IV0R0L Uit onze omgeving Axel DE HEER F. PAUWELS TE AXEL VERLAAT DE Z.V.T.M. NA 48 JAAR TROUWE DIENST Maandagmiddag heeft de Z.V.T.M. afscheid genomen van de heer F. Pauwels, die bijna een halve eeuw deze maatschappij heeft ge diend. Dit feit verdient aparte vermelding, want het heeft er altijd de schijn van gehad, alsof de heer Pauwels met de „tram" was getrouwd. Een bedrijf dat zulke trouwe werkers ter be schikking heeft, kan zich gelukkig prijzen en neemt node afscheid van hen. Het restaurant „Zomerlust" van de heer Van Poelje was dan ook geheel gevuld met per soneel en vele relaties, waarmee de tram za ken doet. De algemeen direkteur van de Z.V.T.M. ir. J. F. Denie, sprak zijn grote waardering uit voor de heer Pauwels en schetste diens loop baan sedert 1918 toen hij het kantoor van de stoomtram Hulst Walsoorden te Hulst heeft geleid. Toen later de overplaatsing naar Drie- schouwen volgde moet dit 'n zware opgave zijn geweest, omdat hiermee gepaard ging het opgeven van een bloeiend horecabedrijf. „De tram dankt u voor alles, mijnheer Pauwels", zo sprak de direkteur en tot me vrouw Pauwels zei hij ,,U kunt nu zelf weer over uw man beschikken, al zal hij zo nu en dan nog wel eens een oogje naar de Z.V.T.M. trekken". Baron Collot d'Escury sprak als president- direkteur woorden van waardering, namens de raad van commissarissen. Uit naam van het personeel sprak de heer A. Lippens. Hij overhandigde de heer Pauwels een geschenk. De heer Van Fraassen uit Vlissingen, waar nemend voorzitter van de touringclub in Zee land, dankte voor de plezierige samenwerking. Hierna volgde een lange rij van mensen die de heer Pauwels de hand kwamen drukken. Velen lieten dit gepaard gaan met een stoffe lijke attentie. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder AUTOBOTSING Dinsdagmiddag reed komende vanuit de rich ting Zuidsingel C. B. J. de W. uit Zuiddorpe met een personenauto over de Kanaalkade en draaide links de Evertsenstraat in. Hierbij verleende de W. geen voorrang aan de vanuit tegenovergestelde richting komende vracht auto bestuurd door C. G. B. D. uit Honte- nisse, waardoor een botsing ontstond. D. week om de botsing te ontwijken naar rechts uit waarbij de vrachtauto tegen een verkeersbord aan reed. Beide auto's werden beschadigd. GEWOND Dinsdag reden de jongelieden de H. en V. uit Axel uit school van Terneuzen naar Axel. Op Spui stapten zij af waar V. even een win kel binnenging, de H. bleef met beide fietsen op de parkeerstrook staan. Toen V. terug kwam werd hij op het rijwielpad geschept door een passerende bromfiets. De berijder ging over de kop maar slechts licht gewond. V. liep beenkwetsuren op en werd door een auto naar huis gebracht. De bromfiets werd zwaar beschadigd. ORANJEVERENIGING Dinsdagavond had er een bijeenkomst plaats van de Axelse Oranjevereniging met haar medewerkers. Tijdens deze avond vertoonde Mej. de Putter dia's van de in Axel gehouden Oranjefeesten, tussendoor werd nog vertoond „Op de Boerderij". Ook kwam de financiële toestand van de Vereniging aan de orde en er werden voorstellen gedaan om deze te ver beteren. De Oranjevereniging kan op een ge slaagd jaar en avond terugzien. