GEMEENTERAAD VAN AXEL Op elke wond Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 1 OKTOBER 1966 81e Jaargang no. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERGADERING VAN DINSDAG 27 SEPTEMBER 1966 burgemeester M. K. van Dijke gemeentesecretaris P. G. van de Aanwezig Voorzitter Secretaris Bosse Wethouders de heren M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem Leden de heren P. Dekker, J. Dieleman, J. den Doelder, M. 't Gilde, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. M. Maas, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. Afwezig met kennisgeving J. H. Bouman Opening de voorzitter opent de vergadering met het ambtsgebed. De Notulen worden onveranderd vastgesteld De Ingekomen Stukken en Mededelingen worden voor kennisgeving aangenomen. De volgendè voorstellen worden zonder be spreking aangenomen De verkoop van een perceel bouwgrond, ge legen aan de Kanaalkade, aan de heer A. F. Kruisifikx te Axel. De verkoop van een perceel bouwgrond, ge legen aan de Kanaalkade, aan de heer J. A. D. Vonck te Axel. De verkoop van een perceel bouwgrond, ge legen aan de Mozartstraat, aan de heer J. Verbrugge te Axel. De verkoop van een perceel bouwgrond, ge legen aan het Bosplein, aan de heer J. Deur waarder te Terneuzen. De verkoop van een perceel bouwgrond, ge legen aan de Bizetstraat, aan de heer J. Sou- vagie te Oudenburg (België). De verkoop van een perceel bouwgrond, ge legen aan het Bosplein, aan de heer P. J. de Bakker te Axel. De verkoop van een perceel grond, gelegen aan de Beatrixstraat, aan de Prot.-Chr. Wo ningstichting „Het Land van Axel" te Axel. De uitgifte in na-erfpacht van bouwgrond, gelegen aan de Adm. Helfrichlaan, aan de heer C. L. van Deursen te Axel. De aankoop van de woning Rooseveltlaan 8 van de heer J. Ruben te Axel. De aankoop van de woning Koestraat 38 van de heer H. de Groot te Axel. De vaststelling van het krediet in rekening courant met de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten voor het jaar 1967. Voorstel tot onderhandse aanbesteding van 96 wo ningwetwoningen (arbeidsbesp. bouw) in plan oost deze woningen te voorzien van centrale verwarming en een centraal antenne systeem. De heer J. C. van Luijk vraagt wat de huur prijs van deze woningen zal zijn. De voorzitter antwoordt dat de naakte huur ongeveer 24, - per week zal zijn. Hierbij komt dan nog de kosten van de verwarming en het stoken hiervan en de kosten van de antennes. Zo zal de totaalprijs van deze wo ningen 30 a 35 gulden per week bedragen. Hierna wordt dit voorstel aangenomen. Voorstel tot het vaststellen van de 8e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1966. De heer D. J. Oggel zegt dat hij tegen de verhoging van de kosten van de plantsoenen dienst is. Bij de begroting is op deze post een reëele bezuiniging van 3950, - gedaan, nu komt er een voorstel om 6500, krediet voor deze dienst voor aanschaf materialen. Dit vindt ik geen stijl eerst een bezuiniging en nu een aanvulling die groter is. Wethouder M. L. M. IJsebaert dat deze aanvulling een aanpassing is aan de werkelijke cijfers. De raad stelt er prijs op dat alles goed onderhouden wordt en dit kost geld. Wethouder C. van Bendegem zegt dat het niet altijd mogelijk is om binnen een begro ting te blijven, het komt wel meer voor dat er overschrijvingen plaats vinden. Vaak moet werk in overwerk gemaakt worden en dit kost extra geld. De heer Oggel zegt dat het een reëele be zuiniging was, waarbij minder materiaal, zo als parkbanken, bloembakken en dergelijke zouden worden aangekocht, maar nu vraagt men een