NIEUWS UIT ONZE GEMEENTE LANGS DE SCHELDESTROMEN RAADSLID P. J. VAN BENDEGEM TER AARDE BESTELD Vrijdagmiddag is het stoffelijk overschot van de heer P. J. van Bendegem onder grote belangstelling ter aarde besteld. Voor de uitvaart werd in de Ned. Herv. Kerk door Ds. Pennings een uitvaartdienst geleid, waarbij de bijbeltekst was gekozen uit het eerste gedeelte van Lucas 5. Onder hen die de overledene naar zijn laatste rustplaats begeleiden waren naast de familie het gemeentebestuur, leden van de gemeente raad, de Kerkvoogdij, leden van de Kerke- raad, bestuurders van de afd. Axel van de C.H.U. en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel. Woorden van troost tot de familie en woor den van afscheid van de overledene werden achtereenvolgens gesproken door burge meester M. K. van Dijke, de heer J. den Doelder namens de Kerkvoogdij, de heer M. 't Gilde als waarnemend voorzitter van de afd. Axel van de C.H.U. en door de heer Moret als vriend. Ds. Pennings sprak hierna de geloofsbelij denis uit en bad het Onze Vader. Vele kransen en bloemstukken dekten de kist. De schoonzoon, de heer K. van Akkeren dankte namens de familie voor het medeleven en de belangstelling. Hierna werden alle aanwezigen terug naar de Kerk verzocht, waar de vriend van de overledene, evangelist Faassen uit Vlaardin- gen de uitvaart besloot. LEDEN VAN DE ALGEMENE BOND VAN BEJAARDEN MAAKTEN HUN JAARLIJKSE REIS Dinsdag hebben de leden van de Alg. Bond van Bejaarden hun jaarlijks uitstapje ge maakt. Om 8 uur vertrokken de 130 bejaarden met 3 autobussen vanaf het Szydlowskiplein. Via Perkpolder werd de Schelde gekruist en reed men door Zuid-Beveland naar de Ooster- scheldebrug. In Zierikzee werd enige tijd gepauzeerd en in de hotels La France en de Landbouw werd de koffie gebruikt. De reis werd hiernavoortgezet en over de Grevelingendam en de Haringvlietbrug naar Dordrecht, waar in hotel „American" de lunch werd genuttigd. Hierna was er volop gelegenheid Dordrecht te bekijken en te win kelen in de grote warenhuizen. Nadat nog een rondrit door de stad was ge maakt reed men naar Breda waar nogmaals koffie werd gebruikt en de gelegenheid werd gegeven de benen te strekken. De volgende stop werd in Bergen op Zoom gehouden. Vanaf hier werd de terugreis ondernomen via Kruiningen en te half negen arriveerde men in bijzonder goede stemming terug in Axel na een prachtige dag. SCHOOLREIS Donderdag vertrokken de 4e, 5e en 6e klas van de Lagere School voor een schoolreis naar België. Onder leiding van de onderwij zers en enkele ouders vertrok men naar Brus sel waar onder andere het vliegveld Zavetem met een bezoek werd vereerd. Ook 't Afrika- museum werd bezichtigd waar de kinderen vele leerzame indrukken opdeden. De terug reis liep via Antwerpen, waar bij speeltuin „De Koekoek" werd halt gehouden. Vervol gens werd besloten om eens door de voet gangerstunnel van Antwerpen te gaan wat bij de kinderen bijzonder in de smaak viel. Ook de nodige traktaties en verversingen werden natuurlijk niet vergeten. Vermoeid maar boordevol indrukken kwam men weer in Axel aan. AFSCHEID Vrijdag namen de kinderen van de 4e klas van de R.K. Lagere School afscheid van hun onderwijzer, de heer T. van de Berg. Diverse waardevolle cadeaux vielen hem ten deel ter wijl de bloemstukken ook niet ontbraken. GESLAAGD Aan het Koninklijk Technicum P.B.N.A. slaagden dezer dagen o.a. D. A. Haak, Axel, voor Adspirant bouwkun dig opzichter-tekenaar. J. P. van Driel, Axel, voor Bouwkundig op zichter-tekenaar (le ged.) G. M. Koekkoek, Axel, voor Cultuurtech nisch uitvoerder (le ged.) Voor het Staatsexamen akte N 3 te 's Her togenbosch slaagde onze stadgenoot de heer G. D. Zegers, leraar aan de Chr. Lagere Technische School te Axel. UITREIKING GETUIGSCHRIFTEN AAN DE CHR. L.T.S. Vrijdagavond vond in het theorielokaal van de Chr. L.T.S. de uitreiking van de getuig schriften plaats. Hierbij waren vele ouders van de geslaagde leerlingen aanwezig. De voorzitter, de heer M. Brandes opende de bijeenkomst met het lezen van Rom.12 9-31, waarna hij voorging in gebed. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter zijn vreugde uit dat een zo groot aantal met goed gevolg de school gaat verlaten. Hierna volgde de uitreiking van de getuig schriften. De heer Brandes feliciteerde de geslaagden en spoorde hen aan ook na het behalen van dit getuigschrift de studie voort te zetten en zich verder te bekwamen, hiervoor zijn vele mogelijkheden. Ook de direkteur van de school, de heer M. 't Gilde feliciteerde de leerlingen met het behaalde resultaat. De eerste stap is hiermee gedaan, dit is de grond voor verdere ontwik keling. Men moet niet denken dat men nu klaar is, er is grote vraag naar vaklui, maar dan ook goed geschoolde vaklui in deze tijd van techniek. In de toekomst zal zeker grote selectie worden toegepast. De mogelijkheid tot verdere studie is er voldoende, zij die de praktijk in gaan kunnen zich verder bekwa men via het Leerlingstelsel. De ouders zou ik willen opwekken wanneer de leerlingen werk op krijgen toe te zien dat dit dan ook wordt gemaakt. De heer van Elsacker, van het Leerlingstelsel, deed ook zijn gelukwensen aan de geslaagden en besprak de mogelijkheden van het deel nemen aan het Leerlingstelsel. Hij sprak de hoop uit dat geen moeheid in het leren zal komen. De leerlingen Jan Doeselaar (timmeren) en Dominicus Verstraeten (metaalbewerken) kregen een boekenbon aangeboden als hoogst- geplaatsten met een gemiddelde 8V3 punt. De voorzitter dankte allen voor hun aanwe zigheid en hoopte dat de volgende uitreiking in de nieuwe school zou kunnen plaatsvinden. Die hoop heb ik reeds meer uitgesproken. Nu ben ik wel optimistisch, er is nog wel geen vergunning voor de bouw van de school, maar deze week is wel bericht gekomen van het departement met toestemming voor de aanleg van de tuin rond de school. Hierna sloot Ds. Pennings deze gezellige bij eenkomst met gebed. De volgende leerlingen behaalden het getuig schrift. Timmeren Rudy C. P. van Acker, Sluiskil (toegelaten tot de U.T.S., Terneuzen); Willem J. van Arenthals, Zaamslag; Marinus de Blaeij, Axel; Martinus Boeije, Axel; Camiel M. Bracke, Axel; Marinus Dieleman, Zaamslag, Reuzenhoek C 29; Marinus Dieleman, Zaam slag, Reuzenhoek C 24; Jan van Doeselaar, Axel; Jacob J. v. Drongelen, Axel; Jacobus den Hamer, Zaamslag; Jacob K. de Koeijer, Zaamslag; Jacob W. Leunis, Axel; Rudy G. Z. de Meij, Zuiddorpe; Theophil A. P. de Reu, Axel; Daniël J. Scheele, Axel; Pieter Schuitvlot, Axel; Eddy Wiemes, Axel; Ja cobus C. den Hamer, Axel. Metaalbewerken Jan van Alten, Zaamslag; Karei J. Beeldens, Axel; Antonius A. C. de Caluwé, Axel; Ja cobus Dekker, Terneuzen (toegelaten tot de U.T.S., Terneuzen); Frangois Dieleman, Axel; Pieter J. v. Eenennaam, Axel; Marcel G. G. v. Haestregt, Axel; Cornelis A. v. d. Jagt, Terneuzen; Jacobus Jansen, Zaamslag (toegelaten tot de U.T.S., Terneuzen); Cor nelis de Jonge, Zaamslag; Jan Koekkoek, Axel; Pieter Koster, Overslag; Alex C. M. Lippens, Axel; Pieter Mechielsen, Axel; Ja cobus de Pooter, Axel; Mattheus de Putter, Zaamslag; Hermanus Pijpelink, Axel; Wil lem Scheele, Zaamslag; Jan v. d. Velde, Axel; Aldert G. Verhelst, Sluiskil; Petrus Verpoorte, Zaamslag (toegelaten tot de U.T.S., Terneuzen); Johannes Vonck, Axel; Dominicus Verstraeten, Axel (toegelaten tot de U.T.S., Terneuzen); Luciën G. van Dorst, Axel (toegelaten tot de U.T.S., Terneuzen). Het getuigschrift voor een Aanvullend Leer jaar Metaalbewerken ontvingen Adriaan K. Dees, Zaamslag; Salomon Nijs- sen, Zaamslag; Hermanus Verstraten, Axel. Voor het getuigschrift van de 2-jarige Semi- parttime B-cursus in Timmeren slaagden Cornelis A. Balkenende, Zaamslag; David Bareman, Zaamslag; Jozef V. A. Brandt, Axel; Frans Buijze, Zaamslag; Simon Buijze, Zaamslag; Krijn D. Hamelink, Zaamslag; Jacobus v. d. Vrede, Zaamslag. Aan leerling L. de Kraker, Axel werd een getuigschrift uitgereikt voor het met goede uitslag hebben gevolgd