Commissaris der Koningin opende Waterschapshuis van het Axeler Ambacht Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 9 JULI 1966 80e Jaargang no. 41 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Donderdag is het fraaie semi-permanente ge bouw aan de Burchtlaan door het gemeente bestuur van Axel aan het waterschap Axeler Ambacht overgedragen, waarna het gebouw door de commissaris der Koningin officiéél werd geopend. Voor deze overdracht en opening waren de hoofdingelanden, de gezworenen met de dijk graaf de heer P. van Hoeve, de personeels leden en een groot aantal genodigden in „Het Centrum" bijeengekomen. De dijkgraaf sprak een openingswoord, waar bij hij zich persoonlijk tot vele der genodigden wendde. Mijnheer de Commissaris van de Koningin, Toen U in de loop van de maand april mij een onderhoud toestond, wat van mijn kant beoogde U te verzoeken de officiële opening te willen verrichten van ons Waterschapshuis, reageerde U met de opmerking „De opening van het Huis van de Verenigde Mijnheer Dekker, U, als voorzitter van de Zeeuwse Water- schapsbond, hebt, ik zou haast zeggen, na tuurlijk, belangstelling voor het wel en wee van de waterschappen in Zeeland. Dat U op deze, voor ons Ambacht zo belangrijke dag aanwezig bent, verheugt ons zeer. Hartelijk welkom, mijnheer Dekker. Heren Statenleden, U bent als lid van het College, dat op het gebied van de Waterschappen wetgever is, uiteraard zeer geïnteresseerd in uw geestes kinderen. En ik stel mij voor, dat het, althans voor 2 Uwer, voldoening geeft, dat U hebt mogen meewerken in juli 1964 als lid van het vorige college, aan de tot stand koming van o.a. het Axeler-Ambacht. En wanneer er ooit een reglementsherziening noodzakelijk is, dan mag ik die in Uw wel willende aandacht aanbevelen. Heren, hartelijk welkom. Het fraaie gebouw bij de opening met de Nederlandse en Zeeuwse vlag in top. Braakmanpolders heeft natuurlijk consequen ties". En inderdaad, mijnheer de Commissaris, dat feit gaf ons de moed U ook te vragen om deze officiële handeling bij ons te verrichten. En wanneer ik mij de verschillende kranten berichten herinner, waarin bijna dagelijks vermeld staat, dat U wel ergens of het een öf het ander hebt geopend in de provincie, dan heb ik bewondering voor de moed, die U steeds op kunt brengen. Daarom, mijnheer de Commissaris!, waar deren wij het des te meer, dat U vanmiddag aan ons verzoek wilt voldoen en door Uw aanwezigheid aan deze bijeenkomst luister wilt bijzetten. Ik hoop, dat U in Uw hart toch altijd nog wel ergens een zwak plekje zult hebben voor de waterschappen, die per 1 januari 1965 zijn tot stand gekomen en die een steuntje in de rug zo nu en dan heus wel nodig heb ben. Ik wil ook tegen deze achtergrond Uw aanwezigheid zien. Mijnheer de Commissaris, zeer hartelijk wel kom. Mijnheer de Burgemeester van Axel, U hebt bij de installatie van de Algemene Vergadering van ons Waterschap op 12 jan. 1965 gezegd, dat de Gemeente Axel als plaats van vestiging van het Axeler-Ambacht haar volle medewerking zou verlenen vooral in de opbouw-periode. En ik mag konstateren, dat U uw woord gestand hebt gedaan. U hebt met enthousiasme meegedacht, hoe onze huisvesting, al is het voorlopig, gereali seerd zou kunnen worden en de oplossing mogen wij vandaag aanschouwen. Mijnheer de Burgemeester, hartelijk welkom. Mijnheer van der Hoeven, Het is ons bekend, dat U druk bezet bent en daarom was de verrassing te groter, toen wij uw kaart terug ontvingen, dat U zoudt ko men. U bent voorzitter van de Unie van Waterschapsbonden, en de „Unie" is een be grip voor ons, reden waarom wij ons zeer vereerd gevoelen met uw aanwezigheid. Mijn heer van der Hoeven, een welgemeend wel