Verdovende middelen belagen de mensheid Reisgidsen en Kaarten Fa. J. C. VINK - Axel Op donderdagavond, 1 maart 1962, verscheen op het scherm van de Amerikaanse televisie het beeld van de 20-jarige Alphonse Rug- giano. Het gelaat van Alphonse was bleek en onder zijn ogen waren diepe blauwe wallen. De persoon in kwestie keek en sprak zeer ernstig - té ernstig voor een jongeman van zijn leeftijd. Alphonse deed een bekentenis hij vertelde aan miljoenen Amerikanen, die met verbijstering naar de jongeman op het televisiescherm staarden, hoe hij verslaafd geraakte aan morfine. Het was een realistisch en schokkend relaas. „Hier", zegt hij en wijst naar zijn rechter bovenarm, „ontving ik, toen ik nauwelijks dertien jaar was, van een school vriend mijn eerste morfine-injectie. Na deze gifinspuiting volgde enige dagen later de tweede, toen de derde, de vierde - zoveel injecties deed ik mij toedienen of bracht ik mijzelf aan, dat ik tenslotte de tel kwijt raak te". En zijn treurig verhaal gaat verder. Hij vertelt van de gewetenloze praktijken, welke de morfinehandelaren er op na houden. Hoe zij eerst tegen een schappelijke prijs hun moordende waar aan de „beginners" te koop aanbieden, maar naarmate dezen meer aan het verderfelijke goed verslaafd geraken, hun prijzen opdrijven. Alphonse vertelt van die eeuwige geldnood, de totale versuffing... Doodstil moet het op die eerste avond in maart in vele Amerikaanse huiskamers zijn geweest. Maar bijna ondraaglijk stil werd het sedertdien in het huis, waar Alphonse, de aan morfine verslaafde, opgroeide. Waar een vertwijfelde moeder en een met stomheid ge slagen vader thans gebroken voortleven, want het jonge hart van hun enige zoon - Al phonse - hield op te kloppen op 1 maart 1962. Slechts enige uren, nadat hij voor de televisie zijn leven had opgebiecht, werd hij door de dood, weggerukt. Alphonse stierf door een extra-zware dosis morfine. Mor fine, die in zijn lichaam werd gespoten door personen, die reeds zoveel voordelige trans acties te hunnen bate met de jongeling had den gesloten - de leden van het verachte lijke gilde van illegale handelaren in verdo vende middelen. Amerika spant de kroon. Na het kleurlingenvraagstuk is in de U.S.A. het onwettig gebruik van verdovende midde len probleem nummer twee. De Amerikaanse autoriteiten doen alle mogelijke moeite om dit euvel de kop in te drukken, maar de geslepen handelaren in verdovende middelen weten al tijd nieuwe wegen te vinden om hun bedwel mende stof aan de man te brengen. Sociale werkers verklaren, dat circa vijftig procent van de Amerikaanse teen-agers min of meer geregeld verdovende middelen tot zich neemt. Voorwaar een situatie, die te denken geeft. De vraag rijst, waarom wordt onder de blanke volken juist het Amerikaanse zo door de ver slavingsvergiffen getroffen Het is moeilijk hierop een afdoend antwoord te geven, want de oorzaken zijn talrijk en gecompliceerd. Allereerst dient te worden opgemerkt, dat de Amerikaan in het algemeen een pil-minded personage is, die, zodra hij denkt, dat iets zijn gezondheid bedreigt, onmiddellijk naar de dokter of apotheker rent. Dit is geen aan geboren zwakheid van de Amerikaan, doch deze manie werd hem bijgebracht door de denderende dag-in-dag-uit reklamecampagnes van de farmaceutische industrie, die van een mug een olifant maakt, ofwel van een lichte verkoudheid een Spaanse griep. De reklame voor farmaceutische produkten is in de U.S.A. zó geraffineerd en ze doordringend, dat zelfs oergezonde mensen op een gegeven moment in elkaar storten van ingebeelde lam