OPENBARE VERGADERING HANGEN OF TROUWEN Langs de Scheldestromen Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1966 80e Jaargang No. 45 N3EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG, 9 AUGUSTUS 1966, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA 1Opening 2. Voorstel tot onderzoek van de geloofs brief van de heer J. W. de Putter, be noemd verklaard tot lid van de gemeen teraad, de heer P. J. van Bendegem 3. Voorstel tot onderzoek van de geloofs brieven en toelating gekozen raadsleden. 4. Notulen 5. Ingekomen stukken en mededelingen 6. Voorstel om akkoord te gaan met een wijziging van de „Bezoldigingsregeling gemeente-ontvangers Zeeland 1965" 7. Voorstel tot het vaststellen van de 21e wijziging van de „Salaris- en Loonver- ordening 1959" 8. Voorstel tot aankoop van het woonhuis Rooseveltlaan 22 van de heer Th. Vet- tenburg te Axel 9. Voorstel tot het nemen van een besluit, dat een bestemmingsplan in voorberei ding is voor een gedeelte van de bebouw de kom der gemeente ten oosten van de Noordstraat en omgeving 10. Voorstel tot het vaststellen van a. de 15e wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement b. de 11e wijziging van de Arbeids overeenkomstenverordening c. een nieuwe Wachtgeldverordening d. een nieuwe Uitkeringsverordening e. de 2e wijziging van de Spaarverorde- ning f. de 3e wijziging v. d. Verplaatsings kostenverordening 11. Voorstel tot het aanbrengen van voor zieningen aan het pand Walstraat 6 12.| Voorstel tot het garanderen van een geldlening, groot 1.000.000,- aan te gaan door de Stichting Algemeen Be- jaardencenrtum Axel 13. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 30.000, - met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage 14. Voorstel tot het voteren van een krediet voor het doortrekken van het winkel pand aan de Kinderdijk en de openbare verlichting daarvan. 15. Voorstel tot het vaststellen van de 7e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1966 16. Rondvraag 17. Sluiting. MEDEDELINGEN. Wij delen u in antwoord op de in de raads vergadering van 28 juni 1966 gestelde vragen het volgende mede a. Vraag van de heer Oggel naar het raads besluit tot het aanbrengen van verlichting langs het wandelpad-Zuidsingel Het aanbrengen van bedoelde verlichting steunt op het exploitatieplan oost/west, vastgesteld door de raad op 30 maart 1965. In dit plan is een bedrag opgeno men voor de verlichting van straten, plei nen en wandelpaden in de uitbreidings plannen oost en west. Het tracé van het wandelpad Zuidsingel, in zijn huidige vorm, is vastgelegd in het uitbreidingsplan west, herzieningen 1963 en 1965. b. Vraag van de heer Hamelink inzake ver betering van de bochten in de Zuidsingel: Deze aangelegenheid is aan de technische dienst voorgelegd, teneinde ons hierover van advies te dienen. Wij zullen hierop nader terug komen, zo dra een afgerond advies is ontvangen met betrekking tot een technisch en finan- cieël verantwoorde provisorische oplos sing. OVERIGE MEDEDELING. Bij ons besluit van 29 juli 1966 is de ar beidsovereenkomst met mej. K. Scholten als schrijver-A ter secretarie beëindigd met in gang van 1 september 1966. oordeelde bij bijvoorbeeld verkrachting, scha king of geweld. Ook mocht de vrouw niet van verdachte zeden zijn. Een vruchteloze poging wordt vermeld uit Amsterdam in 1672, waar een viertal Franse soldaten door de krijgsraad wegens openbaar geweld werden veroordeeld om te worden ge hangen. Enige joffers, door medelijden ge drongen, riepen voor hen clementie in, doch hoewel