44. Weststraat van John F. Kennedyplein tot Kerkdreef: tweezijdig wachtverbod. Weststraat, van Kerkdreef tot Noord- straat: wachtverbod aan noordzijde, dus aan de zijde van de winkel van van Cruij- ningen. Weststraat, van Noordstraat tot Zee straat: éénrichtingsverkeer in oostelijke richting, dus in de richting van de Markt, tweezijdig wachtverbod. 45. Wilhelminastraat, wachtverbod noord zijde, dus aan de zijde van de pastorieën en Graanhandel Dieleman, dit wachtver bod geldt ook voor het gedeelte van de Wilhelminastraat waar deze in twee rij banen is gesplitst. 46. Zeestraat, éénrichtingsverkeer in zui delijke richting, dus in de richting van de Oranjestraat: wachtverbod oostzijde, dus aan de zijde van groentehandel Vinke. 47. Zuidsingel, van de Rooseveltlaan tot de Ghurchill-laan: éénrichtingsverkeer in genoemde d.w.z. zuidelijke richting. Axel, juni 1966 Burgemeester en wethouders SPORT Voetbal JUNIOREN-TOURNOOI V.V.-„AXEL" Zaterdag en zondag heeft de Jeugdcommissie van de V.V.-„Axel" een Junioren-toumooi georganiseerd, dat ondanks de vele regen op zaterdag toch goed geslaagd is. Zaterdag waren het de B-junioren die elkaar bekampten en de vele regen die er viel werd er met groot enthousiasme gespeeld. Axel en Corn Boys eindigden beiden gelijk en strafschoppen moesten hier beslissen wie win naar zou worden. Deze vielen uit ten gunste van de Axelse B-junioren. Zondag waren het de A-junioren die binnen de lijnen traden. Ook hier bleef de spanning tot de laatste wedstrijd, die gespeeld moest worden tussen Axel en Hontenisse dat in het bezit was van de fraaie wisselbeker. Beide ploegen hadden 5 punten, maar de royale 5-0 zege van Axel liet geen twijfel bestaan wie de sterkste was. Hontenisse en Vogelwaarde moesten straf schoppen nemen voor de 2e plaats. Vogel waarde won hier. Lijst van Burgemeesters van (Vervolg) Axel en Neuzen JAARLIJKSE WAARSCHUWING ZORG DAT UW VOEDSEL U NIET ZIEK MAAKT Zomerdiarree, ook wel buikgriep genoemd, is een infectie, die veel voorkomt in het warme jaargetijde. Zij wordt veroorzaakt door sal monellabacteriën. Deze salmonellose, zoals de ziekte eigenlijk heet, is een typische voedsel- infectie. Zij doet zich vooral in de zomer gel den, omdat de ziektekiemen een warme om geving nodig hebben om zich te vermenig vuldigen. Het is juist het grote aantal salmo nella-bacteriën dat ons ziek maakt. In ons land veroorzaken vooral vlees en vleeswaren deze voedselvergiftiging. Geen reden overi gens om ze niet meer te gebruiken, maar wèl om er op de juiste wijze mee om te gaan. Voorkom de verspreiding van ziektekiemen door een goede keukenhygiëne. was altijd uw handen met water en zeep vóór u 'het eten gaat klaarmaken - ook in de vakantie Gebruik een aparte doek in uw keuken als handdoek en zorg ervoor, dat die handdoek schoon is. Papieren hand doekjes zijn dus eigenlijk wel gemakkelijk. laat zo min mogelijk thee- en vaatdoeken vuil in de keuken slingeren. Spoel ze uit en droog ze vlug als het kan in de zon. Voorkom vermenigvuldiging van ziektekiemen in het voedsel door koeling of door verhitting. bewaar vers vlees zo kort mogelijk rauw, tenzij u het gekoeld kunt bewaren en ook dan niet langer dan 2 dagen. Vleeswaren mogen alleen gekoeld bewaard worden. Hebt u geen koelkast, gebruik ze dan nog dezelfde dag. door koken en door bakken worden alle bacteriën gedood. Kies daarom bij voorkeur vlees, dat door en door gaar gegeten wordt, vooral als u voor enkele dagen tegelijk vlees koopt. Proef geen rauw gehakt. Ook het „broodje tartaar" is niet te vertrouwen. plastic verpakkingsmateriaal houdt de kleur van het vlees goed, maar weert of vertraagt het bederf niet. Neem het vlees daarom, zodra u het in huis hebt, uit de papieren of plastic verpakking. koel resten zo vlug mogelijk af in een open pan (eventueel in een bak met koud water) onder af en toe roeren. Zet ze uitsluitend afgekoeld in de koelkast. Verwerk geen resten door vers gekookt voedsel. Wees heel precies met resten voedsel van de vorige dag. Als u hun uiterlijk, geur en smaak ook maar even niet vertrouwt, gooi ze dan weg, hoe jammer u dat ook moogt vinden. Wanneer u in een restaurant eet zult u moeten vertrouwen, dat de hygiëne in de keuken vol doende is en dat de gerechten, die daarvoor in aanmerking komen, inderdaad gekoeld be waard zijn. Alle hotels, cafees en restaurants ontvangen ook dit jaar een circulaire van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding over het voor komen van voedselvergiftigingen. Gebruikt u iets aan een stalletje dan kunt u mede toezien op de hygiëne. Een slaatje, dat u bestelt, behoort - terwijl u erbij staat - uit de koelkast of koelvitrine te worden ge haald. Gebeurt dit niet dan kunt u beter iets bestellen dat „door en door" verhit wordt, ter wijl u erbij staat, zoals croquet, gehaktbal of patates frites. De slagers hebben een aan de aard van hun bedrijf aangepaste waarschuwing gekregen van de Veterinaire Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid. Ook hier is de belangrijkste aanbeveling dat vlees en vleeswaren voort durend in koelcel of koelvitrine bewaard moe ten worden. Als consument kunt u hier toe zien. Uitslagen B-junioren Axel - H.V.V. '24 7-0 Corn Boys - Aardenburg 4-3 H.V.V. '24 - Hontenisse 0—1 Axel - Corn Boys 1-1 Hontenisse - Aardenburg 0-3 (.V.V. '24 - Corn Boys 0-1 lontenisse - Axel 2-3 H.V.V. '24 - Aardenburg 0-3 Corn Boys - Hontenisse 4-0 Axel - Aardenburg 3-0 Eindstand 1. Axel 7 pnt.; 2. Corn Boys 7 pnt.; 3. Aar denburg 4 pnt.; 4. Hontenisse 2 pnt.; 5. H.V.V. '24 0 punten. Uitslagen A-junioren Axel I - Axel II 4 0 Vogelwaarde H.V.V. '24 1 0 Axel II - Hontenisse 0-2 Axel I - Vogelwaarde 2-0 H.V.V. '24 - Hontenisse 0-1 Axel II - Vogelwaarde 0-3 Axel I - H.V.V. '24 0-0 Hontenisse - Vogelwaarde 0-0 Axel II-H.V.V.'24 1-4 Axel I - Hontenisse 5-0 Eindstand 1. Axel I 7 pnt.; 2. Vogelwaarde 5 pnt.; 3. Hontenisse 5 pnt.; 4. H.V.V. '24 3 pnt.; 5. Axel II 0 punten. Bij de wedstrijden voor A-junioren was geen der tegenstanders bij machte het Axelse doel te doorboren.. Zo kwam Axel met een doelgemiddelde van 11-0 uit dit tournooi te voorschijn. Judo JUDO CLUBKAMPIOENSCHAPPEN Zaterdag zijn in het Gezellenhuis wedstrijden gehouden om het individuele kampioenschap van de Judoschool „Delta" in de verschillen de categoriën. Hiervoor waren 84 judoka's uit geheel Z. Vlaanderen aanwezig. Uit 7 plaatsen, waren de beste twee judoka's in elke categorie reeds geselecteerd, zodat in Axel de beste judoka's op de mat verschenen. Bij de jeugd was het P. de Graeve uit St.- Jansteen die na een spannende finalepartij te gen A. Tieleman uit Kloosterzande de titel wist te veroveren. Bij de aspiranten was het C. de Putter uit Hoek die in de finale de sterke C. Haak uit Terneuzen een nederlaag toebracht. De junioren-kampioen werd H. Sijs uit Axel, die de finale op beslissing van de scheids rechter won van de bruine band Simpelaar uit Terneuzen. De in uitstekende vorm verkerende lichtge wicht senior J. Kegels behaalde op een ge makkelijke wijze de titel in zijn klasse. De middengewichten leverden felle strijd, maar de le dan Rossmadl uit Hulst wist in een spannende finale van A. de Bokx uit Terneuzen te winnen. De zwaargewichttitel ging naar D. Guequierre uit Terneuzen, die in de finale van Christiaan- sen uit Oostburg won. De strijd om de titel alle categoriën was zeker wel de grote verrassing. J. Kegels die pas kampioen was geworden in de lichtgewicht categorie, verraste zeker door reeds in de eerste seconden de zwaargewicht kampioen D. Guequierre met een fantastische schouderworp te overwinnen. Na