kom. Mijnheer de Beyl, Ook U, als H.I.D. van de Provinciale Wa terstaat, bent hartelijk welkom, op deze bij eenkomst. Met uw Dienst zijn eveneens de kontakten intensief en van prettige aard. Ho- penlijk kunnen ze op dezelfde wijze gekon- tinueerd wprden. Mijnheer Gallé, U kent velen in dit gezelschap en velen ken nen U. Ik weet, dat U met geestdrift ons ver zoek hebt aanvaard om voor ons het woord te voeren. Wij zijn zeer benieuwd. Hartelijk welkom. Mijnheer Beenhakker, Ook U bent geen onbekende in deze streek uit hoofde van uw VToegere werkkring bij Rijkswaterstaat. Wij zijn dankbaar, dat U voor ons het wapen hebt ontworpen en dat U bereid bent, daarop een toelichting te ge ven. Hartelijk welkom, mijnheer Beenhakker. Mijnheer Kosters, U bent als le waarnemend Griffier van de Staten van Zeeland in de plaats van de Grif fier, Dr. v. d. Wel, aanwezig. In een andere funktie, nl. als Chef van de 2e Afdeling van de Provinciale Griffie, is er veel overleg met U, die van aangename aard zijn. Ik hoop, dat dit bestendigd mag worden. Mijnheer Kosters, hartelijk welkom. Ik verheug mij, Heren Hoofdingelanden, dat U, voorzover U daartoe in staat was, aan wezig bent. Ik kan niet nalaten in het bijzonder te ver welkomen onze oud-gezworene dhr. Rijpstra. Wij waarderen het in hoge mafte, Burge meester, dat U de reis vanuit Almelo naar Axel hebt gemaakt om met ons het blijde feit van de opening van ons Waterschapshuis mee te vieren. U hebt als lid van het Dagelijks Bestuur intensief meegewerkt aan de tot standkoming hiervan. Heren Collega-Dijkgraven en Plaatsvervan- gend-Dijkgraven, mijnheer Staal, mijnheer de Jonge, mijnheer de Badts, hartelijk wel kom. Ik verwelkom U, heren van Waes en Kesbeke, burgemeester van resp. Westdorpe en Zuid- dorpe. Mijnheer de Wethouder en mijnheer de Gemeente-Sekretaris van Axel. Mag ik verwelkomen U Heren van de Rijks waterstaat, van de Pro. Waterstaat, U mijn heer de Rijkslandbouwkonsulent. U heren vertegenwoordigers, resp. direkteu- ren van Waterschapsbank, Raiffeisenhank Terneuzen en Boerenleenbank Axel. Kapitein Warneke als plaatsvervanger van de Distriktskommandant van de Rijkspolitie, Korps-chef van Ooyen van de Gemeente politie Terneuzen, Groepskommandant Schat- born van de Rijkspolitie te Axel. Tenslotte, mijn Heren, mag ik U allen een welgemeend en hartelijk welkom toeroepen. Ik wil hiermee volstaan, mijne heren, en ruim baan maken voor de andere heren sprekers en daartoe direkt het.woord verlenen aan de heer Burgemeester van Axel voor de over dracht van het Waterschapshuis door de Gemeente Axel aan het Waterschap Axeler- Ambacht. De Burgemeester spreekt Hierna ging de burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke, tot de overdracht over Toen het waterschap in maart 1965 het ver zoek om onderdak in Axel tot het gemeente bestuur richtte, hebben B. en W. niet geaar zeld daaraan medewerking te verlenen. Wij beschikken in Axel over weinig ruimte voor kantoren en moesten het dus in nieuwbouw gaan zoeken, aldus de heer Van Dijke. De raad nam het besluit om een semi-permanent gebouw beschikbaar te stellen. Dit was voor de gemeente een grote investering, n.l. een bedrag van 250.000, Tijdens de bouw hebben wij ondanks de be perkte ruimte in het gemeentehuis enige plaats weten te vinden om het waterschap een tijdelijk onderkomen te geven. Deze „inwo ning" is in goede harmonie verlopen. De burgemeester bracht dank aan de archi tecten en aan de dienst van bouw- en wo ningtoezicht in Oost Zeeuws-Vlaanderen voor de goede zorgen die aan de bouw zijn besteed. Hij dankte ook de aannemer en onderaan nemers voor de goede afwerking. De huur van het gebouw is ingegaan op 1 juni van dit jaar. Het burgerlijk wetboek