bedrag van 6500, - voor aan kopen van materiaal, dit overtreft ver het be zuinigde bedrag. De voorzitter antwoordt dat de aankoop van materialen hier niet is parkbanken en bloem bakken, maar dit is door aankoop van bollen, planten, heesters en graszoden. De kosten hiervan waren groter dan was voorzien, dit is een uitvloeisel van de groei van Axel. Dit is wel een bewijs dat de raad voorzichtig moet zijn om bestaande posten terug te bren gen, dit blijkt nu wel. De heer Oggel zegt dat hij graag een speci ficatie wil zien van deze kosten. De voorzitter zegt dat de aanplanting bij het kruispunt op de Buthdijk een groot bedrag heeft gevraagd. De heer M. 't Gilde zegt over de bezui niging op de begroting voor deze dienst niets afweet, maar adviseert alles goed te bekijken zodat men weet waar men aan toe is. Zeker heb ik geen bezwaar tegen verfraaiin gen. De voorzitter antwoordt dat het de heer 't Gilde bij het vooronderzoek van de begro ting zeker zal blijken dat er geen slagen in de lucht worden gedaan, maar dat alles goed wordt bekeken. Hierna wordt dit voorstel met de stem van de heer D. J. Oggel tegen, aangenomen. De volgende voorstellen werden akkoord be vonden De vaststelling van de exploitatie-vergoeding a. b. der Bijzondere Lagere Scholen met vijfjaar lijkse afrekening over de jaren 1958 tot en met 1962. Het vaststellen van de werkelijke kosten voor het Openbaar Gewoon Lager Onderwijs over het jaar 1965. Het vaststellen van de vergoedingen per lo kaal en per kleuter over de jaren 1964 en 1965 en verrekening van de ontvangen voor schotten. Het toekennen van de voorschotten op grond van artikel 42, juncto artikel 126 en 73, eerste en tweede lid, der Kleuteronderwijswet, voor het jaar 1966. RONDVRAAG De heer D. J. Oggel zegt zijn verzoek om een specificatie van de kosten van aankopen voor de plantsoenendienst te herhalen. Verder vraagt hij, nu de bushalte bij het flat gebouw gereed is een overzicht van de kosten hiervan, evenals van de halte aan de Crijnsen- straat. De voorzitter zegt dat de heer Oggel zeker niet meer werk moet vragen dan noodzakelijk is. Als lid van de financiële commissie kan hij zeker in een vergadering van deze commissie hierover informeren. Wanneer de kosten van de bushalten niet binnen de begroting waren gebleven hadden wij met een nieuw voorstel tot credietverlening moeten komen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met het dankgebed. WERELDVENSTER U.S.A.: HET GAAT SPANNEN IN NOVEMBER! Op 8 november trekt Amerika ter stembus. Het gaat om de verkiezing van nieuwe leden voor het Huis van Afgevaardigden, 100 zetels in de Senaat en 'n groot aantal gouverneurs posten. En tegelijk zal deze stemming een beeld geven van de positie der regering- Johson. De verkiezingen, die in november 1966 wor den gehouden, zijn niet zo belangrijk als de twee jaren later te houden presidentsverkie zingen. Het is immers zo, dat in Amerika de president tevens zijn eigen minister-president is en zijn eigen ministers benoemt en ontslaat. Wat er dus ook gebeurt, in ieder geval blijft de (Democratische) regering Johson aan het roer. Alleen loopt men de kans, dat die regering straks in de Senaat en Huis van Afgevaardig den de meerderheid in de oppositie vindt. Al zijn Senaat en Huis van Afgevaardigden zo op het eerste gezicht te vergelijken met onze eerste en tweede kamer, in werkelijkheid liggen de zaken anders. Senaat en Huis noemt men tezamen „Het Congres", maar in de wandeling heet alleen een lid van het Huis een „Congresman". De Senaat is niet zoals onze Eerste Kamer een soort controle-insti