OPENBARE VERGADERING LANGS DE SCHELDESTROMEN Frankering bij abonnement AXEL ZATERDAG 25 JUNI 1966 80e Jaargang no. 39 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN van de GEMEENTERAAD van AXEL op DINSDAG, 28 JUNI 1966, des namiddags om 7.00 uur ten stadhuize. AGENDA I. Opening Notulen Ingekomen stukken en mededelingen Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Verdistraat, aan de heer G. Bedet te Terneuzen Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Zuidsingel, aan de heer F. J. Steel te Axel 6. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Savornin Lohmanlaan, aan de heer J. J. Wieland te Axel 7. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Savornin Lohmanlaan, aan de heer J. van Cadsand te Axel 8. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan Mevrouw L. Galle-de Vriese te Brus sel 9. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Elzasstraat, aan de heer J. H. Nieskens te Axel 10. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Joost de Moorstraat, aan de heer C. van Kampen te Axel II. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Bankertstraat (oud-Oost), aan Mejuffrouw A. E. van Kampen te Amsterdam 12. Voorstel tot aankoop van de woning Ju- lianastraat 60 van de heer J. J. Wieland te Axel 13. Voorstel tot verdere aankoop van gron den c.a. van de heren D. en J. Dekker te Axel ten behoeve van het aanleggen van een rijwielpad langs de Zaamslagse- weg, gedeelte van de weg Axel - Zaam- slag, nr. 44 van het Tertiair Wegenplan 14. Voorstel tot aankoop van grond c.a. van Mevrouw E. Haak-de Bokx te Axel ten behoeve van het aanleggen van een rij wielpad langs de Zaamslagseweg, gedeel te van de weg Axel - Zaamslag, nr. 44 van het Tertiair Wegenplan Voorstel tot het vaststellen van de 5e en 6e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1966 Voorstel tot het aangaan van een kas geldlening, groot 600.000, - en in trekking kasgeldleningsbesluit, groot 1.500.000,- Voorstel tot het wijzigen van de Pre- cario- en retributieverordening 1966 Voorstel tot aanvulling van de statuten van de stichting cultureel centrum Axel Rondvraag Sluiting. 15. 16 17. 18. 19. 20. MEDEDELINGEN Wij delen u in antwoord op de door de heer Oggel in de vorige vergadering gestelde vraag over de toestanden in en bij het wacht lokaal van de Z.V.T.M. aan het Szydlowski- plein het volgende mede Het ter zake uitgebrachte rapport door de Rijkspolitie geeft ons geen aanleiding tot het nemen van nadere maatregelen. OVERIGE MEDEDELINGEN a. Bij ons besluit van 24 mei 1966 is de heer L. J. Jobse te Vlissingen benoemd tot maatschappelijk werker, ingaande 1 juli 1966 b. bij ons besluit van 27 mei 1966 is de heer J. Zaman te Axel benoemd tot plantsoen arbeider, ingaande 1 juli 1966 c. bij ons bsluit van 27 mei 1966 is de heer J. Kaijser te Axel benoemd tot werkman in algemene dienst, ingaande 16 mei 1966 Engelse zeeliedenstaking vertraagt aan leg leiding naar Dow Terneuzen De staking van de Engelse zeelieden heeft gezorgd voor vertraging bij de aanleg van de 115 kilometer lange leiding van de Shell - raffinaderijen te Pernis naar het complex van Dow Chemical (Nederland) N.V. te Terneu zen. Er is enige stagnatie bij de aanvoer van materiaal. Medio juni had men met de leiding de Westerschelde willen oversteken. Eerst op 27 juni a.s. zal de leiding door het Hollandsch Diep worden gelegd. Omdat men rekening houdt met beschadiging van de leiding in de toekomst, zullen twee leidingen naast elkaar worden gelegd. Bovendien zullen drie leidin gen door 'het Hollandsch Diep