OPENBARE VERGADERING Aardbevingen overvallen de aarde Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1966 80e Jaargang No. 51 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van de GEMEENTERAAD van AXEL des namiddags om op DINSDAG, 27 SEPTEMBER 1966, 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1Opening 2. 3. 4. Notulen Ingekomen stukken en mededelingen Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade, aan de heer A. F. Kruisifikx te Axel Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Kanaalkade, aan de heer J. A. D. Vonck te Axel Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Mozartstraat, aan de heer J. Verbrugge te Axel Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan het Bosplein, aan de heer J. Deurwaarder te Terneu- zen 10. 11 12. 13. 14. 15. Vraag van de heer den Doelder met be trekking tot wijziging tweezijdig wacht- verbod en instelling éénrichtingsverkeer in de van Middelhovenstraat Een één richtingsverkeer wordt in het algemeen slechts daar ingesteld, waar de verkeers intensiteit dit vordert en waar een duide lijke parallelroute is. Beide criteria zijn m.b.t. de van Middel hovenstraat niet aanwezig, zodat het in stellen van een éénrichtingsverkeer o.i. geen nut heeft. Opheffing van het wachtverbod aan één zijde t.b.v. de aldaar gevestigde dokters praktijk is naar ons oordeel onnodig, om dat op het hier in de direkte omgeving gelegen Bosplein een ideaal parkeerter rein is aangelegd. Voorts zij opgemerkt dat de bewoners van deze straat praktisch allemaal auto-inrit- ten naar hun woningen hebben, zodat de bewoners van het wachtverbod weinig hin der kunnen ondervinden. Een en ander is voor ons aanleiding niet nader op de suggesties van de vraagsteller in te gaan. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Bij ons besluit van 2 september 1966 is E. P. Maas te Axel benoemd tot plant soen-arbeider in vaste dienst bij ge meentewerken, ingaande 1 september 1966 b. bij ons besluit van 6 september 1966 is J. P. J. van Hoorn te Axel benoemd tot brandwacht bij de gemeentelijke vrijwil lige brandweer, ingaande 6 september 1966. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Bizetstraat, aan de heer J. Souvagie te Oudenburg (België) Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan het Bosplein, aan de heer P. J. de Bakker te Axel Voorstel tot verkoop van een perceel grond, gelegen aan de Beatrixstraat, aan de Prot.-Chr. Woningstichting „Het Land van Axel" te Axel Voorstel tot uitgifte in na-erfpacht van bouwgrond, gelegen aan de Adm. Hel- frichlaan, aan de heer C. L. van Deursen te Axel Voorstel tot aankoop van de woning Rooseveltlaan 8 van de heer J. Ruben te Axel Voorstel tot aankoop van de woning Koestraat 38 van de heer H. de Groot te Axel Voorstel tot vaststelling van het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor het jaar 1967 Voorstel a. tot onderhandse aanbesteding van 96 woningwetwoningen (arbeidsbe sparende bouw) in plan oost b. deze woningen te voorzien van cen trale verwarming en een centraal antenne-systeem 16. Voorstel tot het vaststellen van de 8e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1966 17. Voorstel tot vaststelling van de exploita tie-vergoeding der Bijzondere Lagere Scholen met vijfjaarlijkse afrekening over de jaren 1958 tot en met 1962 18. Voorstel tot het vaststellen van de wer kelijke kosten voor het Openbaar Ge woon Lager Onderwijs over het jaar 1965 19. Voorstel tot vaststelling van de vergoe dingen per lokaal en per kleuter over de jaren 1964 en 1965 en verrekening van de ontvangen voorschotten. 20. Voorstel tot het toekennen van de voor schotten op grond van artikel 42, juncto artikel 126 en 73, eerste en tweede lid, der Kleuteronderwijswet, voor het jaar 1966 21. Rondvraag 22. Sluiting. MEDEDELINGEN B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 6 september 1966 ge stelde vragen, het volgende mede a. Vraag van de heer Oggel inzake de le verancier van de gemeentevlag Geïnte resseerden kunnen ter gemeentesecretarie terzake nadere inlichtingen verkrijgen. b. Vraag van de heer Vink inzake de wense lijkheid, de knotwilgen bij het kruispunt Zuidsingel - Kinderdijk te rooien in het belang van het verkeer De belemmering van het uitzicht voor het verkeer is naar onze mening niet zodanig, dat van een gevaarlijke situatie gesproken kan wor den, mede gelet op de ingestelde 50 km snelheid, terwijl het rooien van de be wuste bomen het landschapsschoon in on gunstige zin zal beïnvloeden. Turkse ramp staat niet alleen De aardbevingsramp in Turkije heeft grote indruk gemaakt in vele landen. Ook vanuit Nederland is ogenblikkelijk hulp gezonden. Toch komen aardbevingen veelvuldig voor. Gemiddeld met het schrikbarende aantal van één miljoen per jaar. Dit komt neer op bijna drieduizend schokken