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. F. Klein, tot secretaresse mevr. P. Esselbrugge. VERGADERING PLATTELANDSVROUWENBOND Woensdagavond 5 oktober vergaderde de Christelijke Plattelandvrouwenbond in Ter- neuzen. Deze avond stond in het teken van de propaganda-aktie „Geef er acht op". Mevr. de Feijter-Holman uit Goes sprak over het onderwerp „Etiquette". Er waren vele gasten, en 3 dames gaven zich op als lid. De kadercursus die verleden jaar samen met de dames van de afd. West Z.-Vl. gehouden is, zal ook dit jaar weer doorgaan. Bij voldoende deelname zullen er enkele cur sussen van de Stichting Voorlichting ten Plat- telande gegeven worden. Bloemschikcursus in Axel. Ook voor de cursus „Doe het eens anders", samenstellen van maaltijden naar de nieuwste inzichten op voedingsgebied, was veel belang stelling. Voor beide cursussen kunt u zich nog opgeven bij de secr. Mevr. Loeve, Van Middelhovenstr. 23, Axel. tel. (01155)-435. VISSER-KOOLE OPENDE NIEUWE ZAAK IN TERNEUZEN Aan het begin van de Axelsestraat in Ter- neuzen, nabij de Axelse brug is het laatste halfjaar hard gewerkt aan het slopen van oude panden en het daarna bouwen van een geheel nieuw pand voor de Fa. Visser-Koole. Er is niet alleen een nieuw pand ontstaan, maar - wat dan ook logisch is - een mo dern pand, zeer modern zelfs zowel in con structie als inrichting. Modern wil hier bepaald niet betekenen „ge zocht" of „koud en ongezellig". De nieuwe zaak waarin hier en daar nog sporen van de bouw zijn te vinden heeft ondanks dat be paalde sfeer. Bewust is er bij het interieur naar gestreefd, dat dit zich niet opdringt, mo gelijkheden van gewijzigde opstelling en extra verlichting mogelijk maakt, terwijl het geheel toch bijzonder overzichtelijk is, terwijl „le vensgrote" fotos op de deuren van de pas kamers en boven wandvakken met kleine ar tikelen bijzonder duidelijk aantonen wat men op die bepaalde plaats vinden kan. In het kort een moderne zaak mot sfeer, waarbij voor de koper het accent volledig op de artikelen valt, en waarbij alleen de daarin geïnteresseerde be- bezoekers de doeltreffendheid en de vele kleine handige dingen in de inrichting zullen opval len. Eenvoud is nog steeds een kenmerk van het ware Er is slechts op enkele plaatsen met pastelkleuren gewerkt, verder is alles zwart/wit, dan wel naturel essenhout. Men hoopt - en niet zonder reden - dat op deze manier het interieur niet alleen nu, maar ook over 10 jaar of later nog modern zal zijn. De opening vond woensdagmiddag plaats in aanwezigheid van vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en de Terneuzense midden stand en vele honderden belangstellenden. Visser-Koole Terneuzen staat onder direktie van de heer Kees Visser. Dat de dames- en herenkollekties in deze Terneuzense vestiging de naam Visser-Koole waard zijn behoeft wel geen betoog. Het pand werd ontworpen door en gebouwd onder toezicht van architektenbureau Steel alhier. Wij wensen deze gerenommeerde Axelse zaak ook met de Terneuzense vestiging veel sukses. HET CENTRUM GAAT SLUITEN Naar door de direktie van „Het Centrum" aan gegadigden voor het huren van een zaal is medegedeeld gaat het in Axel en de hele streek sinds tientallen jaren vertrouwde „Concert- en Bioscoopgebouw Het Centrum" per 1 januari de deuren sluiten. Omtrent het geen na deze datum verder met het pand zal gaan gebeuren is nog niet bekend. Het sluiten van „Het Centrum" zal stellig voor Axel heel wat problemen opleveren, want voor tal van verenigingen was „Het Centrum" dé zaak voor