lendigheid. Vooral het verbruik van slaap middelen is de laatste tijd in de Ver. Staten sterk toegenomen. Bij het gebruik van slaap middelen is het gevaar van verslaving altijd in de kiem aanwezig, daar de basisstof van dergelijke middelen veelal opium of cocaïne is. Men dient daarom met het gebruik ervan zeer voorzichtig te zijn, want het is meer dan eens voorgekomen, dat hij of zij, die met een alledaags slaapmiddel begon, later overging tot morfine of nog erger heroïne. Mochten zich bij U dan ook symptomen van slapeloos heid voordoen, neemt U dan niet direkt slaap poeders in, maar gaat U liever vóór het slapen gaan eens een luchtje scheppen. Een wande ling van een half uur doet in dit geval meestal wonderen. Een andere faktor, die het misbruiken van verdovende middelen in Amerika in de hand werkte, is ontstaan toen in de twintiger jaren tijdens de „drooglegging" vele dranksmokke laars, nadat hun praktijken door de politie duchtig waren beknot, uitzagen naar andere lucratieve bezigheden. Een van de heren is waarschijnlijk toen op de gedachte gekomen om narcotica het land binnen te smokkelen. De super-gangster Lucky Luciano onder an dere, die eerst in vrouwen en sterke drank handelde, schakelde al spoedig over naar de handel in verdovende middelen, waarmee hij weldra ongehoorde schatten verdiende. Ongeveer in die tijd begonnen ook de Mexi caanse jongens van de vlakte zich te roeren. Hun specialiteit was marijuana, een hennep achtig kruid, dat in Zuid-Amerika weelderig gedijt en door hen in massa over de Noord- amerikaanse grens werd gesmokkeld. Dat, tenslotte, vooral onder de Amerikaanse jeugd het gebruik van verdovende middelen zulk een onrustbarende omvang heeft aange nomen, dient te worden toegeschreven aan het feit, dat talrijke scholieren inteïn de school doorlopen en slechts eenmaal wekelijks of maandelijks in de eigen huiselijke kring ver keren, aangezien voor vele schoolgaanden de afstand van huis naar school te groot blijkt. Levende in groepsverband en onttrokken aan het ouderlijk gezag staan zij meer bloot aan allerlei slechte invloeden. Dit zijn dan enige van de vele oorzaken, welke tot het huidige Amerikaanse narcotica-probleem hebben ge leid. Zo groot is thans in de Ver. Staten de begeerte naar verdovende middelen, dat er gemiddeld vijfmaal per dag wordt ingebroken in apotheken en andere farmaceutische in richtingen. Een. voorzichtige raming zegt, dat de U.S.A. heden honderdduizend aan narcotica verslaafde personen telt. Vijftig duizend daarvan staan officieel geregistreerd en dienen onder de zeer ernstige gevallen te worden gprekend. In Japan, waar men een tiental jaren terug zo goed als geen jeugdcriminaliteit kende, arresteerde de politie van Tokio in 1961 28.000 jeugdige delinquenten. Onder hen waren circa 7.000 van prostitutie beschuldigde vrouwelijke studenten en schoolmeisjes van voortgezette onderwijsinrichtingen. De mees ten hunner bleken verslaafd aan marijuana en morfine... Goed en kwaad. De term „verdovende middelen" heeft in de loop der tijden een ongunstige betekenis ge kregen. Maar de „middelen, die verdoven" zijn, waren en blijven vóór alles geneesmid delen. Zonder deze zou de geneeskunde nim mer op zulk een hoog niveau zijn gekomen, als waarop zij thans staat. Chirurgen, artsen en tandheelkundigen hebben bijna dagelijks met morfine en heroïne te maken. En de apotheker biedt - mits de cliënt een onder tekend attest van zijn arts kan tonen zelfs morfinepreparaten te koop aan. Het hoofdbestanddeel van morfine en heroïne is opium. Dit produkt, verkregen uit de witte