GEMEENTERAAD VAN AXEL LANGS DE SCHELDESTROMEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERGADERING VAN DINSDAG 9 AUGUSTUS 1966 Axelse Courant niet verschijnen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1966 80e Jaargang No. 46 AXELSE COURANT VERSCHIJNl IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. Aanwezig Voorzitter burgemeester M. K. van Dijke. Secretaris P. G. v. d. Bosse. Wethouders M. L. M. IJsebaert en C. van Bendegem. Leden mevr. Folkersma-Staal en de heren J. den Doelder, P. Dekker, K. Hamelink, A. H. van der Lee, E. Maas, J. C. van Luijk, D. J. Oggel, J. Vink en A. de Waard. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het ambtsgebed. Onderzoek geloofsbrieven De Voorzitter verzoekt de heren Oggel, Maas en Van der Lee de commissie van onderzoek te vormen. Na dit onderzoek rapporteert de heer Oggel dat alle stukken in orde zijn bevonden. De commissie adviseert tot toelating van de nieuwe raadsleden. Hiertoe wordt besloten. Ingekomen stukken De ingekomen stukken werden zonder op merkingen voor kennisgeving aangenomen. Bij de mededelingen van B. en W. op een vraag van de heer D. J. Oggel welke gron den B. en W. hadden om het wandelpad aan de Zuidsingel te verlichten ontstond enige discussie. B. en W. hadden in hun schriftelijk antwoord meegedeeld dat het aanbrengen van deze ver lichting steunt op het exploitatieplan oost west hetwelk door de raad is vastgesteld op 30 maart 1965. De heer Oggel kon met het antwoord van B. en W. geen genoegen nemen. Deze ver lichting stemt niet overeen met de bedoelin gen welke bij de vaststelling hebben gegol den. Voor het aanbrengen van verlichting had de raad eerst een krediet moeten toestaan. Wethouder C. van Bendegem zei, dat wat B. en W. hebben gedaan, geheel in de lijn ligt. Er zit een globale post voor kabels en ver lichting in een exploitatieplan en B. en W. menen, dat zij het vastgestelde plan moeten uitvoeren. Het gaat meestal zó, dat de ver lichting in gedeelten wordt aangebracht en dan komt men niet telkens om krediet vragen bij de raad. Dan heeft bij B. en W. ook meegespeeld een adres van 29 bewoners van de Zuidsingel om in verband met aldaar gepleegde inbraken het wandelpad te verlichten. Dat door een en ander de grondprijzen kun nen stijgen, is niet uitgesloten. Daarom is be paald, dat door het grondbedrijf elk jaar een nieuwe calculatie moet plaats vinden. Ik kan niet zien, aldus de wethouder, dat B. en W. hier iets heben gedaan, dat niet altijd gebeurt. De heer Oggel is niet tevreden met het ant woord van de wethouder. Hij trekt 't gezegde dat de verlichting wordt betaald uit de alge mene post verlichting, sterk in twijfel. De Voorzitter zegt dat de heer Oggel de wet houder geen dingen in de mond moet leggen die deze niet heeft gezegd of heeft bedoeld. Deze heeft gezegd, dat de verlichting wordt betaald uit de algemene post van het ex ploitatieplan. De mededelingen worden hierna voor kennis geving aangenomen. Bestemmingsplan De heer Van der Lee zegt dat het bestem mingsplan en de uitvoering hiervan nog wel wat tijd zullen vragen. Men zal dan ook, wan neer er verzoeken om veranderingen komen, soepel te werk moeten gaan. De grenzen van het bestemmingsplan zijn wel sterk gesteld deze lopen soms door per celen heen. Spr. wil niet bij voorbaat aan deze grenzen gebonden zijn. De heer Van Luijk is het met de heer Van der Lee eens. Ook in de Oranjestraat is de grens dwars door een winkelpand getrokken. Ik heb nog geen berekening voor dit alles gezien, maar het zal zeker veel geld vragen. De heer Maas zegt bij de vorige sprekers te willen aansluiten. De Voorzitter begrijpt dat er bij dit voorstel vragen zouden worden gesteld. Wanneer het bestemmingsplan er zal komen, zullen