Axels Gemeentesecretaris 25 JAAR IN OVERHEIDSDIENST Op 1 september 1966 was het 25 jaar ge leden dat de heer P. G. van den Bosse zijn intrede deed op de gemeentesekretarie te Serooskerke (W) en daarmee zijn ambtelijke loopbaan begon. 1 Februari 1958 kwam de heer van den Bosse als gemeentesecretaris in Axel en zo heeft hij dus thans weer al acht en half jaar zijn werkkracht gegeven aan de in grootte en be tekenis vijfde gemeente van Zeeland. En wanneer wij zeggen dat de heer van den Bosse zijn werkkracht aan Axel heeft gege ven, dan betekent dat heel wat. Want zijn medewerkers, het college van B. en W., de raadsleden en stellig ook vele anderen hebben in deze periode ondervonden dat de heer van den Bosse een bijzonder harde werker is. Zijn drang tot het afwerken van onderhanden zijn de problemen is niet te stuiten, alles moet in de kortst mogelijke tijd klaar, soms tot wan hoop van anderen, die het tempo dan maar moeilijk bij kunnen houden. Wij zouden deze drang tot afwerken de gang van zaken bij sommige officiële bureaux in aanmerking ne mend - bijna een ongeschiktheidsverklaring voor een ambtelijke funktie willen noemen. Maar secretaris van den Bosse is stellig ook geen ambtenaar in de slechte zin van het woord. Hij werkt op alle mogelijke en on mogelijke tijden en staat ten allen tijde klaar om voor te gaan tot modernisering, ver nieuwing of reorganisatie, wanneer hij meent dat het gemeentelijk apparaat daardoor meer efficiënt zal kunnen werken en beter ten dienste van het publiek kan staan. Van den Bosse is ook een man die niet houdt van uiterlijk vertoon, en zo vindt hij ook een uitgebreid stilstaan bij dit 25-jarig jubileum een overbodige zaak. „Wanneer ik nu eens 25 jaar in Axel secretaris zou zijn, was het heel wat anders" zo zegt hij, daarbij wetend dat dit toch een jubileum is dat onbestaan baar is gezien de op komst zijnde herindeling. In beperkte kring zal vrijdagavond met een gezellige bijeenkomst met B. en W., raads leden, secretariepersoneel en enkele andere medewerkers van de heer van den Bosse het jubileum intern worden gevierd. De heer van den Bosse werd op 31 december 1922 geboren te Koudekerke, doorliep de 5-jarige H.B.S.-A te Middelburg, waarna hij op 2 september 1942 in dienst kwam als vo lontair bij de gemeente Serooskerke (W), in 1946 werd hij le ambtenaar ter secretarie van de gemeneet Kortgene, waar hij ook de watersnood van 1953 meemaakte, waarna hij op 1 mei 1953 werd benoemd tot secretaris van de gemeente Kloetinge, gevolgd door zijn benoeming tot secretaris in Axel met ingang van 1 februari 1958. In de winter 1963 - '64 maakte de heer van den Bosse zich verdienste lijk in het kader van de internationale hulp verlening door een halfjaarlijks verblijf in de Perzische hoofdstad Teheran waarbij hij Per zische ambtenaren instrueerde inzake wester se bestuurlijke systemen, ter modernisering van het Perzische bestuursapparaat. Ook van deze plaats wensen wij de heer van den Bosse nog vele gelukkige jaren zowel in zijn werkkring als in zijn gezin. Uit onze omgeving Axel AUTO-BOTSING Maandagnamiddag omstreeks 16.45 uur reed M. M. uit Axel met zijn personenauto vanaf de Kinderdijk de kruising met de Kanaalkade- Zuidsingel op, hierbij verleende M .geen voorrang aan een grote tankauto bestuurd door A. D. uit Ouwerkerk