Uit onze omgeving Axel BRAND Maandagmorgen omstreeks 8 uur werd brand ontdekt in het pand Oosterstraat 35, bewoond door Mevr. V. die uitstedig was. De brandweer die werd gealarmeerd en zeer snel ter plaatse was kon zich door een ruit toegang tot de woning verschaffen. De brand was ontstaan in een kast onder de trap en had zich reeds verder een weg ge baand. Met de hogedrukspuit was men het vuur snel meester toch was door deze brand vrij grote schade ontstaan aan woning en meubilair. De oorzaak is onbekend. „HET TREFPUNT" IN MADURODAM Sinds vorig jaar heeft Axel het bejaarden centrum „Het Trefpunt", een van de eerste op deze manier opgezette centra in ons land. Bij de opening heeft o.a. de staatssecretaris van het ministerie van Cultureel en Maat schappelijk werk de betekenis van dit centrum onderstreept en zich bijzonder waarderend uitgelaten over de Axelse initiatieven op dit terrein. Nu krijgt ook het Haagse miniatuurstadje Madurodam een dienstverleningscentrum voor bejaarden en de eerste paal voor dit centrum zal door niemand minder dan door onze oud minister-president dr. W. Drees worden „ge heid". En... het centrum wordt een maquette van het Axelse „trefpunt". Bezoekers zullen dus voortaan naast vele andere miniatuurbouwwerken, schepen enz. uit vele plaatsen van ons land ook het Axelse Trefpunt terug kunnen vinden in Maduradam. EXAMEN TYPEN Bij de te Hulst gehouden examens voor het type-diploma zijn alle deelnemende leerlingen van de Chr. U.L.O.-school te Axel geslaagd. A. Goossen; F. Buyze; E. Dieleman, R. van Denderen; I. Willemsen; M. Kunder; C. Scheele; N. Verhulst; M. de Regt; A. Hame link, allen te Axel. R. Bakker, Zaamslag. INTERNATIONALE HENGELWEDSTRIJD Zaterdag heeft de Axelse Hengesportver eniging „Geduld Overwint Alles", een inter nationale hengelwedstrijd gehouden waar voor ruim 160 hengelaars de Kleine Kreek omzoomden. Bij stralend mooi zomerweer en goede vangst verliep deze wedstrijd. De mannelijke deelnemers moesten in Mevr. L. de Meester uit Wachtebeke (B) hun meerdere erkennen, zij was het die met 1405 punten de wedstrijd wist te winnen. Na afloop vond de prijsuitreiking plaats in het clublokaal. De baten van deze wedstrijd komen ten goede voor de kosten van het geplaatste biljart in het bejaarden-dienstencentrum „Het Tref punt". Wethouder C. van Bendegem reikte met pas sende woorden de ere-prijzen uit van deze sportieve kamp. Uitslag 1. Mevr. L. de Meester, Wachtebeke (B.) 2. C. M. Roose, Axel 3. X. Cappaert, Deur- ne (B4. R. Verschuren, Zingem (B.) 5 G. Baeten, St. Niklaas (B.) 6. O. v. d. Heijden, St. Niklaas (B.) 7. L. Huisman, Willebroek (B.) 8. J. Broodhaert, Humbeke (B.) 9. G. Nevejan, Wachtebeke (B.) 10. K. van Stichelen, Humbeke (B.) 11. L. de Schauwer, Humbeke (B.) 12. M. Monde- laars, Zelzate (B.) 13. M. Hendrikse, Gent (B.) 14. A. Zwartelé, Wachtebeke (B.) 15. F. Briquet, Axel 16. L. de Vleeshouwer, Wachtebeke (B.) 17. Mevr. C. Stoops, Deurne (B.) 18. P. Augustus, Humbeke, (B.) 19. A. de Bind, Gent (B.) 20. B. Tavenier, Humbeke (B.) 21. J. Paternoster, Axel 22. R. Puthemans, Moerbeke (B.) 23. G. Taymans, Moerbeke (B.) 24. L. Mesure, Axel 25. J. Dhollander, Humbeke (B.) 26. A. Wassenoue, Gent (B.) 27. M. Blommaert, Gent (B.) 