of bevingen per etmaal. Gelukkig is het allergrootste deel van deze bewegingen in de aardkorst nauwelijks merk baar en veroorzaken zij -geen enkele schade. Toch kan de mensheid volgens de statistieken nog altijd rekenen op tien aardschikken per jaar, die ernstige gevolgen hebben. Rampen zoals nu in Turkije zijn dan ook niet zeldzaam. De geleerden zijn er al lang van afgestapt, dat de aarde een rustige mas sieve bol is. In de kern moet het een ware heksenketel zijn, waar onvoorstelbaar hoge temperaturen heersen. In het binnenste van de aarde komen gigantische gaten en grotten voor, die voortdurend aan veranderingen on derhevig zijn. Gebeurt dit te dicht bij de op pervlakte, dan past ook die buitenste korst zich aan bij de veranderingen, die zich - soms tot op honderd kilometer diepte, voor doen. De geleerden onderscheiden twee soor ten de rampen, die het gevolg zijn van in stortingen van holle ruimten in de aardkorst en de bevingen, die het gevolg zijn van scheu ren in de vaste rotsgesteenten, die als het ware de fundamenten vormen voor de bodem waarop wij leven. De eerste kategorie leidt tot verzakkingen, die vrijwel nooit ernstige gevolgen hebben doordat zij zich slechts over een kleine oppervlakte voordoen. De echte bevingen, waarbij de wereld letterlijk op. haar grondvesten schudt, veroorzaken daarentegen ware rampen. Vooral doordat men nog in vele streken weigert zich ertegen te wapenen. De mensheid kan aan deze natuurrampen maar heel weinig doen. Men kan slechts waar nemen, nog niet eens waarschuwen. De seis- mografen registreren minutieus de geringste trilling in de aardkorst. De instrumenten zijn zo fijngevoelig, dat men er zelfs op grote af stand een kernontploffing mee kan waar nemen. Maar als de naald eenmaal beweegt, dan is het al te laat. Dan is de ramp al ver oorzaakt. De aarde kent een aantal gebieden, die bij zonder gevoelig blijken voor aardbevingen. Het zijn de streek langs de Middellandse Zee, de Balkan en de gebieden langs de lijn, die vrijwel de gehele aarde omvat Klein Azië - Iran - Soenda-eilanden - Molukken - Japan - Stille Oceaan - Westkust van Amerika. Het ligt voor de hand, dat men hier maatregelen neemt. Maar tot nu toe is hier nog maar bitter weinig sprake van. De Turkse bevolking heeft de prijs voor deze nalatigheid moeten betalen. Meer dan drieduizend doden. Men kan extra slachtoffers voorkomen door lage, stevige huizen te bouwen. De woningen in de getroffen Turkse plaatsen waren echter opgetrokken uit een broze steensoort, die geen enkele weerstand kon bieden. Treffend is het beeld van de Turkse man, die woedend een steen opnam uit de puin hopen van wat eens zijn huis was en deze met zijn handen door midden brak. Hoe groot was niet het aantal slachtoffers in juli 1963 bij de aardbeving, die het Joego slavische Skopje in puin legde Ook daar waren duizenden doden en zwaargewonden. Vele Nederlanders bewaren nog tragische herinneringen aan deze ramp, daar zij als toerist in de omgeving waren. In hetzelfde gebied werden kortgeleden overigens opnieuw schokken gevoeld. In panische angst vluchtten duizenden toeristen naar huis. Een jaar na de ramp van Skopje werd Alaska - ook al zo'n gebied waar veelvuldig schok ken worden waargenomen - getroffen door een zeer sterke aardbeving, die samenging met reusachtige vloedgolven. Straten in An chorage en Kodiak barstten plotseling open. Mensen, auto's, huizen verdwenen in meters diepe gaten. De kracht van de aardbeving werd later vastgesteld op tweehonderd dui zend megaton, tweeduizend maal zo sterk als de krachtigste waterstofbom, die ooit was ontploft. Het was op één na (Chili 1906) de sterkste aardschok ooit geregistreerd. Zelfs op Cape Kennedy, duizenden kilometrs zui delijker, bewoog de aarde bijna vijf centimeter op en neer. Toch viel het dodencijfer in Alaska mee honderd en veertien doden, terwijl vier en een half duizend mensen dakloos werden. De schade werd geraamd op twee en een half miljard gulden. Het verbazingwekkend lage dodencijfer werd toegeschreven aan, natuurlijk het lage bevolkingscijfer van Alaska, maar ook aan de manier van bouwen kleine ste den, brede straten, lage, stevige huizen. Voor lopig lijkt dit de enige tegenmaatregel, waar mee de mensheid zich kan beschermen tegen de onvermijdelijke terreur van de aardbevin gen. (nadruk verboden) Belgisch jacht uitgebrand op rede Hoofdplaat Op de rede van Hoofdplaat is zondagmiddag, omstreeks half drie, het Belgische motorzeil jacht ,Kalan', dat een lengte had van om streeks 15 meter, geheel uitgebrand. Alle vijf opvarenden, onder wie een baby van 10 maanden, bereikten veilig de kant. De brand ontstond in de machinekamer. De eigenaar van het jacht, de Antwerpenaar H. M. tracht te bij het licht van een looplamp een lek in de pakking te ontdekken. Het snoer van de