OPENBARE VERGADERING Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1966 80e Jaargang No. 49 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van de GEMEENTERAAD van AXEL gehouden op DINSDAG 6 SEPTEMBER 1966 Wethouders M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem herkozen. Aanwezig de heren C. van Bendegem, J. H. Bouman, P. Dekker, J. Dieleman, J. den Doelder, M. 't Gilde, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, E. M. Maas, D. J. Oggel, J. Vink, A. de Waard en M. L. M. IJsebaert. Voorzitter burgemeester M. K. van Dijke Secretaris gemeentesecretaris P. G. van de Bosse Opening de voorzitter opent de vergadering met het ambtsgebed, waarna hij de nieuwe raad welkom heet. Beëdiging door de voorzitter wordt de zui veringseed voorgelezen waarna de raadsleden de eed of belofte afleggen. Hierop leest de voorzitter de ambtseed voor en ook hierna wordt de eed of belofte afgelegd door de leden van de raad. Benoeming wethouders Eerst wordt gestemd voor de vacature van wethouder M. L. M. IJsebaert. In deze stem ming worden op de 'heer IJsebaert 7 stemmen en op de heer M. 't Gilde 6 stemmen uitge bracht. In de vacature wethouder C. van Bendegem verkrijgt de heer C. van Bendegem 7 stemmen en de heer D. J. Oggel kreeg 6 stemmen. Door deze stemming zijn de heren M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem tot wethouder herkozen. De beide wethouders nemen hun benoeming aan en spreken hun dank uit voor het in hen gestelde vertrouwen. De benoeming van de leden van de diverse commissies en vertegenwoordigers der Ge meente geschiedde conform de voordracht, zoals deze in ons vorig nummer werd ge publiceerd. Daar waar 2- aanbevelingen wer den gedaan, werden steeds de eerst-aanbevo- lenen benoemd. De Notulen werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken en mededelingen De heer E. A. Maas K.V.P. zegt dat hij met het antwoord in de mededelingen over zijn vraag over het terrein de Buitenweg niet be vredigd is. De aanleg van dit terrein was voor speelplaats van de jeugd, nu staat in het ant woord dat dit in gebruik is voor lichamelijke opvoeding. Maar na schooltijd worden ook de kinderen hiervan verjaagd. Er is voor de jeugd nu nergens meer speel ruimte. Wethouder C. van Bendegem antwoordt dat inderdaad dit terrein bestemd was voor speel ruimte voor de jeugd, maar ook voor de lichamelijke had men ruimte nodig, en dit was hiervoor geschikt. Verder hadden wij nog een verplichting aan de V.V.-Axel en zal dit terrein nog één jaar als voetbalterrein dienst moeten doen. Ter vervanging zal er nu bij de in aanbouw zijnde R.K. Kleuterschool een speelruimte be schikbaar komen. Hierna worden de ingekomen stukken en me dedelingen voor kennisgeving aangenomen. De volgende voorstellen worden zonder be spreking of hoofdelijke stemming aangeno men. De voorstellen tot verkoop van percelen bouw grond en aankoop van woonhuizen werden zonder commentaar akkoord verklaard. De heer J. C. van Luijk A.R.P. zegt dat dit voorstel eigenaardig aandoet. Deze aankoop zou zijn voor de sanering al daar, maar is geen saneringsplan daar aan genomen. Daarom vindt ik deze aankoop voorbarig, ergens moet begonnen worden met bezuinigen en alleen dit te doen wat nood zakelijk is. Wethouder C. van Bendegem antwoord dat de heer van Luijk over bezuinigingen sprak, wanneer wij deze mogelijkheid tot aankoop niet aanvaarden dan zullen wij op een latere datum zeker veel meer kwijt zijn. Bij een toe komstige sanering is het nodig de beschik king over dit pand te hebben en wanneer het dan in handen is van een zakenman zal het zeker het dubbele bedrag kosten. De heer J. C. van Luijk zegt met de beant woording niet bevredigd te zijn, de mogelijk heid is er wanneer hier nog meer aankopen worden gedaan dat wij dan gedwongen zullen zijn wanneer er een bestemmingsplan komt dit aan te nemen. Wethouder C. van Bendegem antwoord dat men hier aan sanering toe zijn en deze aan koop nu zeker moeten doen. Het voorstel wordt met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren M. 