tuut, maar maakt in werkelijkheid de dienst uit. GEEN DUIDELIJK FRONT Hoe het met de verkiezingen zal aflopen durft nu nog niemand te voorspellen. Een feit is, dat de populariteit, die Johnson genoot bij de aanvang van zijn ambtsperiode, aanzienlijk is teruggelopen. Met name de pers is niet zo bar op hem gesteld, want hij blijkt erg slecht kritiek te kunnen verdragen en zou wel willen, dat alle kranten schreven wat hij wou. Verder verhoogt de oorlog in Vietnam zijn populariteit evenmin. Het is een oorlog, waar mee weinig eer te behalen is, hij verslindt mil jarden en men schiet niet op. Het sukses van de regering-Ky bij de verkiezingen wordt schouderophalend bekeken, men „smoest" dit niet zo erg in wat praktisch een militaire dic tatuur is. Het ergste is, dat Amerikaanse jongens wor den opgeroepen voor de dienst in Vietnam en dat sommigen daarvan helemaal niet of verminkt terug keren. Duidelijk is voorts, hoe ontzettend de bevolking van Vietnam onder deze oorlog lijdt. Er is duidelijk verzet tegen de regeringspoli- tiek, maar dat verzet is niet georganiseerd. Men kan b.v. niet zeggen dat een bepaalde politieke partij zich er tegen opstelt, al pro beren de Republikeinen het wel, in de hoop hiermee Johnsons partij afbreuk te doen. BOTER OP HET HOOFD De Republikeinen hebben echter ponden boter op het hoofd. Het was hun man, Goldwater, die er indertijd wel een atoombom aan wilde wagen om in Azië „orde op zaken" te stellen. Zij hebben altijd aangedrongen op krachtig doortasten, méér mensen, méér materieel, méér geld er tegenaan gooien, zo veel te eer der was het gebeurd. Nu, dat is geschied, maar het is nog steeds niet „gebeurd"... Zoals in zo vele gevallen, loopt de scheidslijn dwars door de partijen heen, doordat èn De mocraten èn Republikeinen een duidelijk prin cipiële lijn en daarmee ook een duidelijk prin- cipiëel onderscheid missen. In beide partijen zijn mensen, die vierkant te gen de Vietnam-politiek der regering zijn. In beide partijen zijn echter nog meer mensen, die zulkt als „landverraad" betitelen en me nen, dat men in geval van oorlog eensgezind achter de regering moet staan. En behalve dat is er nog de kwestie van de burgerrechten. ZWARTE MACHT Mede doordat de regering zo veel aandacht moet wijden aan Vietnam komt het neger- vraagstuk niet tot een oplossing. De ontwikkeling dreigt catastrofaal te wor den. Een aktieve groep negers ziet geen heil in de geweldloosheids-politiek van Martin Luther King. Het zijn niet alleen de „Zwarte Mos lims" maar vele anderen, die roepen om „black power", die met geweld hun rechten willen veroveren. Daartegenover stellen de blanken hun „white power" en kan het gebeuren, dat in New York de Nazi-partij met hakenkruisen en uni formen voor deze „white power" demon streert Relletjes, gevechten en demonstraties zijn aan de orde van de dag en het ziet er naar uit, dat de tegenstellingen nog zullen worden ver scherpt. En ook hier loopt de grenslijn dwars door re publikeinen en democraten heen. Het gevolg hiervan is, dat bij de verkiezin gen de populariteit van de candidaat de door slag geeft. Die verkiezingen kunnen geen dui delijk beeld geven van wat er in de toekomst gaat gebeuren immers geen enkele partij stelt zich in dit opzicht duidelijk op. Een derde partij Dat is heel moeilijk te verwezenlijken in een land, waar het tweepartijen-stelsel de basis vormt en waar bovendien tal van baantjes vastgeknoopt zitten aan overwinning of neder laag van de partij. Het enige resultaat kan zijn, dat Johnson het nog moeilijker krijgt dan thans, maar daar schiet Amerika