28. Ph. v. d. Voorde, Wachtebeke (B.) 29. Th. Huisman, Wille broek (B.) 30. L. Marse, Deurne (B.) 31. G. Droesbeke, Westdorpe 32. F. Verlaekt, Wachtebeke (B.) 33. P. Joco, Wachtebeke (B.) 34. Jac. van Meurs, Axel35. E. van Laere, Westdorpe 36. A. Thomaes, West dorpe; 37. P. Kalle, Axel38. C. Schab- weik, Deurne (B.) 39. M. Buijck, Zelzate (B.) 40. F. Mechelinck, Axel. De ere-prijzen gingen naar de volgende deel nemers le prijs Mevr. L. de Meester, Wachtebeke (B.) le Nederlander C. M. Roose, Axel le Dame Mevr. L. de Meester, Wachtebeke (B.) le Jeugdvisser G. Taymans, Moerbeke (B.) le Vereniging „Vriendenschaar", Wachtebeke (B.) 2e Vereniging „Geduld Overwint Alles", Axel 3e Vereniging „Neon-vissers", Deurne. Grootst aantal vissen M. Mondelaers, Zelzate (B.) Grootste vis Mevr. L. de Meester, Wachtebeke (B.). BOTSING TUSSEN VRACHTAUTO EN TREKKER MET STRO-PERS Woensdagmorgen reed over de Hulsterse weg landbouwtrekker met een stro-pers achter in de richting Kijkuit, bestuurd door A. de J. uit Axel. Uit tegenovergestelde richting kwam een vrachtauto bestuurd door W. B. eveneens uit Axel. De stro-pers slingerde erg achter de trekker waardoor deze bij het passeren tegen de auto opbotste, hierdoor kreeg de trekker een klap en zwaaide tegen de vrachtauto. De trekker werd zwaar beschadigd. AUTO TE WATER Dinsdagmorgen omstreeks 5.25 uur is in het kanaal Sassing - Sluiskil een personenauto met twee inzittenden in het water gereden. De bestuurder D. H. en de mede-inzittende H. v. H. beiden uit Sluiskil konden uit de auto klimmen en kwamen er met een nat pak vanaf. Volgens hun verklaringen werden zij verblind door een tegemoetkomende Belgische personenauto die in de richting Axel reed. Hierbij zijn zij via de linkerweghelft het rij wielpad het kanaal ingereden. De auto die door een kraanwagen op de wal werd gehaald was zwaar beschadigd. WIELRIJDSTER DOOR AANHANGWAGEN GERAAKT Dinsdagnamiddag haalde H. J. S. uit Vogel waarde met een vrachtauto met aanhang wagen op de Hulsterseweg ter hoogte van het Poolse kruis een tweetal wielrijdsters in. Daar er een tegenligger kwam kon hij onvol doende uitwijken en kreeg mej. S. uit Axel een duw van de aanhangwagen, waardoor zij kwam te vallen. Dokter Kok verleende de eerste hulp en liet haar met letsel aan haar linkerarm naar het Ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. Predikbeurten ZONDAG 28 AUGUSTUS 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Zondagsdiensten R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur; 9.00 uur; 10.30 uur; 5.30 uur. Zondagsdienst artsen 27 - 28 AUGUSTUS Dokter Boor OPENING EXPOSITIE Onze stadgenoot, de kunstschilder Jan Juf fermans, zal 16 september a.s. een expositie openen bij de Fa. Gabriëlse, Woninginrich ting, Noordstraat te Terneuzen. De openingsrede zal worden uitgesproken door de kunsthistoricus, de heer J. Hüsken. Aanvang 8 uur. DIPLOMA- ZWEMMEN Dinsdag werden in het Gemeentelijk Zwem bad examens afgenomen voor de verschillende zwemdiploma's, hierbij waren voor de K.N.Z.B. aanwezig mevr. W. Wagenaar en de heer T. Cambier. Slechts 1 deelnemer werd afgewezen, dit voor het diploma geoefend zwemmer. De geslaagden zijn Diploma I zwemproef. Meisjes H. Engelse, C. de Pooter, C. den