wij alles goed moeten bekijken en zul len er wijzigingen in moeten worden aange bracht. Het is niet de bedoeling dat de raad zich met dit voorstel vastlegt. B. en W. kun nen toezeggen dat zij bij aanvragen voor ver andering soepel te werk zullen gaan. Dat het bestemmingsplan veel geld zal vra gen, is zeker. Wanneer wij tot uitvoering overgaan, zal dit alleen mogelijk zijn wan neer de 80% subsidie van toepassing kan worden gebracht. Ook dan zal het voor Axel een krachttoer blijven. De heer Oggel zegt dat reeds een groot deel van Axel is stilgelegd en nu gaat men er nog meer stilleggen. Spr. kan aan dit voorstel zijn stem niet ge ven. De Voorzitter antwoordt dat dit een voor- bereidingsbesluit is. Het moet eerst worden aangenomen om later met een bestemmings plan te kunnen komen. De raad legt zich met dit voorstel niet vast. Hierna wordt dit voorstel aangenomen met de stem van de heer Oggel tegen. Rondvraag De heer Oggel zegt dat, nu het plan van de herindeling bekend is gemaakt, dit sterk af wijkt van het plan dat door ons is opgezet. Daarom wil spreker er op aandringen met andere gemeenten contact op te nemen om te trachten het plan te doen wijzigen zoals door ons is voorgesteld. De Voorzitter vraagt de heer Oggel afwijken de zaken te noemen. De heerOggel zegt deze schriftelijk aan het college te zullen doen toekomen. Verder zegt spreker dat hij het over het ant woord aangaande de verlichting van het wan delpad niet voldaan is. De heer Maas vraagt naar een speelruimte, nu de speelweide aan de Buitenweg niet meer beschikbaar is. De heer De Waard zegt dat er bij het nood weer op 30 juli j.l. veel wateroverlast is ge weest. Dit treft altijd dezelfde plaatsen. Wil het college nagaan of hieraan iets te doen is? Wethouder Van Bendegem deelt mede dat reeds vóór die dag aan de centrale dienst opdracht was gegeven een en ander in kaart te brengen, wat inmiddels is gebeurd. Men is nu bezig een plan op te stellen om juist van die punten uit een riolering met een kortere afvoerafstand te verkrijgen, waardoor dan herhaling zal worden voorkomen. De Voorzitter wijst erop dat deze vergadering, bijzondere gebeurtenissen daargelaten de laatste is in deze samenstelling van de raad. Mevr. Folkersma en de heer Hamelink komen in de nieuwe raad niet terug. Mevr. Folkersma was ons eerste en enige vrouwelijke raadslid. Wij betreuren het dat u niet terugkeert, aldus de voorzitter. U had zitting in de raad van 1 september 1953 tot 2 september 1958 en van 23 april 1964 tot heden. U toonde steeds een grote belangstel ling voor het culturele en maatschappelijk werk. De heer Hamelink was raadslid van 1 sep tember 1953 tot heden en was de laatste jaren de woordvoerder van de P.v.d.A. Ook de heer Hamelink was lid van verschil lende commissies en maakte deel uit van het bestuur van sociale zorg. Met beide leden was het steeds prettig samen werken en daarom spijt het ons u niet in de nieuwe samenstelling terug te zien. Mevr. Folkersma dankte, mede namens de heer Hamelink, voor de prettige wijze waarop al die tijd is samengewerkt. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering met het uitspreken van het dankgebed. lerneuzen heeft nieuwe burgemeester Nu eerste burger van Rozenburg Een gigantisch bloemstuk met een kaartje .gelukwensen van het gemeentepersoneel Terneuzen' sierde gisteravond een lage tafel in de huiskamer van de heer J. C. Aschof, burgemeester van Rozenburg. Daarnaast een gelukstelegram van burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst. Op de achtergrond een bijna voortdurend rinkelende telefoon tien tallen mensen die hun komplimenten aanbo den. Aanleiding van al deze felicitaties de heer Aschof is met ingang van 1 september benoemd tot burgemeester