helemaal niets mee op I (Nadruk verboden) DOW OVERWEEGT Olieraffinaderij bij Terneuzen Het Amerikaanse chemische concern Dow Chemical International overweegt bij zijn fabriek in de Nieuw-Neuzenpolder een olieraffinaderij te bouwen. Naar wij ver nemen worden er hierover momenteel on derhandelingen gevoerd tussen de directie van Dow en overheidsinstanties. De produktie van de geplande raffinade rij zal vooralsnog gericht zijn op het dek ken van de behoefte aan olieprodukten in het eigen bedrijf in Terneuzen. Dit om 'n zo hoog mogelijke rentabiliteit van deze fabriek mogelijk te maken. De behoefte aan olieprodukten bestaat tot nog toe uit sluitend uit etheen, een grondstof die wordt betrokken bij de Shell raffinaderij in Pernis. Voor de aanvoer ervan is momen teel een 115 kilometer lange pijpleiding tussen Rotterdam en Terneuzen in aan bouw. De bouw van een olieraffinaderij in Ter neuzen zal gebeuren in samenwerking met een oliemaatschappij. Eén van de onder nemingen met wie onderhandelingen zijn gevoerd is de Amerikaase Marathon Oil Compagny. Een olieraffinaderij van Dow in de Nieuw Neuzenpolder zou noodzakelijkerwijs aan diep vaarwater moeten liggen. Dit bete kent dat een dergelijke uitbreiding die honderden hectaren kan beslaan, vrijwel uitsluitend ten westen van het huidige Dow bedrijf kan worden gesitueerd. Weliswaar heeft Dow daar nog ruim 200 hectare in bezit, maar het is niet onaan nemelijk dat men voor de bouw van de raffinaderij ook een deel van de Braak man en het voor de Braakman gelegen schorrengebied nodig zal hebben. Volgens het onlangs ingediende wetsontwerp zal dit hele gebied bij een gemeentelijke her indeling worden toegevoegd aan Terneu zen. UITBREIDING VOOR MINIATUUR WALCHEREN Als zondag de poorten van Miniatuur Walcheren dichtgaan wil dat nog niet zegggen dat de rust in de heel kleine dorp jes en stadjes is weergekeerd. Het ge kwebbel van de toeristen mag dan ver stomd zijn, de makers van klein Walche ren zijn druk in de weer met breken, bou wen en restaureren. Deze werkers hebben eer van hun werk. Ieder jaar overtreft het aantal bezoekers dat van voorgaande ja ren. In het afgelopen seizoen scheurde de man achter het loket ongeveer 234.000 kaaTtjes af. Dat betekent ruim 20.000 belangstellenden meer dan vorig jaar. Het is voor Klein Walcheren in alle op zichten een goed jaar geweest. Niet al leen omdat het zomers weer vaak winters aandeed. Via de Oosterscheldebrug kwa men meer Hollanders dan voorheen rich ting Middelburg. Maar Miniatuur Wal cheren moet het toch vooral van de dag jesmensen hebben. Die kwamen dan ook bussen vol uit Frankrijk, België, Duits land en Engeland. Om deze mensen volgend jaar een Minia tuur Walcheren te presenteren dat nog echter lijkt, is een staf van tien mensen nu al volop bezig in de grote werkruim te op het terrein. Een van de nieuwighe den die men volgend jaar te zien zal krij gen is een volledig veranderd Sloeplan. Verder klopt het allemaal niet zo best met de werkelijkheid. Dokken, werven en schepen ontbreken grotendeels. Daarom gaat men er nu een echt havenplan van maken. Verder zal het miniatuur wegennet wor den uitgebouwd, terwijl huizen, winkel tjes en wat er nog meer op de maquette staat, tegen de vlakte moeten en aan een grondig onderzoek worden onderworpen. AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers !5 cent. Halfjaar-abonnement Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties 1-10 woorden t I, elk woord meer 15 cent. Onderhandelingen tussen directie en overheid

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1