VAN HET WESTEN NAAR HET ZUIDEN Kankeronderzoekers op nieuwe wegen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1966 80e Jaargang No. 47 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nieuwe „randstad" in Limburg In de komende jaren zal Nederland steeds meer worden geconfronteerd met een groeien de verstedelijking. Deze trek naar de steden zal echter een geheel nieuw gezicht krijgen. Niet de grote huizenmassa's met zo'n vijf- tot zeshonderdduizend inwoners zullen het belangrijkste woonmilieu worden, maar de zogenaamde „stadsgewesten", concentraties van huizen, die weliswaar dicht bij elkaar liggen, maar toch een eigen karakter hebben. Kort geleden heeft de nieuwe minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, in Maastricht iets verteld over de op dit terrein te verwachten ontwik kelingen. Dat was ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „waarin wo nen wij Het is, aldus de minister, duidelijk, dat wij in Nederland steeds sterker moeten denken aan een toekomstige ontwikkeling in de rich ting van stadsgewesten dan van compacte steden. Nu al is er een „trek naar buiten" waar te nemen, die ons wel wat te zeggen moet hebben. Neen, deze uittocht uit de grote steden is niet direkt gericht op de nog niet verstedelijkte provincie, maar op de kleine stadskernen rond die grote gemeenten. Het is nu de taak van de regering om bij de toe komstige ontwikkeling te zorgen, dat de woongebieden worden afgebakend, zodat de overgangen tussen stad en land ook zon der hulp van stadsmuren - hun markante karakter blijven behouden, zo zei minister Bogaers. Op het ogenblik heeft Nederland 12 miljoen inwoners. Iedere zes jaren komt daar één miljoen bij. Aan het eind van de eeuw moeten wij dan ook rekening houden met zo'n acht tien tot twintig miljoen Nederlanders, die voor het merendeel him toevlucht in de ste den zullen zoeken. Dit is vooral te wijten aan een economische omschakeling. De werkge legenheid verschuift steeds meer naar de in dustrie en de dienstverlening. Minister Bo gaers verwacht, dat aan het eind van deze eeuw nog slechts drie procent van onze be- Gist als antibioticum Een Duitse ingenieur heeft reeds in de eerste wereldoorlog vastgesteld, dat gist genees kracht bezit. Hij had ontdekt, dat biergist in het donker zwak oplicht en trok daaruit de conclusie, dat de uit ëéncellige paddestoelen bestaande biologische substantie stralings kracht moest hebben. Nadat hef hem gelukt was, fotografische pla ten met biergist zwak te belichten, scheen zijn „stralingstheorie" bewezen. Door een toeval ontdekte hij daarna de buitengewone genees kracht bij een kleine wond aan een hand. Op eigen risico behandelde hij later zijn vrouw, die borstkanker had en door de dokter was opgegeven, met gist. De ziekte kwam tot stil stand en de aldus behandelde patiënte werd ruim 70 jaar. Alsdus luiden de berichten van een nog in leven zijnd familielid van deze ingénieur en wel naar aanleiding van nieuwe publicaties met betrekking tot het kanker- onderzoek. Langs de Scheldestromen GROTE DRUKTE IN ZEELAND De zomerdrukte, die begin vorige week pas voor het eerst goed merkbaar was, is dit weekend beslist niet verminderd. Vooral Zeeuwsch-Vlaanderen heeft zondagmiddag met een grote verkeersdrukte en daardoor opstoppingen en wachttijden te kampen ge had. Op de grote weg in Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen na half zes files van rond de tien kilometer voor. Oostburg, Breskens en IJzen- dijke waren de grote knooppunten. De situatie op rijksweg 58 bij Goes is er ook deze zondag niet beter op geworden. Bij de kruising rijks weg-provinciale weg (naar Noord Beveland en de Oosterscheldebrug) lag als gewoonlijk het knelpunt. Filevorming tot voorbij 's Heer- Arendskerke was het onmiddellijke gevolg van de grote verkeersstroom. De