WATEROVERLAST TIJDENS HEVIGE REGENBUIEN Zaterdagmiddag tussen half 4 en half 5 ont lastte zich boven Axel een onweersbui die gepaard ging met zware regenval en hagel. De grote hoeveelheid hemelwater veroorzaak te in enkele wijken moeilijkheden door wa teroverlast, waardoor hier en daar flinke schade werd aangericht. Er werd onmiddellijk alarm geslagen en de dienst gemeentewerken en de brandweer gre pen aanstonds in maar door de zware druk op 't gehele rioleringsstelsel was er aanvan kelijk niet veel aan te doen. Echte noodtoestanden constateerden wij bij de Oudeweg-Buitenweg. Hier kwam het wa ter al spoedig in de woningen, waarbij het zwaarst getroffen werd de veehouder C. Boer nabij de spoorwegovergang. Deze laaggelegen opstallen kregen nagenoeg een halve meter water binnen. Een kalf kon ternauwernood worden gered door het op pakken stro te leg gen. Er heerste bij sommige mensen wel be grijpelijk 'n paniekstemming onder zulke om standigheden maar gemeentewerken en brand weer-die al hun beschikbare materiaal hadden ingezet, deden wat ze konden doen. Zichtbaar resultaat kreeg men eerst, toen 't water in de hoofdriolen ging zakken. Behalve bij de Oudeweg en de Buitenweg waren er ook moeilijkheden in woningen bij de Nieuwendijk, Kanaalkade en Van Middel- hovenstraat. Ook op het kampeer terrein kreeg men plot seling last van 't water dat wegens de druk op de riolering door de deksels heen spoot. Gemeentewerken bood hier eveneens de hel pende hand. Toen het water was gezakt en ook uit de woningen was verdreven, werkte een goed georganiseerde burenhulp om de laatste res ten modder te verwijderen. Men kreeg toen ook een overzicht van de aangerichte schade. AUTO ERNSTIG BESCHADIGD Zaterdagmorgen geraakte de bestuurder van een personenauto, de heer J. A. V. uit Mid delburg, op de Kinderdijk te Axel in moei lijkheden, doordat de bestuurder van een andere personenauto linksaf sloeg. De heer V. geraakte hierbij van de rijksweg en ramde enkele paaltjes, waardoor zijn wa gen ernstige schade opliep. VAKANTIEBEZIGHEDEN Straattekenwedstrijd voor de jeugd Dinsdagochtend om 9 uur begonnen onge veer 40 jongens en meisjes vol ijver aan een tekening op de tegels van het Szydlowskiplein. Elke deelnemer kreeg een (parkeer)vak toe gewezen, een handvol kleurkrijtjes en de wed strijd kon beginnen. De jongens en meisjes waren verdeeld in drie groepen één van 6-8 jaar, één groep 8-10 en de derde groep was 10 tot 12 jaar oud. Er werden leuke dingen gemaakt, tekeningen van Swiebertje, Flipper, prachtige circusteke ningen, Jan Klaasen en zelfs Holle Bolle Gijs was vertegenwoordigd. De jury, bestaande uit de heren H. Heyt, J. Juffermans en P. Pennings, had veel moeite met het kiezen van de mooiste „kunst werken. De volgende kinderen ontvingen een prijs Groep van 6-8 jaar le prijs Anita Heyt; 2e prijs Marijke Janssen Groep van 8 tot 10 jaar le prijs Ria Buyze 2e prijs Ellen Lakké Groep van 10 tot 12 jaar le prijs Peter Snoodijk; 2e prijs Joke Dey Dank zij de medewerking van de dames, die hier in Axel de vakantie-bezigheden van de jeugd zo ter harte nemen, en vooral dank zij het heerlijke zonnetje, dat aan de gekleurde tekeningen een extra feestelijk tintje gaf, was deze ochtend voor de jeugd weer een heerlijke afleiding in de lange regenachtige vakantie. BEIAARDCONCERT TE AXEL op zaterdag 6 augustus 1966 van 15.00 16.00 uur door mevrouw Moerdijk-VanderSwalm Het volgende programma zal worden uitge voerd 1. Tune „Dan zal de beiaard spelen" 2. Volksliedjes uit Nederland Turkije Zweden Duitsland bewerkt door Oostenrijk M. J. Moerdijk- Frankrijk Vanderswalm Joegoslavië Tsjechoslowakije België 3. L'doudou Staf Nees 4. Allegro Scheppers 5. Gavotte L. Henry 6. Le Tambourin Staf Nees 7. Tune „Dan zal de beiaard spelen" AUTOBOTSING Maandagavond te 18.15 uur reed de heer R. van V. uit Axel over de rijksweg uit de richting Axel. Bij de Sassing draaide hij linksaf om de Sasdijk op te rijden. Hierbij verleende Van V. geen voorrang aan de uit tegenovergestelde richting komende personen auto, bestuurd door de heer G. A. K., even eens uit Axel. Er