OPENBARE VERGADERING Chr. BLO-school bestaat 20 jaar 1.F Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 81e Jaargang no. 4 <»E9iWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG, 25 OKTOBER 1966, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA: 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Voorstel tot het vaststellen van de 22e wijziging van de „Salaris- en Loonver- ordening 1959" met betrekking tot de bezoldiging van de ontvanger nieuwe stijl, tevens ambtenaar ter secretarie. 5. Aanbieding van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over het dienstjaar 1964 en benoeming van de commissies van onderzoek. 6. Voorstel tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van huis en bouwland Oosterstraat 14 van de heer A. van Hoeve te Axel. 7. Voorstel tot aankoop van de woning Rooseveltlaan 14/16 van de heer A. J. Dieleman te Axel. 8. Voorstel tot het nemen van een nieuw besluit tot aankoop van het winkel/woon huis Weststraat 12 van de heer J. P. de Hullu te Aardenburg. 9. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade, aan de heer J. W. Hogendoorn te Axel. 10. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Eisenhower- laan, aan de heer A. C. Heijens te Axel. 11. Voorstel tot herziening van de uitgifte prijzen van de gronden in het gecombi neerde exploitatieplan oost en west. 12. Voorstel tot het aangaan van een re- kening-courant-overeenkomst met de Coöp. Boerenleenbank „Terneuzen" (Raiffeisenbank), gevestigd te Terneu zen. 13. Voorstel tot het verlengen van de reke ning-courant-overeenkomst met de Boe renleenbank „Axel", gevestigd te Axel. 14. Rondvraag. 15. Sluiting. B W. DELEN HET VOLGENDE MEDE Vraag van de heer D. J. Oggel in de raads vergadering van 27 september 1966 om een specificatie van de kosten van de plantsoenen (Volgnr. 240 der gemeentebegroting voor 1966) en om een overzicht van de kosten van diverse bushalten De verlangde gegevens liggen bij de raadsstuk ken ter inzage. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Bij besluit van 7 oktober 1966 is de heer W. E. M. Bauwens te Hulst benoemd tot ambtenaar, belast met de zorg voor het oud archief, in de rang van commies-A, ingaande 16 oktober 1966; de benoeming is geschied op fifty-fifty-basis met de ge meente Hulst b. bij besluit van 14 oktober 1966 is de heer C. Hoebé, Weststraat 10 te Axel, be noemd tot brandwacht bij de vrijwillige brandweer, ingaande 14 oktober 1966. saiHiHigisifp' Het onderwijs op de Chr. Ulo-school ging 20 jaar geleden van start en dit vierde lustrum is de aanleiding om op 24 en 25 oktober in de school aan het Szydlowskiplein een ten toonstelling en demonstraties te organiseren onder het motto „Levend U.L.O." Hier zal men kunnen zien en beleven wat het ulo-onderwijs in onze gemeente is nu en in de toekomst. Men zal naast tentoongesteld werk ook deel nemer kunnen zijn bij het werk aan de ulo. Zo zal het mogelijk zijn de lessen te beluis teren, in het natuurkunde laboratorium zal men proeven en experimenten meemaken. Doorlopend zullen er films worden vertoond van de Ned. Onderwijs filmdienst. Aan een komplete zendtafel zal men het biologische onderwijs kunnen volgen, verder wordt er een overzicht gegeven van de lessen in tekenen, muziek en handwerken. Door leraren en leerlingen is er de laatste weken hard gewerkt om dit alles voor elkaar te brengen, en zoals zo vaak bij de voorberei dingen van een feest, brengen juist deze ge meenschappelijke voorbereidingen de stem ming er al echt in, terwijl geen moeite wordt gespaard om de school en de tentoonstelling in de school zo goed mogelijk te doen slagen. Ook het dezer dagen verschenen nummer van de nog jonge schoolkrant is geheel gewijd aan dit 20-jarig bestaan. n.l. onderdak gekregen in het 10e lokaal van de Lagere school, dat niet gebruikt werd door die school. Die inwoning had een groot voor deel. Op die manier konden we heel prettig de zaak aan de gang houden. Als de Ulo-klas Handelskennis had, ging ik naar de 4e klas van de L.S. en de onderwijzer van die klas ging naar de Ulo. Op de Wiskunde-uren ruil de ik met de heer Van 't Hof. Zo konden alle vakken hun deel krijgen. Met Gymnastiek was het niet zo eenvoudig. Een lokaal ervoor hadden we niet en een le raar evenmin. Als het goed weer was, gin gen