NATUURKUNDE Uit onze omgeving Axel MEISJE VAN SPRINGPLANK GEVALLEN Woensdagavond omstreeks 6 uur is het 11- jarig dochtertje Astrid van de familie van Acker, toen zij op de hoge springplank van de duiktoren van het zwembad stond komen te vallen. Ongelukkigerwijs viel zij niet in het water maar kwam terecht op het betonnen plat form. Per roeiboot werd zij naar de kant gebracht waar dokter Kok eerste hulp verleende en haar per ambulance naar het ziekenhuis te Sluiskil liet vervoeren. AUTOBOTSING Vrijdagavond te 18.00 uur kwam de perso nenauto bestuurd door N. N. uit Berchem (B) in de bocht bij het opdraaien van de 3e Ver korting vanaf de Kanaaldijk door te grote snelheid op de linker weghelft en botste op de vanuit tegenovergestelde richting komen de personenauto, bestuurd door M. D. uit Hulst. Een inzittende van de Belgische auto liep verwondingen op aan het hoofd en been. Beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. GESLIPT In de nacht van zaterdag op zondag om streeks middernacht reed C. D. K. uit Axel door de Stationsstraat, toen deze remde voor een tegenligger kwam de personenauto te slippen en belande tegen een op de parkeer- strook staande auto, waardoor beide auto's flink werden beschadigd. Zaterdagnacht omstreeks 3.30 uur is een per sonenauto bestuurd door A. B. M. K. uit Philippine op de Zuidsingel uit de bocht ge gaan en belande tegen een lichtmast. De licht mast brak af en de auto werd zwaar bescha digd. LANDBOUWTREKKER IN BRAND Donderdagmorgen reed J. de P. uit Axel met zijn landbouwtrekker met aanhangwagen over het emplacement van de Nederlandse Spoor wegen. Door kortsluiting raakte de trekker in brand. Omwonenden alarmeerden de brandweer die zeer snel ter plaatse was en het vuur wist te doven, waardoor de schade beperkt kon blijven. BENOEMD Tot Leraar Frans aan het St. Antonius-college te Gouda is benoemd, Benny de Meester. Dit met ingang van 16 augustus 1966. DRUMBAND „AXEL KREEG EERVOLLE UITNODIGINGEN Drumband „Axel" onder leiding van tam- boermaitre Dolf Schoot kreeg weer een aantal eervolle uitnodigingen vanuit het buitenland. Zo zullen zij op 20 en 21 augustus op uit nodiging van het gemeentebestuur van de havenstad Le Havre luister bijzetten aan de grote Kavalkadeoptochten. Op 22 augustus zullen zij medewerking ver lenen aan de avondfestiviteiten van de stad Gent. Dat zij in Frankrijk een grote bekendheid hebben blijkt wel uit het feit dat zij op 3 en 4 september zijn uitgenodigd om klank en kleur te geven aan de bekende wijnfeesten van Hagenau nabij Straszburg. Een week later zullen zij optreden bij de Ka- valkade in Wondelgem bij Gent. Predikbeurten ZONDAG 14 AUGUSTUS 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uür en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. ZONDAG 21 AUGUSTUS 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. F. H. v. Meijenfeldt, Hilversum. Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Zondagsdiensten R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur; 9.00 uur; 10.30 uur; 5.30 uur. Zondagsdienst artsen 13 - 14 AUGUSTUS Dokter Schiltman 20-21 AUGUSTUS: Dokter Kok. TEGEN GEPARKEERDE AUTO Woensdagnamiddag omstreeks half zes reed J. J. uit Axel met zijn personenauto de ga rage uit in de Nieuwstraat, waarbij hij in een lichte botsing kwam met een aldaar gepar keerd staande auto van C. A. P. eveneens uit Axel. Toen hij terug zijn garage in reed raak te hij nogmaals de auto. De schade aan beide auto's was gering. GESLAAGD Bij het te Utrecht gehouden examen slaagde voor Bedrijfseconoom onze stadgenoot de heer J. C. Folmer. CARILLONCONCERT Zaterdag a.s. zal de heer P. C. Brakman van 3 tot 4 uur het carillon op het Axelse stad huis bespelen. MUTATIES BEVOLKING AXEL t/m 31 juli 1966 GEBOORTEN Heijnsdijk, Hubertha M. P.; de Ridder, Edwin M., Schelleman, Jacques E. M.; Maas, Hans L. M. M.; Vink, Anja E. G.; de Keijzer, Adriaantje M. A.; Hoekman, Gerardine; Bakker, Jacob; van Dijk, Yolande G.; Die- leman, Maria