voor het Middeiv en Kleinbedrijf SPORT Bekendmakingen Aanwijzing plaatsvervangend burgemeester Gemeente Axel I -;<Ü«l i Inleiding Garantie-kredietmogelijkheden, door de Over heid geschapen, zijn niet van vandaag of gisteren. Reeds voor de tweede wereldoorlog verleende de Overheid kredietfaciliteiten aan onderne mers in het midden- en kleinbedrijf, die in financiële moeilijkheden waren geraakt. Zoals b.v. tijdens de eerste wereldoorlog en in de crisisperiode na 1930. Deze kredietverlenin gen droegen echter een incidenteel karakter. Van een systematische aanpak was toen nog geen sprake. Eerst in 1936, bij de oprichting van de re gionale borgstellingsfondsen en in 1939 bij de instelling van de Werktuigenkredietrege- ling kregen deze kredietfaciliteiten vastere vorm. De na de tweede wereldoorlog op economisch gebied ontstane belangrijke wijzigingen, deden een grote kredietbehoefte ontstaan, die het wenselijk maakte tot uitbreiding van de be staande kredietregelingen over te gaan. Van twee kredietregelingen vóór de oorlog is men thans gekomen tot zeven kredietvormen. In 1956 werden de verschillende kredietrege lingen voor het eerst samengevat in de „Mid- denstandskredietbeschikking 1956". Nadien is deze beschikking enige keren aangepast. Het laatst op 4 februari 1965. Officiéél heet de regeling nu „Kredietbesc'hikking midden- en kleinbedrijf 1965". De eerste wijziging die opvalt, is de naams verandering. Voorheen sprak men van „Mid- denstands"-kredietbeschikking. Nu heet het Kredietbeschikking Midden- en Kleinbedrijf'. De naamsverandering van het Directoraat- Generaal voor de Middenstand en het Toeris me in „Directoraat-Generaal voor het Mid den- en Kleinbedrijf en Toerisme" zal hier aan niet vreemd zijn. Een andere, zeer belangrijke, wijziging is de verhoging van de geldende kredietmaxima. Bovendien werden er nieuwe kredietvormen geschapen. Het lijkt ons daarom nuttig in het hierna volgende, de verschillende kredietvormen, met hun bijzonderheden, nog eens onder de aan dacht te brengen. Wie komt in aanmerking Voor een garanite-krediet komen in aanmer king - in het kort gezegd - de onder nemers, die kredietwaardig zijn en niet voor een normaal bankkrediet in aanmerking ko men, omdat zij niet in staat zijn een vol doende en tevens snel realiseerbare dekking te geven. Het krediet moet economisch ver antwoord zijn. Er moet derhalve verwacht kunnen worden, dat rente en aflossing regel matig zullen worden betaald. De kredietvormen Bijzonder bedrijfskrediet Dit krediet is een samenvoeging van twee tot voor kort afzonderlijk bestaande kredietvor men, nl. het bedrijfsuitrustingskrediet en het bijzonder krediet. Met een bijzonder bedrijfskrediet kunnen worden gefinancierd aanschaffing of ver nieuwing van bedrijfsuitrusting in ruime zin, zoals inventarissen, machines, bedrijfsauto's, instrumenten e.d. De werkingsfeer van dit krediet strekt zich ook uit tot bv. de finan ciering van het interieur van bedrijfspanden en verbouwingen. Het mag ook worden bestemd voor de op heffing van liquiditeitsmoeilijkheden. De oor zaken hiervan kunnen vele zijn. Zij kunnen gelegen zijn in een snelle doch niettemin ver antwoorde bedrijfsgroei met als gevolg knel punten bij de financiering van debiteuren en voorraden. Ook kunnen zij gelegen zijn in van buiten af komende invloeden zoals bv. verbrokkeling van het kapitaal door boedel scheiding of door wijziging van het assorti ment in verband met verandering in de vraag. Voor deze doeleinden mag 'n krediet worden verleend tot een maximum van 150.000, - Indien de kredietbehoefte groter is dan dit bedrag kan zelfs een hoger krediet worden verleend, nadat de Minister de aanvrage eerst heeft goedgekeurd. Tot een bedrag van 150.000, - worden de kredietaanvragen rechtstreeks door de Neder landse Middenstandsbank N.V. afgedaan. De looptijd is maximaal 15 jaar. V estigingskrediet Deze kredietvorm is in 1965 tot stand ge komen en geldt alleen voor hen, die zich voor de eerste maal willen vestigen en niet over voldoende eigen