't Gilde, D. J. Oggel, J. H. Bouman, J. C. van Luijk en A. de Waard. De heer J. C. van Luijk zegt tegen dit voorstel dezelfde bezwaren te hebben als te gen het vorige voorstel. Wethouder C. van Bendegem antwoord dat deze aankoop past in het uitbreidingsplan Noord I. Wij zijn nu in de gelukkige omstandigheid dit pand te kunnen verwerven tegen verkeers- waarde, daar er geen herbouw nodig is. Deze aankoop past in het plan van de Nieu- wendijk. Hierna wordt dit voorstel met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren J. C. van Luijk en D. J. Oggel. Rondvraag De heer J. den Doelder (Gem. Belang) zegt dat het verkeersplan nu enige tijd in werking is en alles valt wel mee. In de Van Middel - hovenstraat is een wachtverbod van kracht en dit levert wel enige moeilijkheden op. Nu wilde ik vragen of het niet mogelijk is hier eenrichtingsverkeer in te stellen met aan een zijde van de weg een opheffing van het wachtverbod. De heer J. Vink (K.V.P.) zegt dat de bomen langs de Kinderdijk het uitzicht voor het ver keer komende vanaf de Zuidsingel belem merd. Is het misschien mogelijk hier iets aan te doen. De heer D. J. Oggel (G.P.V.) vraagt nu er een gemeentevlag voor Axel is ontworpen er een adres is waar deze vlaggen worden ge leverd, dit om te voorkomen dat er vlaggen zullen komen met afwijkende motieven en kleuren. Verder zegt spreker teleurgesteld te zijn over de gedeeltelijke voorlichting over het sane ringsplan. Hierna zegt de heer Oggel niet bevredigd te zijn met de beantwoording op zijn schrijven over de herindeling. B. en W. stemmen toe dat de fusie-gedachte niet is verwezenlijkt, maar dit is mijnsinziens niet voldoende. Axel heeft getoond een grote bijdrage te willen leveren aan de toekomstige ontwikkeling doch in dit wetsontwerp worden haar belangen verwaarloosd. Verschillende punten van ons voorstel komen in het gedrang zo onderandeïe de naamgeving. Het algemeen standpunt der betrokken ge meenten is tegen dit voorstel. De fusie-ge dachte is geheel losgelaten. Er bestaat klaar blijkelijk een onmacht om te komen tot een wetsontwerp, waarbij deze materie op eerlijke en bevredigende wijze wordt geregeld. Om deze reden zou ik het volgende voorstel aan de raad willen doen. Voorstel Uit de raad een commissie te benoemen, die contact tracht op te nemen met de andere gemeenten die betrokken zijn bij de vorming van een middengemeente, met als doel te ko men tot een gezamenlijk standpunt, welk standpunt dan ter kennis wordt gebracht van de leden der Staten-Generaal, en wel voordat de behandeling in de Kamers plaatsvindt. De heer Van der Lee (Gem. Belang) zegt verheugd te zijn dat door de heer Oggel dit punt is aangesneden. Ook ik heb een onbevredigend gevoel gekre gen. Zoals dit uit de verf is gekomen voldoet dit niet aan onze verlangens. De naam is toch wel een belangrijk punt. Het antwoord van B. en W. hebben ook mij teleurgesteld en wil de gedachte van de heer Oggel steunen om een commissie te benoemen die dan eerst eens rustig met het college gaat spreken. De heer J. Dieleman (P.v.d.A.) zegt het idee van de heer Van der Lee te steunen. Staats-secretaris Westerhout zijn argument om de naam Terneuzen te houden is dat deze naam over de gehele wereld bekend is. Wanneer de Staats-Secretaris geen andere argumenten heeft is het wel een zwak argu ment. Om deze reden zou de naam Sluiskil het beter doen. Over de gehele wereld is bekend dat de Cokesfabriek en de Ned. Stikstof Maatschap pij daar is gevestigd. Nooit hoort men dat deze in Terneuzen en Axel staan. Ook