repetities, vergaderin gen, jaarlijkse uitvoeringen enz. Reeds enkele jaren was bekend dat men met de onderneming wilde stoppen, aangezien de heer en mevrouw Dieleman een rustige le vensavond prefereerden. Er zijn geruime tijd onderhandelingen gevoerd met de gemeente, doch gezien de hoge eisen die door de n.v. „Het Centrum" werden gesteld kon men hier bij niet tot overeenstemming komen, want naast de overnamen zouden enige honderd duizenden guldens nodig zijn om het gebouw dusdanig te moderniseren, dat het weer enigermate aan de huidige eisen van gebrui kers en bezoekers zou kunnen voldoen. Ondertussen is de gemeente Axel druk bezig om met de Axelse „Culturele Stichting" de bouw van een nieuw Cultureel Centrum voor te bereiden en daardoor de vereiste vergun ningen los te branden. Dit gebouw zal wor den gesticht tussen de Axelse Bejaardenflat en de Algemene Begraafplaats en gelegen zijn aan het daar in aanleg zijnde John. F. Ken- nedyplein. Nu Axel na het sluiten van „Het Centrum" zonder lokalen voor grotere uitvieringen en vergaderingen zit is het te hopen dat de di verse hogere instanties wier medewerking voor de tot standkoming van een nieuw gebouw is vereist, de nodige snelheid zullen kunnen op brengen voor een snelle start, opdat het plaat- noodzakelijk van de vereiste accomodatie ver- noedzakelijk van de vereiste accomodatie ver stoken blijft. HERFST- EN WINTERPROGRAMMA R.K. JEUGDHAVEN, AXEL De volgende punten staan nog op het pro gramma. 22 Ook./5 en 19 nov./3 en 17 december Jongerensoos Gezellenhuis. 5 November kaartavond voor de ouderen. 3 November (herfstvakantie) Ontspannings middag en avond voor de jeugd en belang stellenden in het Gezellenhuis. In de le week van november zal de jeugd krant „De jeugd in aktie" weer verschijnen. De uitgave van dit blaadje wordt ook nu weer mogelijk gemaakt door de Middenstand. In de 3e week van november Algemene Lei dersvergadering R.K. Jeugdhaven Axel. In de Kerstnacht is ook dit jaar weer een herderstocht voor de oudere jeugd gepland, terwijl het programma verder een kerstviering van de ouders en de jeugd vermeld op 2e kerstdag. JONGERENSOOS R.K. JEUGDHAVEN AXEL GING WEER VAN START Zaterdag, 8 oktober ging na een zomerrust van enkele maanden de Jongerensoos van R.K. Jeugdhaven Axel weer van start. Deze soos, welke gehouden wordt voor de oudere jeugd, mocht zich ook nu weer geslaagd noe men. Een zestigtal jongens en meisjes namen aan deze gezellige avond deel, waarop weer voor elk wat wills geboden werd. Na afloop werden enkele leuke prijsjes verloot. De vol gende soos is gepland op zaterdag, 22 oktober а.s. om 7.30 uur in het Gezellenhuis. 4e HERFST-ORIENTATIETOCHT R.K. JEUGDHAVEN AXEL Op zondag, 9 oktober organiseerde R.K.- Jeugdhaven voor het 4e achtereenvolgende jaar een herfst-oriëntatietocht per fiets. Ofschoon de weersgesteldheid minder gunstig was, kon noch de dreigende bewolking, noch de soms neerplensende regen de jeugd van Axel, Zuiddorpe en Overslag ervan weer houden aan deze tocht deel te nemen. Vol vuur zetten dan ook om 1 uur de eerste groepen hun voeten op de pedalen, om aan de hand van instructielijsten hun weg te zoe ken op de 10, 20 of 30 km. route. Zowat de gehele leiding van R.K. Jeugdhaven was voor dit doel gemobiliseerd om dienst te doen, hetzij op het startbureau, hetzij op de rustpost, welke in de polders