middelen beschikken. Zij moeten over goede ondernemerscapaciteiten beschikken. Het vestigingskrediet beoogt de functie van het risicodragend kapitaal over te nemen. Het georganiseerde bedrijfsleven moet bereid zijn samen met de Overheid - op basis van fifty-fifty - garant te zijn voor eventuele verliezen op dit krediet. Om in principe voor dit krediet in aanmer king te komen moet de aanvrager over een minimum aan middelen beschikken van 5% van de balanstelling na kredietverlening. Het vestigingskrediet mag ten hoogste 50.000, - bedragen tot een maximum van 25% van de balanstelling, waarbij dan een risicodragend kapitaal van 30% wordt ge vormd. Een vestigingskrediet zonder verdere krediet verlening is niet denkbaar. Het kan gecom bineerd worden met een van de andere ga rantiekredietvormen Aanvragen kunnen worden ingediend bij het Algemeen Waarborgfonds voor de Midden stand of bij de medegaranderende instelling van het bedrijfsleven. Krediet voor economische samenwerking. Een economisch samenwerkingskrediet kan worden verleend aan twee of meer onderne mers, die door samenwerking tot betere be drijfsresultaten kunnen komen dan zij ieder afzonderlijk kunnen behalen. Het krediet kan zowel dienen voor investerin gen (machines, bedrijfspanden) als ook voor de verschaffing van bedrijfskapitaal ter fi nanciering van voorraden en vorderingen zo wel voor reeds bestaande als nieuwe vormen van economische samenwerking. Voor dit krediet is geen maximumbedrag vastgesteld. De looptijd is ten hoogste 10 jaar. Aanvragen in te dienen bij de Nederlandsche Middenstandsbank. Overnamekrediet Deze kredietvorm vindt alleen toepassing in dien in de betrokken branche een bijzonder waarborgfonds bestaat dat tezamen met de overheid voor de verleende kredieten garant blijft. Het kan worden verstrekt aan een (ad- spirant) ondernemer die een bestaand bedrijf wil overnemen, ook overname van het pand is mogelijk. In deze gevallen gaat het vaak om jonge ondernemers, die een bedrijf willen overnemen van een op leeftijd gekomen mid denstander, die er mede wil ophouden. De doorstroming in het midden- en kleinbedrijf en de voortzetting van de bestaande onder nemingen kan hiermee worden bevorderd. Het maximum-kredietbedrag wordt per waar borgfonds vastgesteld. Het varieërt van 15.000,- tot 75.000, De looptijd is 10 jaar. Aanvragen moeten worden ingediend bij de betreffende branche-waarborgfondsen. Inrichtingskrediet Dit krediet geldt naar zijn aard voor de finan ciering van de inrichting van nieuwbouw- panden, ten hoogste drie jaar oud. Als echter een (adspirant)-ondernemer zich in een ouder pand wil vestigen en daartoe een vestigings krediet nodig heeft, kan hij toch een beroep doen op een inrichtingskrediet. Het maximum-bedrag van dit krediet is 150.000, - Met goedvinden van de Mi nister kan ook bij deze kredietvorm van het maximum-bedrag worden afgeweken. Ondernemers, die geen behoefte hebben aan een inrichtingskrediet maar wel aan een huur- garantie. kunnen ook met deze kredietvorm worden geholpen. Hypothecair-krediet Voorheen kon zo'n krediet alleen worden ver leend voor de bouw of de aankoop van een nieuw pand (niet ouder dan drie jaar). Men kan nu echter ook dit krediet verkrijgen voor de vestiging in een pand van oudere datum. Nieuw is ook de mogelijkheid, dat de bij een bedrijfsruimte behorende woning onder de hypothecaire garantie mag worden begrepen. De staat is nl. bereid onder bepaalde voor waarden een garantie te stellen voor een hy pothecaire lening van ten hoogste 85% van de stichtingskosten of de koopsom van het bedrijfspand, resp. van het bedrijfsgedeelte van het pand inclusief de waarde van de grond en de daarbij behorende woning tot een maximum van 150.000, - Dit bedrag kan' alleen worden overschreden na verkregen goedkeuring van de Minister van Economische Zaken. Het Algemeen Waarborgfonds voor de Mid denstand, waar de aanvragen moeten worden ingediend, kan de aanvrager behulpzaam zijn bij het zoeken van een geldgever. Bij het indienen van een