C.; Ypma, Gerard J. A. OVERLEDEN Schelleman, Achiel e.v. van Waes, Alberta; Verberkmoes, Elisabertus; Kolijn, Magda- lena, w.v. Haak, Marinus W. Verpoorte, Pieter e.v. Wolfert, Cornelia; Boeije, Jan w.v. Brandt, Dina L.; Scheele, Christina e.v. Oostdijk, Adriaan J.; van Cadsand, Gilles e.v. van Alten, Martha D. S. GEHUWD Moorthamer, Joseph B. en Caessens, Mathil da M. L.; Dees, Pieter en Pieters, Richardine; Murre, Marinus (van Terneuzen) en Verhulst, Adriana W.; Snoodijk, Pieter A. en du Cha- tinier, Alberdina W.; Hamelink, Jan en Wie- land, Janna M. Hamelink, Cornelis (van Terneuzen) en de Regt, Cornelia A.; van de Wege, Adriaan en de Nijs, Elisabeth J. VERTROKKEN Moorthamer, Petrus J. van Kijkuit 15 naar Vogelwaarde; de Clercq, Arnold P. M. van Bachtstraat 15 naar Goirle; van Lint, Antoon J. S. C. met 5 gezinsl. van Villapark 97 naar Denderleeuw (B).; Verhulst, Adriana W. e.v. Murre van Koegorsstraat 4 naar Terneuzen; Pijpelink, Dingenus J. met echtg. van Beet- hovenstraat 9 naar Goes; Jansen, Janna W. van Gen. Meijerstraat lid naar Borculo; Hamelink, Cornelis van Singelweg 12 naar Terneuzen; de Regt, Cornelia A. e.v. Hame link van de Ruyterstraat 10 naar Terneuzen; Deij, Levinus C. met 2 gezinsl. van Bern- hardstraat 11 naar Terneuzen; van Lare, Her man J. met 4 gezinsl. van Villapark 86 naar Terneuzen; Persijn, Isaac H. met 2 gezinsl. van Oudeweg 53 naar Vlissingen; Veenstra, Mient met 7 gezinsl. van Pr. Hendrikstr. 17 naar Goes; Hamelink, Debora e.v. van der Ende van Magrette 62 naar Ede (Gld.); de Pooter, Cornelis M. van v. Gistellelaan 14 naar Zaamslag; Buijze, Jan met 4 gezinsl. van Steenovens 9 naar Zaamslag; van Overstra- ten Kruijsse, Jelle met echtg. van Stationsstr. 11 naar Gorssel. VESTIGING IN DE GEMEENTE Antheunis, Waudru S. R. E. L. van Arnhem naar Walstraat 3; de Baar, Catharina C. e.v. van de Vijver van Ovezande naar Bachstraat 13; Devlies, Luca R. B. van Moorsele (B) naar Villapark 102; Lockefeer, Marie J. e.v. van Dijke van Clinge naar Villapark 52 van der Linden, Emiel J. M. van Oudenbosch naar Kanaalkade 66; Antheunis, Rigobertus F. L. H. N. van Roosendaal naar Walstr. 3; Henneken, Johannes van Terneuzen naar Ma grette 40; van de Vijver, Cornelis J. van Vlissingen naar Bachstraat 13; Plasschaert, Benignus J. M. van Huybergen naar Markt9; van Dijke, Johannes J. J. van Sas van Gent naar Villapark 52; Hamelink, Florentine M. e.v. Dees, van Terneuzen naar Crijnssenstr. 34; Pieters, Richardine e.v. Dees van Utrecht naar Sassin~ 3; Herrebout, Marjanne van Waasmunster naar Noordstraat 43; Wijna, Tanneke N. w.v. Hijman, van Amersfoort naar Rooseveltlaan 19; de Windt, Paula J. C. e.v. Wolfert van Hulst naar Crijnssenstr. 6; Michielsen, Franchise e.v. Scheele van Ter neuzen naar v. Middelhovenstr. 36; Jobse, Leen J. van Vlissingen naar v. Gistellelaan 42; Lievense, Sentina van Vlissingen naar van Gistellelaan 42; Jobse, Martina M. van Vlis singen naar v. Gistellelaan 42; de Jonge, Eleonore e.v. Warmenhoven, van Haarlem mermeer naar Beethovenstraat 9; Knook, Jo- hannis van Spijkenisse naar Gen. Meijerstr. 13b; Boertjes, Dana van Spijkenlisse naar Gen. Meijerstraat 13b; Knook, Anna van Spijkenisse naar Gen. Meijerstr. 13b; Knook, Huibertje van Spijkenisse naar Gen. Meijer straat 13b; Knook, Pieter van Spijkenisse naar Gen. Meijerstraat 13b; van Fastenhout, Johanna L. van Leuven (B) naar Noordstraat 32; Grootenboer, Emma A. e.v. van Acker van Rotterdam naar Sasdijk 14. VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE Moorthamer, Joseph B. van Walstraat 40 naar Crijnssenstraat 27; Caessens, Mathilda M. L. e.v. Moorthamer, van Buitenweg 78 naar Crijnssenstraat 27; Coppieters, Lucien S. van Stationsstraat 29 naar Bachtstraat 11; Christiaens, Maria M. w.v. Strobbe met zoon van Rooseveltlaan 35b naar Bachtstraat 4 Martinu, Leopold met gezin van Gen. Meijer straat 13b naar v. Gistellelaan 69; Hamelink, Andries J. met echtg. van Buitenweg 86 naar Rooseveltlaan 13; Lensen, Jacob F. met echtg. van Beatrixstraat 16 naar Rooseveltlaan 21; Hollebek, Jan met gezin van Pironstraat 5a naar Vaartwijk 7a; Hamelink, Jan van P. Paulusstraat 7 naar Bylocquestraat 51; Wie- land, Janna M. e.v. Hamelink van Nieuwstr. 