papaver (papaver somniferum), was reeds dertig eeuwen veór Christus bij de oude cul tuurvolken bekend. Egyptische kindertjes, le vende in het tijdperk van Ramses de Tweede, ontvingen, als zij aanhoudend jengelden, van hun moeders een opiumballetje. De Perzen bezigden de opium om er al te vurige paarden mee te temmen. En in oude Arabische kro nieken staat opium omschreven als „Mash Allah", dit is „Geschenk van God". Zeer hoog stond opium in aanzien bij de Chinezen, waar de geneesheren het voor schreven aan maagpatiënten. Later maakten zij, net zoals de Westerlingen thans met mor fine en heroïne doen, van dit heilzame me dicament misbruik. Opium, morfine, heroïne en nog een reeks soortgelijke middelen meer, elimineren tijde lijk de pijn en de zenuwwerking. Voor de chirurgie zijn zij dus van groot belang. Maar vele verdovende middelen hebben, indien zij in de juiste dosering worden toegepast, nog een andere eigenschap. En dat is, dat zij de mens - tijdelijk alweer - in een zekere geestesverrukking kunnen brengen. Bij een morfinist, die zich van morfine bedient, ma ken sombere en nare gedachten plaats voor blijde, alles zaligmakende voorstellingen. De morfine geeft hem een extatische vreugde en doet hem de naakte werkelijkheid radicaal vergeten. Niets kan hem meer deren, niets kan hem meer ontstemmen Alle zedelijke remmen vallen bij hem weg en het gevoel voor ruimetelijke afmetingen, snelheid en dergelijke, ontbreken. De morfinist staart U met open ogen aan, maar ziet U niet. Rode verkeersstoplichten doen hem geenszins be wegen halt te houden, hij rijdt doodbedaard door, gelijk een chauffeur, die een president- op-bezoek vervoert. En zo het heel erg met hem is gesteld, rijdt hij in op spoorbomen of voetgangers. De werking van een morfinetoediening voor genot duurt gewoonlijk één tot vier uren. Dit naar gelang de canstitutie van de per soon en de sterkte van de dosering. Hoe meer iemand aan morfine verslaafd is, des te korter is de uitwerking. Er zijn morfinisten, die acht tot zestien maal per dag morfine tot zich nemen. Is de uitwerking van de toe gebrachte dosering ten einde, dan gevoelt de morfinist zich uitgesproken ellendig. Zijn lichaam gloeit, hij raast en tiert en alles ziet hij dubbel somber in. Het veelvuldig gebruik van morfine leidt tot ernstige zenuwaandoe ningen, welke tenslotte ontaarden in een al gehele waanzinnigheid. Maar vóór het zover komt, is het hart van de ongelukkige meestal bezweken. Een ander narcoticum, maar veel minder sterk dan morfine, is marijuana, dat ook wel has- jisch, chira of kif wordt genoemd. Marijuana wordt veelal tot sigaretten verwerkt en is als zodanig in de handel. Het is evenwel ook verkrijgbaar in tabletvorm. Groeide de ma- rijuanaplant eeuwen geleden voornamelijk in Zuidamerikaanse en Oosterse landen, heden ten dage groeit marijuana bijna overal waar de zon niet te veel verstek laat gaan en nu en dan wat regen valt. In verscheidene landen mag dit gewas, zonder toestemming van de autoriteiten, niet worden verbouwd. Klan- destiëne verbouw ervan heeft plaats in de om geving van Parijs, waar de Noord-Afrikanen het in hun volkstuintje hebben staan. In de Arabische café's in Frankrijk worden ma- rijuanasigaretten heimelijk te koop aangebo den. De prijs van dergelijke sigaretten be draagt in Frankrijk ongeveer twee gulden per stuk. De zonen van de woestijn betalen echter de halve prijs. Langs de Scheldestromen In de eerste helft 1966 minder woningen in aanbouw In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 3.000 woningen minder in aanbouw