dan ook met te wijzen op de naderende „donkere tijd", die binnenshuis hele maal niet donker hoeft te zijn, mits U tijdig uw plannen smeedt. Beschijnt in de herfst een waterig zonnetje uw spulletjes, in de winter moeten wij deze bron van licht vervangen door kunstverlichting. In de meeste huizen zien we nog altijd midden in de kamer of boven de eethoek de grote hangende lamp, waarbij de vrouw des huizes haar rokje naait, zoonlief z'n huiswerk maakt en vader z'n administratieve rompslomp wegwerkt. Misschien wel praktisch zo'n felle algemene verlichting, maar gezellig is het niet. Bij de zithoek staat of hangt dan vaak een schemerlamp en wellicht zien we ergens aan de wand of op een kast nog een verdwaald lampje, dat eens werd gekocht omdat het u vertederde of omdat het een voordelige aan bieding was. We moeten bij verlichting niet zo strak denken, zo van er zijn tien zitplaatsen in deze kamer en als we maar vanuit elke zitplaats kunnen lezen of breien bij een algemene verlichting, dan is het goed. VERLICHTING is een kwestie van smaak en gevoel. Verlichting is veel meer een kwestie van smaak en gevoel, dan van doelmatigheid. Natuurlijk moet er in de eerste plaats een hoek in of een deel van de kamer zijn, waar voldoende licht is om al het mogelijke bij te doen. We moeten dan ook verschil maken tussen praktische en sfeerverlichting. Dit tweede onderdeel wordt maar al te vaak over het hoofd gezien. Als u graag op de bank zit of ligt te lezen, waar om zult u dan boven deze zitplaats niet een ge zellig lampion-achtige lamp hangen of verschil lende laaghangende kelken Denkt u er eChter wel aan, dat de lamp nooit recht boven de bank moet hangen en ook niet te laag, met het risico, dat één van de huisgenoten in een wilde bui tegen de lamp opvliegt Maakt u gebruik van meerdere kleine lampen boven de zitplaatsen of lage tafel, hangt dan de kelken op gelijke hoogte, dat geeft een heel wat rustiger aanblik, dan wanneer ze op verschillende hoogte worden gehangen. Lampen komen het best tot hun recht als ze zijn geëtaleerd boven of bij een modelkamer of een deel daarvan. Daarom kunt u het beste uw verlichting uitzoeken bij een goede woninginrichter of meubelzaak, waar u de lamp ziet hangen, zoals hij ook bij u thuis zou hangen. In een lampenwinkel kun je door de bomen het bos niet meer zien en een onopvallende lamp zou bij u in huis weieens een vervelende dominerende rol kunnen gaan spelen. In een winkel die volge- porpt is met lampen, valt een lamp te weinig op en kunt u eigenlijk niet zien, wat hij „doet" in een huiselijke omgeving. Eigenlijk is het vreemd, dat nog heel veel mensen zeggen, dat moderne verlichting zo koud en onge zellig aandoet. Jarenlang hebben diezelfde mensen gezegd, dat een modern ingericht huis zo koud aandoet. De meesten zijn daar bij nader inzien wel van teruggekomen, maar moderne verlichting Nee... Nee... We kennen een modern jong echtpaar, dat hun onlangs verworven nestje heel modern heeft ingericht, maar als verlichting hebben ze onder meer een schreeuwerig gebloemde staande sche merlamp, die overeind wordt gehouden, door een gedraaide vergulde poot. We hebben hen slechts met moeite kunnen overtuigen, dat de gezelligheid van die lamp echt niet wordt bepaald door het bonte boeket en de ouderwets-aandoende poot... Als we nu toch aan het veranderen zijn, moeten we ook ons hoofd eens om de hoek van de deur en van de andere vertrekken steken. Laten we dan beginnen bij de slaapkamers, die maar al te vaak wat verlichting betreft, stiefmoederlijk zijn bedeeld. Een koude plafonnière en een bedlampje zijn meestal de enige bronnen van verlichting in het vertrek, waar we een groot deel van ons leven doorbrengen. SCHEMERLAMP in de slaapkamer Waarom niet een paar leuke schemerlampen in elke slaapkamer. Ja, ook bij de kinderen, die vaak nog meer in hun slaapkamer huizen dan de vol wassenen. Een slaapkamer zal ondanks het bed zoveel minder slaapkamer-achtig lijken, als we hier de verlichting „leefbaar" maken. Voor het geld behoeven we het echt niet te laten, want voor weinig geld heeft u al heel aardige mo dellen, terwijl ook het elektriciteitsverbruik op het totaal niet veel uitmaakt, omdat u bij gebruik van meer lampen, met minder sterke lampen kunt wer ken. Op deze manier kunnen we alle vertrekken van ons huis verlichten, waardoor van het gehele huis een behaoglijke intimiteit zal afstralen en dat heb ben wij zo nodig in de komende „donkere tijd"

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2