de executie werd opgeschort werden de schuldigen tenslotte toch „gewipt". Zo werd ook in 1583 het voornemen van een vrouw verijdeld, die Vincent Claesz uit Vreeland aan de hem opgelegde doodstraf wilde onttrekken, doordat zij op last van een tweetal raadsheren werd geweerd en de ver oordeelde, anderen ten exempel, met het zwaard werd geëxecuteerd. Er wordt ook melding gemaakt van een ge val van werkelijke galgenhumor, waarbij de ter dood veroordeelde dief, trots een huwe- lijksaanziek, de beul verzocht zo spoedig mo gelijk de strop om zijn hals te werpen, omdat hij de strop prefereerde boven het bijzonder lelijke meisje, dat van deze huwelijkskans ge bruik wilde maken. Deze bijzondere wijze van gratie werd ook in verschillende andere landen toegepast. Vaak werd daarvoor de toestemming vereist van de ouders van de veroordeelde, zowel als die van het meisje. In onze tijd zien wij met bevreemding terug naar dergelijke in zwang zijnde rechtgebrui- ken. Deze wijze van reclasseren was wel een voor de overheid kosteloze procedure, doch bood slechts in enkele gevallen en aan enkelen de gelegenheid tot daadwerkelijk reclasseren, in tegenstelling tot de nu gebruikelijke wijze, waarbij iedereen door een geldelijke bijdrage kan medewerken aan de heropvoeding van de gevallen medemens. Een reclasseringsmethode uit vroeger jaren, volgens welke ter dood veroordeelde gratie verkreeg wanneer een vrouw bereid was hem te trouwen. Vanaf het begin der mensheid zijn er ter be scherming van de belangen der mensen in de samenleving rechtsregels, krachtens welke de overheid bepaalde gedragingen verbiedt of gebiedt en aan de overtreding van het verbod of gebod een bepaalde straf verbindt. Hoe verder men in de geschiedenis terug gaat hoe zwaarder de straffen zijn, welke werden op gelegd. De doodstraf was beslist geen zeld zaamheid en werd zelfs opgelegd bij ver mogensdelicten, zoals diefstal, roof, brand stichting en dergelijke en dus bepaald niet alleen bij moord of doodslag. Gratie of verzachting van het vonnis werd maar heel zelden verleend. De geschiedenis verhaalt van een zekere Dirk Claaszoon, die in 1441 werd veroordeeld tot de galg, het geen een zeer eerloze straf betekende. Hij kreeg gratie, dat wil zeggen, hij werd niet opgehangen doch onthoofd... Toch werden er ook wel meer humane ver anderingen in een eenmaal uitgesproken zwaar vonnis aangebracht, waaraan de idee van reclassering ten grondslag lag. Zo ge beurde het wel, dat een doodvonnis ongedaan werd gemaakt wanneer een jong meisje of een ongehuwde vrouw zich bereid verklaarde de veroordeelde tot man te nemen, uiteraard met de bedoeling hem tot een ordelijker leven terug te brengen. Een enkele maal verkreeg een veroordeelde vrouw genade wanneer iemand haar tot echtgenote nam. In 1598 werd in Utrecht een jongmens van krachtige lichaamsgesteldheid tot de strop veroordeeld omdat hij, gewoon geraakt in slecht gezelschap te verkeren, allerlei gewel denarijen had gepleegd, waardoor hij de strop had verdiend. Door toedoen van de buurtbewoners verkreeg hij op de volgende gratie Nadat hij door de beul en diens hel pers naar het schavot op het Vreeburg was gevoerd, de ladder opgericht en de strop ge reed was, terwijl hij er zelf met gebonden handen bij stond en de lijkzang werd aange heven, kwam een beeldschoon meisje van 18 jaar naar voren. Zij had zich met een bloemenkrans getooid, zoals dit bij verloof den gebruikelijk was, en vroeg voor hem om gratie, met de bereidverklaring hem terstond te trouwen. Het omstaande volk drong