provinciale stoombootdiensten hebben dit weekend echter niet hoeven afrekenen met lange wachttijden. De ponten - er was extra-materiaal ingezet - hebben de toevloed gemakkelijk kunnen verwerken. AARDGASNET ZAAMSLAG NOG DIT JAAR KLAAR. Na Sas van Gent 2e gemeente met nieuw net. Na Sas van Gent is Zaamslag de tweede Zeeuwse gemeente waar ten behoeve van de aardgasvoorziening een geheel nieuw gasnet wordt gebouwd. Met de aanleg van de gas buizen zal op korte termijn worden begonnen. Omstreeks half november zal de eerste in woner van Zaamslag van het aardgas kunnen profiteren. Deze informaties verstrekte Ze- gam-direkteur ir. C. J. Vaillant maandag avond tijdens een vergadering van de Zaam- slagse gemeenteraad, waar hij de raadsleden nader informeerde nu de aanleg van een distributienet in Zaamslag voor de deur staat. Mede naar aanleiding van vragen kreeg de Zaamslagse raad te horen dat de kosten van aanleg van de toevoerleidingen en van de bin nenleidingen door de Zegam worden gedra gen. Bij inruil van toestellen voor nieuwe apparaten wordt de gebruikelijke inruilpremie betaald. De stalen leiding, waardoor het aard gas naar Zaamslag zal stromen, heeft een capaciteit die 6 tot 8 maal groter is dan de geraamde voorlopige behoefte. De aanleg van het distributienet alsmede de bouw van een regulateurstation zal omstreeks de jaarwisse ling zijn beslag hebben gekregen. Behalve door ir. Vaillant werden vragen be treffende het aardgasnet voorts nog beant woord door ir. J. Akkermans en de heer J. Wieles, respectievelijk hoofd planbureau en districtshoofd Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zegam. Deze drie Zegam-functionarissen be nadrukten tenslotte dat aardgas niet gevaar lijker Is dan stadsgas of flessengas, maar dat zeldzaam. Daarbij bleek reeds, dat kanker- men natuurlijk niet mêt een lucifer naar een roepsbevolking in de landbouw een hoofd beroep zal zoeken en vinden. De laatste jaren is dit percentage al sterk afgenomen. Was het in 1930 nog 21%, in 1960 was het nog slechts 11%. In getallen uitgedrukt moet Nederland rond het jaar 2000 één miljoen agrarische en zeventien tot negentien miljoen niet-agrarische inwoners huisvesten. Daar voor zullen onze steden moeten worden gesa neerd en geconstrueerd. Geheel nieuwe ste delijke woonvormen moeten worden gescha pen voor een „nieuwe" stedelijke bevolking van rond acht miljoen zielen. Bij deze ontwikkeling zullen niet alle delen van het land gelijk kunnen meedelen, zo ver wacht de bewindsman. In het Europa van morgen zal de sterk geïndustrialiseerde smalle strook tussen de Po-delta en de Rijnvlakte het middelpunt blijven. Dit zal voor Nederland betekenen, dat vooral ten Zuiden van de lijn Arnhem - Alkmaar de stedelijke bevolking zal toenemen. Voor de Noordelijke provincies zal de groei dus minder duidelijk zijn. Rond de Rijndelta heeft zich een aantal bevolkings kernen gegroepeerd, die gezamenlijk al meer dan 20 miljoen bewoners hebben. De vader landse Randstad is de Noordelijkste eenheid. Duisland heeft het Rijn-Ruhrcomplex en Bel gië een dicht bevolkt gebied in het Zuiden, dat aansluit op de Noord-Franse agglome raties. Deze kernen groeien alle naar elkaar toe. In het Zuiden en midden van ons land is dat duidelijk waar te rue men,. Minisljer Bogaers verwacht dan ook, dat vooral het Zuiden van Nederland sterk zal groeien. Zelfs sprak de minister over een tweede „randstad" met rond de eeuw-wisseling een bevolking van vier tot zes miljoen. Het zou best kunnen ge beuren, dat hier het nieuwe centrum van het toekomstige Europa komt te liggen. Tenslotte bestuurde Karei de Grote zijn rijk, dat zich uitstrekte van Wenen tot de Atlantische kust, ook vanuit deze omgeving, aldus minister Bogaers. (Nadruk verboden) zet, zelf nieuwe verbindingen te produceren, die de