De luchtverontreiniging boven Sluiskil Sejaardenpensiontehuis op hoogste punt Frankering bij abonnement, AXEL ZATERDAG 11 JUNI 1966 80e Jaargang no. 37 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kamerleden stelden onderzoek in Uitvoerig communiqué van fabrieksdirektie De luchtverontreiniging die vorige week in Zeeuws-Vlaanderen en speciaal rond Sluiskil zoveel deining veroorzaakte, is aanleiding ge weest tot verschillende aktiviteiten in Axel. Toen het gemeentebestuur van Axel eind vo rige week werd geconfronteerd met dit ge ruchtmakende feit, hebben B. en W. onmid dellijk een bespreking belegd met de hoofd directie van de N.S.M. te Sluiskil, met de arbeidsinspectie en autoriteiten van het de partement van volksgezondheid. Bij deze be sprekingen waren aanwezig ir. J. van Waes uit Brussel; ir. V. Gena, technisch directeur te Sluiskil; voor de arbeidsinspectie de heer Makkenberg; mej. J. W. Laanbroek, farma- cheutisch inspectrice volksgezondheid en de geneeskundig inspecteur van de volksgezond heid, dr. J. R. v. d. Borght. Tegelijkertijd vond een persconferentie plaats in „Het Wapen van Zeeland" te Axel waar Kamerleden van de partij van de arbeid ver slag uitbrachten van hun bevindingen in deze geruchtmakende aangelegenheid. Openhartig gesprek De volksvertegenwoordigers de heren J. H. Scheps, H. B. Engelsman en Schuitemaker, waren zich op de hoogte komen stellen en had den maandag eerst een bespreking gehad met de burgemeester van Axel en de directie van de N.S.M. De heren deelden mee, dat het gesprek met de hoofddirecteur, ir. J. van Waes, volkomen openhartig was geweest. Zij hadden uiteraard ook gesproken met de meest benadeelde de landbouwer, de heer W. Dieleman. De directie der N.S.M. voelde zich weliswaar verantwoordelijk, maar zei niet verontrust te zijn. Men meende, hoe vervelend deze zaak ook is, hierin niet meer te kunnen zien dan een incidenteel geval. Er is een nieuwe afdeling in gebruik geno men, waarin een opparatuur geplaatst was, welke de feiten die zijn voorgekomen volko men hadden moeten uitsluiten. De apparatuur is van Amerikaanse makelij, en het blijkt toch nog mogelijk te zijn geweest, dat arsenicum de lucht is ingegaan. Schadevergoeding Er moet dus ergens een fout schuilen in de zuiveringsinstallatie. Hierdoor zijn er arseni- cumdeeltjes met het koolzuur meegegaan met de welbekende noodlottige gevolgen. Naar aanleiding van vragen van verslaggevers over wettelijke sancties, zeiden de kamerleden, dat er een nieuwe wet tegen de luchtveront reiniging op stapel staat, maar dat er in de huidige omstandigheden nog lacunes zijn, ook in de Hinderwet. De kwestie van schadevergoeding is te regelen indien zoals in dit geval de oorzaak en de schuldige zijn aan te wijzen. Het zou volgens de parlementsleden nuttig zijn, dat de gezamenlijke industrieën een fonds stichten om in gevallen dat de schuldvraag moeilijk is op te lossen, de schade uit een ge zamenlijk fonds te vergoeden. Het communiqué De directie van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil heeft het volgende communiqué uitgegeven De Nederlandse stikstofmaatschappij te Sluis kil heeft in de afgelopen maanden twee in stallaties in gebruik genomen voor de pro- duktie van ammoniak uit aardgas. Deze in stallaties werden ontworpen en gebouwd door een vooraanstaand ingenieursbureau. De tech nologische principes, volgens welke het pro- cede is uitgevoerd, worden reeds in vele fa brieken buiten Nederland toegepast. Naast een gasproduktie-eenheid omvat elk van de beide installaties een gaswassing voor de verwijdering van koolzuur met behulp van een oplossing welke een kalium-arsenicum- verbinding bevat. De eerste produktie-eenheid werd begin april beproefd en eind april in bedrijf gesteld. Het produktieniveau in deze installatie werd geleidelijk opgevoerd doch heeft tot nu toe nimmer meer bedragen dan 95 procent van de nominale dagcapaciteit. In de week vóór Pinksteren