worden ge trokken voor de Nederlandse Staatsmijnen. Op de plaats (nabij Strijen in Zuid-Holland), waar de leidingen zullen oversteken is 't Hol landsch Diep ongeveer 3 kilometer breed en 14 meter diep. De leiding naar Dow dient voor het transport van ethyleen van Pernis naar Terneuzen. Zeeland heeft honderd verpleegsters nodig voor hulpbehoevenden Meisjes met ambitie voor of ervaring in het verpleegvak, bepalen hoeveel hulpbehoevenden in Zeeland door vrienden, buren of ouders moeten worden verzorgd. Zij n.l. zijn verant woordelijk voor een volledige bezetting van alle bedden in de verschillende verpleegtehui zen in de provincie. Er is nog een tekort van honderd verpleegsters. Deze indruk kreeg de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, gisteren tijdens zijn „ronde van Mid den-Zeeland" langs de vijf tehuizen van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen in Midden- Zeeland. Het doel van de ronde was simpel „Je wordt als commissaris met de tehuizen geconfronteerd in allerlei nota's en stukken, dus moet je er ook iets van weten. En deze dag heeft mij minder tijd gekost en beter geïnformeerd dan het bestuderen van een hele stapel stukken en rapporten". Mevrouw Van Aartsen was er ook bij. „Zij heeft een meer dan doorsnee-belangstelling voor.dit werk". Schipper „Catharina" schuldig aan zinken van zijn schip in Terneuzen De Commissie Binnenvaartrampenwet heeft een onderzoek ingesteld naar het zinken van het met zand beladen motorschip „Catharina" na he stoten op de westelijke havendam bij het binnenlopen van de haven van Terneuzen en heeft van dit onderzoek verslag uitge bracht. De commissie komt in dit verslag tot de conclusie, dat het schip te diep geladen was, hetgeen overigens niet verboden is voor de Westerschelde, maar wel voor de kanaal- arm van de buitenhaven van Terneuzen. De commissie is van mening, dat de schipper van de „Catharina" door met dit moeilijk bestuur bare schip bij ebstroom de Oostbuitenhaven van Terneuzen binnen te lopen te veel risico heeft genomen en dat hij daarom schuldig is aan het ongeval. Twee Hulstenaars ernstig gewond bij aanrijding Op de kruising van de Absdaalseweg en de Nieuwe Rijksrondweg te Hulst heeft zich gisteravond een aanrijding voorgedaan tussen twee personenauto's, bestuurd door resp. H. de B. uit Hulst en W. W. uit Sint Niklaas (B) De B. en mej. Th. L. eveneens uit Hulst, die ook in de wagen zat, werden ernstig gewond. Zij werden overgebracht naar het ziekenhuis. De bestuurder van de Belgische auto liep lichtere verwondingen op, evenals twee andere inzittenden van zijn auto. Beide auto's werden geheel vernield. Het ongeluk gebeurde, toen De B., die over de Absdaalseweg reed, ver zuimde voorrang te geven aan de Belgische auto, die met vrij grote snelheid over de rond weg kwam aangereden. Ontmoeting van kerken en industrieën Op donderdagmiddag 30 juni zal een ont moeting tussen vertegenwoordigers van de kerken en van de industriële bedrijven in Z. Vlaanderen plaats hebben in het Casino van de N.V. Nederlandse Stikstofmaatschappij te Sluiskil. De bijeenkomst, die zowel door ka tholieken als protestanten zal worden bezocht, zal om half drie beginnen. Bod bijna kwart miljoen op hal Meyerink Op een openbare verkoping in Hulst is dins dagmiddag tot 230.000, - geboden voor de grote fabriekshal (2100 m2) van de bijna twee jaar geleden failliet verklaarde NV Wester schelde textielfabrieken G. H. Meyerink te Vogelwaarde. Het bod kwam van de vertegen woordiger van de textielfabriek Huizen' in de Noordhollandse gemeente van die