van de 2-jarige Semi- parttime B-cursus in Metaalbewerken. DIPLOMA-UITREIKING Aan de U.T.S. te Terneuzen werden door Ir. V. Gena in zijn hoedanigheid van vice-voor- zitter van het Schoolbestuur van de U.T.S. de diploma's uitgereikt aan de geslaagden van de cursus meet- en regeltechniek. Hij onder streepte nog eens het belang en de noodzaak van deze opleiding in de zich sterk automati serende industrie. GESLAAGD N.S.M. Sluiskil De heren G. Verhelst, J. Verhaar en Dekker uit Axel; de heer B. de Reu uit Hoek en de heren R. Kieboom en W. Hamelink uit Sas van Gent. Stijfsel- en Glucosefabriek Sas van Gent De heren Engels, Schoenmakers, Remery, Bintink en Haze. Dow Chemical de heer Laureijs, Westdorpe; de heer Doesburg, Axel. Afgewezen geen. GESLAAGD AAN U.T.S. TE TERNEUZEN Definitieve getuigschriften. Afd. elektrotechniek F. Verstraeten, Axel. Afd. bouwkunde C. de Pooter, Axel. Afd. werktuigbouwkunde J. Hollebek C. Sey J. W. de Feijter, allen te Axel. Voorlopige getuigschriften Afd. elektrotechniek A. Ruijtenburg en A. Verbraeken, beiden te Axel. Afd. bouwkunde J. de Feijter en E. Sorber, beiden te Axel. Toegelaten tot schakelklas L. G. van Dorst, D. L. Verstraeten, J. J. Oppeneer, J. G. van de Bos, E. J. M. van der Linden, R. C. P. van Acker, allen te Axel. Toegelaten tot de eerste klas J. Jager, P. R. v. d. Bilt, C. D. Hamelink, A. D. Overdulve, A. van Dixhoorn, allen te Axel. Predikbeurten ZONDAG 10 JULI 1966 Ned. Herv. Kerk 8.45 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings Geref. Kerk (Kerkdreef) 10.00 u. en 3.00 u. Ds. van Dooren Geref. Kerk (Pironstraat) 10.00 en 3.00 uur Ds. J. Th. Heemskerk Geref. Gemeente 10.00 en 2.30 uur Lees- dienst. Zondagsdiensten R.K. Kerk H. Gregorius de Grote, Walstraat 29 7.30 uur; 9.00 uur; 10.30 uur; 5.30 uur. Zondagsdienst artsen 9-10 JULI Dokter Schiltman Zeehengelconcours in Terneuzen Zaterdag om half twaalf start in Terneuzen het negende internationale zeehengelconcours, georganiseerd door de hengelsportvereniging Ontspanning na Inspanning. Donderdag avond heeft de eerste en vrijdagavond de tweede loting plaats gevonden voor de plaats nummers van de deelnemers. Vrijdagavond zijn ook de plaatsnummers aan de water kant uitgezet, waarna om elf uur zaterdag morgen de laatste mogelijkheid tot inschrij ving verloopt. O.N.I. verwacht weer een grote deelname. Daarom heeft men de jury verzocht assisten tie te willen verlenen bij de inschrijving. De prijzen, die de hengelaars kunnen behalen, zijn o.a. vijf merkrijwielen. Jongetje (5) verdronken Maandigmiddag omstreeks kwart over vijf is een achtjarig jongetje verdronken in een kreek langs de Molendijk in zijn woonplaats Hoek. Hij reed op zijn fietsje over de Molen dijk en is vermoedelijk van de helling in het water gegleden. Hoewel men erin slaagde het jongetje vrij kort na het ongeval weer op het droge te krijgen, mocht kunstmatige adem haling niet meer baten. Het ongeluk gebeur de op ongeveer een halve kilometer van het ouderlijk huis van het jongetje. Matroos (15) overboord De jonge, vijftienjarige matroos eerste klas E. Verberkmoes uit Spui (gemeente Axel) is bij werkzaamheden op het achterschip van het Nederlandse m.s. Elly, groot 986 ton, ter hoogte van de Vlakense loswal in het Kanaal door Zuid-Beveland te water geraakt en ver dronken. Juist op dit moment passeerde het schip Rijn-Schelde YII uit Antwerpen. Het schip maakte met deze bemanning voor het eerst een vaart van Duisburg naar Ter neuzen en was geladen met mijnsteen. Er werd lange tijd gedregd. Na ongeveer een kwartier zoeken werd het stoffelijk overschot bovengehaald, waarna het naar Kruiningen werd overgebracht. Twee jongens in zee verdronken Twee uit Maastricht afkomstige jongemannen zijn dinsdagmorgen in de zee bij Vrouwen polder verdronken. De rijkspolitie te water uit Wemeldinge haalde 's avonds respectieve lijk om-kwart over tien en om half elf hun lichamen uit het water bij de dijk op. De jongemannen, de 20-jarige D. en