genomen dan in de vergelijkbare periode in 1965. Dit blijkt uit mededelingen van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Te gen 58.346 woningen waarvan tot en met juni de bouw begonnen werd staan 61.191 woningen een jaar geleden. Deze achteruitgang kan, aldus wordt van de zijde van het ministerie gezegd, zeker voor een deel toegeschreven worden aan de heer sende malaise op financieël gebied. De kapi- taalschaarste heeft zich in de afgelopen maan den in toenemende mate doen gevoelen en de rentevoet opgedreven. Vooral de particuliere woningbouw zal hieronder geleden hebben. Men waarschuwde echter voor te snelle en eenzijdige conclusies, want ook moest reke ning gehouden worden met de mogelijkheid dat het pakket' woningen tot nu toe anders geweest is dan dat van het vorige jaar en b.v. meer grote eenheden heeft omvat. De ontwikkeling in de tweede helft van dit jaar valt nog niet te voorspellen. Op het ge bied van de woningwetbouw verwacht het mi nisterie van volkshuisvesting geen teruggang. Het totale geplande aantal - 60.000 - denkt men normaal te kunnen bereiken. Gunstig is de ontwikkeling van het aantal gereedgekomen woningen. Voor de eerste helft van 1966 is dit in totaal 53.591 tegen 51.114 in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De gemiddelde cijfers voor de eerste helft van de jaren 1960 tot en met 1964 zijn 36.557. Gestegen werkloosheid De werkgelegenheid in het bouwvak is enigs zins achteruit gegaan. 1.700 bouwvakarbei ders raakten in de maand juni zonder werk. Aangezien een groot deel hiervan afkomstig zijn uit Noord-Brabant is het begrijpelijk dat men juist in die provincie uitkijkt naar ver ruiming van het bouwbeleid. Bijna 2500 woningen meer eerste halfjaar In juni 1966 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 10.468 nieuwe woningen gereedgekomen. In juni '65 werden 9.270 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1960 t.m. 1964 kwamen in de maand juni gemiddeld 7.600 woningen ge reed. Het aantal in het eerste halfjaar van 1966 gereedgekomen woningen bedraagt 53.591 tegen 51.114 in de overeenkomstige periode van 1965. Dit betekent, dat in het eerste halfjaar 1966 2.477 woningen meer werden voltooid dan in hetzelfde tijdvak van 1965. Gemiddeld kwamen in het eerste half jaar van de jaren 1960 t.m. 1964 36.557 woningen gereed. Van de in juni 1966 vol tooide woningen werden er 1.740 uitgevoerd in systeembouw. In het eerste halfjaar van 1966 kwamen 9.081 systeemwoningen ge reed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.363.223 woningen gebouwd, waarvan er 153.885 werden uitgevoerd in systeembouw. In juni 1966 werd 'n aanvang gemaakt met de bouw van 10.349 woningen (in juni 1965 met 13.194). In het eerste halfjaar van 1966 werd begonnen met de bouw van 58.346 wo ningen, tegen 61.191 woningen in het eerste halfjaar van 1965 Aangezien het aantal begonnen woningen in juni praktisch gelijk was aan het aantal ge reedgekomen woningen, bleef het aantal in aanbouw zijnde woningen op het niveau van rond 153.000. Ploegwedstrijd om kampioenschap voor Zeeland 1966 Op zaterdag 3 september zullen in de Wil- helminapolder weer de ploegwedstrijden wor den gehouden om het kampioenschap van Zeeland 1966. De wedstrijd wordt georgani seerd door de gezamenlijke landbouw-, land- bouwjongeren-, landarbeiders en loonwerkers organisaties in Zeeland. De beste ploegers met rondgaande- en wentelploegen uit alle delen van de provincie zullen laten zien wat ze in hun mars hebben. Bekendmaking Gemeente Axel De burgemeester van Axel maakt bekend, dat de