23 naar Bylocquestraat 51; de Braai, Levinus met gezin van Walstraat 8 naar Bankertstr. 34; de Kraker, Cornelis K. met gezin van Rooseveltlaan 35c naar Bernhardstraat 41; Stouthamer, Pieter F. van Rooseveltlaan 35e naar Oosterstraat 24; Warmenhoven, Pieter J. A. van v. d. Moerestraat 16c naar Beet hovenstraat 9; de Boer, Trijntje w.v. Geensen van Oosterstraat 49 naar Beatrixstraat 16; de Visser, Aaltje van Oosterstraat 51 naar Bernhardstraat 9 bov.; Tingen, Theo J. S. met gezin van Villapark 41 naar Villapark 25. AANTAL INWONERS DER GEMEENTE op 30 juni 1966 8340. op 31 juli 1966 8329. Afrekening niet-automatische Telefoongesprekken voortaan ook via de computer Voor de administratie van telefoongesprek ken, welke via de telefoniste tot stand worden gebracht (ruim 7,5 miljoen per jaar), zal door PTT voortaan ook de computer worden inge schakeld. Dit betekent naast arbeidsbesparing het bereiken van een doelmatiger werkwijze, die in de toekomst de mogelijkheid opent tot een verdere stroomlijning van de geautoma tiseerde telefoonincasso-administratie. Voor de gebruiker zal de verandering slechts weinig gevolgen hebben. In plaats van een aantal afzonderlijke gesprek- briefjes ontvangt hij bij de tweemaandelijkse telefoon-nota voortaan een door de computer gedrukte specificatie, waarop de meest essen tiële gegevens voorkomen. Als gevolg van deze reorganisatie zal aan een tussentijds verzoek om opgaaf van de kosten van een bepaald gesprek alleen nog kunnen worden voldaan indien de wens daartoe bij het aanvragen van het gesprek is kenbaar ge maakt. Achteraf is dit niet meer mogelijk men zal dan op de nota moeten wachten. Het telefoondistrict Hengelo is als eerste tot de nieuwe vorm van afrekening overgegaan landelijk vindt deze per 1 november a.s. plaats, behalve bij de Amsterdamse telefoon diensten, waar de overgang pas in de eerste helft van 1967 zal geschieden. FEESTWEEK IN Vanaf morgen kermis en Morgen begint het Zomerfestival Sluiskil '66, georganiseerd door de B.A.C., de Bonte Avond Club, waarvan de bestuursleden „het maar niks vonden" dat in Sluiskil steeds minder te beleven viel. Zelfs de kermis dreig de dit jaar een fiasco te worden. Men vrees de dat het dorp door de sloopwerkzaamheden voor de kanaalverbreding geen enkel café meer zou hebben. Maar de kermis wordt zoals we al gemeld hebben zelfs veel aan trekkelijker dan andere jaren, en daar komt dan het zomerfestival bij. Beide evenementen lopen in elkaar over en worden op hetzelfde terrein (aan de Kerkstraat) gehouden. De kermis valt traditiegetrouw op zaterdag 13, maandag 15 en dinsdag 16 augustus wordt het festival gehouden, waarvoor aan de Kerkstraat een grote Expo-tent is geplaatst, die alleen al vijfhonderd zitplaatsen telt. Dank zij de achthonderd gulden, die een bliksem- loterij opbracht en vooral ook dank zij de medewerking van het bedrijfsleven kan aan de belangstellenden een interessant program ma worden aangeboden. Het programma ziet er als volgt uit Zaterdag 13 augustus 14.00 uur Voorselecties van de talenten jacht, georganiseerd onder auspiciën van twee grammofoonplatenmaatschappijen. Deelname staat open voor solisten, duo's, trio's en ensembles, zowel vocaal als in strumentaal. De beste prestatie wordt be loond met een beker. Bovendien is 800,- aan geldprijzen ter beschikking. De drie eerste plaatsen komen zaterdag 20 augus tus uit in de finale. 20.00 uur Optreden van de Haagse band „The Black Albino's". EXPO-TENT zomerfeest in Sluiskil van de Maandag 15 augustus 19.00-20.30 uur: Optreden Sluiskilse band „The Condörs". 20.30 uur „Die Fuscher Buab'n", een Oberba-yern kapel. De attraktie van de avond het optreden van de Vlaamse humorist Modest. Dinsdag 16 augustus 19.00 - 20.30 uur Optreden van „The Concords". 