a/d IJsel. Door de botsing die ontstond liep M. een hersenschud ding op en verwondingen aan het hoofd. Gezien de grote schade aan de auto's is het voor M. bijzonder goed afgelopen. Nadat dok ter Boor de eerste hulp had verleend werd hij naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. SCOOTERRIJDER EN DUO-PASSAGIER GEWOND Zaterdagmiddag omstreeks 14.50 uur reed E. F. uit Stekene (B.) me zijn scooter over de Kinderdijk. Door over een steen te rijden raakte F. van de weg, waardoor hij tegen een bermpaaltje terechtkwam en tegen het weg dek sloeg. F. en zijn duopassagier M. S., eveneens uit Stekene, werden hierbij zo ernstig gewond dat dokter Boor beiden per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil liet vervoeren. BEMETEL-EXAMENS De volgende leerlingen van de Chr. Techn. School slaagden Voor uitgebreid metel J. B. van Boven, E. E. M. Maas, J. D. Op peneer, W. E. M. van Poecke, allen te Axel; C. Loonen, Etten; P. A. Pieters, Boschkapel- le. Coor C. cursus onderhoudsbankwerker J. B. van Boven, E. E. M. Maas, W. E. van de Vijver, D. A. Overdulve, M. Oppeneer, allen te Axel; W. P. Wauter, Boschkapelle; J. de Blaij, Zaamslag. WIELERWEDSTRIJD VAN DE P.J.G. Vrijdagavond is door de afdeling Axel Zaamslag van Plattelands Jongeren Gemeen schap een wielerwedstrijd gehouden op ge wone fietsen voor haar leden en belangstellen den. De start vond plaats op de Sasdijk en ging via de Reigerstraat, Reigersboschstraat en de Hulsterse Sassing. Deze ronde moest 5 maal worden gereden, waarna de finish was gelegen te Kijkuit, een afstand van 28 km. Bij het startschot, gegeven door de heer P. de Feijter begonnen 25 jongeren aan de zware strijd. Reeds na 1 ronde had J. de Vos, die buiten mededingen meereed omdat hij een fiets be reed met 4 versnellingen een grote voorsprong genomen en ook als eerste de finish passeerde in 46 rtiin. 14 sec. De overige deelnemers bleven tot in de laatste ronde bijeen, maar toen kwam er versplinte ring en kreeg men 5 renners aan de aan- komstlijn die in een harde eindsprint om de eerste plaats spurten. Het was Crijn van Hoeve die als eerste finishte in een tijd van 48 min. 43 sec. Uitslag 1 Crijn van Hoeve; 2. Arno de Feijter; 3. Jac. Verstraaten; 4. Jac. Haak; 5. Daniël Dieleman; 6. Ko Dekker; 7. Mark Quaak; 8. Tonny Deij; 9. Piet de Feijter 10. Jan Dieleman Wzn.; 11. Jac. Quaak; 12. J. Dieleman Pzn.; 13. Joh. Scheele; 14. Marden Dekker; 15. Adrie Scheele; 16. Wim de Feijter; 17. Leendert Dese; 18. Jac. Scheele; 19. Jac. Verstraaten. GESLAAGDE ZWEMWEDSTRIJDEN Zaterdag werden in het Gemeentelijk Zwem bad te Axel geslaagde zwemwedstrijden ge houden voor de jeugd. Meer dan 85 zwemmers(sters) namen aan de wedstrijden deel. Voor de middag werd reeds een aantal series gezwommen op de 25 meter voor de leeftijd van 7 t.m. 9 jaar. Te half drie werden de wedstrijden hervat met de verdere afwerking in de leeftijdsgroep 7 t.m. 9 jaar. De wedstrijden hadden onder leiding van de badmeesters een vlot verloop. De grote animator voor deze wedstrijden was zeker de gemeente-secretaris P. G. van de Bosse, die reeds geruime tijd elke avond ge wapend met een cronometer tijden had gecon troleerd wat een grote stimulans was om te trachten de snelheid op te voeren. Na afloop werden door wethouder C. van Bendegem de prijzen