Beer, N. Geelhoedt, E. Buursma, C. Pleunis, F. Koek, K. de Pooter, C. Riekwel, S. Goossen, C. van Langevelde, D. Ivens. Jongens M. Bouman, E. Haak, P. Goossen, B. Kloosterman, P. v. d. Linden en V. de Hartog. Diploma II geoefend zwemmer Meisjes M. Zaman, E. Ton, M. Bolleman, M. Diele man, J. de Kraker, L. van Goethem, S. As, R. Folmer, C. Overdulve, E. Bolleman, P. Stallaerd en W. Witte. Jongens W. Ollebek, W. Hamelink, M. Geilleit, J. de Ruijter, P. Boer en A. Riemens. Diploma III zwemvaardigheid I Meisjes J. v. d. Linden, C. Verpoorte, M. Deij en F. Verstraeten. Jongens R. Marcus. Diploma IV zwemvaardigheid II Meisje A. Hamelink. Jongen J. Veenstra. BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 27 augustus 1966 van 15.00 - 16.00 uur door de heer P. C. Brakman Het volgende programma zal worden uitge voerd 1. Prelude en choral 2. Impromptu P. Corbé 3. Thema met variaties G. Nees 4. Chaconne G. F. Handel 5. Gavotte A. van Gameren 6. In walsmaat P. Corbé 7. Volksdans B. Stolze Afgewisseld door enkele bekende liederen uit Valarius' Gedenckclanck Bezwaren tegen de Gemeentelijke herindeling een er Destijds is bij de behandeling van de voorstel len tot herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen door de gemeente Axel voorgesteld op te gaan in een nieuwe gemeen te, die alle huidige gemeenten in de Kanaal zone van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zou omvatten. Onder voorwaarde dat dit een nieuwe ge meente zou worden en deze gemeente in zijn totaliteit ook een nieuwe naam zou krijgen, ging de gemeenteraad van Axel akkoord met de herindelingsvoorstellen. Enige tijd geleden is het wetsontwerp tot her indeling van de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen verschenen, waarin wel 'n nieuwe gemeente in de Kanaalzone wordt gevormd, die echter de naam Terneuzen behoudt en waarbij ook verder de gedachte voeding krijgt dat het plan in zijn definitieve vorm meer neerkomt op een toevoeging van de andere gemeenten aan de gemeente Terneuzen, dan aan een samensmelting tot één nieuw geheel. In de laatst gehouden raadsvergadering van de gemeente Axel heeft de heer Oggel be zwaren gemaakt tegen het wetsvoorstel, die hij echter op dat moment door gebrek aan documentatie niet volledig ter tafel kon bren gen. De heer Oggel verzocht toen zijn be zwaren alsnog schriftelijk aan het College van B. en W. te mogen toezenden. Inmiddels werd deze brief aan het College verzonden. De heer Oggel schrijft het volgende 12 augustus 1966 Aan het College van Burgemeester Wethouders van Axel Mijne Heren, Ter voldoening aan mijn belofte, gedaan in de raadsvergadering van 9 augustus, ter toe lichting van mijn vraag „of het college van B. en W. bereid is kontakt op te nemen met de andere gemeenten welke deel moeten gaan uitmaken van de nieuwe middengemeente in Zeeuws-Vlaanderen, daar het wetsontwerp aan de positie en historie van Axel in grote mate tekort doet en onze eis inzake de naam niet wordt ingewilligd", doe ik U hiervoor de volgende argumenten toekomen Ontwerp van Wet Hoofdstuk II, art. 2 (III) de naam der ge meente wordt genoemd Terneuzen. Met de bezwaren van de raad van Axel is in dezen in 't geheel geen rekening gehouden. Door mij is bij de bespreking