kankercellen buiten gevecht stellen. Proeven met gistcellen. Eerste proeven met gistcellen van een bepaal de stam resulteerden in gedeeltelijke sukses- sen, die toch zeer bevredigend waren. Men plantte bij muizen, die als proefdieren werden gebruikt, in een voedingsvloeistof gekweekte kankercellen in. Kanker is bij dieren zeer NIEUWE GROTE VEERBOTEN IN ZEELAND In het voorjaar van 1968 zal op de veer dienst Kruiningen - Perkpolder over de Wes- terschelde een „dubbeldekker" in gebruik worden genomen. De opdracht tot het bouwen van deze grote veerboot is gegeven aan de scheepswerf en machinefabriek „De Mer- wede N.V." te Hardinxveld-Giessendam voor bijna 20 miljoen gulden. Deze eerste dubbeldeksveerboot wordt een gevaarte van 112 meter lang en 18,5 meter breed en zal driemaal zoveel auto's kunnen vervoeren als de grootste thans op de Wester - schelde varende boten. De laadcapaciteit be draagt 200 personenauto's. Aangezien de motoren dubbele energie le veren van de bestaande veerboten, zal de tijds duur van de overtocht teruggebracht worden van een half uur tot twintig minuten. Het is de bedoeling om tussen Kruiningen en Perk polder een 45-minutendienst te gaan varen. De kiellegging is te verwachten omstreeks november-december van dit jaar, als een grote vrachtboot voor Oost-Duitsland te wa ter is gelaten. Kostbaar. Voor de provincie Zeeland wordt de inscha keling van deze dubbeldekker een kostbare aangelegenheid, daar de veerhavens uitge breid en aangepast moeten worden, waarmee nog eens een bedrag van 35 min is gemoeid. Aan de Zeeuws-Vlaamse kant van de Wester- schelde is de verbetering van de haven al een eind gevorderd. Er komen daar 20 opstelba- nen met een lengte van 120 meter. Omstreeks 1970 wil het provinciaal bestuur van Zeeland een soortgelijke veerboot inzetten op 't tra- jekt Vlissingen Breskens. Mobiele kantoren van ANWB weer op weg De ANWB is onlangs in het gehele land weer begonnen met de tournees van zijn mobiele kantoren. De drie mobiele kan toren die de Bond thans in gebruik heeft, dienen als aanvulling op de dienstverle ning van de 24 vaste ANWB-kantoren. Hierdoor zal de 20% van de ruim 800.000 ANWB-leden die nog niet op twintig ki lometer afstand van een vast kantoor wo nen, door deze rijdende inlichtingenkan toren „vlak bij huis" in de gelegenheid worden gesteld om van de serviceverle ning van de Bond gebruik te maken. In het vorig jaar hebben de rijdende kanto ren aan 22 steden 130 bezoeken gebracht. De stormachtige ontwikkeling van het verkeer, toerisme en vrijetijdsbesteding stelt hoge eisen aan het voorlichtingsap paraat van de ANWB. Al in 1960 ging voor de eerste keer een mobiel kantoor op tournee. Nu zijn drie mobiele kantoren ingeschakeld met als standplaatsen: Enschede (voor het noord-oost?n van ons land). Den Haag (in gnildoileot erabisn laeulnöv-i Nog een onopgelost probleem. De therapie van de noch operatief noch door straling te genezen soorten kanker, is voor het medische onderzoek een nog steeds onopge lost probleem. Daar gebleken is, dat bij de chemotherapeu- tische behandeling niet alleen de ziekte, maar ook de gezonde cellen worden aangetast, be gonnen doktoren en chemici van een West- duitse fabriek voor geneesmiddelen te zoeken naar een biologische substantie, die alleen de ziekelijke vermeerdering van kankercellen te gengaat. Aan deze proeven lag de mening Van vele onderzoekers ten grondslag, dat een kan- - kergezwel dan ontstaat, wanneer de primaire bouwstof van de celkern, het organische zuur „DNS" zodanige veranderingen ondergaat, dat dit de celsplitsing niet meer in een gezond tempo kan doen plaatsvinden. Men moest dus een biologische substantie vinden, die het verkeerd samengestelde kernzuur vernietigt, of een prikkelende stof, die het afweersysteem in het lichaam mobiliseert en