uitgereikt. Elke deelnemer kreeg een herinnerings speldje aangeboden. Uitslagen Meisjes 7, 8 en 9 jaar 25 m. vrijeslag 1. Edda Ton 0.25.6; 2. Janine de Kraker, 0.27.6. Meisjes 7, 8 en 9 jaar, 25 m. schoolslag 1. Judith de Jonge, 0.25.4; 2. Marian Bolleman, 0.28.8. Meisjes 10 en 11 jaar, 50 m. vrijeslag 1. Marian Deij, 0.46.5; 2. Ilona de Feijter, 0.52.3. Meisjes 10 en 11 jaar, 50 m. schoolslag 1. Cokkie Overdulve, 0.59.2; 2. Ineke de Pooter, 0.59.6. Meisjes 12 en 13 jaar, 50 m. vrijeslag 1. Corry Verpoorte, 0.41.1; 2. Marijke Janse, 0.43.5. Meisjes 12 en 13 jaar, 50 m. schoolslag 1. Corry Verpoorte, 0.48.9; 2. Elly Over dulve, 0.49.5. Jongens 10 en 11 jaar, 50 m. vrijeslag 1. Jan van Wijck, 0.35.9; 2. Adrie Over dulve, 0.41.8. Jongens 10 en 11 jaar, 50 m. schoolslag 1. Jan van Wijck, 0.48.5; 2. Robbie Kroes, 0.52.6. Jongens 14 en 15 jaar, 100 m. vrijeslag 1. Tonny van Wijck, 1.18.7; 2. Ronald de Goeije, 1.20.2. Jongens 14 en 15 jaar, 100 m. schoolslag 1. Tonny van Wijck, 1.36.8; 2. Jan Cap- pon, 1.36.8. Predikbeurten ZONDAG 4 SEPTEMBER 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. van Dooren Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Zondagsdiensten R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur; 9.00 uur; 10.30 uur; 5.30 uur. Zondagsdienst artsen 3-4 SEPTEMBER Dokter Schiltman SCHOOLHENGELWEDSTRIJD Zaterdagmorgen heeft de jeugdcommissie van de hengelsportvereniging „Geduld Over wint Alles" een schoolhengelwedstrijd ge houden, waaraan werd deelgenomen door de lagere scholen uit Axel en de school te Spui. Dat laatstgenoemde school er zin in had, bleek reeds vroeg. Nog vóór 7 uur arriveerde het hoofd van de school, de heer Weltevre den, met de vishengels in het clublokaal, waarna hij terug naar Spui reed om de deel nemers te begeleiden naar Axel. Tussen 8 en 8.30 uur werden de nummers door de 82 deelnemers en deelneemsters in het clublokaal afgehaald. Om 9 uur werd het startsein gegeven en slechts enkele minuten later was het Ina Ruijtenburg die een paling op het droge bracht. Hiermee kreeg de school Spui reeds een flink aantal punten. Maar de Marijke- school bleef niet achter. Frans Lensen ver schalkte een bovenmaatse witvis. Er waren er onder de deelnemers ook enkele die pech hadden. Zo zag een van hen zevenmaal een vis van zijn haak vallen. Te half elf werd het sein stoppen gegeven, waarna men naar het clublokaal ging waar de voorzitter, de heer A. van Meurs, de uit slag bekendmaakte. Het bleek dat de school te Spui winnaar was met 80 punten en de wisselbeker had gewon nen. De Marijkeschool werd met 70 punten tweede en kreeg een beker aangeboden. De chr. school werd derde met 15 punten, goed voor een lauwertak en de r.k.- school kreeg met 5 punten een medaille. Aan Ina Ruijtenburg werd voor de eerst- gevangen vis een hengel met toebehoren aan geboden. BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 3 september '66 van 15 tot 16 u. door Mevrouw M. J. Moerdijk-Vanderswalm Het volgende programma zal worden uitge voerd 1. Tune „dan zal de beiaard spelen" 2. Andante Cantabile Jef Denyn 3. Variaties Staf Nees 4. Rondino W. Franken 5. Suite 6. Volksliederen 7. Campanello Geo Clement 8. Le Tambourin bew. door Staf Nees 9. Gavotte L. Henry 10. Tune kenning in de beroepenwereld; Wijngaards, J. Vazal van