hier op ook zeer aan bij de autoriteiten, die de executie moesten bijwonen, en.na het zin gen van een psalm voltrok de kerkvoogd ter plaatse in het openbaar het huwelijk. Te Venlo werd in 1562 Symon Slatemacher uit Krefeld wegens landloperij en paarden dief stal ter dood veroordeeld. Bij de aanvang der executie trad een meisje voor het Sche penengerecht en verklaarde zich bereid de veroordeelde te huwen en hem te helpen zijn leven te beteren. Daarop besliste de Schout niet direkt, doch liet de beslissing daarvan over aan het Hof van Gelderland. In de nu nog bestaande brief, waarin het Hof het ver zoek inwilligde, werd verklaard, dat genade zou worden verleend, mits het meisje een eerbaar vrouwspersoon was en de veroor deelde de beul schadeloos zou stellen voor diens gederfde loon voor de afgelaste executie. In 1572 werden een vader en een zoon ter dood veroordeeld wegens deelneming aan een aanval van de Watergeuzen op Gorkum. Toen de zoon na de vader het vonnis zou ondergaan, trad eveneens een meisje op om hem te „verbidden", hetgeen haar werd toe gestaan, waardoor zij hem met haar huwe lijksaanzoek het leven redde. Toch werd niet altijd aan het verzoek gehoor gegeven. Zo mocht bijvoorbeeld de vrouw niet het slachtoffer zijn geweest van de ver- Douane krijgt nieuw uniform Het douanepersoneel krijgt met ingang van 1 mei 1967 een nieuw uniform, dat meer in overeenstemming wordt geacht met de heersende herenmode. De invoering van het nieuwe uniform gebeurt geleidelijk, zodat over ongeveer drie jaar alle douaniers in de nieuwe pakken zullen lopen. Alle rangen krijgen hetzelfde 'kamgaren uni form met een groen-blauw kolbert en een groen-grijze broek. De broek krijgt een spe ciale bewerking om de plooi er goed in te houden. Verdere moderniseringen zijn smallere re vers, vier ingezette zakken op de uniformjas, drie knopen, een ceintuur met zelfklemmende gesp, een rug met split en oud-zilverkleurige knopen. De pet wordt kleiner van bol en slanker van klep. De douane-ambtenaren krijgen ook een nieuw model regenjas van dezelfde kleur als de uniformjasjes. Embleem Het bandje douane Nederland' wordt ver vangen door een embleem, bestaande uit een leeuw met daaronder een ketting en er boven het woord douane'. Ook de rangonderschei dingstekens worden vernieuwd. De douaniers krijgen pas een uniform vol gens het nieuwe model als hun oude pak ver sleten is. De invoering van de nieuwe kledij brengt daarom voor de belastingdienst geen extra kosten met zich mee. Een proefuniform is onlangs .geshowd' voor o.a. de rijkskledingscommissie, de werkgroep kleding van de belastingdienst, het rijksin- koopbureau en vertegenwoordigers van de centrales van overheidspersoneel. Komt er een nieuwe P.v.d.A. „Iedereen kan aanvoelen, dat het onder lei ding van minister Vondeling fout gaat", zegt de 42-jarige F. C. Mechelinck uit Terneuzen. „Deze regering is een fiasco, het wordt tijd dat er een echte arbeiderspartij komt". De heer Mechelinck, die begin dit jaar ge royeerd werd als lid van de KVP, zit al 20 jaar „in de politiek" en vertelt van zich zelf, dat hij een steeds groter wordende weer zin tegen de bestaande politieke partijen krijgt. „Een partij als de P.v.d.A. heeft wel het woord „Arbeid" in haar naam, maar ze doet weinig voor de werkende stand. Ze roepen wel hard, maar de problemen van de arbei ders worden naar de achtergrond geschoven", aldus de Zeeuw, die ook meent, dat de ar beiders niet voldoende politiek georiënteerd zijn. Ontevredenheid over de huidige regering is voor hem