het ertoe aan- cellen, die voor de verplanting met gist be handeld waren, öf helemaal niet óf slechts zeer langzaam aangroeiden. Gistcellen-injec- ties leidden er bij zieke muizen in vele geval len toe, dat het groeiproces van de kanker- woekeringen verlangzaamde. Andere met gist behandelde aan kanker lijdende muizen leef den langer, dan die welke niet ingespoten waren. Het is verbazingwekkend, dat mep zo wel met levende gistcellen als met mechanisch vernietigde, die weliswaar nog biologische substanties bevatten maar niet meer in staat zijn zich te splitsen, dezelfde resultaten be- nsvea tori ifcjb TjiUbiuh ei asnralH Het is nog niet met zekerheid te zeggen, waar de geneeskracht van de gistcellen haar oor sprong vindt. Het sukses van de onderzoekers zou wel eens daarop kunnen berusten, dat de chemische opbouw van de gist de kanker cellen zodanig verandert, dat zij hun onge controleerde groeiproces staken. Het kan echter ook gebaseerd zijn op de in grote hoe veelheden in gist aanwezige vitamine B, die zoals bekend die organen prikkelt, die de tegengiften van alle ziekte verwekkende stof fen produceren: v De taak van de antibiotica, die voor ernstige kankeraandoeningen mogelijk genezing kun nen brengen, dient te zijn het biologisch evenwicht ih het lichaam te herstellen. Mis schien heeft het Duitse onderzoekingswerk daarvoor een nieuwe weg gewezen. Nadruk verboden) lek moet gaan zoeken zoals onlangs is ge- (voor het ,wes^n ,en zujden) en Arnhem beurd. (voor midden-Nederland) van waaruit de tournees worden gemaakt. ZEELAND HEEFT DUNSTE K| kijkdichtheid Nationale Het aantal geregistreerde televisietoestellen Trekpaardententoonstelling is m het eerste halfjaar van 1966 met 142.717 Op vrijdag 16 en zaterdag 17 september a.s. gestegen, nl. van 2,113.020 tot 2.255.737. wordt dit jaar de NAITIONALE TREK- Het aantal aangegeven radiotoestellen beliep PAARDENTENTOONSTELLING en HAF- op 1 juli 1966 2.699.841 tegen 2.687.116 LINGER TENTOONSTELLING gehouden, op 1 januari 1966. Deze manifestatie zal thans voor de 25e maal Uit het onderstaande overzicht blijkt hoe de achtereenvolgend plaatsvinden te 's-Hertogen- televisietoestellen op 1 juli 1966 over de ver- bosch. schillende provincies vrspreid waren. Uit de tabel blijkt dat in de provincie Zeeland de kijkdichtheid verre ten achter komt bij o.a. de provincie Drenthe, die na Zeeland de dunste kijkdichtheid heeft. Ter vergelijking is ook de situatie op 1 juli 1964 in de tabel opgenomen. 1 juli '64 Groningen 72.027 Frisland 58.359 Drenthe 3 qo 41,211 Z.K.H. Prins Bernhard heeft het Vooizitter- schap van het Ete- Comité dezer tentoonstel ling aanvaard, ih welk Comité o.m. ook Z. Exc. Mr. B. W. Biesheuvel, Minister van Landbouw en Visserij en Vice-Minister Pre sident, heeft zitting genomen. De tentoonstelling zal mede door de gelijk- 1 juli '66 tijdige viering van het zilveren jubileum in 98.912 Den Bosch een bijzonder feestelijk en luister- 84.525 rijk karakter dragen. 61.190 Een drietal speciale manifestaties tijdens deze anpt Overijssel 108.205 150.382 jubileum-tentoonstelling vormen Gelderland Utrecht N.-Holland Zi-Holland Zeeland N.-Brabant Limburg -og reb maan .nasuen 171.104 229,357 105.344 134.555 365.488 xi 457.269 34.596 193.197 455.Q06 569.789 49.746 261.701 de deelname van Trekpaarden en Ar- denners uit België en Luxemburg een expositie van Rundveerassen uit de drie Benelux-landen eb en 122.497 160.574 tb(lit) L .lm .11 iluliibfooH 1.729.297 2.255.737 de Officiële Opening van de nieuwe „Brabanthallen" met in gebruikstelling van het ruim 20 H.A. grote Veemarkt hallen complex. AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,7b. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden ƒ1, elk woord meer 15 cent. j i 'UI

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1