Dam do i< Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 81e Jaargang no. 7 NIEUWS- EN ADVERTENTIE' LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE MAFIA SYNDICAA 1 April 1952. Dodelijk slag voor de Mafia Amerikaanse en Italiaanse politie leggen be slag op verdovende middelen (waarde 600.000) en arresteren de leider van het complot, Frank Coppola. 1 Augustus 1965. Dodelijke slag voor de Mafia De Italiaanse politie arresteert de leiders van een complot voor de handel in verdovende middelen, waaronder de aanvoer der Frank Coppola. Deze twee berichten maken wel duidelijk, dat de slagen, die de Mafia krijgt, nimmer dode lijk zijn. Want de Mafia bestaat niet alleen uit een onbekend aantal misdadigers, maar tevens bij de gratie van een onbekend aantal politici, politie-autoriteiten, zakenmensen en vakbondsleden. Het is een internationaal misdaadsyndicaat, dat op ieder terrein werkzaam is smokkel van mensen en verdovende middelen, prosti tutie, afpersing, chantage, beroving, moord. Men spreekt vaak gemakshalve over de Mafia omdat het beest nu eenmaal een naam moet hebben. En deze organisatie speelt zeker een rol bij dat deel van de onderwereld, dat uit Italianen (bij voorkeur Sicilianen) bestaat. Want, de bakermat van de Mafia is (helt lachende eiland Sicilië, in vele opzichten achtergebleven gebied. VOOR DE VRIJHEID Oorspronkelijk was de Mafia een geheime organisatie van vrijheidsstrijders. Volgens de legende ontstond zij tijdens de beruchte „Si- ciliaanse Vespers" op 30 maart 1282. Het smeulend verzet tegen de Franse overheersers kwam tot uitbreiding toen een dronken Franse soldaat een Siciliaanse bruid bij de kerkdeur overweldigde. Tijdens haar vlucht kwam zij zo ongelukkig te vallen, dat zij stierf. Drie da gen lang gold de slagzin „Dood aan de Fransen en al wat Frans was, werd opge jaagd en vermoord. Toen Franse troepen ,,de orde herstelden", vluchtten de rebellen en vormden hun geheime organisatie, die armen en bedreigden beschermde en de ondergrondse strijd voerde tegen de onderdrukkers, een strijd, die eeuwen duurde, want al wisselden de onderdrukkers, de onderdrukking bleef. Een ander geheim genootschap, de Carbonari, verleende steun aan Garibaldi bij zijn strijd voor de vrijheid en zelfstandigheid van Italië. Toen dit doel eenmaal was bereikt was er voor geheime genootschappen geen taak meer, maar de Mafia was een gevestigde instelling geworden, haar tot geheimhouding en ka- daver-dicipline verplichte leden gevoelden er niet voor nette burgers te worden en de ille gale strijders werden terroristen, de schrik van het gezag en van de burgerbevolking. Allerlei pogingen hen uit te roeien, faalden. Mussolini maakte een grote show met de ar restatie van duizenden Mafialeden (waaronder hij gemakshalve talrijke politieke tegenstan ders rekende), maar maakte later dankbaar gebruik van de organisatie voor zijn politieke doeleinden in Noord-Afrika. Hij was de enige niet. Een van de voorman nen, Vito Genovese, bleek over papieren te beschikken, waarin Amerikaanse legerautori- teiten (tijdens de inval in Italië) getuigden, dat de Amerikaanse staatsburger Vito Ge novese als tolk, assistent en in tal van andere functies „van groot nut" was geweestIn de oorlog en de liefde is alles geoorloofd... en patriot Genovese had intussen een vrijbrief voor het behartigen van eigen belangen IN IEDER POTJE De aanvoerders van de Mafia opereren niet hoofdzakelijk in Italië. Sommigen hunner zijn daarheen teruggekeerd nadat zij uit Amerika waren uitgewezen, maar onderhielden en on derhouden regelmatig contact met de broe ders in de Verenigde Staten. Daar heeft men zich een machtspositie kun nen opbouwen. De Mafia beschikt over enor me kapitalen, op illegale wijze verkregen, en heeft in tal van sleutelposities haar mannetjes. Politiemannen zijn wel wijzer dan zich met Mafiazaken te bemoeien, want politici en ad vocaten regelen de zaak en de politieman wordt teruggezet tot de straatdienst in een afgelegen buurt. De leiders zelf blijven ju ridisch buiten schot. Al Capone kon alleen worden veroordeeld op