lamp sloeg om de drijfas, waardoor het snoer brak en kortsluiting ontstond. Door de on gunstige wind was M. niet in staat het begin van brand in de machineruimte te blussen. Het schip stond weldra in lichterlaaie. M. wist het schip 50 meter ten oosten van de havenmond op de slikken te zetten waarna hij, zijn vrouw, zijn vader en moeder en zijn dochtertje van 10 maanden het jacht per rub berboot, die in opgeblazen toestand aan dek lag, verlieten. Ook wist men het volgbootje met buitenboordmotor te redden. Het jacht was van Zeebrugge via Breskens op weg naar Antwerpen. Zondagmiddag had 't de haven van Breskens verlaten. De familie is met de auto die zij in Breskens had achter gelaten, naar Antwerpen teruggekeerd. Het jacht is ongeveer 60.000 waard. De eigenaar is verzekerd. Twee opvarenden kre gen brandwonden in het gezicht. Zij kregen medische hulp in Hoofdplaat. BENT U AL LID? Bij een ramp, groot of klein, denkt men direkt aan het Rode Kruis. En terecht. Want het Rode Kruis heeft duizenden vrijwilligers die allen bevoegd zijn tot het verlenen van eerste hulp bij ongelukken. Vijfduizend van hen zijn speciaal geoefend in het verlenen van hulp bij verpleging van zieken en gewonden. Ook in oorlogstijd is het Korps paraat. De basis van dit Korps werd gelegd aan het einde van de Tweede Wereldoorlog toen alleen nog Zuid-Nederland was bevrijd. In ons land bevinden zich op strategische punten dertien kringmagazijnen waarvan de inhoud voldoende is voor de inrichting van een noodhospitaal, verder het Centraal Maga zijn in Den Haag met tweeduizend bedden met toebehoren, verpleegbehoeften etc., vijf tien dependances van de Kringmagazijnen met een inventaris van een noodziekenhuis voor vijftig tot honderd patiënten en tenslotte nog 91 rampendepots, die elk 94 bedden met toe behoren, verpleegbehoeften, brancards be vatten. Het is duidelijk dat dit veel geld kost. Maar het Rode Kruis is geheel afhankelijk van U. Het aantal leden is de vaste basis van het Nederlandsche Roode Kruis. Volgend jaar zal men het honderdjarig bestaan van het Ne derlandsche Roode Kruis herdenken en men hoopt dan tevens het aantal van één miljoen leden te bereiken. Daar is Uw steun voor no dig. Het Rode Kruis doet zoveel, boottochten voor- chronische zieken, vakantieweken voor invaliden in het Dunanthuis te Zeist, de Bloedtransfusiedienst, noemt U maar op, veertien grote en ruim veertig kleinere taken, zodat iedereen wel eens met het Rode Kruis rechtstreeks of zijdelings te maken heeft ge had, ook U. Het is trouwens Uw Rode Kruis. Maar het Rode Kruis dan ook op Uw lidmaat schap rekenen Commissaris der Koningin opende dependance Christelijk Lyceum te Terneuzen In aanwezigheid van vele genodigden en nog meer belangstellenden heeft de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, zaterdag middag het noodgebouw dat dienst doet als dependance van het christelijk lyceum te Goes, aan het Mozarthof officiéél geopend. Dit ge beurde nadat in de cantine van „De Hoop" een aantal sprekers uitdrukking had gegeven aan hun vreugde over deze eerste chr. mid delbare onderwijsinstelling in Zeeuws-Vlaan- deren. In zijn woord tot de vele genodigden, waar onder de burgemeesters Aschoff en Van Dijke van Terneuzen en Axel en dr. J. L. P. Brants, inspecteur voor het V.H.M.O. te Goes, rector en docenten van het Goese lyceum, ouders van de veertig leerlingen van de Terneuzense dependance, noemde de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. A. van Bennekom uit Middelburg, dit een historische dag voor protestants-christelijk Zeeland. De aanloop om deze sprong over de Westerschelde te maken is lang geweest (9 jaar). Hij bracht dank aan allen die aan de tot standkoming hebben meegewerkt. Echtgenote na dood van grondwerker gearresteerd Op grond van het resultaat van de sectie op het lichaam van de vorige week maandag avond overleden grondwerker P. (66) uit IJzendijke is zijn echtgenote aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Bij de sectie op het stoffelijk overschot zijn parationresten aangetroffen. Mevrouw P. zal dezer dagen worden voorgeleid voor de officier van justitie te Middelburg, mr. J. L. Andreae. Zoals bekend deed mevrouw P. ruim een dag na het overlijden van haar man aangifte bij haar huisarts, dokter A. E. Lievens, die toen geen kans meer zag met zekerheid de doods oorzaak vast te stellen. Hij schakelde de justitie in, waarna sectie op het stoffelijk overschot van de heer P. werd verricht. Toen hierbij sporen van het landbouwvergif para- thion werden gevonden is mevrouw P. aange houden. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bi| kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm Kleine advertenties I-10 woorden f I, elk woord meer 15 cent. 5. 6. 7.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1