we maar naar buiten. En dan het Hand werken Een lerares was er niet en daarom moest het H.d.S. dit ook maar zelf opknap pen. Welnu, de meisjes brachten wat werk mee van huis en er werd werkelijk gehand werkt. Ik verbeeld me niet, dat ik deskundige adviezen gegeven heb. Dit was dan echt iets uit de beginperiode. Na verloop van tijd kwam er een gymleraar en een handwerkjuffrouw. In april 1947 verdubbelde het aantal leerlin gen, want er kwam natuurlijk een nieuwe klas bij. Genoemd heer Van 't Hof, die in middels ook de akte Handelskennis gehaald had, werd tot onderwijzer benoemd en toen waren alle bevoegdheden aan de school aan wezig. We konden zelfs een 3e klas vormen. 8 Axelse leerlingen, die in Terneuzen op school gingen, kwamen met goedvinden van de heer De Vast tot ons over zelf deden we er 4 van onze beste leerlingen bij en de 3e klas was er. De bestuurskamer van de L.S. werd ons 2e lokaal. Toen weer een jaar later de heer Meilof er bij kwam, konden we gebruik maken van een leegstaand lokaal van de Openbare School. Het was natuurlijk behelpen vooral het heen en weer lopen was bezwaarlijk. Het was dan ook een oorzaak van grote vreugde, toen we het Zondagsschoolgebouw in de Julianastraat in gebruik konden nemen. Van buiten zag het er niet zo heel fraai uit, maar ieder, die binnenkwam, was verrast door wat hij te zien kreeg. Wat de gebouwen betreft, gaat mijn herin nering niet verder, want de tegenwoordige school heb ik alleen aan de buitenkant gezien en die kan ook niet meer bij de beginperiode gerekend worden. Daartoe kunnen we nog wel rekenen het eerste Mulo-examen, waaraan de school deel nam. Door de vervroegde vorming van een derde klas konden we reeds in 1949 mee doen. Nu, ons twaalftal deed het best. Op één na slaagden ze allemaal, tot grote vreug de van ouders, bestuur, personeel en de leer lingen zelf natuurlijk. Eén was er bij, toen Jan Scheele, nu zeker wel meneer Scheele, die in 3 jaar met goede cijfers het B-diploma haalde. Dit waren dan enkele herinneringen uit de beginperiode van de Chr. Ulo-school te Axel. Ik wil mijn verhaal besluiten met de wens, dat het de school in de toekomst goed moge gaan en dat zij nog vele leerlingen zal helpen om een goede start in het leven te verkrijgen. Na een voorwoord van het hoofd der school, de heer Klein komen in dit jubileumnummer artikelen voor van de oud-hoofden van de school, de heren Stemerding, Teunissen en Nieuwland, die herinneringen ophalen aan hun periode op deze school, terwijl ook en kele oud-leerlingen de geschiedenis van de laatste 20 jaar nog eens doen herleven. De herinneringen die het eerste hoofd van de school de heer H. A. Stemerding en die wel duidelijk weergeven hoe ook in de wereld van de Axelse Chr. ulo-school alles is veranderd in deze 20 jaar laten wij hieronder in extense volgen HET BEGIN Helemaal juist is dit opschrift niet. Het wer kelijke begin van de Chr. Ulo-school te Axel heb ik niet meegemaakt. Toen ik in augustus 1946 in Axel kwam, was de school al aan de gang. De heer M. Dieleman, toen verbonden aan de Lagere School in de Nieuwstraat, was te werk gesteld in de le Uloklas, die gevormd was op 1 april of 1 mei van dat jaar, dat weet ik niet precies meer. Hoe dan ook, na de zomervakantie, eind augustus 1946, heb ik het werk van hem overgenomen. Voor mij een onvergetelijke tijd Het was dan ook wel een grote over gang. Ik had gewerkt aan een vrij grote Ulo school en was nu plotseling helemaal alleen. Nu lijkt dat erger dan het was. We hadden Geheimen der Diepzee Zwemmende schotels Een bijzonder interessante ontdekking op zoölogisch terrein werd ruim dertig jaar ge leden - in 1928 - gedaan op een vismarkt in East-London (Zuid Afrika). Bij toeval ont dekte een jonge vrouwelijke geleerde daar een kwastvinnige vis, die nog behoorde tot de soort vissen, waarvan men meende dat deze al talloze jaren geleden uitgestorven was. Moderne zee-onderzoekers willen niets meer aan het toeval overlaten. Ook zij stellen zich thans erop in, de nieuwste snufjes op tech nisch gebied in dienst van hun werk te stellen. Twee van dergelijke technische wonderen staan op stapel, namelijk de onderzeehelicop- ter en de zogenaamde „Zwemmende schotel". Wat wij tot nu toe weten van het leven in diepe wateren, is betrekkelijk weinig. Het is