van Terneuzen. Hij wordt opvolger van burgemeester mr. H. Rijpstra, die kort na de jongste gemeente raadsverkiezingen naar Almelo vertrok. De heer Aschof f werd op 4 maart 1916 in Nijmegen geboren en is dus 50 jaar. Hij is Nederlands hervormd en lid van de CHU. Terneuzens nieuwe burgemeester is gehuwd en vader van twee kinderen het 6-jarige zoontje Tonny en het lV^-jaar oude dochter tje Janetje. Ongetwijfeld kent hij alle facet ten van het gemeentelijke leven hij was achtereenvolgens onderwijzer, journalist, raadslid, wethouder en burgemeester. Als Terneuzen Rozenburg en Terneuzen... In sfeer en ka rakter lijken de plaatsen veel op elkaar. Zo wel op het Rotterdamse schiereiland' (het Europoortgebied) als in de Zeeuws-Vlaamse havenstad een dynamische industriële ont wikkeling. Op Rozenburg, dat bestrooid is met chemische en petro-chemische bedrijven, is de ontwikkeling ontegenzeggelijk verder. Maar evenals in Terneuzen vindt men ook daar nog gigantische bouwputten en strakke industrieën in aanbouw. En daartussendoor zoals in Terneuzen - .klassieke' stadsker nen. Burgemeester Aschoff heeft dat inmiddels ook ontdekt. Ik was al enkele malen - vanzelf sprekend incognito in Terneuzen en ik zag daar de nieuwe industrieën en ook de oude stadskern. Rozenburg is al vrijwel vol gebouwd. Ik weet dat Terneuzen een grote, dynamische toekomst wacht. Toch is ook hier op Rozenburg de ontwikkeling nog in volle gang, zoals mijn werk in de Rijnmondraad wel leert. Met enige weemoed zal ik dan ook afscheid nemen van Rozenburg. Maar ik moet zeggen dat ik bijzonder graag naar Terneuzen ga. Ik heb er zin in. Ik wil er graag mijn In verband met vakantie van het drukkerijpersoneel zal op 29 AUGUSTUS A.S. de N.B. De Boekhandel blijft, met uit zondering van maandag, 15 augustus, de gehele week geopend. schouders onder zetten', aldus de heer Aschoff. Hij zal dat ongetwijfeld geroutineerd doen, want de heer Aschoff heeft de stormachtige industriële ontwikkeling op het eiland Rozen burg bijna vanaf het prille begin meegemaakt. Typerend is het dat hij in de Rotterdamse kranten wel eens ,de beste heier onder de Nederlandse burgemeesters' genoemd wordt hij sloeg voor vele grote chemische en petro chemische bedrijven de eerste paal. Maar wat meer is hij maakte de onderhandelingen voor de komst van deze bedrijven vrijwel van af de basis mee, hij zag niet alleen de eerste paal de grond in gaan, hij zag de bedrijven ook groeien. En hij weet zelf ,We hebben hier uitstekende samenwerking met al die in dustriële bedrijven'. Terneuzen krijgt een bur gemeester, die zonder twijfel een grote er varing heeft in de industriële ontwikkeling van een gemeente. Aanvankelijk had de heer Aschoff helemaal geen adspiratie in de richting van het burge meestersambt. Na ulo en kweekschool werd hij (in '37) onderwijzer in Santpoort (ge meente Velsen). Dat bleef hij tot 1945. In middels had hij echter journalistieke werk zaamheden verricht en enkele maanden na de oorlog was hij dan ook van beroep veranderd: journalist voor het gebied Kennemerland (o.m. Velsen, Haarlem, Beverwijk, Zandvoort, Heemstede, Bloemendaal) bij het dagblad Trouw. Organisatorische talenten kwamen daarbij ook aan het licht hij werd voorzit ter van de afdeling Kennemerland van de Nederlandse Journalisten Kring. Wethouder Al bij het formeren van de eerste naoorlogse gemeenteraden werd de heer Aschoff ook raadslid van Velsen, eerst voor de CHU, later voor de gecombineerde lijst van de AR en de CHU. Dat leidde in feite het einde van zijn journalistieke carrière in in 1949 werd hij wethouder (financiën, bedrijven en vreemde lingenverkeer) van Velsen. Voor een stad met inmiddels 40.000 inwoners betekende dat een full-time-job. Daar maakte de