Jahweh; Zwitserland. BUITENLANDSE ROMANS Albert, A. The crossing; Chesterton, G. K. The Napoleon of Notting Hill; Kamp, W. Brüder und Knechte; Murdoch, I. The red and the green; Zweig, S. Ungeduld des Her- zens. ROMANS Bergius, C. C. Zand in Gods molens (dl. 2).; Cameron, L. Alleen de dapperen; Frank, P. De fatale 7 dagen; Frische, P. (J. A.). Wak ker worden; Gast, Lise. Zon over de ponyhof; Geelmuyden, H. De grote reder; Ginzburg, N. De stemmen van de avond; Gronin, R. De Ramkoning; Holierhoek, C. P. A. Hanen in de kloostertuin; Jelsma, A. J. Vuurlinie; Kazantzakis, N. Kapitein Michalis; Lyall, G. Om middernacht; Malamud, B. De huwelijks makelaar; Marshall, J. V. Schemer over het paradijs; Nooteboom, C. Een nacht in Tu nesië; Praag, S. E. van. De troostprijs; Stiks- ma, K., en A. Miedema. Het schaduwbeeld; Taut, Franz. Vlammen boven Aken; Zikken, A. Code voor Dander. JEUGDBOEKEN Andreus, Hans. Spookuur tussen de middag; Battum, A. van. Kinderverhalen; Bollee- Driebergen, M. Alles over Ellis; Burton, M. Als stomme dieren praten; Bussel, W. van. De kunst van het fotograferen; Corsari, Willy. Circuskind; Crossley-Holland, K. Koning Havelok; Dulieu, Jean. De zeven wonderda den van Kevertje Plop; Eggermont, J. L. Strijd tegen onrecht; Fabricius, J. De won derbaarlijke avonturen van Bart je Kokliko; Gatti, A. De wraak van de vuurberg; Guillot, R. De olifanten van Sargabal; Guillot, R. Sama, zoon van het oerwoud; Hesper-Sint, M. Er was eens...; Hulst Jr., W. G. van de. Hans de ponnie; Hulst Jr., W. G. van de. Zijn de kraaien nog zwart...?; Lewis, C. S. Het paard en de jongen; Lindgren, A. Wij uit Bolderburen; Luursema, L. Bobbelebob; Mitgutsch, A. Die stoere Hans; Scheffer, Chr. Jacht op de sneeuwman; Smulders, L. Het prinsesje uit Morgenland; Trnka, J. 5 jongens en 5 olifanten; Vries, A. de. Het boek van Dietje Jansen. (3 dln.). Spui AFSCHEID DS. C. v. d. JAGT Na de geref. kerk te Zoute-Spui 16 jaar te hebben gediend, heeft ds. C. v. d. Jagt zon dagavond afscheid genomen van zijn gemeen te om zich als dienaar van het woord te Does burg te gaan vestigen. Het kerkgebouw was voor deze gelegenheid gevuld met leden en ook vertegenwoordigers van andere kerken uit de omgeving. Het gemeentebestuur van Axel was vertegen woordigd door de burgemeester en wethouder C. van Bendegem. Ds. Van der Jagt had als tekst voor zijn af scheidspreek gekozen een gedeelte uit 1 Ko- rinthe 4. Als laatste preek tot de gemeente van Spui behandelde hij dat gedeelte uit de brief van Paulus aan de Korinthiërs, waar gewezen wordt dat ambtsdragers en dienaars van het woord niet gerechtvaardigd zijn als zij zich van geen ding bewust zijn. Ds. Van Dijk uit Terneuzen sprak namens de zusterkerken en bracht dank over voor het werk dat de scheidende predikant voor de kerken in de omgeving heeft verricht. Hij wenste hem met zijn gezin in zijn nieuwe standplaats veel goeds toe. De voorzitter van de kerkeraad, de heer J. Pijpelink, dankte ds Van der Jagt voor alles wat deze voor Spui en omgeving heeft ge daan. Na een dankwoord van ds. Van der Jagt werd de dienst besloten. Van de gemeenteleden was al eerder in de week afscheid genomen. Nieuwe aanwinsten Christelijke Openbare Bibliotheek STUDIEBOEKEN Borstlap, K. De schipper van de „Zwarte Zee"; Bruin-Scheepens, J. E. de. Individu en