aanvrage voor een inrichtingskrediet, een hypothecairkrediet of een inrichtingskrediet gecombineerd met een hypothecair krediet, is een bedrag van 25, - verschuldigd. Dit bedrag wordt, ook wanneer de aanvrage wordt afgewezen, niet terug be taald. Bij inwilliging van de aanvrage wordt door het A.W.M. (Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand) een bijdrage in de kosten van behandeling gevorderd van 1 Vl van het bedrag van het toegewezen krediet met een minimum van 250, - en een maxi mum van 1800, - Deze kredietvorm kan ook worden aange vraagd voor het stichten van een eerste of tweede filiaal. Borgstellingsfondskrediet Borgstellingsfondsen kunnen kredieten ver strekken tot een maximum van 10.000, - Kleinere ondernemingen kunnen derhalve, ter bestrijding van financiële moeilijkhedén een beroep doen op deze kredietmogelijkheid. Aanvragen in te dienen bij de betreffende Borgstellingsfondsen. Natuurlijk moet ook bij deze kleinere kredieten de aanvrager aan be paalde voorwaarden voldoen. Ook aanvragen voor het bijzonder bedrijfskrediet dienen tot een bedrag van 5.000 bij de borgstellings- fondsen te worden ingediend en voor 5.000, - tot 10.000, - óf bij de borg stellingsfondsen óf bij de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Voor de oplossing van de financieringspro blemen van vele ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf bieden naar wordt aangeno men de hiervoor beschreven garantie-kredieten vele mogelijkheden. Wie nog nader wil worden geïnformeerd, kan zich wenden tot zijn organisatie, tot de kre diet-verlenende instellingen óf tot de Rijks consulent voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme in zijn provincie. Voetbal UNO ANIMO - AXEL 1 - 3 Axel heeft in haar eerste wedstrijd een ver diende overwinning weten te behalen in Loon op Zand. De gehele wedstrijd had Axel het beste van het spel en reeds na 6 minuten schoot Verbunt met een hooghal over de kee per heen in het doel (0 1). Axel bleef aanvallen. Toch duurde het nog tot de 31e minuut eer er een tweede doelpunt viel. Bij een dieptepass liepen de keeper en een verdediger op elkaar en Herman wist hiervan te profiteren (0-2). Hierna schoot Verstraeten tweemaal hard in, maar beide malen wist de doelman de bal te stoppen. In de eerste minuten van de tweede helft schoot Herman hard in, maar zijn schot ging rakelings over. In de 25e minuut gaf Herman een bekeken pass naar Lensen, die doelpuntte (0-3). Twaalf minuten voor het einde kreeg Uno Animo een corner te nemen. Doelman Ver- poorte werd aan zijn arm weggetrokken, waar door een U.A.-voorwaarts de bal wist in te koppen (1-3). Met deze stand kwam het einde. NOORDWIJK - A.Z.V.V. 8-0 De wedstrijd tegen Noordwijk heeft AZVV geleerd, dat de snelheid in de tweede klasse veel hoger ligt dan AZVV speelt. Het ver schil tussen de beide clubs was zeker een klasse, wat de uitslag dan ook goed weer geeft. De eerste vijf minuten ging het gelijk op maar toen Noordwijk in de zesde minuut de lei ding kon nemen was de weerstand gebroken. Bij een lange hoge pass van de linksbuiten maakte de midvoor er met een goede kopbal 1-0 van. In de 16e minuut scoorde dezelfde speler (2-0). Enige minuten later was het de rechtsbuiten die 3 0 liet aantekenen na een zeer hard schot. Kort hierna was het weer de rechtsbuiten die raak schoot (4-0). Negen minuten voor rust bracht de midvoor de stand op 5-0. Na de hervatting deed Noordwijk het iets kalmer aan en kon AZVV iets meer uit de verdrukking komen, zonder het overigens de Noordwijk-verdediging moeilijk te maken. Na een half uur was het weer de midvoor die scoorde (6 - 0), de rechtsbuiten deed 7-0 noteren en de midvoor bepaalde de eindstand op 8 - 0. JUDO Zaterdagavond 10 september vindt er in het Gezellenhuis te Axel een ontmoeting plaats tussen de judo-teams van Ossenisse en Axel. De wedstrijden beginnen om half 8. Een vorige ontmoeting tussen deze teams werd een overwinning voor Axel. Axel speelt een serie team-wedstrijden in ver band met de komende team-kampioenschap pen van Sportschool „Delta". Burgemeester en Wethouders van Axel, ma ken bekend dat zij ingevolge artikel 84 der gemeentewet het volgende hebben bepaald Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstente nis van de burgemeester wordt hij vervangen door wethouder M. L. M. Ysebaert. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van deze wordt de burgemeester vervolgens vervangen door wethouder C. van Bendegem. AXEL, 7 september 1966 De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. Burgemeester en wethouders van Axel Overwegende dat het gewenst is de taken van de leden van haar college nader te regelen besluiten de volgende regeling vast te stellen I. De burgemeester is in het bijzonder be last met a. de industrialisatie b. de planologie c. de woningbouw d. het onderwijs en de culturele zaken e. de vleeskeuringsdienst f. de politie g. de brandweer h. de bescherming bevolking. II. Wethouder M. L. M. IJsebaert is in het bijzonder belast met a. de gemeentefinanciën b. de sociale zaken c. de personeelszaken d. de centrale boekhouding. III. Wethouder C. van Bendegem is in het bijzonder belast met a. de openbare werken b. het woningbedrijf c. het grondbedrijf d. het sportbedrijf e. de marktaangelegenheden Deze regeling treedt in werking op 7 septem ber 1966. AXEL, 7 september 1966 Burgemeester en wethouders van Axel, De Secretaris, De Burgemeester, P. G. v. d. Bosse. M. K. van Dijke. GRAANOOGST VALT TEGEN IN ZEELAND vervolg van pagina 1 Gehoopt wordt dat de prijzen bij teruglopende aanvoeren weer zullen optrekken in de komen de periode. De prijzen voor fruit waren tot nu toe voor zomerfruit vrij teleurstellend. Er was weinig export, terwijl op de binnenlandse markt veel concurrentie werd ondervonden van vanuit Italië en Frankrijk ingevoerde per ziken en natuurdruiven, alsook van peren. De verwachting is, dat de afzet van peren over enige tijd in gunstige banen zal komen, in verband met het buitenlandse aanbod. Voor de appels is men zeer terughoudend, onder andere omdat West-Duitsland een goede oogst verwacht, wat van invloed is op de export- kansen. Over de veehouderij deelde de heer De Buck onder andere mede dat de rundveestapel in Europa, Nederland en Zeeland groter is ge worden en momenteel in Nederland een 4 miljoen dieren omvat, waarvan er ruim 75.000 in Zeeland gehouden worden, verdeeld over een 5000 bedrijven, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 15 dieren per bedrijf. De prijzen op de vee- en vleesmarkt zijn wis selend. De varkens, vette kalveren en schapen zijn vaster. De prijs van het slachtvee is min der. Doordat de herfstuitstoot reeds is aange broken bestaat er goede hoop dat een afzet- top in het late najaar voorkomen kan worden, en de oriëntatieprijs van 2,29 per kg levend gewicht bereikt kan worden. EEG Ten aanzien van de laatstelijk tot stand ge komen besluiten van de raad van ministers te Brussel inzake de landbouwpolitiek sprak de vergadering haar teleurstelling uit, dat bij de vaststelling van de prijs voor melk geen herzieningsdausule wordt opgenomen, waar door nu een prijs is vastgesteld, die eerst over twee jaren in werking zal treden en die ongevoelig blijft voor ondertussen ontstane omstandigheden, die een verhoging van de afgesproken prijs rechtvaardigen. Tevens is het naar het oordeel van de ver gadering gewenst, dat de raad van ministers na de inwerkingtreding van de gemeenschap pelijke regeling, bij de jaarlijkse herziening van de prijzen, naar het Engelse voorbeeld, zich door middel van een zogenaamd jaarlijks rapport op de hoogte stelt van de stand van zaken in de betreffende bedrijfstakken. Over het Europese aanbod in de zogenaamde Kennedyronde, was de vergadering van me ning dat, aangezien bij een akkoord bij deze onderhandelingen de prijzen gefixeerd worden voor een termijn van drie jaar, stabilisatie van deze prijzen in het kader van de Ken nedyronde absoluut onaanvaardbaar moet worden geacht. (P.Z.C.)

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 3