ontstond een botsing. Van V. werd licht gewond, terwijl beide auto's zwaar werden beschadigd. EERSTE DIENSTENCENTRUM VOOR BEJAARDEN IN ZEELAND Aan het interdepartementale contactblad „Stimuleringsgebieden" ontlenen wij het hier volgende artikeltje over het Axelse „Tref punt" „Het dienstencentrum voor bejaarden in Axel (,,'t Trefpunt") is al enige maanden in be drijf. Dat maakt het mogelijk een indruk te krijgen van het functioneren van dit centrum. Eén ding is al wel heel duidelijk gebleken, Axel wil de voorziening nooit meer kwijt. Een van de belangrijkste functies van een dienstencentrum vindt men in Axel het te gengaan van de vereenzaming van de bejaar den. Velen hebben de weg erheen al gevon den, zij vinden daar gezelligheid en ontspan ning in de grote recreatieruimte. Iedere be jaarde kan er terecht van welke gezindte ook. ,,'t Trefpunt" heeft echter meer dan alleen recreatieve voorzieningen. Er zijn b.v. douche cellen, en 'n pedicure houdt eens in de maand zitting. De centrale keuken gaat warme maal tijden leveren voor ƒ2, De bejaarden-duplex-woningen, rond het centrum gegroepeerd krijgen ieder een (huis) telefonische aansluiting met het dienstencen trum. ,,'t Trefpunt" is het eerste dienstencentrum voor bejaarden in Zeeland. Het voorziet in een duidelijke behoefte. Het is daarom geen wonder, dat er plannen bestaan voor de stich ting van een aantal soortgelijke centra in de provincie." AAN DE SCHANDPAAL Maandagmiddag omstreeks half vier werd door de dienst van gemeentewerken gecon stateerd, dat 4 jongens bezig waren met rood krijt de verkeersborden te voorzien van een zeker geheimschrift. Na enig speurwerk en met behulp van de rijkspolitie konden de adspirant-nozems wor den gegrepen. Het bleken drie jongens uit Terneuzen en één uit Hoek te zijn, die ook bekenden dat zij de daders waren. Onder toezicht van politie en een opzichter moesten zij onder grote hilariteit van de toe schouwers de borden zelf schoonmaken. Door de rijkspolitie is verbaal opgemaakt en door de gemeente zal hun een rekening voor het toezicht e.d. worden gepresenteerd. Predikbeurten ZONDAG 7 AUGUSTUS 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Zondagsdiensten R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur; 9.00 uur; 10.30 uur; 5.30 uur. Zondagsdienst artsen 6-7 AUGUSTUS Dokter Kok Nieuwe aanwinsten Christelijke Openbare Bibliotheek planten (dl 2); Zandstra, E., Shell toergids langs burchten en buitens; BUITENLANDSE ROMANS Böll, H., Entfernung von der Truppe; Gor don, R., Nuts in May; Mallet, R. Région in- habitée; Stewart, M. Airs above the ground; Vidal, N., La main droite. ROMANS Austen, J., De gezusters Bennet; Bates, H. E., Dat ene ogenblik; Boer, J. de., Het Ko ningsvolk; Caldwell, J. Taylor., De dochter van John Ames; Canter, J. de., De Ulekop; Condon, R., Spiegelbeelden; Fabricius, Jo- han., Gordel van smaragd; Freezer, Harriët., Brieven aan een grote dochter; Gijsen, Mar- nix., Harmagedon; Haasse, H. S., Een nieuwer testament; Jouve, P. J., Paulina 1880; Kédros, A., Het Prokrustes bed; Kyle, E., Het meisje met de lantaarn; Münster, Th., Avontuur op Sardinië; Münster, Th., Partisanen; Nijnatten-Doffegnies, H. J. van., Tobias en Tjoela; Nijnatten-Doffegnies, H. J. van., De Nijmershof; Poldermans, J., Vin cent; Skibowski, K. O., Trouwen en niet wanhopen; Wal, J. v. d., Te goed voor deze wereld. JEUGDBOEKEN Adriaansen, W., Zweefvliegen II; Andreus, Hans., Op avontuur met meester Pompel moes; Aymé, M., Nieuwe verhalen van de spinnende poes; Bellah, M., Waf waf miauw Buckeridge, A., Jennings' nieuwe plannen; Butner, C., Nachtelijk avontuur op Paaseiland; Bijpost, M., Van Jan en Piet, van Loes en Zus en Mies; Bijpost, M., Van de bril va noom en nog veel meer; Clewis, D., De winkel van Roel en Karin; Cockett, M. Bennie's winkel; Cradock, H. C., In het huis van Teddy Beer; In de winkel van Teddy Beer; Op de boerderij van Teddy Beer; Dreux, D., Jan Volckertszoon; Eerenbeemt, R. van den., Een vakantie op het water; Fa bels uit India; Fennema Zboray, L. M., Kris kras kruiwagen; Gunn, J. Vier kinderen en