Uit onze omgeving Axel AXEL VIERT OP PASSENDE SPONTANE WIJZE DE BEVRIJDING Zaterdag heeft Axel weer op een spontane wijze haar bevrijding gevierd. Voor deze viering waren weer vele Poolse oud-strijders uit Nederland en België naar Axel gekomen. In de voormiddag werden de Polen op het Gemeentehuis ontvangen door het gemeente bestuur en het bestuur van de vereniging Axel - Polen. Na deze ontvangst bracht men een bezoek aan de R.K. begraafplaats waar door meisjes van de Poolse oudstrijders in de Poolse kledij bloemen legde op het graf van Mevr. Szydlowski, ook de heer A. Scheele legde hier bloemen namens Axel - Polen. Op de graven van de burgerslachtoffers wer den bloemen gelegd door burgemeester M. K. van Dijke. Van hier ging het gezelschap naar de Alge mene Begraafplaats, hier werden op de graven van de gevallen Poolse strijders bloemen ge legd door de secretaris van de afdeling Vlis- singen van de Poolse oud-strijders de heer B. Streng, ook werden hier bloemen gelegd door de Waaslands afdeling en namens Axel- Polen door de heer C. Schieman. Burgemeester Van Dijke legde bloemen op de graven van de gevallen burgers. Hierna vertrok het gezelschap vanaf de Markt voorafgegaan door Hosanna en haar drum band met op haar omfloersde trommen de dodenmars slaande naar het Poolse monument waar velen van de Axelse bevolking stonden opgesteld. Na het spelen van „Wilt heden nu treden" door „Hosanna" werd door burgemeester Van Dijke een krans bij het monument ge plaatst. Ook hier werden door de Poolse oud strijders bloemen gelegd, voor de afd. Vlis- singen was dit de voorzitter Ir. J. Minkiewicz. De heer D. J. Oggel legde hier bloemen na mens Axel - Polen. Een groot aantal kinderen deden hierna een bloemtapijt ontstaan bij het monument. Door een lid van „Hosanna" werd hierna „The Last Post" geblazen waarna 2 minuten stilte in acht werd genomen. Door het Ned. Herv. Kerkkoor onder leiding van dirigent J. Smies werd het Poolse volks lied en het Wilhelmus gezongen en werden de vlaggen gehesen. Door Burgemeester Van Dijke werd het be vrijdingsvuur voor het monument ontstoken. Om half drie vertrokken vanaf het Gezellen- huis ruim zeshonderd deelnemers aan de Be vrijdingswandeltocht, georganiseerd door de W.S.V. Emma. Onder de tonen van „Concordia" défileerden de wandelaars over de Markt waar voor het Gemeentehuis door het Gemeentebestuur Poolse oud-strijders en genodigden dit défilé werd gadegeslagen. Vele Polen sloten zich hierbij de wandelaars aan en marcheerden mee naar het Poolse Kruis aan de Hulsterseweg. Bij dit Poolse Kruis werden bloemen gelegd door de Poolse gasten en de heer J. Verplanke bestuurslid van Axel - Polen. Te vier uur werd in het Verenigingsgebouw in de Kerkdreef een dia-vertoning gehouden waarvoor grote belangstelling bestond. De dia's lieten zien de tocht van de Poolse strij ders vanaf Falaise tot in Axel in 1944. Ver der werd er een film vertoond over de moord op de Poolse officieren in het bos van Katijn. Om kwart over acht werd begonnen aan een drumband-show die zeer goed in de smaak viel bij de vele aanwezigen. Voor het Gemeentehuis stonden ook nu het Gemeentebestuur en de Poolse gasten opge steld om te genieten van deze show. Beschenen door sterke schijnwerpers was het de drumband „Axel" die het eerst - onder leiding van tamboer-maitre Dolf Schoot - de Markt betraden en een fantastische show aanboden. Hierna was het drumband „Hosanna" - on der leiding van tamboer-maitre O. van Alten die hun kunnen toonden. Thalia" onder leiding van A. de Bart betrad hierna de open ruimte om klank en kleur te brengen. Als besluit van deze show traden de drie bands gezamenlijk aan en onder leiding van Dolf Schoot werd hierna een gezamenlijke mars geslagen en gemarcheerd. Telkens klonk een welverdiend applaus op. Door de Harmonie „Concordia" werd op de muziektent in de Nassaustraat het slotconcert van de bevrijdingsdag gegeven. FIETSER TEGEN AUTO Bij het uitrijden van de Wilhelminastraat door C. F. uit Axel met zijn rijwiel verleende deze geen voorrang aan een personenauto