naam. Een tweede serieuze gagadigde was de Ter- neuzense groothandel in aardappelen, vlas en lijnzaad, firma Jac. den Hamer. De afgevaar digde van deze firma staakte het bieden op 226.000, - De verkoop van de fabriekshal geschiedde gisteren bij opbod. Volgende week woensdag zal het komplex opnieuw onder de hamer ko men. De verkoop geschiedt dan bij afslag. On middellijk na afloop van de tweede verkoping komt de gemeenteraad van Vogelwaarde in het gemeentehuis van Hulst bijeen om te be slissen over de definitieve gunning. Overigens is het onwaarschijnlijk dat de grote fabriekshal in het kerkdorp Stoppeldijk bij de verkoping voldoende zal opbrengen om de ge meente Vogelwaarde volledig schadeloos te stellen. De gemeente stelde zich indertijd ga rant voor rente en aflossing van leningen tot een totaal van 1,8 miljoen gulden, die het textielbedrijf afsloot bij de plaatselijke raif- feisenbank. In 1964 en 1965 werd de begroting daardoor belast met bedragen van ruim 327.000,- Dit jaar zal ongeveer de helft van dat bedrag benodigd zijn. Als het gevolg van het faillissement vertoon de de gemeenterekening 1964 van Vogelwaar de een tekort van ruim 129.000, - Bestrijding wilde haver in Zeeland In de gehele provincie Zeeland is thans de verordening bestrijding van wilde haver van kracht. Deze verordening verplicht de land bouwers wilde haverplanten op de percelen te verwijderen en te vernietigen. Wanneer de besmetting met wilde haver dermate groot is, dat opschonen met de hand onmogelijk is kan ontheffing worden aangevraagd bij de gewes telijke raad van het landbouwschap. Wanneer deze wordt verleend, houdt dit in dat de wilde haver het volgend voorjaar verwijderd moet zijn. Nieuwe Verkeersregels met ingang van volgend jaar aanpassing aan Europese regels De Nederlandse weggebruiker zal met in gang van januari 1967 rekening moeten houden met een aantal nieuwe verkeers regels. Dan zal namelijk ihet nieuwe „ver keersreglement" van prof. mr. A. D. Be- linfante in werking treden. Het werkstuk is het resultaat van acht jaar hard stude ren en veel confereren. De opzet van prof. Belinfante was niet alleen nieuwe regels te maken, die het verkeer veiliger zouden maken, maar ook om in heel Westeuropa een wetgeving te krijgen die voor wat het verkeer betreft, overal hetzelfde is. Voor al dit totstandbrengen van een Europese wegcode heeft veel tijd gekost. Hte ziet er nu echter naar uit, dat prof. Belinfan- tes initiatief zal slagen. Andere landen zul len er voor zorgen hun eigen regels aan te passen aan het nieuwe Europese sche ma. Veel nieuws kon het nieuwe reglement overigens niet brengen. In de acht jaren dat prof. Belinfante aan het werk is ge weest, is regelmatig iets uitgelekt van wat er stond te gebeuren. Voor wie het alle maal niet zo heeft gevolgd, hier toch even de belangrijkste veranderingen: bij het inhalen is men verplicht de richtingaanwijzer te gebruiken. de witte lijnen op het wegdek krijgen rechtsgeldigheid. rechts afslaand verkeer moet voetgan gers voorrang geven, ook als er geen ze bra is. men mag niet dichter dan vijf meter bij een straathoek parkeren (was tien m.) trams moeten voorrang geven aan ver keer op een voorrangsweg. op alle voorrapgswegen buiten de be bouwde kom geldt een parkeerverbod. rechts inhalen is toegestaan wanneer men in een file rijdt. stoppen bij bushaltes is toegestaan voor in- en uitladen. bromfietsers mogen niet meer naast el kaar rijden. slordig parkeren (buiten witte lijnen) kan worden bekeurd. Ook het achterlaten van het kontaktsleuteltje is strafbaar. invaliden hebben