een dief; Hacquebord, H., Zeilende oplei dingsschepen; Hazekamp, G. A. Th., Lucht kussen voertuigen; Hichtum, Nienke van., Kek, de jonge kopereskimo; Holmberg, A., De roomsoes-detective; Jong, L. de., Spring plank naar het geluk; Lennart, Clare., Mar- tijn en Martientje; Lewis, C. S., De laatste strijd; Loggen, M. van., De avonturen van Koen Scheepsbeschuit; Makatsch, W., Bos vogels van Midden- en West-Europa; Ma katsch, W., Vogels in de winter; Meyer, C. A., We zijn niet bang; Prins, P. In nacht en stormgebruis; Puschert, L., Kleine cadeautjes maken; Rongen, B., S.O.S. ijsberg. S.O.S.; Roos, H. de., De Kameleon schiet te hulp; Roos, H. de., Tip top Kameleon; Selleger- Flout, J. M., Laurientje; Sommerfelt, A., Pablo en de anderen; Stelli, E., Dops harde dobber; Weir, R., Oom Richard kwam te hulp; Winkler-Vonk, A., en J. Spyri., Waldi en kasteel Wildenstein. VAN „MAAIKIST" TOT MAAI MACHINE STUDIEBOEKEN Baar, A. H. van den. Russich-Nederlands woordenboek; Berkouwer, G. C. De Heilige Schrift. Bock, E. de. Nu hoort, ik zal een nieuwe zang beginnen; Brown, L. Afrika; Conté, A. Jalta; Contini, M. Mode aller tij den De dierenwereld van Zuid-Amerika. Fleming, C. M. Adolescentie. Goethe, J. W. Gesammelte Werke. (dl. 4); Henze, A. Pablo Picasso; Huizing, H. C. Dove kleuters; Ker kelijke pers 1965. Keyes, N. Beecher. Van paradijs tot Golgotha; Koekoek, H. L. Filmen in kleur; Kubach, E., en P. Bloch., De bloei periode van het Romaans; Moderne encyclo pedie der wereldliteratuur (2 dln); Peverelli, P., Omgang met bejaarden; Rack, H. W., Duik in het verleden; Roger-Marx, C., Tou louse Lautrec; Schulte Nordholt, J. W., Het weefsel Gods; Schlesinger, A. M., De duizend dagen (dl. 2); Stork, C. J., Vogelziekten voorkomen en genezen; Tickner, J. Gemengd tableau; Verkeersregels en verkeerstekens; Weisz, G., Het porseleinboek; Weiss, P., Het onderzoek; Wit, H. C. D. de., Hogere Het is een oeroud streven der mensheid, zich de arbeid te verlichten. De boer, die met sikkel en zeis het koren maaide, had er allang over gedacht, hoe hij een manier zou kunnen vinden, om gemakke lijker de oogst binnen te halen. Het viel de Romeinen bijvoorbeeld reeds op, dat er in Gallië een merkwaardige „oogst- machine" in gebruik was Een kar met twee wielen en een dissel, waarop een houten kist was gemonteerd. Aan de achterkant daarvan waren scherpe messen bevestigd. De kar werd door het veld geduwd, de messen sneden de aren af, die dan in de kist vielen. Veel later in 1799, is er een oogstwagen ge weest. Deze werkte met een systeem van sik kels, die aan een vertikale as waren gemon teerd. De as werd door de wagen aangedre ven. Uit iets later etijd stammen de konstrukties van twee Schotten James Smith bouwde in 1811 een wagen met een cirkelvormig ronddraaiend mes en Patrick Bell kwam op het idee, om heen en weer bewegende rechte messen te gebruiken. Deze apparaten werkten echter nog steeds niet bevredigend, daar ze met de hand bediend moesten worden en niet zuiver sneden. De eerste werkelijke maaimachine werd in Amerika door Cyrus Hall McCormick ge bouwd. Zijn vader was een farmer, die naast zijn land ook nog behoorlijke machinewerk- plaatsen, smeltovens en een zaagmolen be zat. De vader had zelf eindeloos en tevergeefs aan een maaimachine geknutseld en hij raad de het zijn zoon sterk af, om aan een derge lijke onzin ooit geld of tijd te besteden. Maar de zoon had het zich in zijn hoofd gezet, door de bouw van een bruikbare maaimachine zijn vader te overtroeven. En waarlijk, in 1831 sjorde de eerste, in zijn vaders werk plaats gebouwde maaimachine over het grootste tarweveld van de uitgestrekte fa miliefarm. In vergelijking met onze moderne maai-bindmachines was het natuurlijk een zeer primitief apparaat. Het vallende koren werd op een houten plat form waarover een maaimes heen en weer be woog, opgenomen. In elk geval was er al een verdeler aan gemonteerd, die het koren, dat gesneden moest worden, scheidde van dat, wat nog even bleef staan. Dat was een enorme stap vooruit. Ook andere Amerikaanse uitvinders hadden zich met een maaimachine bezig