van Overslag was ingericht, hetzij als controlepost of vlie gende brigade, welke gewapend met reparatie materiaal en verbandtrommel op de diverse routes patrouilleerden. Tijdens de tocht werd aan iedere deelnemen de groep een speciale opdracht verstrekt, wel ke bij de afmelding nogal eens op de lach spieren van de leiding werkte. Pastoor de Jong had eraan gehouden 's avonds persoonlijk de prijzen aan de winnaars uit te reiken, iedere deelnemer ontving tevens een aardige herinnering aan deze tocht. De uitslag was als volgt 10 km. route Het hoogste aantal te halen punten be droeg 12. 1. Edwin de Block - Anton de Poorter, 11 pnt.; 2. Anja Sponselee - Connie Weesepoel - Marian Weesepoel 10 Vè punt; 3. Marijke van Damme - Monique Goossens 8 pnt.; 4. Paul Herman - Carlos van Kruysen 8 pnt.; 5. Marian van Hoecke - Ineke Vink iVl pnt.; Hans Martens - Jos de Dijcker 7 pnt.; 7. Bennie Cortvriendt Adri Geilleit 6 pnt. 20 km. route Het hoogste aantal te behalen punten be droeg 22. 1. Henk Puylaert - Erik de Vos 15 Vè pnt.; 2. Ronnie Danschutter - Frank Lafort 14 Vè pnt.; 3. Gerard Jesoires - Eddy Giele 14 pnt.; 4. Marlies Boeding - Marjo Wullems 14 pnt.; 5. Ella Stoelinga - Rose-Marie Kroes 13V2 pnt.; 6. Jeanine Piessens - Ingrid van Hoecke 12 pnt.; 7. Maria v. d. Bos, Roos v. d. Bos - Marian IJsebaert 12 pnt.; 8. Rosita Adam- Gerda Polderman 10 V2 pnt. 30 km. route Het hoogste aantal te behalen punten be droeg 28. 1. Johny Vernimmen - Robby Kroes 24 pnt.; 2. Carlos Celie - Hanny de Wever 23 Vè pnt.; 3. Ria de Block - Marion Kindt 23 pnt.; 4. Anneke Martens Tilly Verstraeten 23 pnt.; 5. Willy Michielsen - Marcel Puylaert 21 pnt; 6. Irma Borgt - Gerard Borgt 21 pnt.; 7. Richard van Acker, Harry Polderman, Henny Triest 18 Vè. pnt.; 8. Anita Weesepoel - Mia Verstraeten 111/2 9. Annemiek Oppeneer- Marian Dey 91/2 pnt.; 10. Wies Baart- Linda Adam 4 pnt. SCHIJVER-VLIEGER VIRULY SPRAK VOOR DE Z.V.U. Donderdagavond opende de afdeling Axel van de Z.V.U. haar winterprogramma voor vol wassenen met een lezing door de heer A. Viruly, bekend auteur van meerdere boeken en een van de mannen van het eerste uur bij de opkomst van onze K.L.M. De heer Viruly liet de aanwezigen nog eens in geuren en kleuren de eerste periode van de vliegerij meebeleven, toen men slechts twee lijnen kende, n.l. van Amsterdam naar Parijs en van Amsterdam naar Londen, diensten die met een soort hinkstapsprong systeem wer den gevlogen en waarbij men van Amsterdam eerst helemaal naar Calais vloog omdat daar de oversteek over zee niet zo breed was. Het kon overigens ook voorkomen dat men na een uur vliegen niet van de Franse naar de Engelse kust was gevlogen maar door de ge brekkige navigatie in die tijd alleen een rondje over het kanaal had gemaakt en weer terug was boven het Franse vasteland. Vliegen was toen een avontuur zoals ook de eerste vluchten naar Nederl. Indië, waarbij men de boter hammen meenam en de eerste service voor de passagiers bestond uit de aanschaf van een broodplank met mes, te hanteren door de boordmecanicinë. De heer Viruly deed door zijn wijze van ver tellen deze beginperiode van het vliegen weer leven voor zijn gehoor. Na de pauze beant woordde hij tal van vragen en schetste het hui dige luchtverkeer en wat men daarvan in de nabije toekomst nog mag gaan verwachten. De ontwikkeling daarbij gaat zo snel dat