afloop van deze wedstrijden werd een spectaculaire jiu-jitsu-demonstratie te zien gegeven door de heren F. Buijze en A. de Koeijer. Hierna reikte de leraar van de sportschool „Delta" de heer G. de Moor de prijzen uit en dankte de jury die bestond uit de heren Dr. Boland, J. de Bokx en R. van Kolk, voor hun medewerking aan het doen slagen van deze kampioenschappen. De gecommitteerden van de Staten Gen. moesten zich naar Sluis begeven en aldaar zo spoedig mogelijk ten overstaan van de officier van die stad op de gebruikelijke wijze de magistraat vernieuwen plus de burgemeester van den Vrijen verder overal in andere ste den en plaatsen in Vlaanderen onder het res sort van de Staat de resp. magistraten ver nieuwen tot aan Hulst en Hulsterambacht, nemende de gequalificeerdste, deugdsaemste en vreetsaemste personen en op alles wel let tende, dat de voorsteden en plaatsen met goe de eenigheit geregeert mogen worden. 1714 Andries van der Poest (Neuzen) 1715 Jacobus de Lozanne (Axel) 1716 Andries van der Poest (Neuzen) 1717 Matthijs Lammens (Axel) 1718 Paulus Biscop (Neuzen) 1719 Matthijs Lammens (Axel) 1720 Andries van der Poest (Neuzen) 1721 Matthijs Lammens (Axel) 1722 Paulus Biscop (Neuzen) 1723 Jan de Vassy (Axel) 1724 Andries van der Poest (Neuzen) 1725 Matthijs Lammens (Axel) 1726 Paulus Biscop (Neuzen) 1727 Matthijs Lammens (Axel) 1728 Paulus Biscop (Neuzen) 1729 Matthijs Lammens (Axel) 1730 Guill. Alvarez Junior (Neuzen) 1731 Matthijs Lammens (Axel) 1732 Guillaem Alvarez (Neuzen) 1733 Matthijs Lammens (Axel) 1734 Paulus Biscop (Neuzen) 1735 Matthijs Lammens (Axel) 1736 Guillaem Alvarèz (Neuzen) 1737 Hendrik van Gene (Axel) 1738 Paulus Biscop (Neuzen) 1739 Hendrik van Geene (Axel) 1740 Paulus Biscop (Neuzen) 1741 Hendrik de Smidt (Axel) 1742 Paulus Biscop .(Neuzen) 1743 Hendrik de Smidt (Axel) 1744 Paulus Biscop (Neuzen) 1745 Hendrik de Smidt (Axel) 1746 Dirk van Bronkhorst (Neuzen) verwarring door Franse inval 1747 In 1749 trad Daniel van de Wege af als bur gemeester van Neuzen. 1750 Jan van Campenhout (Axel) 26 jan. 1750 Guillaem Alvarez (Neuzen) 6 aug. Vanaf nu werden de burgemeesers benoemd voor de tijd van 2 jaar. 1751 Hendrik de Smidt (Axel) 1753 Guill. Alvarez, heer van Westdorpe (Neuzen) 1755 Cornelis van Campenhout (Axel) 1757 Pieter Klaassen (Neuzen) 1759 Corn, van Campenhout (Axel) 1761 Guill. Alvarez junior (Neuzen) 1763 Cornelis van Campenhout (Axel) 1765 Guill. Alvarez (Neuzen) 1767 Levinus Hoelands (Axel) 1769 Michiel Scheele (Neuzen) 1771 Levinus Hoelands (Axel) 1773 Michiel Scheele (Neuzen) 1775 Josias Paulus (Axel) 1777 Jacobus Verlinde (Neuzen) 1779 Josias Paulus (Axel) 1781 Jacobus Verlinde (geuzen) 1783 Josias Paulus (Axel) 1785 Pieter Alvarez junior (Neuzen) Over Axel alleen 1789 - 1794 Pieter de Jonge 1794- 1802 Maire Jozias Paulus 1802- 1806 J. A. K. Stroes 1806 - 1808 A. F. Lammens 1808- 1812 J. Hoelands 1812 - 1815 Simon Dronkers 1815-1817 C. Hisser 4 januari 1817 2 februari 1830 A. J. Paulus 21 april 1831 - juni 1840 P. A. van Dishoeck 16 april 1841—maart 1844 Johannes Noske juni 1844 mei 1848 Jacobus Jansen 1848 - 1853 Hubertus van Diggelen juni 1853- 10 december 1876 H. I. van Eek 14 februari 1877 - 2 juli 1880 Jonkheer Mr. L. Schorey 28 juli 1880- 1 april 1886 Mr. F. Ooster 1 april 1886 - 10 juli 1890 Jonkh. Mr. J. H. Quarles van Ufford 7 september 1890 27 augustus 1908 D. J. Oggel 19 november 1908 - april 1912 J. H. Huizinga 1912- 1921 L. J. den Hollander 16 december 1921 13 mei 1941 F. Blok 1941-1944 P. M. Smallegange september 1944 20 febr. 1946 P. L. D. J. van Oeveren (loco burgem.) 20 februari 1946 28 mei 1960 P. L. D. van Oeveren 9 september 1959 r- 1 januari 1961 A. J. M. Kesbeke (loco burgem.) 