is ten gevolge van een ontregeling van het verwarmings systeem een deel van de kalium-arsenicum- vloeistof door opkoken uit de apparatuur ge stroomd. Door afspuiting van de apparatuur met water werd de arsenicale oplossing ver wijderd en via het fabrieksriool afgevoerd. Een deel van de weggespoten oplossing is door onverklaarbare oorzaken in poldersloten terechtgekomen, welke uitmonden in de Otheense kreek. Op vrijdag vóór Pinksteren bleek dat hier door schade aan de visstand was berokkend. Voor de hierdoor ontstane schade werden re gelingen getroffen. Tevens werd op diezelfde dag de produktie in deze eenheid verlaagd teneinde herhaling te voorkomen. Koolzuurgas Opgemerkt dient te worden, dat de bedrijfs leiding en de directie op dat moment geen re den hadden om aan te nemen, dat bij het overkoken een deel van de kalium-arsenicum- oplossing zich buiten het bedrijf had ver spreid. Op 20 mei werd ook de tweede pro- duktieinstallatie in bedrijf genomen. Het pro duktieniveau van deze eenheid werd opge voerd tot 90 procent van de nominale capaci teit en heeft dit percentage nimmer overschre den. De tweede installatie week in zoverre af van de eerste, dat het uit het produktiegas verwijderde koolzuur in de lucht werd afge blazen, terwijl het koolzuurgas van de eerste installatie voor de vervaardiging van ureum wordt gebruikt. Daar het koolzuur afkomstig uit de eerste installatie geen arsenicum be vatte, mocht worden aangenomen, dat ook in het koolzuur van de tweede installatie geen arsenicum aanwezig zou zijn. Bovendien was door de leverancier niet de aandacht geves tigd op deze mogelijkheid. Maatregelen getroffen Op Pinksterzondag en maandag kwamen mel dingen binnen omtrent het ziek worden van een geit en het sterven van een paard. Een onderzoek wees uit dat er in een strook ge legen in de zuid-oosttelijke richting van de fabriek een neerslag kalium-arsenicumverbin- ding was gevallen. Deskundigen van de volks gezondheid, het instituut voor plantenziekte- kundig onderzoek en van de provinciale ge zondheidsdienst voor dieren, die zich ter plaatse op de hoogte waren komen stellen, hebben nog diezelfde dag mededeling gedaan van hun bevindingen aan de belanghebben den in het gebied waar de neerslag was ge vallen. Onder meer werd geadviseerd het vee niet buiten te laten grazen en geen groenten te eten, welke afkomstig waren van percelen in het betreffende gebied. Daar door deze officiële instanties op het mogelijke gevaar was gewezen, heeft de bedrijfsdirectie ge meend van haar kant geen verdere bekend making aan deze zaak te moeten geven. Wel werden maatregelen getroffen, waardoor her haling van het gebeurde zou worden voor komen. Deze maatregelen omvatten een ster ke verlaging van de produktie, ook in de'twee de eenheid en het verder zuiveren van het koolzuurgas voordat dit in de atmosfeer wordt afgeblazen. De directie van de Stikstof Maatschappij ver klaart met nadruk, dat zij eerst heeft geweten, dat bepaalde hoeveelheden kalium-arsenicum- verbinding zich buiten het fabrieksterrein had verspreid op dinsdag na Pinksteren, de dag waarop ook de autoriteiten van dit feit had den kennis genomen en publieke bekendheid hieraan was gegeven. Bovendien verklaart zij, dat door haar nimmer andere chemische be drijven in de kanaalzone in verband met deze zaak zijn genoemd. Oplevering van 16 Bejaardenwoningen De Oudewijk, of, zoals de volksmond in Axel het altijd heeft uitgedrukt, „d'ouwe stad", krijgt gaandeweg een nieuw gezicht. Donderdagmiddag was het in die omgeving merkbaar, dat er weer iets bijzonders aan de hand was. Voor de 16 bejaardenwoningen welke kunnen worden beschouwd als één complex met het bejaardenpensiontehuis, wapperde de na tionale driekleur trots aan de mast, maar even groots onder een stralende zon wapperde op 22 meter hoogte de rood-wit-blauwe vlag om de vreugde van het stichtingsbestuur en niet minder van het gemeentebestuur tot uitdruk king