niet te voorspellen is welke mogelijkheden erin een wat verdere toekomst zullen opdagen, wanneer althans de mens de vooruitgang in de techniek niet voor vernietiging zal gaan gebruiken. Namens het niet groot in aantal maar zeer belangstellend publiek dankte de heer Vink aan het slot van de avond de heer Viruly voor zijn interessante causerie, die naast een vlot verhaal ook stof tot nadenken leverde over de mogelijkheden die het snellere ver keer de mensheid over de hele wereld binnen nu en tien jaren nog gaat bieden. BENOEMD Met ingang van 1 november a.s. is benoemd te Amersfoort, bij het Centrum Vorming Be- drijfsjeugd tot Vormingsleider-Maatschappij- Verkenning de heer B. Klap te Axel. Thans onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Axel. KOLLEKTE De Zeeuwse kollekte heeft in Axel opgebracht 438,69. BEIAARDCONCERT TE AXEL OP ZATERDAG 15 OKTOBER 1966 van 15.00 tot 16.00 uur door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm 1. Menuet 2. Kwintolenwals 3.. Volksliedjes a. b. c. 4. Bijendans 5. Menuet 6. Vlaams volkslied 7. Campanella 8. Allegro 9. Le Tambourin Handel Ab. Lichtendalh Naar Oostland Daar was laatst Catootje Ab. Lichtendalh Kam. Lefèvre Hullebroek Geo Clement Scheppers Staf Nees 10. Tune „Dan zal de beiaard spelen" Predikbeurten ZONDAG 16 OKTOBER 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. van Dooren Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Zondagsdiensten R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur; 9.00 uur; 10.30 uur; 5.30 uur. Zondagsdienst artsen 15— 16 OKTOBER Dokter Boor. TIJDELIJK BENT U AL LID? „Welfare-werk", na de Tweede Wereldoorlog naar het voorbeeld van het Britse Rode Kruis, geïntroduceerd door het Nederlandsche Roode Kruis, is een begrip. We kennen allen de werkstukken van de langdurig zieken die overal in het land op talloze bazars worden verkocht. Maar dit is niet het belangrijkste van dit werk. Veel belangrijker is dat de pa tiënten weer bezig kunnen zijn, creatief bezig kunnen zijn en dat ze, hoe weinig soms ook, weer iets in de maatschappij betekenen, maar vooral dat ze niet vergeten worden. Honderden vaste en vrijwillige welfare-werks ters geven deze patiënten weer een sprankje levensmoed, een beetje vreugde, het gevoel dat zij erbij horen. Dit is echter één taak van het Rode Kruis. Wie heeft er nooit gehoord van de boottoch ten voor chronische zieken, of van de vakan tieweken voor invaliden in het Dunanthuis te Zeist en de Bloedtransfusiedienst Het Ne derlandsche Roode Kruis heeft veertien grote en ruim veertig kleinere taken. Inderdaad, een enorme organisatie, die echter geheel drijft op Uw steun Een vaste basis vormt het aantal leden. Volgend jaar herdenkt het Neder landsche Roode Kruis zijn honderdjarig be staan en het hoopt dan een miljoen leden te hebben. Een magisch getal dat wil demon streren dat het Rode Kruis van en voor het gehele volk is. U hoort ook bij dat miljoen. Iedereen heeft wel eens rechtstreeks of zijde lings met het werk van het Rode Kruis te maken gehad, natuurlijk, maar is het dan ook eigenlijk niet vanzelfsprekend dat U lid bent van Uw Rode Kruis Aan de vooravond van het herdenkingsjaar kunt U getuigen van uw sympathie en zodoende medewerken dat het Rode Kruis zijn werk kan blijven verrichten. BU TANDPASTA

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2