1 januari 1961 heden M. K. van Dijke. EEN DAG moet ook IN DE ZON voor uw ogen een genoegen zijn De zon, die nu al enkele dagen duidelijk te kenen van welwillendheid heeft getoond, geeft aanleiding tot optimisme, voor de komende vakantie-maanden. En daar de zon een zeer belangrijke bijdrage tot de instandhouding van onze gezondheid vormt, is dit optimisme tot op zekere hoogte, want we mogen de schadelijke invloed, die zij kan hebben, niet verwaarlozen, gerechtvaardigd. We kennen allemaal de verbranding van de huid, die bij een te lange bestraling kan ontstaan, maar met de nadelige invloed van de zon op onze ogen zijn we niet of nauwelijks op de hoogte. De onzichtbare ultra-violette stralen van de zon kunnen bij een te lange inwerking op het oog tot zeer pijnlijke irritaties van het hoorn vlies leiden. Ook het netvlies kan ernstig be schadigd worden, als men met open ogen in de zon gaat zitten. Een extreem voorbeeld hiervan zijn de vele honderden gevallen van oogbeschadigingen, die altijd weer bij een zonsverduistering optreden, wanneer de men sen de verduisterde vuurgloed van de zon met open ogen hebben bekeken. ALLE VORMEN De meest voor de hand liggende oplossing om onze ogen te beschermen, is bij filmsterren het zo geliefde vermommingsmiddel, de zon nebril. Ook dit jaar is hij er weer in alle vormen en maten, voor ieder gezicht een pas send model. Grote ronde, vierkante, acht- en zeshoekige zonnebrillen, aangepast aan het modebeeld van deze tijd. Zwart-wit geblikte brillen, goed passend bij de Mondriaan-look zijn er in vele vormen en prijsklassen. Bij uw streven, een modieuze en flatterende bril te dragen, mag u echter niet uit het oog verliezen, dat het belangrijker is goed te kun nen zien, dan alleen maar te weten, dat de bril u staat. U moet boven alles de lenzen van de bril als het belangrijkste beschouwen. Opticiens hebben geconstateerd, dat de beste en volledigste bescherming wordt geboden, door neutraal grijze lenzen. Deze absorberen het intensieve zonlicht voldoende en verge makkelijken daardoor 'het zicht, zonder dat zij de natuurlijke kleuren waarop uw ogen zijn ingesteld veranderen. HINDERLIJK Gereflecteerd licht of schittering is het pijn lijke en hinderlijke effect dat ontstaat bij te rugkaatsing van zonlicht door een water oppervlak, door zand of door een nat wegdek. Bij normaal zonlicht is er al vijfmaal zoveel licht aanwezig als wij nodig zouden hebben om goed te kunnen zien. Bij schittering echter wordt dit licht-teveel verdubbeld. De pupillen kunnen zich onmogelijk snel genoeg aanpas sen. U bent dus een ogenblik verblind. Opticiens verklaren, dat de gevolgen van ver blind zijn zeer ernstig kunnen zijn, daar uit onderzoekingen is gebleken, dat indien onze ogen overdag herhaaldelijk aan schittering onderhevig zijn, 't gezichtsvermogen 's avonds met 60% verminderd wordt. Zonnebrillen met gekleurde glazen verkleuren alleen de schittering, zij heffen haar niet op. RIMPELS Een hele dag in de zon, zal de ogen sterk vermoeien, hetgeen vaak lelijke rimpels rond uw ogen veroorzaakt. Polaroid zonnebrillen met „polarizerende" lenzen, die 98% van de schittering wegnemen en bovendien 70% van het intensieve zonlicht verzachten, vergemak kelijken het zicht bij zonlicht. De lenzen in deze zonnebrillen zijn als een „sandwich" in elkaar gezet, met een stukje polarizerend ma teriaal geperst tussen twee opitsch correcte glaslenzen of lenzen van splintervrij plastic. Deze Polaroid lenzen kunnen worden verge leken met een hekwerk. Het dunne polari zerende materiaal bevat een rij onzichtbare spijlen. Wanneer nu een horizontale schitte ring vanaf het water of andere oppervlakten als een bundel tegen het hek valt, wordt het gestopt. Alleen het nuttige licht bereikt uw ogen, zodat u zonder inspanning kunt zien. MIJNHARD I

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 3