altijd voorrang. brandweer-, politie- en ambulancewa gens hebben alleen voorrang als zij zowel zwaailicht als sirene gebruiken. In het reglement zijn ook een aantal nieu we verkeersborden opgenomen. Zo ko men er borden met de romeinse cijfers I en II om aan te geven aan welke zijde van de straat men op even of oneven da gen mag parkeren. Nieuw is ook het bord met de aanwijzing dat vrachtwagens en autobussen motorvoertuigen op meer dan twee wielen niet in mogen halen. Een pijl in de vorm van een omgekeerde U met 'n streep erdoor duidt aan, dat men niet om mag keren. Een blauw bord met drie wit te strepen van de linker benedenhoek naar de rechter bovenhoek geeft het ein de van de bebouwde kom aan. In het kader van de pogingen om het ver keer vlotter te laten verlopen is ook de bepaling opgenomen, dat men niet onno dig langzaam op de autosnelwegen mag rijden. Voertligen, die nj>t boven de 40 kilometer mogen of kunnen rijden, heb ben geen toegang meer tot de autowe gen (was 20 km/u). Een echte minimum snelheid voor de autoweg wordt met het nieuwe, reglement nog niet ingevoerd, maar het is wel verboden om, zoals het reglement zegt „het verkeer te stremmen door onnodig langzaam te rijden". Dit geldt ook voor wegen binnen de bebouw de kom. Een voor automobilisten welko me bepaling is, dat op plaatsen waar par keren is verboden, de trottoirbanden geel zullen worden geschilderd. Op het ogen blik is het vaak een ware puzzle om uit de vele parkeersborden wegwijs te wor den. Het nieuwe verkeersreglement is strakker en moderner dan het vorige. Zo wordt er niet meer plechtstatig van rijwielen, maar gewoon van fietsen gesproken. De auto s op de borden hebben ook een moderner uiterlijk gekregen en lijken niet meer op de historische T-Fordjes. Modernisering was ook wel hard nodig als men weet, dat het verkeersreglement, waar we het tot 1 januari mee moeten doen, uit... 1935 dateert. De voorvechters voor links voorrang heb ben in dit nieuwe reglement nog geen er kenning gekregen. De algemene regel rechts gaat voor blijft gehandhaafd. Toch heeft minister Suurhof (verkeer) die het reglement heeft ondertekend in het staats blad, twee regels ingevoerd, die de door stroming op kruispunten moeten bevorde ren. Inhalen op kruispunten is in het nieuwe reglement verboden. Inhalen is volgens de minister een van de gevaar lijkste handelingen die de weggebruiker kan uitvoeren, (een derde van de onge lukken gebeurt bij dergelijke pogingen). Het verbod wordt nu ingevoerd om de si tuaties niet nog gevaarlijker te maken. Op kruispunten mag, bij het verlenen van voorrang aan rechts, niet meer tot op de helft van het kruispunt worden „opgere den". De kruisingsvlakken moeten geheel worden vrijgelaten. Vormt zich een file, dan mag deze het verkeer dat van links komt, niet blokkeren. Bij kruispunten geldt ook, dat men een voorsorteervak niet mag verlaten. Tot nu toe stond daar geen enkele sanctie op. Voortaan is het ge vaarlijke baantje verwisselen dus van de baan. De bepalingen over het voeren van licht zijn duidelijker geworden. Binnen de be bouwde kom kan men kiezen tussen dim- en stadslichten. Wie mist lampen heeft mag niet tegelijk zijn grote licht gebrui ken. Wie vlak achter een voorganger rijdt mag geen groot licht voeren. In het vo rige reglement stond dit omschreven als „onbehoorlijk", nu is het strafbaar. AXELSE COURANT VERSCHIJNT IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Vxel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent. 2. 3. 4. 5.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1