te brengen. Want het was nu zo ver dat de 16 bejaardenwoningen gereed waren gekomen. In de komende dagen zullen deze mooie en geriefelijke woningen worden be trokken. Het bejaardenpensiontehuis, dat gisteren zijn hoogste punt bereikte, zal in totaal 113 bed den hebben. Er zijn 91 éénpersoonszit- en slaapkamers; 6 tweepersoonszit- en slaapka mers. Er is een eetzaal voor 100 personen. Er zijn twee tweepersoons-ziekenkamers en 2 vierpersoons ziekenkamers. Er zijn verder elf personeelskamers benevens een direkiewoning. Het gebouw bezit een ruime recreatiezaal en een eetzaal voor het personeel. Iedere verdieping heeft een toilet- en bad- groep. Het gebouw bevat verder een bran- cardlift en een personenlift. Niet minder dan 20 km aan elektrische leidingen moest wor den aangebracht. Er is een kapel die zowel dienst kandoen voor de r.k. eredienst als voor de protestantse. De burgemeester van Axel, tevens algemeen voorzitter van het stichtingsbestuur, sprak zijn vreugde uit over de vorderingen die het werk heeft gemaakt. De heer Van Dijke wil de niet nalaten om prijzende woorden te spre ken tot alleen die hieraan hun krachten had den gegeven. Het algemeen bestuur van de stichting wilde ook materieel doen blijken van zijn tevreden heid, alsdus de burgemeester. De tijden van het „kistje bier" zijn wij ontgroeid en spr. meende dat een enveloppe met inhoud meer op prijs zou worden gesteld. De heer Romein, sprekende namens alle aan nemers, dankte de burgemeester voor zijn waarderende woorden. Hij stelde het op prijs dat het stichtingsbestuur het niet alleen bij woorden had gelaten maar ook daden stelde. De heer Romein bracht met deze woorden de dank voor de inhoud der enveloppe tot uiting. Directeur benoemd Stichting Algem. Bejaardenzorg Axel Tot directeur van de stichting algemene be jaardenzorg Axel is benoemd de heer J. van Nierop, momenteel adjunct-directeur van het protestants-christelijke bejaardencentrum in Baarn. De heer Van Nierop zal in Axel op 15 augustus in dienst treden. De Axelse stichting algemene bejaardenzorg is een rogaan, waarin naast het gemeentebe stuur de rooms-katholieke stichting voor be jaardenzorg participeren. Gezamenlijk heeft men de bouw van een bejaardenpensiontehuis ter hand genomen, dat open zal staan voor bejaarden van alle levensbeschouwelijke rich tingen. Dit gebouw zal in januari of februari van het volgend jaar gedeeltelijk klaarkomen. De eerste paal ervoor werd op 14 mei 1965 geslagen door mevrouw C. van Dijke-van Dijk, de echtgenote van Axels burgemeester. LUCHTVERONTREINIGING De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft zioh heden, mede na mens de besturen van de landbouworgani saties, telegrafisch tot het College van Ge deputeerde Staten gericht, met het verzoek een vertegenwoordiging van de georganiseer de landbouw op korte termijn te willen ont vangen, zulks in verband met de toenemende verontrusting over de gevolgen van luchtver ontreiniging door industrieën. De Gewestelijke Raad heeft reeds bij schrijven van 15 oktober 1965 de aandacht van Ge deputeerde Staten gevraagd voor de proble men welke zich op dit terrein voordoen, en acht het dringend gewenst de verlangens van de landbouw thans mondeling met het Col lege te kunnen bespreken. De jeugd in het Rode Kruis Onder de naam „Jeugd Rode Kruis" voert het Rode Kruis een programma van aktivi teiten uit, dat steunt op de medewerking van kinderen en jonge mensen, in eigen groeps verband van school of jeugdwerk. Dagelijks komen er nog vele mensen buiten de cirkel van de aktieve gemeenschap te staan door bijvoorbeeld een ramp. Het Rode Kruis door bijvoorbeeld een ramp. Het Rode Kruis probeert hier de helpende hand te bieden en het contact te herstellen. Dit is natuurlijk niet altijd spectaculair, dit geldt vooral met name voor het werk van het Jeugd Rode Kruis. We doen een greep uit de vele aktiviteiten van deze jongeren Negentigduizend zelfgetekende nieuwjaars