ik ben er voor een commissie te be noemen. De voorzitter zegt dat het moeilijk is hier een direkt antwoord op te geven. In de be spreking zijn twee verschillende voorstellen gekomen. Ik kan er in komen dat er behoefte bestaat tot kontakt. Voor dat dit voorstel in de kamer komt is er nog een procedure waarbij wij ons stand punt kenbaar kunnen maken. Het lijkt mij niet nuttig met andere gemeenten kontakt op te nemen, de meningen hier zijn verdeeld over de herindeling, wel is het misschien verstan dig een comité samen te stellen om met B. en W. alles nog eens te bezien. Ook voor het college is de naam belangrijk, maar wij willen dit niet als breekpunt zien. Mogelijk kunnen de fraktievoorzitters hier over met B. en W. een bespreking voeren. De heer D. J. Oggel zegt het nuttig te vin den dat er een commissie komt die een idee kan brengen dat voorgelegd kan worden aan de gemeenten. De heer Van der Lee zegt een tussenschakel te willen nemen, eerst overleg met B. en W. en dan verder kontakt. Wethouder C. van Bendegem zegt niet te geloven dat de gemeenten staan te dringen om over de herindeling met Axel te spreken. Maar ook wanneer dit kontakt er wel zou ko men zie ik hierin weinig dat verandering zal kunnen brengen. Wij hebben alles wat moge lijk was gedaan en zijn nu teleurgesteld, het voorstel van de Staats-Secretaris zal wel ge realiseerd worden. Voorzitter zegt dat hij geen behoefte heeft aan een Commissie, maar wanneer de raad besluit tot het instellen tot een Commissie, bereid is met deze Commissie te spreken. Hierna wordt besloten tot het benoemen van een Commissie zoals door de heer Van der Lee is voorgesteld. Na onderling overleg wordt deze Commissie samengesteld uit de heren P. Dekker, J. Diele man, A. H. van der Lee en D. J. Oggel. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met het dankgebed. Indrukwekkend projekt in de Sowjetunie Wordt de Donau naar de Kaspische Zee doorgetrokken? De steppen in Zuid-Rusland schreeuwen om water. De opwindende en verontrustende politieke aktiviteit van de Sowjetunie leidt in de laatste jaren veelal de aandacht af van de opzien barende economische en technische projekten, die aan gene zijde van het IJzeren Gordijn ter hand worden genomen. Opzienbarend is inderdaad niet te veel gezegd, getuige het feit, dat men momenteel overweegt de Donau niet meer in de Zwarte Zee, maar in de Kas pische Zee te laten uitmonden, zodat zij van een Middeneuropese rivier zal overgaan in een stroom, die vrijwel geheel Europa door kruist. En dit is geen projekt, dat slechts leeft in de geesten van fantasten. Het heeft een zeer werkelijke achtergrond. De Zuidrussische gebieden tussen de Roe meense grens en de Kaspische Zee, de groot ste binnenzee ter wereld, hebben over het al gemeen met een ontstellend gebrek aan zee water te kampen. Grote delen ervan zijn niets dan onafzienbare steppen, niettegenstaande het feit, dat grote rivieren als de Dnjestr, de Boek, de Dnjepr en de Don, die alle eveneens in de Zwarte Zee uitmonden, hier hun bed dingen hebben. Het bundelen van al deze rivieren zou, naar men aanneemt, het water gebrek in gebieden ten noorden van de Zwarte Zee kunnen opheffen. In grote trekken is de opzet als volgt Een gigantische stuwdam in de Donaudelta moet het rivierwater verhinderen af te vloeien in de Zwarte Zee. Het wordt daardoor noord waarts geleid. Evenwijdig aan de noordelijke oever van de Zwarte Zee moet een kanaal van grote capaciteit het Donauwater naar het oosten transporteren, tegelijk met dat van de Dnjestr, de Boeg en de Dnjepr, die in het kanaal zullen uitmonden. Een tweede stuwdam krijgt tot taak de Zee van Azof af te sluiten van de Zwarte Zee, teneinde het water van de doorgetrokken Donau niet alsnog in de Zwarte Zee te doen verdwalen. Daarnaast zal deze dam er