indertijd gesteld dat in dit geval „de naam het wezen der zaak aanduidt", m.a.w. dat als de naam „Ter neuzen" wordt, in feite de andere gemeenten aan Terneuzen worden toegevoegd. De raad van Axel wilde wel een fusie van gemeenten, doch geen toevoeging aan één der samen te voegen gemeenten, in casu aan Terneuzen. Dat de Minister de fusiegedachte niet heeft overgenomen, blijkt uit de volgende feiten In het wetsontwerp komen de volgende be palingen voor Hoofdstuk III, art. 4 (1) De instructies voor de secretaris en de ontvanger van de op te heffen gemeenten Terneuzen gel den voorlopig voor de nieuwe gemeente Terneuzen. Hetzelfde is het geval voor de reglementen van orde voor de vergaderingen van de raad en het college van B. en W. Hierbij wordt dus niet bezien welke der op te heffen het beste reglement heeft, doch aan Terneuzen wordt direkt een pré gegeven. Hoofdstuk V, art. 11 (3) B. en W. der op te heffen gemeenten, behalve die van Terneuzen, moeten aan B. en W. der op te heffen gemeente Terneuzen een uit treksel uit het kiezersregister zenden. Hiermee is duidelijk dat het geven van de naam Terneuzen aan de nieuwe ge meente, méér inhoudt, dan enkel het con tinueren van de naam van de grootste deT bestaande gemeenten, dus in strijd is met de fusiegedachte. Dit wordt nog sterker geadstrueerd door de bepalingen in Hoofdstuk V, art. 12 (8, 9 en 10) het in delen in stemdistricten en het benoemen van de leden der stembureaus geschiedt door B. en W. van de op te heffen ge meente Terneuzen, de voorgeschreven me dewerking aan de verkiezing geschiedt door ditzelfde college en het onderzoek der geloofsbrieven van de leden van de raad der nieuwe gemeente door de raad van de op te heffen gemeente Terneuzen. Naast het feit dat de door onze raad gestelde fusiegedachte niet is overgenomen, geeft het wetsontwerp op een bepaald punt blijk van öf een gebrek aan kennis der geografische omstandigheden, óf een zekere nonchalance, n.l. in Hoofdstuk III, art. 6 (2), waar ge sproken wordt van „gemeenten op Zeeuws- Vlaanderen", waaruit blijkt dat men in Den Haag van oordeel is dat Zeeuws-Vlaanderen een eiland is. Men spreekt toch ook niet van een gemeente op Gelderland of op Limburg. Dezelfde nonchalance of onkunde blijkt in de Memorie van Toelichting, waarin gesproken wordt over het dorp Biervliet (voorgeschie denis A. 3) en het dorp AXEL (vijf gemeen ten Ad. 1, pag. 21), welke plaatsen nota bene reeds sinds 1180 en 1183 steeds als „stad" zijn betiteld. Daarentegen wordt in hetzelfde Hoofdstuk Ad. 3b op pag. 24 beweerd dat in Clinge en St. Jansteen stedelijke kernen aanwezig zijn. Het is hoog tijd dat de „Ge schiedenis van Axel" spoedig verschijnt en hiervan een ex. gezonden wordt aan de mi nister en de staatssecretaris. Onder hetzelfde Hoofdstuk Ad. 1 (Paë- 20) wordt, wat betreft de recreatiemogelijkheden, enkel aan Terneuzen gedacht. In hetzelfde Hoofdstuk op pag. 21 wordt ge steld „Het is mede het te dezen door de raad van Axel geleverde pleidooi geweest, dat tenslotte tot het in het wetsontwerp omschre ven voorstel heeft geleid". Dit is slechts een halve waarheid, daar het pleidooi van Axel meer omvatte dan enkel de wens tot vorming van een grote middengemeentte. Deze zou enkel moeten