belastingontduiking en alleen langs die weg schijnt bestrijding mo gelijk. De recente „onthullingen" over de praktijken van belastingrechercheurs, die met afluisterapparatuur enz. werken, hebben „een T VAN DE MISDAAD storm van verontwaardiging" ontketend, maar deze mannen hebben moeten leren, de vijand met zijn eigen wapens te bestrijden In ieder potje hebben de gangsters een vin ger. Soms maken zij het te bont, zoals de vak bondsleider James Hoffa, die door intimidatie als een czaar over de „Teamsters'-vakbond kon regeren en als een vorst leven van de contributies van zijn onderdanen, maar het heeft ontzaglijk veel moeite gekost deze arro gante tiran achter de tralies te krijgen. De New Yorkse havenarbeiders zaten volledig onder de duim van Frank Costello en zijn gangsters. Wie niet meedeed, viel in de ha ven of kreeg per ongeluk een hijs op zijn hoofd. De regels van de Mafia zijn volkomen loyaliteit aan de organisatie, volstrekte ge hoorzaamheid aan de leiders, volstrekte stil zwijgendheid tegenover de politie. Wie ge pakt wordt kan rekenen op de volledige steun van de Mafia. De beste advocaten zijn voor hen beschikbaar, borgtocht 'tot grote bedragen wordt voor hem gestort, moet hij vluchten, dan staat hem een verblijf ter be schikking, waar hij als „lammister" heel ge noeglijk ondergedoken kan blijven. Slaat hij door, dan is zijn lot beslist. Soms vindt men eerst weken later zijn gruwelijk verminkt lijk, soms vindt men hem helemaal niet meer. SCHIJN-SUCCESSEN Met de arrestatie van enkele leiders, met de confiscatie van ladingen verdovende midde len worden alleen maar schijn-successen be haald. Teveel mensen hebben er belang bij - hetzij uit vrees voor een gewelddadig eind, voor het verlies van rijke bronnen van in komsten, voor onthullingen omtrent de ma nier, waarop zij aan hun welvaart of hun baantje gekomen zijn, of voor verlies van hun positie - om hun mond dicht te hou den. Onder het grote aantal Italianen, dat op een schoen en een slof naar Amerika kwam, heeft de Mafia haar leiders en handlangers gere- cruteerd. Na enkele jaren reden deze lieden in glanzende limousines, bewoonden dure apartementen, hadden invloedrijke vrienden en de politie liep met een grote boog om hen heen. Hotels, winkels, reisbureaux, speel zalen, theaters, bars, zelfs banken werden ge financierd met Mafiageld, en weer ten bate van de Mafia geplunderd. Vooral in de Verenigde Staten bloeit deze organisatie en zij kan blijven bloeien zolang politiek een broodwinning is, zolang succes aanzien betekent en de middelen heiligt, wel ke tot dit doel moeten voeren. De waakhonden mogen blaffen - de Mafia- roofkaravaan trekt ongehinderd verder. Zestien miljoen Amerikanen op jacht ook melkkoeien, paarden en mensen worden neergekogeld Zestien miljoen Amerikanen, een rekordcijfer, hebben zich gereedgemaakt voor het jacht seizoen, dat op 1 november geopend werd. Miljoenen wilde eenden en duizenden herten zullen weer ten offer vallen, want de Ameri kaan gebruikt de modernste middelen, het geen er al toe heeft geleid, dat de federale regering het aantal „beschermde gebieden" ieder jaar heeft moeten uitbreiden om vol ledige uitroeiing te voorkomen. De mannen, die op eendenjacht gaan nemen bijvoorbeeld tientallen kunsteenden mee, die op het water worden geplaatst om de anderen aan te lok ken. Het geluid, dat de etende eenden maken is op de band opgenomen. Hiermee heeft men ware en erg onsportieve hectacombes veroor zaakt. Op het horen van dit geluid streken er vorig jaar duizenden eenden op het water oppervlak neer. Men behoefde niet eens meer te mikken. Diverse staten hebben deze jacht- dictafones inmiddels al verboden. Voorzichtig ik ben een koe Ieder jaar brengt de opening van het jacht seizoen tal van nieuwigheden mee. De liefheb bers van de hertenjacht bijvoorbeeld kopen dit jaar in het algemeen knalgele kleding om maar zeker van verre afstand op te vallen. Een overbodige voorzorgsmaatregel is dit niet, want vorig jaar werden er tientallen jagers voor herten aangezien met alle gevolgen van dien. Om de herten aan te