zegt dat kleine dage lijkse reparaties voor rekening van de huur der komen. Toch zullen B. en W. hier geen sleutelgeld vragen zoals hier en daar gebrui kelijk is. Wij vertrouwen op een goede be woning, zoals dat een goed waterschap be taamt. Hierna overhandigde de burgemeester de sleutel aan de dijkgraaf. Chèque van 1000, - De heer Van Hoeve, de dijkgraaf, sloot zich aan bij de woorden van dank aan bouw- en woningtoezicht en aan de architecten en de aannemer. In de krant hebben wij gelezen dat men tot uitbreiding van het carillon wil ko men. Als bewijs van dank voor de goede sa menwerking wil het waterschap voor dat doel 1000, - aanbieden. De burgemeester nam de chèque met een woord van dank in ontvangst. Mr. Van Aartsen aan het woord De commissaris der koningin, de heer Van Aartsen, zei met genoegen gevolg te hebben gegeven aan de uitnodiging om het nieuwe waterschapshuis te openen. Het Axeler Am bacht verkeert nu in de gelukkige omstan digheid een eigen huis te bezitten. Veel is hieraan voorafgegaan in eigen kring, maar ook bij de gemeente en in Ged. Staten. Wanneer men van concentratie van water schappen spreekt, dan is dat geen nieuwe zaak. Dit blijkt wel uit het boek van dr. Galle. Toch heeft het veel moeite gekost deze con centratie in Zeeuws-Vlaanderen tot stand te brengen. De commissaris wees erop dat men vier eeuwen geleden reeds over concentratie dacht. Hij gaf een historisch overzicht en herinnerde eraan dat de ramp van 1953 een versnelling van het proces tot gevolg had. Nu alles zo ver is, lijkt dat spreker een gelukwens waard voor de provincie en voor de waterschappen. Mr. Van Aartsen bood zijn beste wensen aan bij de opening van dit waterschapshuis. Hij sprak de hoop uit dat men in dit nieuwe ge bouw de moeilijke taak tot goede resultaten zou weten te voeren. De commissaris verklaarde daarmee het huis voor geopend. Gelukwensen en cadeaux De heer Dekker, voorzitter van de Zeeuwse waterschapsbond, bracht namens deze bond de felicitaties over en bood een waskrijtteke- ning van Henk Kogge aan, voorstellende de nieuwe vestiging in het Zuid-Sloe van de maatschappij „De Schelde". Notaris De Graaf feliciteerde het bestuur namens de hoofdingelanden en bood sym bolisch een kaart aan van Oost- en West- Staatsvlaanderen. (Deze kaart was reeds in het gebouw opgehangen). De heer W. P. J. Staal, dijkgraaf van het Hulster Ambacht, bood zijn gelukwensen aan en ging nader in op de samenwerking die er tussen de beide waterschappen bestaat en bood een fraai dienblad aan. De griffier de heer Kuzee sprak de geluk wensen uit namens het gehele personeel en bood de reeds in het gebouw aangebrachte elektrische windwijzer aan. De dijkgraaf dankte de sprekers voor de ge lukwensen en voor de cadeaux. In de pauze werd koffie geserveerd. De typiste mej. Matthijsse bood de commissaris het eerste suikerzakje aan met het water schapswapen er op. Het Wapen Na de pauze sprak dr. P. H. Gallé een uit voerige rede uit over „Stad en ambacht waterschap en gemeente". (Wij hopen op deze interessante causerie nog nader terug te komen. Red.). Ir. A. J. Beenhakker uit Den Haag gaf een uiteenzetting over de betekenis van het bij koninklijk besluit verleende waterschaps wapen. Hierna sloot de dijkgraaf de bijeenkomst en vertrok het gezelschap naar de Burchtlaan voor de opening. De sleutel van het nieuwe gebouw werd aan de commissaris aangeboden door de kleine Magda Koek, jongste dochter van de ontvan ger-le ambtenaar ter Griffie van het Water schap. Een druk bezochte receptie vormde het be sluit van deze voor Axel en voor het water schap zo belangrijke dag. Magda Koek biedt Mr. van Aartsen de sleutel aan. AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1