heer Aschoff al direkt ken nis met een dynamische industriële ontwki- keling niet alleen beleefde hij de spectacu laire uitbreiding van de Hoogovens, ook zag hij nieuwe industrieën (zoals de bekende pa pierfabriek Van Gelder) verschijnen. ,Maar wat minstens zo belangrijk is, ik leerde in die tijd ook de specifieke problematiek ken nen, die zo'n industriële ontwikkeling bege leid ruimtelijke ordening, huizenbouw enz.', aldus de heer Aschoff. Toen hij in 1957 Vel sen verliet telde deze plaats inmiddels 63.000 inwoners. Deze burgemeester, die in dynamisch en za kelijk denken en formuleren bijna een syno niem' lijkt van burgemeester Rijpstra, is een groeiend inwonertal wel gewend in tien jaar tijds zag hij het inwonertal van Rozen burg van 3000 tot 8000 stijgen. ,We bouwen hier dan ook ieder jaar duizend woningen en ik heb bij een bezoek aan Terneuzen ont dekt. dat het aannemersbedrijf Van Vliet en an Duist in Terneuzen dezelfde woningen bouwt als hier', aldus burgemeester Aschoff. Grootste Dat hij inderdaad op Rozenburg praktisch de gehele industriële ontwikkeling meemaakte, mag blijken uit deze zinnen ,Toen ik hier stond hier nog niet één nieuw bedrijf ge opend. De scheepswerf van Verolme was er al, maar die werd enkele weken na mijn komst officiéél geopend. Het Europoortgebied was toen nog nu klinkt het bijna ongeloof waardig agrarisch. Het natuurreservaat ,De Beer was er nog'. Nu staat de ene che mische industrie naast de andere. De opslag plaatsen van de benzinemaatschappijen zijn de grootste van Europa. Nog een alleszeggend bewijs van de dynamiek van de gemeente Rozenburg de gemiddelde leeftijd van de bewoners is 29,9 jaar...' Er komen hier steeds nieuwe inwoners bij en er is dan ook veel belangstelling voor de be groetingsavonden, die de gemeente houdt en waarin ik veel vragen in een forum moet be antwoorden'. Een zaak, die de heer Aschoff bijzonder in teresseert, is de luchtverontreiniging. Zo is hij een van de oprichters van de raad voor de millieu-hygiëne en voorts is hij een grote voorstander van de zogenaamde ,reukcom- missie die bestaat uit de inwoners en be trokkenen uit het bedrijfsleven en die onmid dellijk een klacht in kan dienen. Ouderling Het vreemdelingenverkeer heeft de heer Aschoff ook lange tijd geboeid. In Velsen was hij voorzitter van de gewestelijke bond van het vreemdelingenverkeer (Haarlem, Zand voort, Bloemendaal, Heemstede, Aalsmeer, Beverwijk). Ook was hij in Velsen ouderling, ouderling-kerkvoogd, afgevaardigde naar de classicale vergadering. Tot voor kort was hij lid van de raad voor pers en publiciteit van de hervormde kerk. In Rozenburg viel hem onder meer een onderscheiding van de Sjah van Perzië en koning Olaf van Noorwegen ten deel. Enkele huidige functies tweede fractievoor zitter van de 14 leden tellende CH-AR- fractie in de Rijnmondraad (totaal 81 leden); lid van het dagelijks bestuur van het re creatieschap Brielse Maas, lid van het wa terschap de Brielse Dijkkring, lid van de kringraad van de BB. Tussen ons vraaggesprek door maakte de heer Aschoff enthousiast via de telefoon kennis met burgemeester M. K. van Dijke van Axel, die spontaan belde en bij voorbaat medewer king toezegde. Volgende week kom ik 1 of 2 dagen met mijn vrouw naar Terneuzen', liet de heer Aschoff weten. Persoonlijk zal hij dan de tientallen die hem gisteren al bel den, Ieren kennen. De heer Aschoff zal aanstaande maandag een bezoek aan de stad brengen, ter oriëntatie en ter kennismaking met de wethouders. De heer Aschoff die per 1 september is be noemd, zal tussen de eerste en de zesde sep tember worden geïnstalleerd. Op 6 september zal hij de eerste vergadering van de nieuwe raad leiden.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1