lokken heeft Mrs. Brock, gids in Tilden Camp iets nieuws ge vonden. Ze steek; zich in gele kleren, die zwaar zijn geparfumeerd met een soort muguette. Ze beweert, dat deze penetrerende geur voldoende is om de herten te lokken. Ze heeft er proeven mee genomen en inder daad kwamen van alle kanten de herten op haar af. Ze kent echter de schotvaardigheid van de jagers. Daarom heeft ze een hoge le vensverzekering gesloten. Als honorarium eist ze duizend dollar per dag. De jacht is in de U.S.A. een dure liefhebberij. Een tot in de puntjes verzorgde uitrusting kost 3000 gld. De duurste jachtverenigingen, die eigen domsrechten hebben op een gesloten .reserve', waarin men bijna door het wild onderste bo ven wordt gelopen, vragen een contributie van 1500 dollar per jaar plus een lieve prijs per „jachtdag". Sommige stadjes leven van de jacht. Dit is o.a. het geval met Cairo .in de Illinois, de wereldhoofdstad van de gan- zenjacht. Vanaf november verdubbelt er de bevolking. Overal worden jachtcursussen ge organiseerd om de nieuwelingen vertrouwd te maken met de geheimen van geweer en wild. Carloni heeft een .-msdaagse cursus met demonstraties, lezingen vier jachtpartijen. De kosten, huisvesting en voeding inbegrepen bedragen 175 dollar per persoon. Ook de reisagentschappen hebben in de jacht een nieuw seizoen ontdekt ze organiseren jacht- uitstapjes vanaf 75 dollar per persoon be stemd voor de hertenjacht in de onmiddellijke omgeving tot 6000 dollar voor jachtpartijen in de maagdelijke wouden van zwart-Afrika. Morinson Travel Inc. in Rockford organi seert een jachtpartij in India voor 3500 dol lar per persoon. De deelnemers krijgen de schriftelijke garantie, dat ze vanaf minder dan honderd meter een schot kunr/en lossen op een levende tijger. De Amerikaanse boeren hebben weinig vertrouwen in de jagers. Op tal van plaatsen kan men runderen zien lopen, overdekt met gele doeken. Een olijkerd rustte zijn melkkoeien uit met een bord aan nek VOORZICHTIG, IK BEN EEN KOE. Boer op eenmansbedrijf met 50 jaar lichamelijk op Wanneer een boer met een eenmansbedrijf geen kans ziet een gedeelte van zijn zware werk door derden te laten verrichten, zal hij in de toekomst op ongeveer 50-jarige leeftijd lichamelijk niet meer in staat zijn, zijn werk naar behoren te verrichten. De boer op het eensmansbedrijf komt niet tot geestelijke ont spanning, die hij beslist nodig heeft. Uit me disch oogpunt lijkt dit een onwenselijke toe stand. Dit heeft de dokter van Oldeberkoop, dr L. Annema tegen de afdeling van de Frie se maatschappij voor landbouw gezegd, die zijn hulp heeft ingeroepen bij het beantwoor den van vraagpunten die het hoofdbestuur aan de afdelingen heeft gestuurd over het eenmansbedrijf. Een samenvatting van de ant woorden is gepubliceerd in het Fries Land bouwblad. Onder het eenmansbedrijf wordt op het ogen blik verstaan een bedrijf met vaste werkkracht bedrijven waar één man alle werk doet komen niet voor, omdat bijna overal vrouw of kin deren wel eens meewerken of loonwerkers of tijdelijke hulpen worden ingeschakeld. Als minimumgrootte wordt door alle afdelingen voor een eensmansweidebedrijf voor dit ogen blik opgegeven tien tot vijftien hectare en als maximum vijftien tot dertig hectare. Sommi gen zeggen: op zijn hoogst twintig of dertig koeien. Bijna alle afdelingen verwachten, dat de ontwikkeling naar het eenmansbedrijf zich in de toekomst voort zal zetten. De kleine bedrijven zullen verdwijnen en de grotere zul len eenmansbedrijven worden. Er zijn afde lingen, die eraan twijfelen of er in de toe komst nog voldoende jonge mensen te vinden zijn, die zo'n onderneming en de grote bin ding met zo'n bedrijf aandurven. JONGETJE (7) OVERLEDEN NA RUZIE Maandagavond laat is in het St. Liduina- ziekenhuis te Hulst overleden de zevenjarige Wilfried Esseling uit Nieuw-Namen. Dit jon getje overleed ten gevolge van verwondingen, opgelopen tijdens een ruzietje met zijn vriend je, de negenjarige J. van W. uit Nieuw- Namen. Toen zij kibbelden over een gevonden pen van een paraplu kwam dit scherpe voor werp in het oog van