gehouden. Obed Hussey bouwde ongeveer tegelijkertijd met McCormick een goed bruikbare machine. Maar de machine van McCormick heeft uit eindelijk stand gehouden. Zij werd door paar den getrokken, de messen gleden in de hori zontale toevoerrail heen en weer en deden het werk zuiver. William Butler Ogden, een vooraanstaand ondernemer uit Chicago, die met spekuleren in bouwgrond een vermogen verdiend had, een grote spoorlijn bezat en later burge meester van de stad werd, gaf er blijk van een scherp inzicht te hebben in financiële aange legenheden. Hij nam met 25.000 dollar deel in de landbouwmachinefabriek, die McCor mick in Chicago oprichtte. McCormick versloeg de gehele konkurrentie, niet alleen door de kwaliteit van zijn machi nes, maar ook door zijn toenmaals revolu tionaire verkoops- en reklame-methoden. Als eerste landbouwfabrikant stelde hij vaste prij zen in. In tegenstelling met de andere fabri katen, waarvan de prijs door de handelaren werd bedongen, werd zijn machine door het gehele land voor 120 dollar verkocht. Dit bedrag kon ook met een aanbetaling ineens van 30 dollar, in 6 maandelijkse termijnen worden voldaan. Hij nam deel aan binnen- en buitenlandse tentoonstellingen en organiseerde maaiwed- strijden met de konkurrenten, waaruit hij meestal als overwinnaar te voorschijn kwam. Verder richtte hij in de grote korengebieden werkplaatsen in, waar de machines in elkaar gezet konden worden. Het verzenden van losse onderdelen was namelijk veel minder duur, dan dat van de hele machines. Hij spaarde daarmee veel geld uit. Door verbeteringen in de konstruktie gelukte het McCormick uit zijn maaimachine de maai-bindmachine te ontwikkelen, die zelf standig de schoven bond en opzij gooide. Reeds in 1880 had hij 50.000 maaimachines aan het buitenland verkocht. Aan het eind van de 19e eeuw bedroeg zijn omzet reeds 142.000 machines. Men vraagt zich natuurlijk af, waarom het juist Amerika is, dat de beslissende stappen ondernam tot de ontwikkeling van de maai machine. Ook in Europa had men zeer goede technici en uitvinders. Door de enorme uitgestrekte korenvelden van Amerika, was het maaien met sikkel en zeis echter daar onproduk- tiever dan waar ook ter wereld. Reusachtige vlakten van het beste bouwland lagen er te wachten, tot zij onder de ploeg zouden gaan. Menselijke arbeidskracht was er bij lange na niet voldoende, hetgeen in het dichtbevolkte Europa wel het geval was. De farmers ver dienden met een rationelere bedrijfsvoering door middel van het gebruik van machines veel meer geld. Jaar na jaar werden er weer nieuwe stukken land ontgonnen, waarop tar we werd gezaaid en de gouden korenvloed nam onophoudelijk toe en tegelijk daarmee de vraag naar nieuwe landbouwmachines. Zo werd Amerika het land van de belangrijke verbeteringen en ontwikkelingen op agrarisch gebied. Grote order voor „De Schelde" rDe N.V. Koninklijke Mij. „De Schelde' te Vlissingen ontving voor haar industriegroep stoomketels de opdracht voor het leveren en monteren van twee Schelde-C.E. stoomketel installaties voor de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits Mij. Hiermede is iets meer dan 20 min. gemoeid, aldus de directie. Deze ketels hebben elk 'n stoomproduktie van maxi maal continu 250 ton per uur bij een druk van 145 atmosfeer en een temperatuur van 535 graden C. Een ketel zal worden inge richt voor het stoken met aardgas en olie, de tweede ketel zal worden uitgevoerd voor het stoken met poederkool en olie. De beide ketels zullen in de loop van 1968 moeten worden opgeleverd. Door deze uitbreiding zal het vermogen van de centrale Zeeland te Vlissingen in nauwe lijks twee jaar tijd verdubbelen. Thans beschikt men over een vermogen van circa 150 mw, eind 1968 zal dit zijn toege nomen tot circa 300 mw. De grote uitbreiding hangt nauw samen met het hoge tempo van de industrialisatie in de provincie Zeeland. Met name de vestiging van chemische industrieën aan de nieuwe zeehaven Vlissingen-Oost heeft deze sterke vergroting van de capaciteit noodzakelijk ge maakt.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2