de druppel die de emmer deed overlopen. „Ze geven te veel uit voor ambtenaren die niet nodig zijn en ook op het gebied van de belastig gaat het helemaal fout." De heer Mechelinck hoopt zo snel mogelijk met een nieuwe landelijke partij voor land- en hoofdarbeiders te komen. „Het zou kunnen uitgroeien tot zoiets als de Engelse Labourparty", eindigt hij hoopvol. (aldus „De Telegraaf") Zwitser verdronken Zondagmiddag is in zee bij Nieuwvliet de 41-jarige H. Bissig uit Luzern (Zwitserland) verdronken. De man, die de avond tevoren met zijn echtgenote en zeven kinderen op een camping in Nieuwvliet was aangekomen, raakte in zee in moeilijkheden. Twee doch tertjes waren bij hem. Deze konden snel ge red worden. Bij de man bleken echter on danks het meer dan een uur toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten te zijn geweken. Burgemeester van Kloetinge benoemd Bij kon. besluit van 1 augustus 1966 is met ingang van 16 augustus 1966 benoemd tot burgemeester van de gemeente Kloetinge de heer P. Danielse (Ritthem). De heer Danielse, die 58 jaar is, was tot 1 juli 1966 burgemeester van de op die da tum opgeheven gemeente Ritthem. Hij is Ne derlands Hervormd en lid van de C.H.U. Mazelen en Hondeziekte ontstaan door hetzelfde virus Kinderen kunnen hun hond genezen Het is verheugend te vernemen, dat Ameri kaanse en Duitse medische wetenschappelijke werkers er in nauwe samenwerking in ge slaagd zijn met grote waarschijnlijkheid aan te tonen, dat mazelen en hondeziekte door een en hetzelfde virus veroorzaakt worden. Volgens de geneeskundigen zijn de mazelen tegenwoordig beslist niet meer een ziekte, die, om het zo maar eens te zeggen, tot de ontwikkeling behoort, zoals bijvoorbeeld de vlegeljaren en het wisselen der tanden. In Noord-Europa zijn de mazelen de meest onschuldige kinderziekte, maar toch treden er in enkele gevallen complicaties op, zoals aanleg voor tuberculose en slijmvlies- en hersenvliesontsteking, terwijl zuigelingen, die door deze ziekte getroffen worden, soms een zeer ernstige longontsteking krijgen. Het vaccin tegen mazelen, dat veelal besmet ting voorkomt of er voor zorgt, dat de ziekte een licht verloop heeft, is reeds gevonden. Er worden injecties toegediend met het afge zwakte mazelenvirus. Bij het zoeken naar dit vaccin hebben de medici echter iets zeer merkwaardigs ontdekt Het virus, dat de, door alle kennelbezitters en fokkers zo ge vreesde, hondeziekte veroorzaakt, gedraagt zich bij laboratoriumproeven op dezelfde ma nier als het mazelenvirus. Proefdieren, die men kunstmatig geïnfecteerd had met honde ziekte en daarna behandelde met het bloed- serum van andere, die de „kunstmatige"-ma- zelen hadden doorstaan, werden in het ge heel niet of slechts in geringe mate ziek. Door de inenting tegen mazelen waren er dus afweerstoffen in het bloed van de hond gevormd, die tevens het hondeziektevirus doodden. Of mensen en honden elkaar wederzijds met mazelen en hondeziekte besmetten is niet be wezen. Kinderen, die de mazelen hebben ko men in 't algemeen niet in aanraking met hun hond en zieke honden worden buiten de kinderkamer gehouden. Voor de dierenartsen zijn de laboratoriumproeven van groot nut geweest. Verder is uit de onderzoekingen ge bleken, dat het bloedserum van tegen maze len ingeënte kinderen voor de aan honde ziekte leidende hond een geneesmiddel is. En welk kind is niet genegen een paar drup pels af te staan, om zo de gevaarlijke zieke speelkameraad te redden (Nadruk verboden) AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1