Wilfried Esseling. OVERZICHT OVER DE MAAND OKTOBER AANTAL WERKLOZE MANNEN NAM IN ZEELAND MET 200 TOE Langzaam groei naar landelijk gemiddelde De stijging van de werkloosheid - die lande lijk gezien in oktober met 6000 manskrachten toenam in vergelijking tot de maand septem ber - is ook in Zeeland waar te nemen, zij het in mindere mate. Blijkens een overzicht van het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening is er in Zeeland sprake van een stij ging van de arbeidsreserve bij de mannen met ruim 200. Het totaalcijfer van alle rayons in de provincie bedroeg in september 892 en in oktober was dat 997. Zeeland telt nu op de 1000 mannelijke arbeidskrachten 16 werklozen. Deze provincie staat daarmee met Overijsel op de zesde plaats. Langzaam valt er een groei te constateren naar het lan delijk gemiddelde dat dertien bedraagt. Met uitzondering van Sas van Gent is in alle rayons de stijging van de arbeidsreserve te constateren. Gesplitst in de belangrijkste be roepsgroepen valt waar te nemen, dat in de bouwnijverheid de stijging groot is. Bij het horecapersoneel is sprake van een verdubbe ling van het aantal inschrijvingen. Ook het aantal werkloze los-arbeiders nam toe. Prak tisch alle vormen van werkloosheid stegen. Het sterkst was dit het geval bij de seizoen werkeloosheid. De vraag naar mannen is van 1100 afgeno men tot 997. Terr'opzichte van het vorig jaar is het echter ecvf stijging. In oktober van het vorig jaar ging' hét om 925 aanvragen. De vorige maand 'deed de invloed van de bieten campagne zichgelden. Dt daling van de vraag is opmerkelijk in de beroepsgroep bouw nijverheid van 255 naar 216. Verder is er een daling in de textielnijverheid van 51 naar 35. De daling van de landbouw is een gevolg van het feit dat als gevolg van het gunstige weer de oogst vlot kon worden binnengehaald. On derverdeeld in de diverse rayons is de daling van de vraag naar mannelijke arbeidskrachten het grootst in Goes en Sas van Gent. In Goes is het een gevolg van de daling van de vraag in de landbouw en fruitoogst. In Sas van Gent is het toe te schrijven aan de verminde ring van de vraag in de textielarbeid. Het aanbod van vrouwen is belangrijk gestegen van 186 in september tot 243 in oktober. Vooral in de sector van het horecapersoneel is de toename van vrouwelijke arbeidskrachten aanzienlijk. De beroepsgroep huishoudelijk personeel vertoont ook een stijging van het aanbod. Dat is deels een gevolg van verlate inschrijving van jeugdigen. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten is in oktober ten opzichte van de maand sep tember afgenomen. Vooral wat de textielar- beidsters betreft. Dit houdt mede verband met recente ontslagen in Hoek. Bromfietser ernstig gewond bij botsing in Zaamslag Woensdagmorgen om acht uur botste de 17- jarige scholier W. I. uit Hulst in de Ter- neuzensestraat te Zaamslag met zijn brom fiets tegen een personenauto, bestuurd door de heer P. C. H. uit Sluiskil. De bromfietser wilde oversteken naar het voor hem links van de weg liggende fietspad en kwam toen in botsing met de auto. Met ernstige verwon dingen werd de jongeman per ambulance naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen gebracht. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Zware schade bij autobotsing Op de Rondweg om Hulst heeft zich maan dagavond nabij de Puttingstraat te Sint-Jan steen een ernstige autobotsing voorgedaan. Uit de richting Hulst naderde de personen auto van M. 'd H. uit Sint-Niklaas (B.). Deze moest voorrang verlenen aan de auto van J. D. uit Kloosterzande. Dit gebeurde echter niet met het gevolg dat de auto van de Belg total loss uit de strijd kwam en die van D. zeer zwaar werd beschadigd. AXELSE COURANT VERSCHIJN1 IEDERE ZAlERDAo ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C VINk Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J, C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 110 woorden t I, elk woord meer 15 cent. (Nadruk verboden) HIERTOE GERECHTIGD yT VOOR VADER, MOEDER EN KIND

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1