die door de Stationsstraat reed. F. botste tegen de auto op waardoor de auto werd beschadigd. Zonder zich ervan te overtuigen of hij schade had aangericht reed F. verder, toch wist de bestuurder F. later te ontmoeten en werd te- een F. proces-verbaal opgemaakt. AUTO TOTAAL UITGEBRAND Zaterdagmorgen reed P. C. S. uit Den Haag met een stationscar door de Singelweg toen vuur uit de auto sloeg. In de Stationsstraat ontdekten de inzittende de brand en plaatste de auto op de parkeerhaven, zodat hij de auto tijdig kon verlaten. Met een brandblus- apparaat probeerde men het vuur te doven, maar dit bleek door de grote omvang van het vuur niet meer mogelijk en de auto brand de geheel uit. De inhoud van de auto, de winterprovisie aardappelen die zij hier waren komen kopen ging verloren evenals de jas van de bestuur der met diens portefeuille met een flink be drag aan geld. Goedkoper ware het waarschijnlijk geweest aardappelen in Den Haag te kopen. TEGEN GEPARKEERDE AUTO GEREDEN Zondagavond omstreeks half acht is R. A. uit Wachtebeke (B) in de Zeestraat met een per- sonenaüto opgereden tegen de aldaar rechts geparkeerd staande personenauto van de fir ma N. uit Axel. De auto van de firma N. liep flinke schade op. BROMFIETSER TEGEN AUTO Zaterdagavond omstreeks 6 uur reed L. W. M. B. uit Hulst met zijn bromfiets over de Kanaalkade. Toen de voor hem rijdende per sonenauto, bestuurd door A. v. d. L. uit St.- Oedenrode afremde bemerkte B. dit te laat en reed tegen de bumper op. De bromfiets werd zwaar beschadigd, B. kwam te vallen maar liep geen verwondingen op. DIENSTENCENTRUM IN MADURODAM Madurodam zal verrijkt worden met een dienstverleningscentrum, een model van het centrum dat in Axel in het begin van dit jaar werd geopend. Dit zal overigens nog ruim een jaar duren. Met een druk op de knop werd n.l. door oud minister-president Dr. W. Drees een heitoestel ingebruik gesteld, die de eerste paal moet heien voor genoemd centrum. Een jaar lang zal de heiblok het paaltje bewer ken alvorens het dienstencentrum er voor in de plaats komt. De inwerkingstelling werd bijgewoond door talrijke deelnemers aan de eerste contactdag van de Nederlandse Fe deratie voor Bejaardenzorg die in Den Haag is gehouden. BIERTAPWEDSTRIJDEN Vrijdag had in „Het Centrum" de voorronde plaats voor het nationaal biertapkampioen schap, dat op 11 januari a.s. in Amsterdam zal worden gehouden. Hoewel er minder deel nemers waren dan voorgaande jaren was het peil zeer behoorlijk. De juryvoorzitter de heer H. de Clark toonde zich zeer verheugd over de prestaties. In de afdeling eenmanszaken scoorde de heer P. J. de Vries van Cafétaria „De Sport" uit Vlissingen, het hoogst aantal punten. Negen eenmanszaken namen hieraan deel. Mej. R. Geensen uit Terneuzen „De Ster" behaalde de tweede plaats met 385 pnt. Eervolle derde werd Mevr. T. Volwerk van „Amstelbron" te Axel. Bij de tweemanszaken waren er 10 deelnemers waarvan de heer en mevrouw Flem-de Lijser van Hotel „Zeebad" uit Cadzand de hoogste eer voor zich opeisten (798) pnt. Pech speelde de heren A. van Hilst jr en R. Jonkman van het „Wapen van Zee land" te Axel parten. Zowel in de voorronden als in de selectiewedstrijden toonden zij zich de besten, nu kwamen zij niet hoger dan een tweede plaats (781 pnt.). Deze werden de heer H. Wiskerke en Mej. M. Lauret van „Auport" te Philippine (780 pnt.). Wed strijdleider en speaker was Dick de Vree. UITSLAG WANDELTOCHT 5 Km. 1. Kennedy-groep, Axel 591 pnt.; 2. St. Franciscus, Vogelwaarde 576 pnt.; 3. Voor waarts, Axel 570 pnt.; 4. O.D.A., Axel 568 pnt.; 5. Oranje Nassau, Zaamslag 564 pnt. 10 Km. 1. Beatrix, Terhole 650 pnt.; 2. Jong Krui- ningen, 630 pnt.; 3. Biezelinge 625 pnt.; 4. Voorwaarts, Axel 624 pnt.; 5. Hontenisse 623 pnt. 15 Km. 1. Hontenisse 670 pnt.; 2. O. L. School, Oostburg 668 pnt.; 3. O.D.A., Axel 659 pnt.; 4. Oranje Nassau, Zaamslag 596 pnt. 20 Km. 1. St. Bavo, Oostburg 658 pnt. Jury-oordeel, grote vooruitgang in de wan delsport, wat leidde tot een zeer moeilijke taak bij de waardering. Hontenisse