de 17- jarige L. maakten deel uit van een groep van 42 jongeren van de Stichting Jan Baptist uit Maastricht voor zorg aan geestelijk minder- validen. De groep kampeerde op het terrein van staatsbosbeheer in de kampeerboerderij tussen Veere en Vrouwenpolder. Het was voor het eerst, dat de stichting met een groep voor lange tijd - in dit geval veertien da gen - uit ging. Men had tot nu toe slechts dagtochten gemaakt. Zeeland 52 pCt. eigen woningbezit Zeeland telde per 1 januari j.l. 89.600 wo ningen, waarvan het merendeel 52% door de eigenaar bewoond werd. Voorts was van deze woningvoorraad 21% eigendom van rijk, gemeente of corporaties, terwijl de rest 27% particuliere huurwoningen wa ren. Deze mededeling deed minister Bogaers in zijn mondeling overleg met de vaste com missie voor volkshuisvesting uit de tweede kamer over de aangekondigde grotere vrij heid op het gebied van het bouw-, huur- en woonruimtebeleid. Van de „vrij gegeven provincie met Groningen, Friesland, Drente en Limburg had Zeeland hiermee het groots te percentage eigen woningbezit. Kantoorhouder Sluiskil 25 jaar bij PTT De heer M. J. M. van Nispen, beheerder van het Sluiskilse hulp-postkantoor, vierde don derdag zijn 25-jarig ambtsjubileum. In 1941 kwam hij in Oud-Gastel als tijdelijke kracht bij de posterijen in dienst. Sinds 1958 is hij kantoorhouder in Sluiskil. De heer Van Nispen is, zoals hij zelf zegt, „er in Sluiskil aardig ingegroeid". Toen de onteigeningen ten behoeve van de kanaal- verbredingswerken op gang kwamen, maakte hij deel uit van de commissie die de belangen van de Sluiskilse bevolking behartigde. Sinds enkele jaren is hij penningmeester en organi sator van het comité rijtour Ouden van Dagen, terwijl hij sinds vorig jaar de bevol king van Sluiskil vertegenwoordigt in de Ter- neuzense gemeenteraad. Twee Surinaamse priesters zoeken hulp in Zeeland. In de Triniteitskerk en in de St.-Willibror- duskerk alhier zullen op zondag 10 juli twee Surinaamse priesters preken. Deze priesters, André Bérénos en Rudolf Lim A Po voltooi den hun priesterstudie in Brazilië in 1955. Sindsdien zijn zij werkzaam in een van de armste gebieden van dat land, in de staat Bahia in Ncord-oost Brasilië. Geholpen door hun landgenoten in Suriname hebben zij de reis naar Nederland kunnen maken om hier steun te vinden voor hun werk, dat bestaat uit verpleging en onderwijs en het bestrijden van de honger. In een bisdom dat anderhalf maal zo groot is als Nederland en een bevol king heeft van 220.000 zielen zijn slechts zeven priesters beschikbaar. Het gaat hen erom zoveel mogelijk geld bijeen te brengen om hun werk in een gebied dat ten westen van de rivier San Francisco ligt, te kunnen voortzetten. De KRO zal op 18 juli (om 15.00 uur) een uitzending besteden aan het werk van deze priesters waarin naar voren zal worden ge bracht waarin hun nood bestaat. Onderzoek naar verdere exportmogelijkheden Zeeuwse bedrijfsleven. Het rijksconsulentschap voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme in Zeeland wil samen met de centrale kamer voor handelsbevor dering en het dagelijks bestuur van het „Zeelandcomité" dit najaar een aktie begin nen ter stimulering van de export in de pro- duktieve sector van het Zeeuwse midden- en kleinbedrijf. Men overweegt een schriftelijk onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de export nu verzorgd wordt en naar de latente mogelijk heden voor exportvergroting. De initiatiefnemers voor de aktie achten een efficiënte organisatie noodzakelijk voor de ontsluiting van nieuwe afzetbronnen. Vlastelerswedstrijd De door de r.-k. Zeeuwsch-Vlaamse Vlas- sersbond georganiseerde vlastelerswedstrijd om het beste perceel vlas van Zeeuwsch- Vlaanderen heeft de volgende uitslag 1. Urb. Buyse Zuiddorpe 2. A. Matthijs, Koewacht 3. M. Veraert, IJzendijke 4. A. Verhagen, Groede 5. A. Verplancke, Nieuwvliet6. L. Steyaert, Graauw 7. Fa. Herman-Smet, Koewacht.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 2