bedrijf; Cats, J. Spiegel van menselijk le ven in prenten en verzen; Diemer, W. Leven met gedichten; Engel, F. M. Het nieuwe vo gelboek; Euwe, M., M. Blaine en J. F. S. Rumble. Schaak met verstand; Haar, J. ter. De geschiedenis van Rusland; Home, A. Slag zonder einde; long, J. de. Madame; Margaretha van Oostenrijk; Lindemeijer, A. G. F. Prisma-belastinggids 1966; Rol, N. Vrij borduren; Russoli, F. De schilderkunst van de Renaissance; Rutten, J. M. E. Knip pen, naaien, verstellen; Scholl, R. Het ge weten van een kind; Scholte-Hoek, C. H. A. Het gastmaal en de tafel in de loop der tijden; Starobinsky, J. Geschiedenis van de genees kunst; Tadema Sporry, J. De geschiedenis van China; Vastenhoud, J. Kortegolf-radio- ontvangst; Waard-de Vletter, W. N. Op ver- Afvalwaterleiding van Sas van Gent naar Westerschelde bijna geheel voltooid. Secundaire leidingen voor Axel, Hoek en Westdorpe aanbesteed. Het projekt voor de afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan don derdag de hoofdleiding officiéél in gebruik is gesteld door de Hoogedelgestrenge Heer Mr. J. van Aartsen, commissaris der Konin gin in Zeeland, heeft ten doel het huishou delijk en industrieël afvalwater in het gebied van de vijf samenwerkende gemeenten Terneuzen, Axel, Sas van Gent, Hoek, West dorpe - af te voeren. Met de ingebruikstelling van dit voor de volksgezondheid van deze streek zo belang rijke projekt is een eind gekomen aan de vervuiling van de open westelijke rijkswater leiding. Door de vijf samenwerkende gemeenten is in 1960 een gemeenschappelijke regeling aan gegaan om te komen tot opheffing van de jarenlange bestaande onhoudbare toestand in de kanaalzone. Door het nieuw gevormde rechtspersoonlijk heid bezittende lichaam werd besloten tot aan leg en onderhoud van een vrijvervalleiding, langs een tracé van Sas van Gent naar de uit monding in de Westerschelde, en secundaire leidingen voor de gemeenten Axel, Hoek en Westdorpe. Deze laatsten zouden dan gedeel telijk bestaan uit vrijverhangleiding en ge deeltelijk uit persleidingen. De commissaris van de koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen, heeft nu de hoofdleiding van een gesloten buizennet voor de afvoer van afvalwater uit de gehele kanaalzóe van Z. Vlaanderen, officieël in bedrijf gesteld. Het betreft in een drie jaar tijd gebouwde 30 kilo meter lange buisleiding tussen Sas van Gent en Terneuzen, waarin vier gemalen zijn opge nomen. De hoofdleiding, die bij Terneuzen op 22 meter diepte in de Westerschelde uit mondt, heeft een diameter die tussen begin- en eindpunt geleidelijk toeneemt van 127 tot 167 centimeter. Het is de bedoeling dat bin nen enkele weken wordt begonnen met de aanleg van secundaire leidingen naar Axel, Westdorpe en Hoek. Als het gehele project - op stapel gezet door vijf kanaalzone- gemeenten eind 1968 klaar is, zal de totale investering 16 miljoen gulden bedragen. Het gereedkomen van het eerste en belang rijkste deel van de afvalwaterleiding door de Kanaalzone, was voor Zeelands commissaris aanleiding om te spreken van ,een belangrijke dag'. De wijze waarop in dit deel van Z. Vlaanderen tot nog toe industrie- en afval water werd geloosd (via open sloten en water gangen) noemde hij, ongewenst en onverant woord'.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2