gemeenteraad in zijn openbare vergadering van 9 augustus 1966 heeft bepaald, dat de vaststelling van een bestemmingsplan wordt voorbereid voor het op de bij dit besluit be horende tekening aangegeven gebied, dat voornamelijk wordt begrensd door de Noord straat, de Tuinstraat, de Evertsenstraat, de Kanaalkade, de Oranjestraat en de Zeestraat. Voormeld raadsbesluit ligt vanaf 16 augustus 1966 voor een ieder op de gemeentesecretarie ter inzage. AXEL, 12 augustus 1966 De burgemeester voornoemd, M. K. van Dijke KALK: onmisbaar in een goede voeding Men kan deze eeuw eigenlijk wel de eeuw van pillen en tabletten noemen. Elke dag worden ons ter bevordering van onze gezond heid vele in de handel gebrachte soorten in even zovele toonaarden aangeprezen. Ook over kalk roert men de trom. Inderdaad staat het nut, neem de noodzaak van het ge bruik van kelk wel vast. Het is echter niet zo, dat de benodigde hoeveelheid van deze voedingsstof eerst dan bereikt wordt als wij de in ons voedsel voorkomende kalk aanvullen door het slikken van kalktabletten. Het is zeker mogelijk een zodanige voeding te gebruiken, dat de kalkvoorziening (althans in normale gevallen) voldoende is. Wat doet kalk eigenlijk in ons lichaam Kalk is voornamelijk nodig voor de beenvor ming en voor het gebit. Vooral voor kinde ren en aanstaande moeders is deze stof daar om heel belangrijk. Wanneer er in de groeiperiode voldoende kalk- en tevens ook phosphor- en vitamine D-toevoer is, kunnen een gezond geraamte en gebit gevormd worden. De volwassene behoudt de behoefte aan kalk. Onderhoud van het lichaam en hier in het bijzonder van het beenderstelsel en het gebit is nodig. Daarom kunnen ook de ouderen onder ons een kalkrijke voeding niet missen. En hier tegen bestaat geen bezwaar het kalkgehalte van het voedsel heeft geen invloed op de aderverkalking. Onze voeding als kalkleverancier. Voor een ieder, van welke leeftijd dan ook, is een voldoende kalktoevoer van grote be tekenis. Deze toevoer wordt gegarandeerd door het gebruik van een voeding, die voldoende kalk rijke levensmiddelen bevat. De voornaamste bronnen van kalk in onze voeding zijn melk, ook karnemelk en yog hurt, en kaas. Het is daarom nodig dagelijks melk te ge bruiken en wel ruim Vè liter door de vol wassene, Vl liter door de kleuters en de schoolgaande kinderen, M liter door de op groeiende jeugd en 1 liter door de aanstaan de moeder. Ook de dagelijkse boterham met kaas mag niet op het menu ontbreken. Geeft U de oudere kinderen een extra plak. De aanstaan de moeder doet er eveneens goed aan wat meer kaas te gebruiken. Behalve in melk en kaas komt kalk ook voor in groenten en aardappelen, zij het in geringe mate. Een juiste voeding, die dagelijks de opge somde voedingsmiddelen in juiste hoeveelheid bevat, is zeer wel in staat in onze behoefte aan kalk te voorzien. bij BOEKHANDEL Volkssterrenwacht Middelburg heeft nu onderdak De door de heer Jac. Sohier, werknemer van de .Vitrite' opgerichte Volkssterrenwacht krijgt onderdak. B. en W. van Middelburg hebben hem bericht dat de Volkssterrenwacht 'n gebouw kreeg toegewezen in het voor malige ambonnezenkamp aan de Nadorstweg. Het gebouw zal onder meer worden inge richt met een tien cm. Refractor, een vijftien cm Newton spiegeltelescoop en een 15 cm. Cutter spiegeltelescoop. Verder zullen er nog enkele andere kleine instrumenten worden ge plaatst. Amateur-sterrenkijkers zullen in het gebouw aan de Nadorstweg nader worden ingelicht over de wonderen van het heelal. Nadruk verboden

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 3