wensen vinden in stilte hun weg naar zieken en bejaarden in Nederland, of naar zieke kin deren waar ook ter wereld de beterschap- wensen door middel van gedroogde bloemen „lopen mee" in het gewone plantkundeonder- wijs van de school; de leer- en recreatiemid delen voor blinden, geestelijk of anderszins gehandicapten voorzien in een reële behoefte de attenties in de vorm van fruit, versnaperin gen, muziek en zang, bloemen of ontspan ningsprogramma's voor zieken en invaliden aan boord van het Rode Kruis Hospitaal schip „J. Henry Dunant", in het Dunanthuis, in zieken- en verzorgingsinrichtingen beteke nen dat kleine extraatje, waarop naast de ma teriële of medische verzorging iedereen toch ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder recht heeft. De geschenkpakketten voor jeug dige rampslachtoffers betekenen tegelijk ma teriële en morele steun voor hen, die alles hebben verloren. De Rode Kruis pioniers in de ontwikkelingsland steunen voor een be langrijk deel op de „gereedschappen" in wel ke vorm dan ook, die de jeugd hun via het Jeugd Rode Kruis ter beschikking stelt. Elk programma-onderdeel van het Jeugd Rode Kruis voegt aan het potentieel van het Rode Kruis, nationaal en internationaal, de onmis bare krachten van de jeugd toe. Maar er zit meer in het Jeugd Rode Kruis. De vorm geving van de aktiviteiten van de jeugd is er op gericht tegelijkertijd het potentieel van het Rode Kruis te vergroten en de opvoeders in en buiten schoolverband een middel in de hand te geven ter verlichting van hun opvoe dingstaak, met name in de sociale vorming van de jeugd. Tienduizenden die daaraan be hoefte hebben krijgen hulp en medeleven, maar ook de gevers, in dit geval de jeugd dus, krijgen iets de gelegenheid namelijk om concreet iets te doen voor de medemens. Voor hen die voldoende ondernemingslust hebben en wat meer eigen initiatief willen ontplooien ligt er in de Jongeren Hulp Dienst van het Rode Kruis een taak, een kans om daadwerkelijk te helpen. Zieken en invaliden of bejaarden zijn in materieel opzicht mis schien voldoende „beschermd", maar vaak missen zij de hartelijke menselijke aandacht. Jongeren gaan bij de Jongeren Hulp Dienst om te dienen en niet om te verdienen. De J.H.D. van het Rode Kruis is het organisa torische dak waaronder jonge mensen (van 16 tot ongeveer 25 jaar) hun diensten kunnen verlenen aan zieken, invaliden en bejaarden, hetzij thuis hetzij in een inrichting. Deze jon ge mensen moeten heel wat meebrengen op gewektheid, hulpvaardigheid, zelfdicipline, trouw. Daar staat geen heldenrol tegenover. Zij moeten de verpleegster een handje helpen bij het verzorgen van de bloemen, het schoon maken van fruit, thee serveren, kinderen in een ziekenhuis gezellig bezighouden, bejaar den die steeds meer vereenzamen een bezoek je brengen, wat boodschappen voor ze doen. Hun wit-blauw gestreepte schorten met het J.H.D. embleem vallen wel op, maar show is er in hun dienst niet bij. Ook Axel heeft een Jeugd Rode Kruis, dat onder leiding van de presidente Mevr. van Dijke-van Dijk met Kerst en dit jaar met Pinkster aktief is. Uit de door de schooljeugd ingezamelde gelden worden de zieken uit onze gemeente op deze dagen met een attentie ver rast. Aktief was ook de jeugd bij het samen stellen van meer dan 100 komplete was- en schrijfsets voor Tanzania. Daarom hulde aan de jeugd van Axel. AXELSE COURANT VERSCHIJN! IEDERE ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 15 cent. Halfjaar-abonnement: Axel binnen de kom f 3,75. Andere plaatsen f 4,25 Buitenland f 6,50 Hoofdredaktie: J. C. VINK Redaktie en Administratie: Axel, Markt 12, tel. 01155-646, postbus 16 Drukker-uitgeefster: FIRMA J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 10 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke reduktie. Ingezonden mededelingen 30 cent per mm. Kleine advertenties 1-10 woorden f 1, elk woord meer 15 cent.

Axelsche Courant | 1966 | | pagina 1