bekend, dat ravijnen in oceanen hier en daar tot 10.000 meter diep reiken, dat het rijk van Neptunus driehonderd maal groter is dan het vaste land en dat het grootste deel van dit rijk in eeuwige duisternis gehuld is. Veel is er ook bekend van de ontwikkelings geschiedenis der zeeschepsels. Van de bac teriën en oerdiertjes tot de hoger ontwikkelde beenvissen en zee-zoogdieren toe. Toch is de ontwikkelingsgang niet zo nauwkeurig te be palen als bij de op het land voorkomende dieren. In de oertijd moet er in de diepzee vrijwel geen leven geweest zijn. In meren en rivieren op het cintinent waren ongewervelde, trage stekelhuidige dieren de voorgangers van de vissen. Deze laatste schepsels waren in twee grote groepen te verdelen, namelijk in de roofzuch tige kraakbeenvissen, zoals de haai en de rog en in de beenvissen, waartoe o.a. de haring, zalm, karper en bot behoren. Thans zijn er ruim 20.000 soorten bekend. Meer kennis dan in eeuwen daarvoor vergaard werd, is de laatste vijftig jaar opgedaan dankzij de netten en de onderwatercamera's van de zeeonder zoekers. En toch heeft de zee nog slechts zeer weinig geheimen prijs gegeven. Technici over de ge hele wereld bouwen tegenwoordig ook voor de wetenschap de meest vreemdsoortige duik boten. In 1953 dook professor Piccard in zijn „Batyscaph" 3150 meter diep. Tweemaal deze diepte wil de Duitse scheepsbouwer Hartung bereiken met zijn onderwaterhelicopter. Min der eerzuchtig om een record te breken is de Fransman Jacques Cousteau met zijn „Zwem mende schotel", een schildpadachtig gevaar te. Het apparaat haalt slechts diepten van onge veer 600 meter. De schotel, die gemaakt is van twee op elkaar gelaste stalen schalen en uitgerust is met pijpen en vleugelbladen is bijzonder goed bestuurbaar. De eerste proef vaarten waren een groot sukses. voor de wetenschap Nu atoomkracht ook voor deze zwemmende schotel gebruikt zal kunnen worden, koestert men er grote verwachtingen van. Wanneer deze schotel dan een zeer grote diepte kan bereiken, hopen de onderzoekers op vele vra gen antwoord te krijgen. Hoe oud kunnen bijvoorbeeld zeevissen worden Tot nu toe weet men dat nog niet zo precies. Karpers en snoeken in zoet water bereiken vaak een leeftijd van 100 jaar. Kunnen zij slapen Op welke diepten bestaan nog grotere zee bewoners, dan de 140 ton zware waal, waar bij een 5 ton zware olifant nog maar een dwerg is Hoe zal men de schatten van de zee kunnen benutten, zoals de daarin voor komende meststoffen, metalen, aardolie en planten Thans bedraagt de opbrengst uit de zee ongeveer 25 miljoen ton vis en plankton. Dit getal kan echter verveelvoudigd worden. Duizende raadsels wachten nog op antwoord. Voor Baby BROMFIETSER ZWAAR GEWOND BIJ BOTSING MET BESTELAUTO De bromfietser J. M. J. uit Terneuzen liep woensdagmiddag ernstige hoofdwonden op, toen hij op de kruising Mr Haarmanweg - Blikstraat frontaal in botsing kwam met een bestelauto, bestuurd door J. H. uit Terneuzen. Het ongeluk gebeurde doordat J. op de linker weghelft terechtkwam, vermoedelijk doordat hij de bocht te snel nam. Na de aanrijding verleende dokter Th. Wechelaar eerste hulp. J. is opgenomen in het St.-Elizabethzieken- huis. De bromfiets werd zwaar beschadigd. DOW-NEDERLAND overweegt inpoldering stukje Westerschelde De direktie van Dow Chemical (Nederland) N.V. deelt medde dat zij op het ogenblik plan nen bestudeert om een gedeelte van de Wes terschelde ten noorden van de Braakman in te polderen. Over dit project worden met de overheid reeds besprekingen gevoerd. Het doel van de studie is inzicht te verkrijgen in de praktische mogelijkheden om in de nieuwe polder een haven voor kustvaartuigen en kleine zeeschepen aan te leggen. Indien de inpoldering wordt verwezenlijkt, zal een ge bied van 200 ha. aan het industrieterrein van Dow in de Nieuw-Neuzenpolder worden toe gevoegd. Deze uitbreiding zal geen invloed hebben op het recreatiegebied de Braakman, aldus de mededeling van Dow. AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAO ABONNEMENTSPRIJS' Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement Vxel binnen de kom f 3,/5. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie- Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties I 10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1