21.00 uur Het dans- en showorkest „The Everly Stars". Op woensdag 17 augustus of vrijdag 19 augustus wordt geprobeerd een programma voor de jeugd te brengen. Donderdag 18 augustus 19.30 uur: Optreden van „The Blue Diamonds". Zaterdag 20 augustus 14.30 uur Handboogschietwedstrijd op de liggende wip, bij goed weer naast, bij slecht weer in de oxpo-tent. 17.00 uur Concert door het Westdorps r.-k. gemengd koor „Crescendo". 18.30- 19.30 uur: Muzikale rondwan deling door de fanfare Hosanna' uit Axel. Om ongeveer 19.15 uur Marsconcert in de tent. 20.00 uur Finale van de talentenjacht voor de „Eerste Grote Prijs van Zeeuwsch- Vlaanderen". De deelnemers hebben niet alleen kans op geldprijzen en een beker, maar het is ook mogelijk dat hun een audi tie wordt aangeboden bij een van de twee grote platenmaatschappijen onder wier auspiciën de talentenjacht plaatsvindt. in de huiskamer Telkens wanneer u in uw tuin een insecten- spuit gebruikt, met een verfspuit werkt of een bal met effect gooit, roept u dezelfde vreemde natuurwet op die vliegtuigen doet vliegen. Daniël Bernoulli, een groot wiskun dige uit een Zwitserse familie die zoveel be roemde geleerden heeft voortgebracht, ont dekte deze wet meer dan tweehonderd jaar geleden. Tegenwoordig is het Bernouilli- effect een van de belangrijkste beginselen der aëro-dynamica. In het kort komt de wet van Bernouilli hierop neer Wanneer de snelheid van een vloeistof of een gas toeneemt wordt de druk binnen in dat gas of die vloeistof minder. Dit lijkt nogal vreemd. De druk binnen in een storm van honderd kilometer per uur zou dus minder zijn dan die van stilstaande lucht! Maar, zoals Bernouilli duidelijk maakte, er zijn twee soorten van druk. Dynamische druk, de kracht waarmee een snelstromende rivier tegen een bruggehoofd aankomt, en statische druk, de kracht waarmee de deeltjes van de vloeistof zelf tegen elkaar drukken. De dy namische druk neemt toe met de snelheid, maar naarmate déze druk toeneemt, neemt de statische druk af. Gelukkig is deze paradox gemakkelijker te demonstreren dan uit te leggen. Hang twee appels aan lange koorden, zodat ze op onge veer vier centimeter vrij van elkaar komen te hangen. Blaas nu flink tussen de appels in. Wat gebeurt er nu Gaan de appels uit el kaar Neen, Bernouilli had gelijk. De appels botsten tegen elkaar aan. De normale lucht druk aan de buitenkant van de appels drukt ze in het gebied van lagere luchtdruk, dat door deze snelle luchtstroom wordt veroor zaakt. Ditzelfde principe kan men demonstreren met een elektrische ventilator, die men zo stelt dat de luchtstroom recht omhoog gaat. Men laat een speelballon in de luchtstroom vallen, ver zwaard met een paperclips om te zorgen dat ze niet te ver weg wordt geblazen. De ballon danst op en neer, maar kan de stroom van snel bewegende lucht niet verlaten. Telkens wanneer de ballon de rand van deze lucht- kolom bereikt duwt de zich in rust bevinden de omringende lucht van hogere druk hem terug. En nog geheimzinniger effect wordt bereikt wanneer men de ventilator schuin houdt. De ballon schijnt te spotten met de zwaartekracht. Pas wanneer de helling te groot wordt is de invloed van de zwaartekracht sterker dan de opwaartse druk der omringende lucht en de ballon valt. Op hetzelfde beginsel berust het vreemde dansende balletje in de schiettent op de ker mis. Met een stofzuiger kan men een soort gelijke proef doen. Men schroeve de slang op de uitlaat en late een pingpongballetje in de luchtstroom boven het open einde los. De flitspuit werkt aldus Lucht wordt met grote snelheid gedreven langs de bovenkant van een buisje, waarvan het onderste einde zich in de te spuiten vloei stof bevindt. Daar de atmosferische druk aan de onderkant van het buisje groter is dan de druk van de langs de bovenkant voortsnellen de lucht wordt de vloeistof door het buisje omhooggeduwd tot het in de luchtstroom komt om daarin te worden meegesleurd.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2