wist met 670 pnt. in het bezit te komen van de wisselbeker. Ook voor de overige deelnemende groepen waren fraaie prijzen beschikbaar. W.S.V. Emma kon op een geslaagde wandel tocht terug zien. KATHOLIEK VROUWENGILDE AXEL PROGRAMMA SEIZOEN '66-'67 Gestart wordt op 27 september om 19.30 uur in het Bejaardenlokaal aan de Walstraat met het aktuele onderwerp aardgas. De Gasunie heeft de film „Aardgas, wat koop ik ervoor ter beschikking gesteld. Tevens zal aandacht worden besteed aan de lokale gasverwarming. Na de pauze zullen vragen over bovengenoemd onderwerp worden beantwoord. Men kan zich deze avond tevens opgeven voor een rondleiding door het Braakmange- bied in herfsttooi dit uitstapje, met des kundige voorlichting door de heer Goossens, zal plaatsvinden op dinsdagmiddag 4 oktober 1966. Aan de Huishoudschool beginnen deze maand weer diverse cursussen. a. voor dames 21 lessen naaien 6 lessen fijne kneepjes van het naaivak 6 lessen fijne keuken 6 lessen kleine karweitjes (het zelf op knappen en repareren van o.a. lampekappen en stoelen alle voorkomende huiselijke karweitjes zoals verven, be hangen en timmeren) b. voor heren 6 lessen koken (voor vele huisvaders en aanstaande gezinshoofden een goede ontspanning res pectievelijk aanbeveling). FRAAI RESULTAAT AXELSE BRANDWEER DERDE IN LANDELIJKE WEDSTRIJD In de landelijke brandweerwedstrijden, die zaterdag te Zwijndrecht werden gehouden, eindigde de Axelse gemeentebrandweer als derde, de Terneuzense brandweer als laatste (twaalfde). Beide pliegen namen deel in klasse 2. Als eerste eindigde de brandweer van Oostvoorne (Z-H), gevolgd door die van De Horst (L). De Axelse ploeg, die onder bevel stond van de heer J. C. van Doeselaar, eindigde in de provinciale wedstrijd, die enige maanden geleden te Axel werd gehouden, als eerste. De opdracht bestond in Zwijndrecht uit het bedwingen van een brand in een fa briekshal en het opsporen van een vermiste jongeman. ONDERWIJZERSEXAMEN Aan de chr. kweekschool te Middelburg slaagde dezer dagen o.m. voor het eindexamen van de derde leerkring (volledig bevoegd onderwijzer) mej. M. P. Zegers te Axel. SUCCESSEN VAN DE PONYCLUB „DE KLEPPERTJES" Zaterdag j.l. sloten de ponyruiters uit Axel hun wedstrijdseizoen succesvol af. In Oud- de Zeeuwse en Brabantse clubs en in de vier- Vossemeer had een ontmoeting plaats tussen tallendressuur gelukte het instructeur Jac. de Feijter om met zijn 2 viertallen de eerste en de tweede prijs te behalen. Het eerste viertal bestond uit New Forest-pony's, het tweede uit Shetlanders. De Haringruiters uit Bier vliet behaalden de derde prijs. In de landelijke dressuur zegevierde Annelien de Feijter met 104 pnt.; tweede was Leendert Dees met 99 pnt. en derde Cor den Hamer met 96 pnt. In de grote maat was het oranjelint voor Jan de Feijter, op de voet gevolgd door Sylvia Sanderse en Adri den Exter, opnieuw dus een volledige Axelse zege. In het springconcours behaalde Sylvia San derse na 'n Brabantse ruiter de 2e prijs, ge volgd door Adri den Exter en Jan de Feijter. Aan drie leden van „De Kleppertjes" kon de hoogste onderscheiding van de Nedrl. fede ratie worden uitgereikt, n.l. de gouden speld. Hiervoor moeten drie zware proeven worden afgelegd, n.l. een examen in dressuur, in springen en in de kennis van de pony en het harnachement. De gelukkigen waren Jan de Feijter, Sylvia Sanderse en Cor den Hamer. Ook het Zeeuwse kampioenschap voor pony clubs werd deze zomer door „De Kleppertjes" behaald met als favorieten Adri den Exter, Annelien de Feijter, Sylvia Sanderse, Cor den Hamer en Jeanine Scheele. Predikbeurten ZONDAG 25 SEPTEMBER 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 11.00 uur Ds. Schenkeveld van Doorn om 5.00 uur Ds. Hogerwerf van Schoondijke. Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Zondagsdiensten R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur; 9.00 uur; 10.30 uur; 5.30 uur. Zondagsdienst artsen 24 - 25 SEPTEMBER Dokter Kok. VEEHOUDER IN SAS VAN GENT KRIJGT OM DE TWEE JAAR NIEUWE MELKKOEIEN Vuile lucht in Zeeuwsch-Vlaanderen industrieën betalen landbouwschade Fluor, Zwavel en Stikstof bedreigen de gewassen Industriële luchtverontreiniging en alles wat er mee samenhangt mag in overig Zeeland een (nog) vaag begrip zijn, het is dat beslist niet in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaan deren. In dit oudste industriegebied van Zee land stuwen grote chemische fabrieken al tientallen jaren hun stof-, damp- en gaswolken de atmosfeer in. En het zijn voornamelijk de boeren die worden geconfronteerd met de na delige gevolgen ervan. De directe schade wordt - en ook dat al tientallen jaren lang - tot ieders tevredenheid door de betrokken bedrij ven vergoed. Drie .bedrijven zijn het in de kanaalzone, waarmee de Zeeuws-Vlaanmse landbouw en de veeteelt te maken hebben. Dat is in Sas van Gent de NV ,Zuid-Chemie', in Sluiskil de Nederlandse Stikstofmaatschappij en in Terneuzen DOW-Chemical. Deze onderne mingen keren jaarlijks - geruisloos - gro tere of kleinere bedragen uit aan gedupeer den. Er is van plaats tot plaats en van perceel tot perceel nogal wat verschil in de aard en om vang van de schade die de chemische fabrie ken aan de gewassen of de veestapel berok kenen. In Sas van Gent krijgt een melkvee houder, die volgens deskundigen in ,de rotste hoek' zit, eind volgende maand voor de vierde maal sinds 1957 een nieuwe veestapel. Zijn tien melkkoeien zijn weer vergiftigd door de fluorverbindingen, die opstijgen van de Zuid- Chemie en neerslaan op het grasland. ,Ik kom er financieël geen cent aan te kort', zegt deze veehouder die ook een vergoeding krijgt voor de mindere melkopbrengst van zijn die ren, ,maar het is nooit leuk als je je dieren ondanks de zorg die je er aan besteedt nooit langer dan twee jaar kunt houden'. Extreem Het geval van de veehouder in Sas van Gent, die letterlijk onder de rook van de Zuid- Chemie woont, is extreem. Toch zijn er ook in Sluiskil landbouwers die jaarlijks schade claims tot 9000 indienen. Het ergst ge troffen zijn altijd die percelen die dicht bij de fabriek liggen. Iemand die daar alles van weet is de heer J. A. Ramondt te Sluiskil, die namens het landbouwschap zitting heeft in enkele schade- commissies. Deze commissies stellen ieder jaar de schade vast die aan één bepaald per ceel is toegebracht. ,Het komt voor', zegt de heer Ramondt, ,dat we adviseren een bepaald perceel schoon te branden'. Maar ook dit is uitzondering. Meestal bedraagt de mindere opbrengst 25 tot 50 procent. De uitspraak van de schadecommissie (waarin ook een ver tegenwoordiger van het bedrijf zitting heeft) is bindend. Er zijn - zeker de laatste 10 jaar - vrijwel nooit meningsverschillen over de omvang van een bepaald schadegeval. Overbemesting Is in Sas van Gent voornamelijk fluor de grote boosdoener in Sluiskil zijn het de stik stofverbindingen en het zwaveldioxyde die de moeilijkheden geven. Het leidt in het gebied dat benedenwinds van de NSM ligt tot ver brandingen en overbemesting. Hoever het schadegebied zich uitstrekt is ook voor de deskundigen een open vraag. Toch is het voorgekomen dat een strook van meer dan 20 kilometer lengte aangetast bleek. Vooral vlas en fruit zijn bijzonder kwetsbaar. Met het nog slechts kort draaiende bedrijf van DOW ten westen van Terneuzen hebben zich maar heel weinig moeilijkheden voorge daan. Er is slechts in incidentele gevallen sprake geweest van schade en die ontstond dan nog aan zeer kwetsbare gewassen als erw ten en vlas. In beide gevallen was een ont snapt chloorwolkje de oorzaak. Maatregelen De betrokken chemische bedrijven doen alles - en daar is men het wel algemeen over eens - om de overlast zo gering mogelijk te maken. Zo heeft de Zuid-Chemie in Sas van Gent kortgeleden een kostbare installatie in bedrijf genomen om de ontsnapping van fluorvrbindingen tegen te gaan. Reeds eerder heeft men op dit bedrijf gepoogd verbetering in de toestand te brengen door het verhogen van de schoorsteen. Dit had echter niet het gewenste effekt. (zie vervolg op pagina 3)

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2