ontstaan door een eerlijke fusie, niet door een verkapte toevoeging. Een geleidelijke ontwikkeling, o.m. door de vorming van een Kanaalschap werd door G.S. afgewezen, met als uiteindelijke oorzaak dat Terneuzen hieraan niet wilde medewer ken. Op pag. 27 onder het hoofd „Namen van de nieuwe gemeenten" wordt het bezwaar van Axel tegen de naam Terneuzen voor de nieuwe gemeente genoemd, doch daarop volgt dat er geen andere passende naam is. Dit is een bewering die niet wordt gestaafd. De onderscheiden moderne en historische na men die in de raad van Axel werden ge noemd, worden in 't geheel niet aangehaald, zodat de veronderstelling voor de hand ligt dat hieraan niet de minste aandacht is ge schonken. In dezelfde Memorie van Toelichting worden onder punt 7, handelend over de „Korte karakteristiek van de gemeenten" de plaatsen Aardenburg, Biervliet en Hulst genoemd de plaatsen die reeds in de 12e eeuw belangrijk waren. Over Axel niets daarvan. De bloeiende handel en nijverheid van Axel in de 12e tot de 14e eeuw blijkt in Den Haag niet bekend te zijn. Ook niet het feit, als uiting van deze belang rijkheid, dat Axel in dezelfde tijd als Hulst en Biervliet stadsrechten ontving. En dan de uitdrukking „de oude kern heeft namelijk een dorpskarakter" en „Axel, een florissant dorp". En dan de onwaarheid dat aan „Axel destijds door een kanaal naar Sluiskil een verbinding met het kanaal Gent - Terneuzen is gegeven". Als we weten hoe lang en hoe fel hiervoor gestreden is, telkens gevolgd door een mis lukking, dat lijkt deze beschrijving van Axel toch wel zeer gekleurd te zijn in haar na deel. Hiermee meen ik bewezen te hebben dat, zoals in de aanhef van mijn schrijven is ge steld, aan de positie en de historie van Axel in deze stukken groot onrecht is gedaan. Hoewel ik tenvolle overtuigd ben dat in een nieuwe kanaalgemeente Axel haar partij zeker zal blazen en daarin uiteindelijk de toon zal aangeven (gezien d^ interne kracht van haar bevolking) doet de opzet van dit wetsontwerp en M. v. T. zozeer aan haar belangen tekort, dat we met alle macht moeten streven dit niet ongewijzigd aanvaard te krijgen. Wel een eerlijke fusie, doch geen verkapte toevoeging Hiertoe is in eerste instantie overleg met de andere betrokken gemeenten nodig. Lijdelijk afwachten kan funest zijn 1 Voor eventueel nadere toelichting houd ik mij gaarne beschikbaar. Hoogachtend, D. J. Oggel. Onderschrift Diverse zinsneden in het wetsontwerp waar tegen de heer Oggel bezwaar maakt hebben misschien meer een „gevoelswaarde" dan dat hieraan enige praktische betekenis kan wor den gehecht. Anderzijds met evenwel toch geconcludeerd worden dat aan een belangrijke voorwaarde van de Axelse voorstellen - het vormen van een nieuwe gemeente met een nieuwe naam in het geheel niet is voldaan, zodat het toch zeker nog wel overweging verdiend voor onze Axelse raad om zich nogeens goed te beraden of de huidige voorstellen wel dege lijk overeenstemmen met de gedachten zoals de raad die destijds heeft geformuleerd, en zo dit niet het geval mocht zijn alsnog een pro test te laten horen tegen de voorstellen zoals die nu in het wetsontwerp een vrijwel defi nitieve vorm hebben gevonden.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2