voor zorgen dat zowel de Zee van Azof als het om liggende steppegebied ontzilt worden. Aangevuld met het water van de Don, die in de Zee van Azof uitmondt, zal het kanaal hierna pal oostwaarts lopen over de lang- lengte tussen Zwarte Zee en Kaspische Zee en op een punt, dat ongeveer honderd kilo meter ten zuiden van Astrakham ligt, in de Kaspische Zee uitkomen. Vooral dit laatste trajekt zal de nodige moeilijkheden met zich meebrengen. Op de oostelijke oever van de Zee van Azof zullen reusachtige pompinstal- laties moeten worden aangelegd, om het water omhoog te pompen en over de hoger gelegen Kaspische steppe verder te stuwen. Ook dit gebied hoopt men door irrigatie in vruchtbaar terrein te kunnen veranderen. Bezwaren als deze, dat door het onttrekken van het Donauwater en dat van de vier grote Russische rivieren het niveau van de Zwarte Zee met, naar men aanneemt, enkele meters zou dalen, worden van de hand gewezen met het argument, dat hierna het warmere water van de Middellandse Zee de temperatuur in het gebied van de Zwarte Zee zou doen stij gen, zodat men hier op de duur een geheel ander landschap mag verwachten. Boven beschreven projekt betekent een zo grondig ingrijpen in de natuurlijke gesteldheid van deze gebieden, dat men aan een hersen schim zou willen denken. Maar de techniek staat in deze dagen voor vrijwel niets meer. Wat vandaag een hersenschim is, blijkt mor gen werkelijkheid te zijn. GRAANOOGST valt tegen in Zeeland Gemiddeld 65% van normaal Het dagelijks bestuur van de ZLM heeft in zijn jongste vergadering uitvoerig de stand van de landbouwgewassen, de oogstresultaten en de verwachtingen in Zeeland besproken. Voor granen tonen de huidige gegevens, dat dit jaar de gemiddelde opbrengst plusminus 65 procent van de normale opbrengst zal zijn. Over het algemeen is de tarweoogst matig en de gerst slecht. De opbrengst in de gebieden met oudere gronden is over het algemeen zeer slecht. In een aantal streken werden goede resultaten bereikt met tarwe, die met CCC bespoten was; veel schade werd ondervonden van de halmmug, met name in West-Zuid-Beveland. Wat de erwten betreft moet gerekend worden op een opbrengst van 50 procent van de gemiddelde oogst. Ook voor schokkers zijn de verwachtingen niet hoog. De aardappelen vertonen een zeer wisselend beeld, van rede lijk goed in sommige streken tot slecht en zeer slecht in andere delen van de provincie. Ook hierbij doet het verschil tussen jongere en oudere gronden duidelijk van zich spreken. Eveneens wisselend is de stand bij de bieten, zij het ook, dat hierbij geen uitschieters naar boven voorkomen. Veel schade is hier en daar toegebracht door vergeling en structuurscha- de. Ook de uien vertonen een wisselend beeld. Over het algemeen dus een zeer matige si tuatie, waardoor te verwachten is, dat de landbouw in Zeeland dit jaar een schade van vele miljoenen guldens zal lijden', zo is de mening van het ZLM-bestuur. De heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat de fruitoogst in Zeeland aan de matige kant is. De opbrengst van de tot nu toe geoogste ras sen bleef beneden de verwachtingen. Ook in deze produktietak een teleurstellend resultaat, zo was zijn indruk. Dit vindt een afspiegeling in de aangevraagde bewaarruimte. De veilingkoelhuizen zullen waarschijnlijk niet volgezet kunnen worden met fruit van de telers. Wat de afzet van groenten be'treft, werd opgemerkt dat het prijsverloop over het geheel genomen gunsti ger was voor de vollegrondsgrienten dan voor de glasprodukten. De prijs van de komkom mers stond doorlopend zwaar onder druk, ter wijl vooral de laatste weken ook de tomaten goedkoop waren. (zie vervolg pagina 3) AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-a bonnement Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1